Наукова періодика України Plant introduction


Абоімова О. М. 
Горіх серцеподібний та г. айлантолистий (Juglans cordiformis Maxim., J. ailantifolia Carr.) в умовах Лісостепу України: підсумки інтродукції та перспективи використання / О. М. Абоімова, В. Ф. Левон, О. К. Дорошенко // Інтродукція рослин. - 2019. - № 2. - С. 85-92. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/IR_2019_2_12
Мета роботи - дослідити історію інтродукції двох видів горіха - Juglans cordiformis Maxim. та J. ailantifolia Carr. за умов Лісостепу України; підбити підсумки багаторічної цілеспрямованої інтродукції цих видів у Лісостепу України; окреслити перспективи їх використання. Предмет досліджень - багаторічні насадження інтродукованих видів роду Juglans - J. cordiformis та J. ailantifolia. Дослідження проведено за загальноприйнятими методиками у колекційних насадженнях відділу дендрології Національного ботанічного саду ім. М. М. Гришка НАН України та міських насадженнях м. Київ. Визначено зимо- і посухостійкість J. cordiformis та J. ailantifolia. Вид J. ailantifolia менш зимостійкий (3 - 4 бали) та посухостійкий (2 - 3 бали) у порівнянні з J. cordiformis (2 та 4 бали відповідно). Аналіз біохімічного складу плодів підтвердив харчову цінність ядра J. cordiformis і J. ailantifolia. Вміст жиру в плодах досліджених видів перевищує такий у J. regia (62,8 і 61,4 % проти 58,4 %), вміст білка в плодах J. cordiformis становить 43,1 %, у плодах J. ailantifolia - 41,2 %, що утричі більше у порівнянні з J. regia. Висновки: посухостійкість J. ailantifolia (2 - 3 бали) виявилась нижчою у порівнянні з J. cordiformis (4 бали). Дослідження вмісту антоціанів у пагонах показало, що під час зниження температури повітря вміст антоціанів різко збільшується. В J. cordiformis вміст антоціанів взимку становить 522,67 мг/100 г сухої речовини, а в J. ailantifolia - 378,95 мг/100 г сухої речовини, що підтверджує результати візуальних спостережень за шкалою зимостійкості С. Я. Соколова. Цей показник в J. cordiformis оцінено 2 балами (підмерзають кінці пагонів минулого року вегетації), а в J. ailantifolia - 3 - 4 балами (підмерзають пагони минулого року на всю довжину, іноді підмерзають пагони останніх двох років). J. ailantifolia та J. cordiformis можна використовувати в садово-парковому господарстві Лісостепу України як цінні харчові рослини. J. ailantifolia потребує додаткового зволоження у посушливий період та застосування агрономічних заходів для підвищення його зимостійкості.
  Повний текст PDF - 913.135 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Абоімова О.
  • Левон В.
  • Дорошенко О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Абоімова О. М. Горіх серцеподібний та г. айлантолистий (Juglans cordiformis Maxim., J. ailantifolia Carr.) в умовах Лісостепу України: підсумки інтродукції та перспективи використання / О. М. Абоімова, В. Ф. Левон, О. К. Дорошенко // Інтродукція рослин. - 2019. - № 2. - С. 85-92. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/IR_2019_2_12.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського