Наукова періодика України Plant introduction


Щербакова Т. О. 
Сезонний ритм розвитку багаторічних декоративних злаків при інтродукції в Лісостепу та на Поліссі України / Т. О. Щербакова // Інтродукція рослин. - 2017. - № 3. - С. 41-48. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/IR_2017_3_6
Мета роботи - встановити особливості сезонного ритму розвитку декоративних злаків за інтродукції в Лісостепу та на Поліссі України. Дослідження проведено на рослинах інтродукованих у Національному ботанічному саду ім. М. М. Гришка НАН України видів і сортів багаторічних декоративних трав родини Роасеае. Описано особливості росту та розвитку представників декоративних злаків за умов Лісостепу та Полісся України. Зафіксовано фази початку весняного відростання, виходу в трубку, колосіння (викидання волоті), цвітіння, початку плодоношення, закінчення вегетації. Визначено тривалість активної вегетації та спокою, тривалість цвітіння, здатність до нормального плодоношення і повторного цвітіння за умов інтродукції. За початком весняного відростання злаки було розподілено на 3 групи: раннього відростання (III декада березня - I декада квітня), середнього (II декада квітня ), пізнього (III декада квітня - I декада травня). У фазу колосіння (викидання волоті) рослини досліджуваних видів вступають на 15-ту - 167-му добу від початку весняного відростання (I декада квітня - II декада жовтня), у фазу цвітіння - на 27-му - 184-ту добу (II декада квітня - III декада жовтня). Найраніше фази колосіння та цвітіння настають у ранньовесняноквітуючих видів роду Sesleria Scop. Найпізніше викидають волоть представники роду Miscanthus Anders, і Cortaderia selloana (Schult, et Schult.f.) Asch, et Grabn. (I декада серпня - II декада жовтня). За початком цвітіння виділено феногрупи: ранньо- та пізньовесняноквітуючі, ранньо-, середньо- і пізньолітньоквітуючі, ранньо- та пізньоосінньоквітуючі злаки. Висновки: за інтродукції в Лісостепу та на Поліссі України за умови регулярного водозабезпечення в культурі тривалість вегетації злаків становить 190 - 235 діб. Весняно- та літньоквітуючі декоративні злаки успішно проходять усі фенологічні фази розвитку, що є одним із показників адаптації рослин до едафо-кліматичних умов регіону культивування. О сінньоквітуючі рослини видів родів Arundo L., Imperata Cyr., Miscanthus <$Etimes> giganteus J. M. Greef & Deuterex Hodk & Renvoize, M. sinensis 'Strictus' та 'Variegatus' закінчують вегетацію або у фазі виходу в трубку, або у фазі викидання волоті. Рослини з весняним цвітінням вступають у зимовий період зі сформованими генеративними органами. В літньо- та осінньоквітуючих видів брунька поновлення перебуває у вегетативному стані або на етапі закладання суцвіття.
  Повний текст PDF - 246.932 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Щербакова Т.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Щербакова Т. О. Сезонний ритм розвитку багаторічних декоративних злаків при інтродукції в Лісостепу та на Поліссі України / Т. О. Щербакова // Інтродукція рослин. - 2017. - № 3. - С. 41-48. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/IR_2017_3_6.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Щербакова Тетяна Олександрівна (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського