Наукова періодика України Економіка України


Мудрак Р. П. 
Агроінфляція та індекс споживчих цін на продовольчі товари: порівняльний аналіз "Україна – ЄС" / Р. П. Мудрак, В. В. Лагодієнко // Економіка України. - 2018. - № 1. - С. 28-39. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/EkUk_2018_1_4
Однією з фундаментальних умов продовольчої безпеки є достатній рівень економічної доступності продовольства, тому з'ясування причин зростання споживчих продовольчих цін є актуальною науково-дослідною проблемою. З огляду на це, мета - визначити ступінь та причини впливу індексу цін сільськогосподарської продукції на індекс споживчих цін продовольчих товарів на основі порівняння досліджуваних явищ в Україні та ЄС. Зроблено такі висновки: частина українських домогосподарств перебуває у стані продовольчої небезпеки через надмірні витрати на купівлю продовольства, однією з головних причин чого є постійне зростання цін на продовольчі товари; за останніх 20 років в Україні ціни на продовольчі товари зросли у 11,8 раза, на сільськогосподарську продукцію - у 23,5 раза, в ЄС - відповідно, на 45 і 32 %; головним джерелом інфляційних імпульсів на українському ринку продовольства є агроінфляція у тваринницькому секторі сільського господарства; в Україні помітно викривлена галузева структура сільськогосподарського виробництва - частка тваринницьких галузей становить лише 31,5 %, що на 12,3 п. п. менше, ніж в ЄС. Це - головна причина дефіциту продовольчих товарів тваринного походження; в ЄС на 1 особу виробляється на 40 % більше всіх видів м'яса і на 21,5 % - молока, ніж в Україні; на відміну від України, в ЄС виробництво і споживання продовольства, зокрема тваринного походження, має порівняно високий рівень стабільності; в Україні експортно-імпортні операції з продовольством тваринного походження мають на меті забезпечення вузькокорпоративних інтересів безвідносно до національних; на відміну від ЄС, в Україні у тваринництві понад 99 % господарюючих суб'єктів - це малі організаційні форми, які утримують менш як 5 голів худоби. Такі господарства мають порівняно вищі витрати виробництва; причиною агроінфляції та зростання індексу споживчих цін продовольчих товарів в Україні є відсутність компенсаторів витрат виробництва у вигляді бюджетних субсидій.
  Повний текст PDF - 215.365 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Мудрак Р.
  • Лагодієнко В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Мудрак Р. П. Агроінфляція та індекс споживчих цін на продовольчі товари: порівняльний аналіз "Україна – ЄС" / Р. П. Мудрак, В. В. Лагодієнко // Економіка України. - 2018. - № 1. - С. 28-39. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/EkUk_2018_1_4.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Мудрак Руслан Петрович (економічні науки)
  • Лагодієнко Володимир Вікторович (економічні науки)
  • Лагодієнко Віктор Володимирович (економічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського