Наукова періодика України Computational problems of electrical engineering


Zhuravchak L. 
Solving 3D Problems of Potential Theory in Piecewise Homogeneous Media by Using Indirect Boundary and Near-Boundary Element Methods / L. Zhuravchak, O. Kruk // Computational problems of electrical engineering. - 2016. - Vol. 6, № 2. - С. 117-127. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/CPoee_2016_6_2_12
Запропоновано ефективні числово-аналітичні методи для розв'язання прямої задачі електророзвідки для середовищ із урахуваннями довільної форми та постійними електричними характеристиками. Вони засновані на поєднанні фундаментального розв'язку рівняння Лапласа з основними ідеями методів граничних інтегральних рівнянь і колокації. З використанням непрямих методів граничних і приграничних елементів розвинено числово-аналітичні підходи до розв'язання задач теорії потенціалу в просторових кусково-однорідних об'єктах за умов ідеального контакту між їх складовими. Дискретно-континуальні моделі для знаходження інтенсивності невідомих джерел, уведених на межі або у зовнішній примежовій області та апроксимованих константами, зведені до систем лінійних алгебричних рівнянь. Вони утворюються внаслідок задоволення в колокаційному сенсі крайових умов та умов ідеального контакту. Здійснено програмну реалізацію запропонованих підходів у півпросторі з урахуваннями різної форми й електропровідності для методу електричного профілювання в задачі електророзвідки постійним струмом. Проведені дослідження й отримані числові розв'язки низки математичних моделей ілюструють високу точність і потенційні можливості запропонованих методів. Розроблені алгоритми надають змогу розрахувати потенціал і напруженість електричного поля в неоднорідних середовищах, що характеризуються неплоскими межами включень і довільними за глибиною і латераллю розподілами стаціонарних джерел струму. Досліджено вплив провідності та глибини включень, їх форми, відстані між двома сферичними включеннями на позірний опір, обчислений за значеннями різниці потенціалу, виміряної на поверхні півпростору. Показано, що інформацію про потенціальне поле, одержану на поверхні об'єкта можна використовувати для виявлення в ньому локальних чужорідних включень. Запропоновані підходи можуть стати основою для розв'язування обернених задач геофізики та технічної діагностики для створення методів розпізнавання чужорідних включень, порожнин і дефектів, визначення їх електропровідності, розмірів і місця розташування.
  Повний текст PDF - 575.795 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Zhuravchak L.
  • Kruk O.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Zhuravchak L. Solving 3D Problems of Potential Theory in Piecewise Homogeneous Media by Using Indirect Boundary and Near-Boundary Element Methods / L. Zhuravchak, O. Kruk // Computational problems of electrical engineering. - 2016. - Vol. 6, № 2. - С. 117-127. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/CPoee_2016_6_2_12.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського