Наукова періодика України Фізичне виховання, спорт і культура здоров'я у сучасному суспільстві


Бєлікова Н. 
Якість життя населення, яке постраждало від військових дій / Н. Бєлікова, С. Індика, А. Цьось, Л. Ващук // Фізичне виховання, спорт і культура здоров'я у сучасному суспільстві. - 2022. - № 1. - С. 3-9. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Fvs_2022_1_3
В умовах військового втручання постає завдання краще зрозуміти людські наслідки збройного конфлікту. Вплив травмуючих подій війни може призвести до зниження якості життя населенняна багато роківнавіть після закінчення реальних бойових подій. Розуміння механізмів впливу факторів ризику може сприяти розробці більш ефективних стратегій втручання в післявоєнних умовах. Мета роботи - здійснити аналіз впливу іноземних військових інтервенцій, що відбувалися у минулому, на коротко- та довготривалу якість життя населення, якого безпосередньо торкнулася війна. У дослідженні використано метод теоретичного аналізу й узагальнення інформації електронних баз даних. Війна впливає на самооцінку здоров'я, фізичні здібності, емоційне та психічне здоров'я всього населення, втягнутого у військовий конфлікт. Серед предикторів зниження якості життя: молодий вік та вік понад 55 років, низький рівень освіти та доходу, втрата сімейних стосунків, наявність психічних розладів, тривалість військового конфлікту. Серед людей, які пережили війну або інший конфлікт у попередні 10 років, кожна п'ята людина (22 %) страждатиме на депресію, тривожність, посттравматичний стресовий розлад, біполярний розлад або шизофренію. Низькаякість життя у людей із посттравматичним стресовим розладом пов'язана з симптомами гіперзбудження. Вимушене переселення впливає на зниженням якості життя у більш пізньому віці та у віддаленому часі. Найнижчу якість життя зафіксовано у внутрішньо переміщених осіб. Як у демократичних, так і в недемократичних країнах іноземне військове втручання знижує фізичну якість життя до 20 % від того показника, який був до втручання. Отримані результати вказують на необхідність постійної уваги суспільства не лише до потреб у сфері здоров'язбереження, а й до добробуту, житла, зайнятості та загальної якості життя для підтримки фізичного, психічного та соціального здоров'я як біженців, так і не біженців в коротко- та довгостроковому вимірах.
  Повний текст PDF - 618.734 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Бєлікова Н.
  • Індика С.
  • Цьось А.
  • Ващук Л.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Бєлікова Н. Якість життя населення, яке постраждало від військових дій / Н. Бєлікова, С. Індика, А. Цьось, Л. Ващук // Фізичне виховання, спорт і культура здоров'я у сучасному суспільстві. - 2022. - № 1. - С. 3-9. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Fvs_2022_1_3.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Бєлікова Наталія Олександрівна (медичні науки)
  • Бєлікова Наталія Іванівна (медичні науки)
  • Індика Світлана Ярославівна (фізичне виховання та спорт)
  • Цьось Анатолій Васильович (1966–) (педагогічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського