Наукова періодика України Клінічна фармація


Бєленічев І. Ф. 
Пошук речовин із кардіопротективною активністю в ряду похідних галогенідів 1-алкіл- та карбоксіалкіл-4-іліденаміно-1,2,4-триазолію / І. Ф. Бєленічев, Л. І. Кучеренко, Ю. А. Волчик, О. О. Нагорна, І. А. Мазур, Н. В. Парнюк, М. О. Авраменко, О. О. Портна // Клінічна фармація. - 2014. - Т. 18, № 3. - С. 35-41. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/KlPh_2014_18_3_9
Незважаючи на досягнуті успіхи в області створення високоефективних засобів лікування серцево-судинних захворювань, проблема залишається актуальною і смертність від цієї патології залишається високою і займає 2 - 3 місце серед населення промислово розвинених країн. У НВО "Фарматрон" був розроблений новий напрямок зі створення нових ефективних антиангінальних засобів, який полягає в хімічній модифікації 1 - 4 положення молекули 1,2,4-триазолу шляхом введення структурних фрагментів найбільш активних лікарських препаратів і структур, що імітують сайти адренергічних рецепторів. Одержані броміди 1-(алкіл) карбоксіалкіл-4-іліденаміно-1,2,4 -триазол, синтезовані на кафедрі фармацевтичної хімії ЗДМУ під керівництвом проф. І. А. Мазура. Досліджено кардіопротективну активність 12 сполук похідних бромідів 1-карбоксіалкіл-4-іліденаміно-1,2,4-триазол і бромідів 1-алкіл-4-іліденаміно-1,2,4-триазол. Експериментальну частину проводили на 510 білих безпородних щурах самцях масою 120 - 130 г, одержаних з розплідника Інституту фармакології і токсикології НАМН України. Визначення гострої токсичності досліджуваних сполук проводили за методом Кербера. Встановлено, що ЛД50 даних сполук при введенні щурам знаходяться в межах 29,5 - 295 мг/кг. Це дозволяє віднести досліджені сполуки до III і IV класу токсичності (помірно або малотоксичні за ступенем токсичності). Дослідження кардіопротективної активності сполук проводили на моделі гострого інфаркту міокарда у щурів, який моделювали поетапним введенням ізадрину і пітуїтрину. Встановлено, що введення 8 з 12 сполук у дозі 1/100 ЛД50 щурам з інфарктом міокарда призводить дозменшення гіперферментемії кардіоспецифічних ізоферментів креатинфосфокінази (МВ-КФК) і лактатдегідрогенази (ЛДГ-1), які відіграють роль маркерів пошкодження міокарда, і до зниження електрофізіологічного маркера - <$E sum sub DELTA roman ST> при електрокардіографії. Виявлено структурні фрагменти молекули, які відіграють визначальну роль у прояві кардіопротективної дії у сполук даного ряду - <$E beta>-фенілетил, карбоксипропіл, октил у положенні 1 і наявність аміно- і п-метоксибензиліденаміно-групи в положенні 4. Встановлено, що сполука МТ за ступенем зниження активності МВ-КФК та ЛДГ-1 в сироватці крові тварин з інфарктом міокарда, а також зменшення амплітуди ST на ЕКГ достовірно перевищує терапевтичну ефективність метопрололу.
  Повний текст PDF - 376.814 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Бєленічев І.
  • Кучеренко Л.
  • Волчик Ю.
  • Нагорна О.
  • Мазур І.
  • Парнюк Н.
  • Авраменко М.
  • Портна О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Бєленічев І. Ф. Пошук речовин із кардіопротективною активністю в ряду похідних галогенідів 1-алкіл- та карбоксіалкіл-4-іліденаміно-1,2,4-триазолію / І. Ф. Бєленічев, Л. І. Кучеренко, Ю. А. Волчик, О. О. Нагорна, І. А. Мазур, Н. В. Парнюк, М. О. Авраменко, О. О. Портна // Клінічна фармація. - 2014. - Т. 18, № 3. - С. 35-41. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/KlPh_2014_18_3_9.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Бєленічев Ігор Федорович (медичні науки)
  • Кучеренко Людмила Іванівна (1968–) (фармацевтичні науки)
  • Волчик Юлія Антонівна (медичні науки)
  • Нагорна Олена Олександрівна (медичні науки)
  • Мазур Іван Антонович (1938–) (хімічні науки)
  • Парнюк Наталя Вікторівна (фармацевтичні науки)
  • Авраменко Микола Олександрович (1961–) (фармацевтичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського