Наукова періодика України Plant introduction


Маковський В. В. 
Особливості вегетативного розмноження деревних ліан родини Vitaceae Juss. в умовах інтродукції в Правобережному Лісостепу України / В. В. Маковський // Інтродукція рослин. - 2019. - № 3. - С. 42-49. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/IR_2019_3_5
Мета роботи - дослідити вплив препарату корневін, який регулює ріст, на вкорінення і ризогенез напівздерев'янілих живців деревних ліан родів Ampelopsis Michx. і Parthenocissus Planch. родини Vitaceae Juss. за умов інтродукції у Правобережному Лісостепу України, виявити оптимальні строки літнього живцювання; використовуючи запатентовану корисну модель, удосконалити технологію літнього живцювання рослин досліджуваних таксонів. Вплив препарату корневін на вкорінення і ризогенез напівздерев'янілих живців досліджували за методикою вегетативного розмноження рослин із застосуванням стимуляторів росту Р. Х. Турецької та Ф. Я. Полікарпової (1968). Для визначення періоду, коли здатність напівздерев'янілих живців утворювати адвентивні корені є найвищою, живцювання проводили 1 раз на декаду з третьої декади червня до третьої декади липня, а для P. tricuspidata "Veitchii" - до першої декади серпня включно згідно з рекомендаціями з розмноження плодових і ягідних культур зеленими живцями Ф. Я. Полікарпової (1990). Реєстрацію фенологічних фаз здійснювали за методикою фенологічних спостережень у ботанічних садах СРСР (1975). Технологію літнього живцювання рослин досліджуваних таксонів вдосконалювали з використанням патенту на корисну модель "Спосіб термостресової стимуляції коренеутворення стеблових живців для прискореного розмноження декоративних деревно-кущових листяних рослин" І. І. Коршикова та ін. (2009). Застосування препарату корневін у концентрації 1 і 2 г/л сприяло підвищенню вкорінення і збільшенню кількості додаткових коренів напівздерев'янілих живців, а у концентрації 5 г/л - мало інгібувальний ефект. Збільшення концентрації препарату в розчині призводило до зменшення середньої довжини додаткових коренів у живців. Найбільший відсоток укорінення напівздерев'янілих живців відзначено у період зав'язування плодів. Дія холодового стресору позитивно впливала на вкорінення і ризогенез напівздерев'янілих живців. Висновки: оптимальною для стимулювання вкорінення та збільшення кількості додаткових коренів напівздерев'янілих живців деревних ліан родини Vitaceae є концентрація препарату корневін у водному розчині 2 г/л. Найсприятливіший для літнього живцювання період збігається з фазою зав'язування плодів. Холодовий стресор позитивно впливає на вкорінення і ризогенез напівздерев'янілих живців.
  Повний текст PDF - 153.81 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Маковський В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Маковський В. В. Особливості вегетативного розмноження деревних ліан родини Vitaceae Juss. в умовах інтродукції в Правобережному Лісостепу України / В. В. Маковський // Інтродукція рослин. - 2019. - № 3. - С. 42-49. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/IR_2019_3_5.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Маковський Вадим Васильович (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського