Наукова періодика України Інженерія природокористування


Панкова О. В. 
Дія гамма-опромінення на генетичну мінливість пшениці / О. В. Панкова, А. М. Фесенко, В. В. Безпалько, М. В. Яковлєва // Інженерія природокористування. - 2016. - № 1. - С. 58-61. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Iprk_2016_1_11
Наведено результати вивчення генетичної мінливості різних сортів ярої твердої пшениці залежно від дії різних доз гамма-променів на насіння. Досліджено показники загальної частоти індукованих змін рослин пшениці в першому пострадіаційному поколінні та частки з них морфофізіологічних сприятливих змін. У проведених дослідах спектр індукованих змін був представлений змінами фертильності колоса, висоти рослин та будови колоса. Виникнення мутаційних змін підтвердилось визначенням хромосомних порушень в меристемах корінців. Найбільший їх процент зафіксовано у варіантах опромінення 100 - 150 гр. Переважна кількість морфологічних змін колосу спостерігалась в колосі першого порядку. Спостережено появу рослини з низьким або карликовим ростом, стійких до полягання. Негативним фактом було те, що чим низькоросліші були мутанти, тим дрібніше було в них зерно, а отже, і вага зерна з колоса, та вага 1000 зерен знижувалась. Відмічено, що оптимальною дозою, при якій одержана найбільша кількість морфофізіологічних сприятливих змін, є доза 150 гр. Стимуляція під впливом таких доз мутагенів захисно-відновлювальних систем рослин приводить до підвищення стійкості їх до стресових умов навколишнього середовища, що суттєво підвищує ефективність позитивного добору. Даний метод дозволяє одержати різноманітні генетично-змінені форми, які можуть використовуватись в якості вихідного матеріалу для селекції нових сортів. Аналіз одержаних результатів показав, що за загальною частотою індукованих змін, та часткою сприятливих з них найбільш мінливим є сорт твердої пшениці Харківська 27. Одним із найсучасніших методів селекції є індукований мутагенез, значення методів якого полягає в тому, що вони, змінюючи генетичну структуру організмів, сприяють виникненню нових мутацій, чим збагачують природні ресурси генетичної мінливості, даючи селекціонерам великий матеріал для проведення добору і створення нових сортів (Кулиев Р. А., 1996, Моргун В. В., Логвиненко В. Ф., 1995; Ahloowalia B. S., Maluszynski M., 2004). Накопичено великий фактичний матеріал, який свідчить про різноманітні реакції рослинного організму на дію іонізуючої радіації.
  Повний текст PDF - 161.014 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Панкова О.
  • Фесенко А.
  • Безпалько В.
  • Яковлєва М.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Панкова О. В. Дія гамма-опромінення на генетичну мінливість пшениці / О. В. Панкова, А. М. Фесенко, В. В. Безпалько, М. В. Яковлєва // Інженерія природокористування. - 2016. - № 1. - С. 58-61. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Iprk_2016_1_11.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Панкова Оксана Володимирівна (сільськогосподарські науки)
  • Безпалько Валентина Василівна (сільськогосподарські науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського