Наукова періодика України Cybernetics and computer engineering


Stepashko V. S. 
Formation and Development of Self-Organizing Intelligent Technologies of Inductive Modeling / V. S. Stepashko // Кибернетика и вычислительная техника. - 2018. - № 4. - С. 41-60. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Kivt_2018_4_6
Ефективне розв'язання завдань керування та прийняття рішень у складних системах має використовувати результати математичного моделювання. Для побудови адекватних прогнозних моделей є багато сучасних методів та інструментів, які, як правило, базуються на двох основних підходах: керовані теорією (дедуктивні) та керовані даними (індуктивні). Методи, керовані даними, є основними для розв'язання типових задач аналізу даних; вони реалізують індуктивний процес переходу від конкретних даних до моделей, що узагальнюють ці дані. Серед усіх таких методів досить примітними є ті, що розробляються в межах індуктивного моделювання на основі методу групового урахування аргументів (МГУА), створеного кілька десятиліть тому академіком О. Г. Івахненком. Мета дослідження - аналіз передумов винайдення МГУА О. Г. Івахненком та еволюції ідей, методів та інструментів самоорганізації моделей протягом піввікового історичного періоду успішного розвитку методології індуктивного моделювання. Знання, набуті О. Г. Івахненком у галузях автоматичного керування, інженерної кібернетики та зароджуваної нейронауки, ініційованої ідеями персептрона, були тими передумовами, які допомогли йому синтезувати оригінальний самоорганізовний підхід до розв'язання завдань побудови моделей об'єктів і процесів на основі експериментальних даних. Проаналізовано еволюцію наукових ідей та основні досягнення у розвитку МГУА у період 1968 - 1997 рр. Охарактеризовано внесок науковців з різних країн у модифікацію та застосування МГУА. Наведено результати подальшого розроблення методів та інструментів індуктивного моделювання у відділі інформаційних технологій індуктивного моделювання і вказано найперспективніші напрями досліджень у цій галузі. Висновки: проаналізовано основні передумови, що сприяли створенню МГУА О. Г. Івахненком, охарактеризовано основні фундаментальні, технологічні та прикладні досягнення півстолітнього розвитку індуктивного моделювання як в Україні, так і за кордоном, а також сформульовано найбільш перспективні шляхи подальших досліджень.
  Повний текст PDF - 406.741 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Stepashko V.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Stepashko V. S. Formation and Development of Self-Organizing Intelligent Technologies of Inductive Modeling / V. S. Stepashko // Кибернетика и вычислительная техника. - 2018. - № 4. - С. 41-60. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Kivt_2018_4_6.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського