Наукова періодика України Geodesy, cartography and aerial photography


Пазяк М. В. 
Порівняння вологої складової зенітної тропосферної затримки, виведеної із GNSS-вимірювань, з відповідною величиною із радіозондування / М. В. Пазяк, Ф. Д. Заблоцький // Геодезія, картографія і аерофотознімання. - 2015. - Вип. 81. - С. 16-24. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Geodez_2015_81_4
Мета роботи - оцінити точність вологої складової зенітної тропосферної затримки, одержаної за даними шести GNSS-станцій у порівнянні з даними радіозондування. Визначення гідростатичної та вологої складових зенітної тропосферної затримки (ЗТЗ) охопило кілька етапів. На першому етапі, з відповідного сайту, за даними центру опрацювання GNNS-вимірювань, вибирали усереднені значення ЗТЗ. На другому етапі, застосовуючи аналітичну модель Saastamoinen, обчислено гідростатичну компоненту, за точно виміряним (на висоті антени) значенням атмосферного тиску. На третьому етапі визначено вологу складову як різницю між значенням ЗТЗ, виведеної із GNNS-вимірювань та її гідростатичною компонентою. Перевагами такого підходу у визначенні тропосферної затримки у порівнянні з іншими методами є безперервність GNNS-спостережень і незалежність їх від погодних умов. Одержані значення порівняно з відповідними величинами, визначеними за даними радіозондування, які в цьому дослідженні приймали як контрольні. В результаті опрацювання 120-ти вертикальних профілів радіозондувань, на шести аерологічних станціях і за даними шести GNSS-станцій - обчислено значення гідростатичної та вологої компонент ЗТЗ для середніх декад січня та липня 2011 і 2013 рр. Дані радіозондувань опрацьовано за 2 роки, оскільки такий досить об'ємний і масивний матеріал надав змогу надійніше уточнити та оцінити, насамперед, характер одержаних значень гідростатичної складової тропосферної затримки, оскільки точність її визначення безпосередньо впливатиме на точність встановлення вологого складника. За результатами обчислень одержано різниці гідростатичної і вологої складових ЗТЗ та оцінено їх точність. Одержані результати слугують підгрунтям для подальшого підвищення точності визначення вологої складової із GNSS-вимірювань, зокрема для визначення просторово-часових змін і вмісту осаджуваної водяної пари в атмосфері в даному регіоні, що є важливим для прогнозування погоди.
  Повний текст PDF - 534.825 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Пазяк М.
  • Заблоцький Ф.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Пазяк М. В. Порівняння вологої складової зенітної тропосферної затримки, виведеної із GNSS-вимірювань, з відповідною величиною із радіозондування / М. В. Пазяк, Ф. Д. Заблоцький // Геодезія, картографія і аерофотознімання. - 2015. - Вип. 81. - С. 16-24. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Geodez_2015_81_4.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського