Наукова періодика України Український журнал клінічної хірургії


Заруцький Я. Л. 
Удосконалена система хірургічного лікування постраждалих з пошкодженнями таза та тазових органів при політравмі / Я. Л. Заруцький, В. В. Бурлука, О. Ф. Савицький, С. А. Асланян, П. П. Форостяний // Клінічна хірургія. - 2019. - Т. 86, № 9. - С. 38-44. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/KlKh_2019_86_9_8
Мета роботи - оцінити ефективність удосконаленої системи хірургічного лікування постраждалих з пошкодженнями таза та тазових органів при політравмі. В основу дослідження покладено клінічні спостереження 406 постраждалих з нестабільними пошкодженнями таза (НПТ) при політравмі (оцінка тяжкості за шкалою ISS 17 балів і вище). НПТ у 98 (24,1 %) постраждалих з політравмою були поєднані з пошкодженнями тазових органів. Сформовано дві клінічні групи: основну - 137 (33,7 %) постраждалих, із них у 37 (27,0 %) НПТ були поєднані з пошкодженнями тазових органів, і контрольну - 269 (66,3 %) постраждалих, із них у 61 (22,7 %) постраждалого НПТ були поєднані з пошкодженнями тазових органів. У постраждалих основної групи застосована диференційована хірургічна тактика лікування, яка базувалась на оцінці тяжкості травми, прогнозі перебігу травматичної хвороби (ТХ) у залежності від її періодів, а також запропонованих сучасних методах діагностики і лікування пошкоджень таза й інших анатомічних ділянок (АД). Для лікування пацієнтів контрольної групи застосовували хірургічну тактику згідно з тимчасовими галузевими уніфікованими стандартами медичних технологій діагностично-лікувального процесу стаціонарної допомоги дорослому населенню в лікувально-профілактичних закладах України, затвердженими наказом МОЗ України N 226 від 27 липня 1998 р. При травмі сечового міхура у 47 (83,9 %) постраждалих зашили розрив стінки міхура з епіцистостомією і катетеризацією міхура катетером Фолея. При травмі уретри епіцистостомію поєднували з шинуванням уретри катетером у 27 (81,8 %) хворих. У 3 пацієнтів основної групи використали первинний шов уретри в гострому періоді ТХ. У всіх пацієнтів з пошкодженнями прямої кишки накладали дводульну сигмостому. Операції на внутрішніх статевих органах виконані 3 (3,2 %) постраждалим. Усього на тазових органах у гострому періоді ТХ виконано 94 оперативних втручання різної складності. Висновки: при політравмі переломи кісток таза були поєднані з травмою тазових органів у 24,1 % постраждалих. Поєднане пошкодження тазових органів (за винятком пошкоджень прямої кишки) не є протипоказанням до виконання внутрішнього або комбінованого металоостеосинтезу нестабільного тазового кільця у постраждалих з політравмою в ранньому та пізньому періодах ТХ.
  Повний текст PDF - 224.463 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Заруцький Я.
  • Бурлука В.
  • Савицький О.
  • Асланян С.
  • Форостяний П.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Заруцький Я. Л. Удосконалена система хірургічного лікування постраждалих з пошкодженнями таза та тазових органів при політравмі / Я. Л. Заруцький, В. В. Бурлука, О. Ф. Савицький, С. А. Асланян, П. П. Форостяний // Клінічна хірургія. - 2019. - Т. 86, № 9. - С. 38-44. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/KlKh_2019_86_9_8.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Заруцький Ярослав Леонідович (медичні науки)
  • Бурлука Володимир Володимирович (медичні науки)
  • Савицький Олександр Федорович (медичні науки)
  • Асланян Сергій Арменакович (1952–) (медичні науки)
  • Форостяний Павло Петрович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського