Наукова періодика України Грані


Рудан Н. С. 
Генезис та еволюційні трансформації економічної культури: соціально-філософський аналіз / Н. С. Рудан // Грані. - 2018. - Т. 21, № 3. - С. 124-131. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Grani_2018_21_3_20
Вперше концептуалізовано еволюційні трансформації економічної культури. Еволюційні трансформації сучасної економічної культури розглянуто як реакцію на світоглядні виклики глобалізації та постіндустріалізації, а їх специфіку та діалектичну природу розкрито в контекстуальному зв'язку із соціально-економічними процесами, що відбуваються у світі взагалі та в Україні - зокрема. Встановлено, що сучасна економічна культура українського суспільства залежить від етнокультурних соціоекономічних архетипів, які розуміються як ціннісні колективно-ментальні уявлення народу, що функціонують як особливий модус соціоекономічного буття, та соціокультурних архетипів, котрі розглянуто як репрезентативні соціокультурні форми, символи та моделі поведінки, які історично склалися в народу, що проживає на певній території протягом тривалого часу. Уточнено розуміння культури як специфічної форми людського буття, що визначає хід, характер і мотивації діяльності у процесах історичного становлення націй і цивілізаційних систем. Наведено сутнісне осмислення категорії "економічна культура" як сукупності соціальних цінностей і норм, які є регулятором економічної поведінки, що виконують роль соціальної пам'яті економічного розвитку і сприяють або заважають трансляції та ретрансляції, відбору й оновленню цінностей, норм, потреб, мотивів економічної поведінки, економічних інтересів, що функціонують у сфері економічної діяльності. Українську економічну культуру представлено як багатовимірну освіту, яка реалізує зв'язок поколінь у вигляді історичної пам'яті (що включає, в тому числі, осмислення травматичних елементів тоталітарного минулого), а також уявлення про ідеал суспільно-економічного та духовного устрою національної держави. Уточнено уявлення про залежність економічних стратегій від загальнокультурних (релігійних, наукових, мистецьких тощо) парадигм, а також про світоглядні установки економічної культури (ергономічна побудова трудової діяльності, абстрактизація цінностей і норм, логістика економічної діяльності). Наведено теоретичні моделі, що описують динаміку, спрямованість і діалектичну суперечливість соціально-економічних трансформацій. Розкрито причини, які свідчать про недостатню увагу реформ, запропоновано варіанти оптимізації цих процесів. Розвинуто експлікацію теоретичних узагальнень соціальної реальності, що позначаються конструктами "соціокультурні трансформації", "суспільно-економічна криза", "модернізація", "постіндустріальне суспільство", "глобалізація", "діяльність" і т.д. стосовно проблематики становлення української національної економічної культури. Здійснено аналіз зв'язку між економічною культурою і національною економікою, який розкрито в аспекті трансформацій соціокультурних інститутів, норм і практик, що здійснюються в Україні.
  Повний текст PDF - 334.85 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Рудан Н.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Рудан Н. С. Генезис та еволюційні трансформації економічної культури: соціально-філософський аналіз / Н. С. Рудан // Грані. - 2018. - Т. 21, № 3. - С. 124-131. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Grani_2018_21_3_20.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського