Наукова періодика України Plant introduction


Жила А. І. 
Макро- та мікроморфологічна будова листків деяких видів роду Phaedranassa Ravenna (Amaryllidaceae), пов’язана з висотою зростання / А. І. Жила, М. М. Маринюк // Інтродукція рослин. - 2017. - № 4. - С. 38-49. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/IR_2017_4_6
Мета роботи - дослідити епідерму листкової пластинки у рослин трьох гірських видів роду Phaedranassa Ravenna, які відрізняються за розміщенням за висотним градієнтом в Андах. Об'єкти дослідження - рослини P. cinerea Ravenna, P. dubia (Kunth) J. F. Macbr., P. tunguraguae Ravenna. Поперечні зрізи листків робили безпечною бритвою від руки за загальноприйнятими методиками. Морфометричні дослідження продихового апарату та основних епідермальних клітин проводили на відбитках епідерми, знятих із живих рослин за допомогою методу реплік з використанням безколірного лаку. У дослідженні використовували світловий і скануючий мікроскопи. Для характеристики форми епідермальних клітин застосували класифікацію С. Ф. Захаревича (1954), для характеристики продихового апарату - морфологічну класифікацію М. А. Баранової (1985). Визначено індекс листка рослин досліджених видів. Описано рельєф кутикулярної поверхні на абаксіальному та адаксіальному боці листка. Наведено і проаналізовано дані щодо форми, щільності та розміру епідермальних клітин у досліджених видів. Визначено стоматотип, тип розташування продихів по поверхні та відносно поверхні листкової пластинки, щільність продихів та їх розміри. Описано утворення продихових кластерів різних типів. Висновки: у видів роду Phaedranassa адаптацією до змінного середовища високогір'я є мінімізація втрати води - відкладення воску на побічних клітинах за кутикулярної транспірації та утворення кластерів продихів у разі продихової транспірації. У листках рослин досліджених видів відповідно до збільшення висоти зростання спостерігаються такі зміни: величина індексу листка зменшується, продихового індексу - зростає; перехід від увігнутої периклінальної поверхні епідермальних клітин на адаксіальному боці до опуклої; перехід від не типового для амарилісових тетрацитного стоматотипу до типового аномоцитного; перехід від гіпостоматичних листків до амфістоматичних; збільшення щільності продихів на обох поверхнях листка; перехід від виступаючих продихів до продихів, розташованих в одній площині з епідермою; перехід продихових кластерів від "non-contiguous cluster"-типу до "contiguous cluster"-типу з полярним дотиканням продихів. У досліджених видів відсутня залежність структури епідерми від розподілу рослин за висотним градієнтом.
  Повний текст PDF - 447.803 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Жила А.
  • Маринюк М.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Жила А. І. Макро- та мікроморфологічна будова листків деяких видів роду Phaedranassa Ravenna (Amaryllidaceae), пов’язана з висотою зростання / А. І. Жила, М. М. Маринюк // Інтродукція рослин. - 2017. - № 4. - С. 38-49. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/IR_2017_4_6.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Жила Алла Іванівна (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського