Наукова періодика України Geodesy, cartography and aerial photography


Savchuk S. 
Comparison of approaches to zenith tropospheric delay determination based on data of atmosphere radio sounding and GNSS observation / S. Savchuk, N. Kablak, A. Khoptar // Geodesy, cartography and aerial photography. - 2018. - Iss. 88. - С. 24-32. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Geodez_2018_88_5
Глобальні навігаційні супутникові системи (GNSS) на даний час все частіше використовуються в задачах моніторингу атмосфери. Для визначення тропосферних затримок найчастіше застосовують два підходи: обчислення даних радіозондування атмосфери та опрацювання даних GNSS-спостережень. GNSS-опрацювання, зазвичай, виконуються двома методами: абсолютним методом точного позиціонування (Precise Point Positioning, PPP) і методом подвійних різниць (Double Differences, DD). PPP - це потужний інструмент для аналізу даних, який є чутливим до різних параметрів. Показано, що PPP метод можна використовувати не тільки для позиціонування та навігації, але й для інших завдань, а саме моніторингу атмосфери. Мета роботи - проведення порівняльного аналізу різних підходів визначення тропосферних затримок за результатами опрацювання GNSS-спостережень PPP і DD методами, та за даними радіозондування атмосфери. В роботі використано дані спостережень з таких GNSS-станцій: BUCU (Бухарест, Румунія), GANP (Гановце, Словаччина) і GLSV (Київ, Україна), а також дані радіозондування, розташованих неподалік, аерологічних станцій 15420 (Бухарест, Румунія), 11952 (Попрад-Гановце, Словаччина), 33345 (Київ, Україна). Визначення зенітної тропосферної затримки (Zenith Tropospheric Delay) проводилося за даними GNSS-спостережень абсолютним PPP методом за допомогою програмного пакету GIPSY-OASIS і відносним методом DD із програмними пакетами Bernese GNSS Software і GAMIT-GLOBK. Отримані результати порівнювалися з відповідними даними радіозондування. Значення, отримані з використанням різних підходів, відповідають субсантиметровому рівню точності відносно даних радіозондувань, при цьому найкращі результати були отримані методом PPP на словацьких станціях (міліметровий рівень), де відстань між розташуванням аерологічної і GNSS-станції є менше 1 км, тобто вони знаходяться в однакових атмосферних умовах. Це надає можливість стверджувати, що PPP метод забезпечує кращий рівень точності і може використовуватися саме для визначення тропосферних затримок. Наукова новизна, практична значущість. Технологія проведення неперервного моніторингу атмосфери з використанням GNSS станцій і методика опрацювання даних спостережень з цих станцій на основі абсолютного позиціонування PPP. Отримані результати, за їх доповнення, можна використовувати для вирішення багатьох задач моніторингу атмосфери та замінити у перспективі дороговартісне радіозондування.
  Повний текст PDF - 500.463 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Savchuk S.
  • Kablak N.
  • Khoptar A.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Savchuk S. Comparison of approaches to zenith tropospheric delay determination based on data of atmosphere radio sounding and GNSS observation / S. Savchuk, N. Kablak, A. Khoptar // Geodesy, cartography and aerial photography. - 2018. - Iss. 88. - С. 24-32. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Geodez_2018_88_5.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського