Наукова періодика України Plant introduction


Перебойчук О. П. 
Онтоморфогенез окремих видів роду Primula L. у культурі в умовах Північного Лісостепу України / О. П. Перебойчук // Інтродукція рослин. - 2019. - № 2. - С. 38-46. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/IR_2019_2_6
Мета дослідження - вивчити онтоморфогенез і морфологічні ознаки видів роду Primula L., інтродукованих у Національному ботанічному саду ім. М. М. Гришка НАН України, та міжвидових гібридів власної селекції у зв'язку з їх великою перспективністю для декоративного садівництва за умов Лісостепу України. Матеріалом досліджень слугували насіння і рослини інтродуцентів (P. denticulaia Sm., P. saxatilis Kom., P. veris L., P. vulgaris Huds., P. woronowii Losinsk.) та міжвидові гібриди власної селекції групи P. Pruhonicensis Hybrids. Періодизацію онтогенезу та виділення якісних показників для встановлення вікових станів рослин здійснювали на основі морфологічного аналізу згідно з методичними вказівками І. П. Ігнатьєвої та розробками О. О. Уранова. Життєві форми рослин визначали за класифікаціями І. Г. Серебрякова і К. Раункієра. Морфологічні описи проводили відповідно до атласів описової морфології вищих рослин З. Т. Артюшенко, М. Е. Кірпічникова та О. О. Федорова. Досліджено особливості індивідуального росту і розвитку п'яти видів та міжвидових гібридів власної селекції у культурі за умов північного Лісостепу України. Маса 1000 насінин залежно від таксона становила від 0,05 до 1,23 г, схожість - від 51,6 до 98,6 %. За перший рік вегетації особини проходять вікові стани від проростка до віргінільного, у віргінільному стані особини зимують і перебувають протягом другого року вегетації, навесні третього року досягають генеративного періоду. На 6 - 8-й рік вегетації з'являються перші ознаки відмирання кореневища, рослини поступово переходять у постгенеративний період. Висновки: встановлено, що для P. denticulate, P. saxatilis, P. veris, P. vulgaris, P. woronowii, P. Pruhonicensis за умов культури характерний повний цикл розвитку, вони зав'язують повноцінне насіння. Життєздатність насіння залежить від біологічних особливостей виду й умов його зберігання. У процесі розвитку від насінини до генеративної особини рослини проходять усі вікові стани і різняться за морфологічними ознаками, біометричними параметрами і темпами проходження різних стадій життєвого циклу. Індикаторними ознаками вікових станів є: для проростків - сім'ядолі, головний і бічні корені, для ювенільних особин - ювенільні листки, додаткові корені, для імматурних - листки, близькі за формою до таких дорослих рослин, крилатий черешок, епіогенне кореневище, мичкувата коренева система, для віргінільних особин - листки, характерні для дорослих рослин, бічні бруньки поновлення. Під час онтогенезу життєва форма рослин змінюється: проростки - стрижнекоренева з моноподіальним наростанням пагона, ювенільні та імматурні особини - змішана коренева система з моноподіальним наростанням кореневища, віргінільні - мичкувата з моноподіальним чи симподіальним наростанням кореневища, генеративні особини - короткокореневищні трав'янисті багаторічники.
  Повний текст PDF - 1.267 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Перебойчук О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Перебойчук О. П. Онтоморфогенез окремих видів роду Primula L. у культурі в умовах Північного Лісостепу України / О. П. Перебойчук // Інтродукція рослин. - 2019. - № 2. - С. 38-46. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/IR_2019_2_6.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Перебойчук Оксана Петрівна (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського