Наукова періодика України Хірургія України


Нікульніков П. І. 
Досвід хірургічного лікування пацієнтів з аневризмою черевного відділу аорти та поєднаним ураженням сонних артерій / П. І. Нікульніков, А. В. Ратушнюк, О. В. Ліксунов, О. Л. Бабій, А. В. Гоменюк // Хірургія України. - 2018. - № 4. - С. 7-12. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/KhU_2018_4_3
Мета роботи - поліпшити результати лікування пацієнтів з аневризмою черевного відділу аорти (АЧВА) шляхом зменшення ризику виникнення неврологічних ускладнень. За період з 2001 до 2018 рр. ультразвукове дуплексне сканування проведено 847 пацієнтам, які звернулися до відділу хірургії магістральних судин Національного інституту хірургії та трансплантології ім. О. О. Шалімова НАМН України з приводу АЧВА. У 84 (9,9 %) хворих виявлено супутній стеноз внутрішньої сонної артерії (ВСА) понад 75 %. Середній вік пацієнтів становив (61,3 +- 2,7) року. Серед хворих переважали чоловіки (78 (92,9 %)). Усім хворим проведено комплексне обстеження. Одномоментну каротидну ендартеректомію та резекцію АЧВА з протезуванням проведено 25 (29,8 %) хворим, етапну каротидну ендартеректомію з виконанням другим етапом реконструкції за АЧВА - 24 (28,6 %), етапну резекцію АЧВА з виконанням другим етапом реваскуляризації сонних артерій - 16 (19,1 %). У 7 (8,3 %) хворих з поєднанням стенозу ВСА, АЧВА й облітеруючого ураження магістральних артерій нижніх кінцівок (МАНК) проведено двоетапне втручання, першим етапом виконали втручання на сонних артеріях, другим (у термін від 3 до 7 діб) - реконструкцію черевної аорти та МАНК. У 7 (8,3 %) хворих із супутнім ураженням коронарних артерій здійснили двохетапні втручання з першочерговою симультантною реваскуляризацією сонних та коронарних артерій, у 5 (6,0 %) - трьохетапну реконструкцію у такій послідовності: каротидна ендартеректомія, аорто-коронарне шунтування, реконструкція черевної аорти. Не було жодного випадку порушення мозкового кровообігу в пацієнтів, яким виконували першочергову реваскуляризацію сонних артерій (симультантну чи етапну). У групі хворих, яким проведено втручання на черевній аорті без урахування каротидної та коронарної патології, в 1 пацієнта під час втручання на аорті розвинувся ішемічний інсульт з летальним наслідком. Ще в 1 пацієнта виник інфаркт міокарда в першу післяопераційну добу. Загальний рівень неврологічних ускладнень - 1,2 %. Тривалість госпіталізації становила (11,7 +- 0,7) доби у пацієнтів із симультантними втручаннями та (19,5 +- 0,6) доби після етапних втручань, перебування у відділенні інтенсивної терапії - відповідно (2,1 +- 0,3) і (4,3 +- 0,5) доби. Висновки: з огляду на поліваскулярний характер атеросклеротичних уражень у разі планування втручань за АЧ ВА необхідне скринінгове обстеження навіть клінічно неманіфестних артеріальних басейнів (сонні, коронарні артерії, МАНК). Перед реконструкцією АЧВА слід насамперед виконати реваскуляризацію сонних артерій (симптомні стенози понад 75 %, асимптомні ембологенні стенози). Більш прийнятною є методика симультантного втручання на сонних артеріях та черевній аорті за зваженої оцінки ризиків та обсягу втручання на аорті.
  Повний текст PDF - 650.005 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Нікульніков П.
  • Ратушнюк А.
  • Ліксунов О.
  • Бабій О.
  • Гоменюк А.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Нікульніков П. І. Досвід хірургічного лікування пацієнтів з аневризмою черевного відділу аорти та поєднаним ураженням сонних артерій / П. І. Нікульніков, А. В. Ратушнюк, О. В. Ліксунов, О. Л. Бабій, А. В. Гоменюк // Хірургія України. - 2018. - № 4. - С. 7-12. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/KhU_2018_4_3.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Нікульніков Павло Іванович (медичні науки)
  • Ратушнюк Андрій Володимирович (медичні науки)
  • Ліксунов Олександр Вікторович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського