Наукова періодика України Geodesy, cartography and aerial photography


Глотов В. 
Оптимізація інтервалу сітки для побудови ЦМР під час визначення поверхневих об’ємів острівних льодовиків Антарктичного узбережжя / В. Глотов, Х. І. Марусаж // Геодезія, картографія і аерофотознімання. - 2015. - Вип. 82. - С. 95-109. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Geodez_2015_82_11
Серед методів одержання даних для спостережень за станом льодовиків можна виділити гляціологічні, геодезичні та фотограмметричні (ФГММ) методи. ФГММ, як відомо, належить до дистанційних методів, отже, його застосування для дослідження даних об'єктів є безумовно доцільнішим. Це передусім обумовлюється тим, що немає безпосередньої необхідності працювати на тілі льодовика, а це, як відомо, дуже небезпечно. Окрім цього, точність визначення об'ємів льодовиків за цим методом задовольняє вимоги гляціологів. Однією з досить вагомих проблем під час реалізації стереофотограмметричного методу є технологія побудови цифрової моделі рельєфу (ЦМР) поверхні виходів льодовиків. Важливим етапом є вибір методу задання ЦМР. У разі побудови ЦМР за регулярним розміщенням вузлів сітки одним з процесів є визначення параметрів сітки. Мета роботи - оптимізація інтервалу сітки, що надасть змогу підвищити ефективність і технологічність опрацювання даних. Для побудови ЦМР задається регулярна сітка з квадратною елементарною коміркою. На розміри елементарної комірки впливають такі величини, як похибки визначення координат точок, довжин ліній, а також похибки визначення площі, глибини та об'єму льодовика. Алгоритм визначення оптимального інтервалу сітки передбачає такі етапи роботи: обчислення апріорної оцінки точності визначення координат точок, врахування граничних відносних похибок визначення об'єму, глибини та площі льодовиків і безпосередній розрахунок оптимального інтервалу сітки. Апріорна оцінка точності визначення координат точок є першим і обов'язковим етапом, оскільки середньоквадратичні похибки визначення фотограмметричних координат точок впливають на всі наступні виміри та процеси. Другим етапом є задання точності визначення об'єму льодовиків. Приймається, що ця похибка становитиме 1 %. Третій етап передбачає врахування допустимої глибини об'єкта в межах комірки сітки. Четвертим етапом роботи є обчислення граничної відносної похибки визначення площі об'єкта, враховуючи граничні відносні похибки визначення об'єму та глибини. Останнім - п'ятим етапом є розрахунок інтервалу сітки, який визначається як довжина сторони елементарної комірки сітки з урахуванням похибок площі та сторони комірки. Обчислений інтервал також надає змогу визначити кількість і щільність вузлів сітки, в яких виконуватимуться виміри на поверхні льодовиків. Надано алгоритм і запропоновано формулу розрахунку оптимального інтервалу сітки для побудови ЦМР поверхонь виходів льодовиків.
  Повний текст PDF - 736.487 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Глотов В.
  • Марусаж Х.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Глотов В. Оптимізація інтервалу сітки для побудови ЦМР під час визначення поверхневих об’ємів острівних льодовиків Антарктичного узбережжя / В. Глотов, Х. І. Марусаж // Геодезія, картографія і аерофотознімання. - 2015. - Вип. 82. - С. 95-109. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Geodez_2015_82_11.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського