Наукова періодика України Хірургія дитячого віку (Україна)


Давиденко В. Б. 
Підвищення ефективності протимікробної терапії при лікуванні дітей з тяжкими гнійно-запальними захворюваннями на основі пригнічення біоплівкоутворення та врахування біоритмічних властивостей мікроорганізмів / В. Б. Давиденко, М. М. Мішина, В. В. М’ясоєдов, Ю. В. Пащенко, С. Ю. Штикер, Н. В. Давиденко // Хірургія дитячого віку. - 2015. - № 3-4. - С. 71-76. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Khdv_2015_3-4_15
Викладено результати клініко-експериментального дослідження, присвяченого вивченню біоплівок і біоритмічних особливостей патогенних мікробів та впливу на них ультразвуку й озону. Мета дослідження - вивчення особливостей сучасних патогенних мікробів, збудників гнійно-запальних захворювань у дітей, з метою удосконалення протимікробної терапії. Робота базується на експериментальних мікробіологічних дослідженнях, присвячених вивченню біоплівкоутворення, біоритмічних властивостей патогенних мікробів і впливу на них ультразвуку й озону. Результати та обговорення. Проведені дослідження показали високу спроможність патогенних мікробів до біоплівкоутворення як один з основних факторів їх полірезистентності. Доведено руйнівний вплив на біоплівки низькоінтенсивного ультразвуку в поєднанні з озоном. Виявлені добові біоритми в життєдіяльності патогенних мікробів щодо продукції факторів патогенності. Розроблені схеми підвищення ефективності протимікробної терапії гнійно-запальних захворювань у дітей. Висновки: проведені дослідження визначили добову динаміку продукції факторів патогенності клінічних штамів S. aureus і E. coli та встановили високу ферментативну активність та утворення щільних біоплівок із подальшою продукцією планктонних клітин о 9:00, 12:00, 15:00 та 21:00. Піки зниження продукції ферментів агресії зафіксовано о 6:00 та 18:00. Показано, що більшість ізолятів у формі планктонних клітин мали множинну антибіотикорезистентність (89,2 - 97,8 % випадків), що є наслідком широкого та не завжди раціонального застосування антибіотиків. Встановлено, що під впливом ультразвукового випромінювання на фактори патогенності клінічних штамів E. coli та S.aureus пригнічується активність ферментів агресії, здатність до біоплівкоутворення та продукції планктонних клітин. Обгрунтовано можливість комплексного застосування ультразвукового випромінювання та озону для лікування вогнища запалення при гнійно-запальних захворюваннях у дітей, що сприяє пригніченню продукції планктонних клітин і здатності до формування вторинних біоплівок полірезистентними штамами S. aureus і E. coli та викликає повний бактеріоліз у зоні дії ультразвуку й озону. Проведені дослідження стали об'єктивним підгрунтям до впровадження в клінічну практику таких сучасних методів лікування, як ультразвукова обробка осередків запалення й озонотерапія при гострих деструктивних пневмоніях, поширених формах перитонітів і гострому гематогенному остеомієліті у дітей. Виявлені біоритмічні закономірності життєдіяльності патогенних мікроорганізмів, які є адекватною відповіддю на дію протимікробних засобів, дають можливість для розробки гнучкої протимікробної стратегії. Розробка такої стратегії потребує подальших поглиблених досліджень у цьому напрямку.
  Повний текст PDF - 145.611 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Давиденко В.
  • Мішина М.
  • М’ясоєдов В.
  • Пащенко Ю.
  • Штикер С.
  • Давиденко Н.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Давиденко В. Б. Підвищення ефективності протимікробної терапії при лікуванні дітей з тяжкими гнійно-запальними захворюваннями на основі пригнічення біоплівкоутворення та врахування біоритмічних властивостей мікроорганізмів / В. Б. Давиденко, М. М. Мішина, В. В. М’ясоєдов, Ю. В. Пащенко, С. Ю. Штикер, Н. В. Давиденко // Хірургія дитячого віку. - 2015. - № 3-4. - С. 71-76. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Khdv_2015_3-4_15.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Давиденко Вячеслав Борисович (медичні науки)
  • Пащенко Юрій Володимирович (медичні науки)
  • Штикер Станіслав Юрійович (медичні науки)
  • Давиденко Наталія В'ячеславівна (медичні науки)
  • Давиденко Наталія Василівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського