Наукова періодика України Фізичне виховання, спорт і культура здоров'я у сучасному суспільстві


Пасічник В. 
Погляди Анджея Снядецького на розвиток фізичного виховання дітей та молоді в Польщі / В. Пасічник // Фізичне виховання, спорт і культура здоров'я у сучасному суспільстві. - 2019. - № 2. - С. 16-20. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Fvs_2019_2_5
Розкрито просвітницьку діяльність у галузі фізичного виховання видатного польського вченого А. Снядецького. Становлення й розвиток системи фізичного виховання дітей та молоді на польських землях наприкінці ХVIII ст. проходило в дуже складних суспільно-політичних й економічних умовах, що пов'язано, передусім, з утратою національної незалежності. Землі Польщі після завершення наполеонівських війн поділено між трьома державами - Росією, Пруссією та Австро-Угорщиною, - що спричинило значний спад функціонування економіки, національної культури й освіти. Характерним для польської освіти тих часів, зокрема й для фізичного виховання молодого покоління, стала відмінність функціонування організаційно-навчальних форм у різних типах навчальних закладів, які перебували під контролем іноземних адміністрацій. Саме в цей складний час польської історії довелося жити й працювати видатному польському вченому Анджею Снядецькому. Методи дослідження - вивчення літературних джерел, документальних матеріалів, теоретичний аналіз і синтез отриманих даних. Анджей Снядецький (1768 - 1838),польський хімік, біолог, лікар, але також філософ та педагог, був яскравим прикладом представника епохи Просвітництва, ученого, якого вважають у Польщі батьком хімічних наук, гігієни, дієтології та фізичного виховання. Одним із найважливіших творів А. Снядецького, у якому він висловивсвою громадянську позицію, турботу про майбутнє польського народу, передусім про його біологічний потенціал, є праця "Про фізичне виховання дітей", публікація якої розпочалася в 1805 р. А. Снядецький був критично налаштований до домашньої системи освіти й виховання як серед шляхти, так і стосовно міщанських сімей. У своїй критиці він особливу увагу звертав на відсутність у домашній освіті та вихованні чітких засад і правних норм, на однобокість процесу виховання, спрямованого в основному на розвиток духовної сфери з нехтуванням фізичного розвитку дітей і молоді. У своїй праці А. Снядецький представив власну концепцію й програму виховання. Висновки: ключову роль, на думку вченого, у всебічному вихованні дітей та молоді повинно відігрівати фізичне виховання, суттєвим елементом якого є рухова активність на свіжому повітрі та гартування й гігієна тіла. Погляди вченого на виховання дітей та молоді ефективно інтегрували природниче, медичне й педагогічне знання. Значну роль у формуванні та розвитку концепції виховання А. Снядецького відіграли ідеї французьких просвітителів, особливо Ж.-Ж. Руссо.
  Повний текст PDF - 710.973 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Пасічник В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Пасічник В. Погляди Анджея Снядецького на розвиток фізичного виховання дітей та молоді в Польщі / В. Пасічник // Фізичне виховання, спорт і культура здоров'я у сучасному суспільстві. - 2019. - № 2. - С. 16-20. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Fvs_2019_2_5.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Пасічник Володимир Романович (педагогічні науки)
  • Пасічник Вадим Вадимович (медичні науки)
  • Пасічник Василь Васильович (медичні науки)
  • Пасічник Вікторія Михайлівна (фізичне виховання та спорт)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського