Наукова періодика України Фізіологія рослин і генетика


Мокросноп В. М. 
Вплив інтенсивності освітлення на ріст міксотрофних культур Euglena gracilis та накопичення фотосинтетичних пігментів у їх клітинах / В. М. Мокросноп // Физиология растений и генетика. - 2019. - Т. 51, № 1. - С. 76-83. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/FBKR_2019_51_1_7
Мікроводорість Euglena gracilis здатна живитись як за рахунок фотосинтезу, так і поглинання органічних сполук із поживного середовиша. Міксотрофне культивування E. gracilis із використанням етанолу як джерела вутлецю чинить значний вплив на метаболічні характеристики клітин мікроводорості у порівнянні з автотрофним культивуванням. Для більшості мікроводоростей етанол токсичний, але особливості біохімічної організації клітин E. gracilis забезпечують ефективне розщеплення цієї сполуки з утворенням запасного полісахариду парамілону. Етанол як легкозасвоюване джерело вуглецю затримує світлозалежне формування фотосинтетичного апарату клітин мікроводорості. Аналіз вмісту фотосинтетичних пігментів за різної інтенсивності освітлення показав, що мікроводорість E. gracilis є тіньовитривалим видом з особливим способом адаптації до затінення. Від інтенсивності освітлення клітин залежить також ефективність засвоєння органічного субстрату, що, у свою чергу, може виливати на ріст культури та пігментний склад клітин. Проаналізовано вплив трьох варіантів інтенсивності освітлення на культури E. gracilis, які культивували міксотрофно за наявності у поживному середовищі етанолу та етанолу з глутаматом натрію. Як контроль використано автотрофний варіант культури. Дослідження тривало 20 діб, протягом яких фіксували щільність клітин у культурах та вміст фотосинтетичних пігментів (хлорофілів і каротиноїдів) у клітинах. Установлено, що максимальна концентрація клітин у стаціонарну фазу росту досягається в культурі з етанолом і глутаматом натрію за інтенсивності освітлення 100 мкмоль/м<^>2-с). Знижений рівень хлорофілів у клітинах міксотрофних культур у порівнянні з автотрофними на початку експоненційної фази росту може свідчити про катаболітну репресію синтезу пігментів. Вміст хлорофілів, каротиноїдів та співвідношення хлорофілів а/b у клітинах міксотрофних культур з часом культивування збільшувались.
  Повний текст PDF - 536.095 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Мокросноп В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Мокросноп В. М. Вплив інтенсивності освітлення на ріст міксотрофних культур Euglena gracilis та накопичення фотосинтетичних пігментів у їх клітинах / В. М. Мокросноп // Физиология растений и генетика. - 2019. - Т. 51, № 1. - С. 76-83. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/FBKR_2019_51_1_7.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського