Наукова періодика України Фізіологічний журнал


Гуніна Л. М. 
Тканинна гіпоксія і асоційовані з нею метаболічні зміни гомеостазу при вібраційних навантаженнях у спортсменів / Л. М. Гуніна, Ю. Д. Вінничук // Фізіологічний журнал. - 2014. - Т. 60, № 4. - С. 61-69. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Fiziol_2014_60_4_10
Вивчено ефективність і механізми впливу на фізичну працездатність спортсменів-веслувальників вібраційних навантажень у режимі "вібрація всього тіла" (WBV) з частотою 50 Гц, амплітудою 30 мм і часом роботи 30 хв після кожного стандартного тренувального заняття протягом 3-х тиж. Встановлено, що WBV викликають виникнення гіпоксії, що підтверджується зростанням у сироватці крові спортсменів вмісту індукованого гіпоксією фактора 1<$Ealpha> (HIF-<$E1 alpha>) з <$E0,89~symbol С~0,03> на початку до (<$E1,31~symbol С~0,01 roman нг~times~мл sup -1>) на момент закінчення дослідження, що суттєво вище, ніж у контролі (<$E1,04~symbol С~0,02 roman нг~times~мл sup -1>). Водночас активується такий HIF-<$E1 alpha>-залежний процес, як еритропоез: вміст еритроцитів збільшується на кінець дослідження з <$E5,01~symbol С~0,23~times 10 sup 12> до <$E6,04~symbol С~0,11~times~10 sup 12 ~cdot~roman л sup -1> (у контролі до <$E5,23~symbol С~0,12~times~10 sup 12 ~cdot~roman л sup -1>). Інтенсифікація ангіогенних стимулів під впливом гіпоксії проявляється достовірним підвищенням (до <$E62,3~symbol С~6,8~roman пг~times~мл sup -1>) у сироватці крові вмісту фактора росту ендотелію судин (VEGF) майже удвічі щодо вихідних значень. Показано, що вібраційні навантаження не сприяють виникненню окисного стресу, який є відомим ерголітичним фактором (знижує фізичну працездатність), а, навпаки, активують неферментативну ланку власної антиоксидантної системи, що виражається у зростанні вмісту відновленого глутатіону в клітинних мембранах. Встановлено зниження вираженості ендогенної токсичності та покращання гуморального імунітету та, як наслідок - підвищення показників фізичної працездатності і змагальної діяльності спортсменів.
  Повний текст PDF - 369.024 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Гуніна Л.
  • Вінничук Ю.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Гуніна Л. М. Тканинна гіпоксія і асоційовані з нею метаболічні зміни гомеостазу при вібраційних навантаженнях у спортсменів / Л. М. Гуніна, Ю. Д. Вінничук // Фізіологічний журнал. - 2014. - Т. 60, № 4. - С. 61-69. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Fiziol_2014_60_4_10.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Гуніна Лариса Михайлівна (медичні науки)
  • Вінничук Юлія Дмитрівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського