Наукова періодика України Фізіологічний журнал


Струтинський Р. Б. 
Дослідження біохімічних механізмів кардіопротекторної дії лікарської форми активатора аденозин-трифосфатчутливих калієвих каналів флокаліну за ішемії–реперфузії міокарда / Р. Б. Струтинський, А. В. Коцюруба, Р. А. Ровенець, Н. А. Струтинська, Ю. Л. Ягупольський, В. Ф. Сагач, О. О. Мойбенко // Фізіологічний журнал. - 2013. - Т. 59, № 4. - С. 16-27. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Fiziol_2013_59_4_5
У дослідах на собаках з відтворенням експериментальної ішемії (90 хв) та реперфузії (180 хв) міокарда вивчено зміни біохімічних показників в артеріальній крові у разі внутрішньошлункового введення лікарської форми (таблетки) фторвмісного активатора аденозинтрифосфатчутливих калієвих (КАТФ) каналів флокаліну в дозі 2,2 мг/кг. Аналіз одержаних даних дозволив окреслити декілька можливих механізмів кардіопротекторної дії флокаліну. Вони полягають, з одного боку, в активації конститутивного de novo біосинтезу NO (зокрема, підвищення у 1,6 раза у кінці реперфузії) та обмеженні (у 3,74 та у 11,48 разу на кінець ішемії та реперфузії відповідно) деградації L-аргініну аргіназою, що зберігає субстрат для конститутивної NO-синтази. З другого боку, в пригніченні індуцибельного de novo синтезу NO ферментом індуцибельною NO-синтазою (зменшується у 2,36 разу на 60 хв ішемії та у 5 разів у разі реперфузії). Підвищення вмісту нітрит-аніона (у 1,32 разу на 60-й хвилині ішемії та у 1,69 разу на 120-й хвилині реперфузії) може свідчити про потужну антиішемічну дію флокаліну, адже він утворюється спонтанно у процесі окиснення оксиду азоту лише в оксигенованих розчинах. Ще одним кардіопротекторним механізмом слід вважати значне обмеження генерації активних форм кисню та азоту (оксидативного та нітрозативного стресу). До захисної дії відкривання КАТФ-каналів можна віднести зменшення утворення патогенних за умов ішемії міокарда пептидолейкотриєну C4 (більш ніж удвічі протягом ішемії та у 1,4 разу під час другої години реперфузії) та тромбоксану B2 (більш ніж у 2,3 та 3 разу протягом ішемії та реперфузії відповідно). А також, пригніченні деградації АТФ та стимуляції гемоксигеназної реакції. Зменшення вмісту в артеріальній крові вільної арахідонової кислоти (у 3 та 2 рази протягом ішемії та реперфузії відповідно) може свідчити про гальмування деградації фосфоліпідів клітинних мембран, можливо в результаті пригнічення активності фосфоліпази A2, та вказує на можливу мембраностабілізувальну дію активації КАТФ-каналів за ішемії-реперфузії міокарда.
  Повний текст PDF - 1.147 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Струтинський Р.
  • Коцюруба А.
  • Ровенець Р.
  • Струтинська Н.
  • Ягупольський Ю.
  • Сагач В.
  • Мойбенко О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Струтинський Р. Б. Дослідження біохімічних механізмів кардіопротекторної дії лікарської форми активатора аденозин-трифосфатчутливих калієвих каналів флокаліну за ішемії–реперфузії міокарда / Р. Б. Струтинський, А. В. Коцюруба, Р. А. Ровенець, Н. А. Струтинська, Ю. Л. Ягупольський, В. Ф. Сагач, О. О. Мойбенко // Фізіологічний журнал. - 2013. - Т. 59, № 4. - С. 16-27. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Fiziol_2013_59_4_5.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Струтинський Руслан Борисович (медичні науки)
  • Коцюруба Анатолій Вікторович (медичні науки)
  • Ровенець Роман Андрійович (медичні науки)
  • Струтинська Наталія Андріївна (біологічні науки)
  • Сагач Вадим Федорович (1943–) (медичні науки)
  • Мойбенко Олексій Олексійович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського