Наукова періодика України Фізіологічний журнал


Воронич-Семченко Н. М. 
Зміни процесів вільнорадикального окиснення ліпідів і білків, антиоксидантного захисту у щурів із гіпофункцією щитоподібної залози на тлі дефіциту йоду й міді / Н. М. Воронич-Семченко, Т. В. Гуранич // Фізіологічний журнал. - 2014. - Т. 60, № 4. - С. 30-39. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Fiziol_2014_60_4_6
В експериментах на щурах із гіпофункцією щитоподібної залози на тлі монодефіциту йоду (ГЩЗI) та комбінованого дефіциту йоду та міді (ГЩЗI+Cu) вивчено тиреоїдний статус, баланс міді, співвідношення процесів перекисного окиснення ліпідів (ПОЛ), білків (ПОБ), антиоксидантого захисту (АОЗ). Установлено, що комбінований дефіцит мікроелементів супроводжується перерозподілом вмісту міді між різними тканинами (збільшення в еритроцитарній масі та головному мозку, зменшення у міокарді), суттєвими змінами показників гіпоталамо-гіпофізарно-тиреоїдної осі, киснезалежного метаболізму, протирадикального захисту, потенціюючи негативний вплив на організм кожного із них. З'ясовано, що ГЩЗI+Cu зумовлює пригнічення киснезалежних процесів, про що свідчить зменшення вмісту дієнових кон'югатів (ДК) на 69,70 % у щитоподібній залозі, продуктів, що реагують на тіобарбітурову кислоту (ТБК-РП) на 47,72 % у проміжному мозку, продуктів окиснювальної модифікації білків на 37,10 - 98,98 % у проміжному мозку, щитоподібній залозі та печінці на тлі вибіркової активації пероксидації у сироватці крові (зростання ТБК-РП у 7,11 разу) та у міокарді (збільшення ДК на 48,15 %, продуктів окиснювальної модифікації білків - у 2,64 разу) щодо аналогічних показників у інтактних тварин. Одержані результати (маніфестація процесів ПОЛ, ПОБ, зменшення вмісту міді у міокарді дослідних тварин) надають змогу припустити вагому роль мікроелементного дисбалансу та метаболічних механізмів у патогенезі кардіологічної патології за умов тиреоїдної дисфункції. Розвиток ГЩЗI+Cu виснажує ресурси АОЗ: знижується активність каталази (на 47,05 %), супероксиддисмутази (на 33,13 %) та насиченість трансферину залізом (на 56,76 %) щодо контролю. Тривалі порушення антиокиснювального захисту можуть стати причиною потенціювання кисеньзалежних процесів і розвитку патологічних змін з боку окремих фізіологічних систем організму.
  Повний текст PDF - 295.136 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Воронич-Семченко Н.
  • Гуранич Т.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Воронич-Семченко Н. М. Зміни процесів вільнорадикального окиснення ліпідів і білків, антиоксидантного захисту у щурів із гіпофункцією щитоподібної залози на тлі дефіциту йоду й міді / Н. М. Воронич-Семченко, Т. В. Гуранич // Фізіологічний журнал. - 2014. - Т. 60, № 4. - С. 30-39. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Fiziol_2014_60_4_6.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Воронич-Семченко Наталія Миколаївна (медичні науки)
  • Гуранич Тетяна Валеріївна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського