Савчук С. Г. 
Моніторинг тропосферної водяної пари в західній транскордонній зоні України / С. Г. Савчук, Ф. Д. Заблоцький // Геодезія, картографія і аерофотознімання. - 2016. - Вип. 83. - С. 21-33. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Geodez_2016_83_5
Мета роботи - виявлення достовірних оцінок зенітних тропосферних затримок (ZTD) за даними GNSS-спостережень (дистанційний моніторинг тропосфери) на активних референцних станціях західної транскордонної зони України. Важливим продуктом, який одержують у GNSS-метеорології, є зенітні тропосферні затримки, а їх безпосередній зв'язок із інтегрованою/осаджуваною водяною парою надає змогу одержати оперативну інформацію для числового прогнозування погоди. Однією з основних проблем у процесі використання таких результатів є достовірність одерданих оцінок величин інтегрованої/осаджуваної водяної пари з аналізу GNSS-даних. Відповідно стратегія аналізу GNSS-даних повинна забезпечувати такі оцінки ZTD, які відповідають вимогам GNSS-метеорології. Визначення величин ZTD традиційно базувалося на аналізі даних у режимі пакетного мережевого розв'язку з використанням методу найменших квадратів і способу спостереження, що спирається на утворення подвійних різниць (DD), та у режимі, близькому до реального часу (NRT). Абсолютний метод точного позиціонування (PPP), для реалізації якого був необхідний доступ до точних поправок супутникових годинників разом з прогнозованими орбітами, фактично не використовувався. З точки зору стратегії аналізу GNSS-даних метод PPP є популярним завдяки створенню у режимі реального часу (RT) Міжнародною службою GNSS та іншими організаціями таких продуктів, як точні орбіти супутників і поправки годинників. З метою порівняння вибрані дані ZTD, одержані програмними пакетами NRT-DD Bernese GNSS software та RT-PPP ALBERDING GNSS STATUS Software за період лютий - березень 2016 р. Критерієм вибору була максимальна кількість даних на кожній станції спостережень (2880 значень) за вказаний період. Усього для порівняння були вибрані 17 GNSS-станцій. Для кожної станції побудовано графіки зміни ZTD за вказаний період спостережень, та обчислено часову зміну різниць ZTD, одержану двома програмними пакетами. За результатами порівнянь виявлено, що використання різних стратегій опрацювання GNSS-даних не вносить істотного впливу на точність визначення зенітних тропосферних затримок. Одержані оцінки в 1 - 2 см цілком задовольняють вимоги до одержання зазначеного продукту у метеорології та кліматології.
  Повний текст PDF - 782.599 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Савчук С.
  • Заблоцький Ф.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Савчук С. Г. Моніторинг тропосферної водяної пари в західній транскордонній зоні України / С. Г. Савчук, Ф. Д. Заблоцький // Геодезія, картографія і аерофотознімання. - 2016. - Вип. 83. - С. 21-33. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Geodez_2016_83_5.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського