Наукова періодика України Філологічні трактати


Матвєєва Т. С. 
Хроноплощина великої епіки Панаса Мирного: специфіка оприявнення / Т. С. Матвєєва // Філологічні трактати. - 2018. - Т. 10, № 1. - С. 135-142. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Filtr_2018_10_1_19
Об'єкт дослідження - особливості оприявнення часового складника художньої моделі світу, сконструйованої великою епікою Панаса Мирного: соціально-побутовими романними ескізами "Рід", "Родина Бородаїв", "Як ведеться, так і живеться", соціально-психологічними романами "Хіба ревуть воли, як ясла повні?" (написаний у співавторстві з І. Біликом), "Повія". Відповідно, предмет студії - специфіка взаємодії минулого, теперішнього, майбутнього часу (мозаїчність сюжету, лінеарність/дискретність, розтягування/ущільнення часу; абсолютизація нищення перспективи самореалізації для людини в соціально структурованому суспільстві). Окремий аспект вивчення - ретроспекції - фольклорно-етнографічні й соціально-побутові, їхня роль у показі етапів харaктерного дорослішання чимізернення за допомогою прийому або послідовного викладу, або "один день і ціле життя" як віддзеркалення зламних моментів життєпису. Йдеться про відмінності відтворення часу в творах різної естетики світобачення: готичної, романтичної, реалістичної - від часових контрастів до абсолюту особистісної нівеляції. Виділено наскрізний образ-символ часу - "безчасся", що пов'язано зі зверненням митців до зображення соціальних конфліктів і психологічних деформацій персонажів-маргіналів. Основний прийом уведення такого образу в смислову тканину тексту - градація, яка, своєю чергою, часто обігрується як оксюморон. Це уможливлює для митця панорамне зображення дійсності та людини в ній, показ процесу духовного вивищення чи деформації (частіше) за умов посилюваної контроверзи з об'єктивними обставинами й власним внутрішнім світом. Теоретична значущість і новизна роботи об'єктивуються способом розгляду художнього матеріалу: індуктивно-дедуктивним в осягненні одного з ключових елементів моделі світу - антропологічного часу. Перспектива такого вивчення великої епіки (як і будь-якого іншого жанру) окремого митця й особливостей її розвитку в літературному процесі загалом убачається в можливості поглибити й об'єктивувати уявлення про змодельований світ як цілість.
  Повний текст PDF - 457.583 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Матвєєва Т.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Матвєєва Т. С. Хроноплощина великої епіки Панаса Мирного: специфіка оприявнення / Т. С. Матвєєва // Філологічні трактати. - 2018. - Т. 10, № 1. - С. 135-142. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Filtr_2018_10_1_19.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського