Наукова періодика України Фізіологія рослин і генетика


Likhanov A. F. 
Specificity of cytodifferentiation in сalluses in vitro of Aesculus hippocastanum form resistant to horse-chestnut leaf miner / A. F. Likhanov, O. V. Overchenko, S. M. Kostenko, O. V. Subin // Физиология растений и генетика. - 2017. - Т. 49, № 6. - С. 495-505. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/FBKR_2017_49_6_5
Досліджено специфіку калюсогенезу і диференціації клітин гіркокаштана звичайного нестійкої (NRP) і стійкої (RP) до каштанової мінуючої молі форм з урахуванням особливостей первинного і вторинного метаболізму рослинних тканин. З'ясовано, що ініціація калюсогенезу на листкових експлантатах спостерігається на поживному середовищі ПКЛУ з додаванням 0,5 мг/л кінетину і 3,0 мг/л 2,4-Д. Структурно в неморфогенних калюсах NRP і RP форм гіркокаштана звичайного виділено три зони. У RP форми поверхнева тканина (III зона) складалась із клітин з товстими клітинними стінками, заповненими конденсованими танінами. Під зовнішнім прошарком калюсу (II зона) виділено паренхіму з тонкими клітинними стінками. У цій зоні формувались численні трахеальні елементи, здатні пришвидшувати транспорт поживних речовин, сприяти живленню і диференціації клітин. Внутрішня (I зона) калюсу складалась із паренхімних клітин, у протопластах яких утворювались аморфні комплекси полісахаридів і танінів. Показано, що інтенсивне відкладання лігніну у вторинних стінках клітин поверхні калюсу RP форми відбувалось за умов підвищеної активності аніонних пероксидаз, яка була в 5 і більше разів вищою, ніж у NRP. Відносно RP форм рослин гіркокаштана звичайного одержано підтвердження існуючого припущення про те, що життєздатність гусениць каштанової мінуючої молі залежить від в'язкості клітинного соку і мало пов'язана з вмістом у листках фенолів. Кінематична в'язкість водних екстрактів листків RP форми (1,889 мм<^>2/с) була в 1,53 разу вищою, ніж у NRP (1,214 мм<^>2/с). Вміст фенольних речовин, навпаки, удвічі вищий у листках NRP форми. Наявність у тканинах багатшого кількісного і якісного складу вільних амінокислот підтверджує положення про особливості первинного і вторинного метаболізму RP форми. Специфіка фізіологічних процесів калюсних тканин RP форми у цілому є зручною моделлю для дослідження механізмів стійкості рослин гіркокаштана звичайного до патогенів і шкідників.
  Повний текст PDF - 1.381 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Likhanov A.
  • Overchenko O.
  • Kostenko S.
  • Subin O.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Likhanov A. F. Specificity of cytodifferentiation in сalluses in vitro of Aesculus hippocastanum form resistant to horse-chestnut leaf miner / A. F. Likhanov, O. V. Overchenko, S. M. Kostenko, O. V. Subin // Физиология растений и генетика. - 2017. - Т. 49, № 6. - С. 495-505. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/FBKR_2017_49_6_5.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського