РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком виданнявидом документа
 Знайдено в інших БД:Журнали та продовжувані видання (1)Наукова періодика України (1)
Пошуковий запит: (<.>I=Ж70590<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 227
Представлено документи з 1 до 20
...

Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка.


. – К. – 2000

Наведено результати теоретичних і прикладних гідрологічних, гідрохімічних і гідроекологічних досліджень, проведених у різних регіонах України, а також дані про вплив техногенних факторів на стан різних водних об'єктів. Розглянуто нові підходи до нормування розрахункових характеристик максимального стоку, деякі методичні аспекти екологічної оцінки річкових водних ресурсів, динаміку параметрів поперечних перерізів русла в басейнах головних річок України, а також вплив гідродинамічних процесів на екологічний стан дніпровських водосховищ.



НАДХОДЖЕННЯ:

Головний редактор:

Хільчевський В. К.

Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка, Укр. геогр. т-во.


. – К.: Обрії. – 2004

Наведено результати теоретичних та прикладних гідрологічних, гідрохімічних та гідроекологічних досліджень, оцінку ймовірності максимальної кількості опадів шляхом визначення просторово-часової однорідності даних. Описано характерні риси самоформування русел річок Українських Карпат в межах алювіальних рівнин. Представлено характеристику гідрохімічного режиму та стоку хімічних речовин річок басейну Західного Бугу. Розглянуто гідродинамічні умови формування якості вод малих річок басейну Прута. Проаналізовано вплив заболочених ділянок на формування міграції стронцію-90 в межах малого водозбору. Висвітлено процеси формування якості води на київській ділянці Канівського водосховища за гідрохімічними та мікробіологічними показниками, вплив коливання рівня води на структуру мікро- та мезобентосу водосховища.


Приведены результаты теоретических и прикладных гидрологических, гидрохимических и гидроэкологических исследований, оценка вероятности максимального количества осадков путём определения пространственно-временной однородности данных. Описаны характерные черты самоформирования русел рек Украинских Карпат в пределах алювиальных равнин. Представлена характеристика гидрохимического режима и стока химических веществ рек бассейна Западного Буга. Рассмотрены гидродинамические условия формирования качества вод малых рек бассейна Прута. Проанализировано влияние заболоченных участков на формирование миграции стронция-90 в пределах малого водосбора. Освещены процессы формирования качества воды на киевском участке Каневского водохранилища по гидрохимическим и микробиологическим показателям, влияние колебания уровня воды на структуру микро- и мезобентоса водохранилища.



НАДХОДЖЕННЯ:

Головний редактор:

Хільчевський В. К.

Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка, Укр. геогр. т-во.


. – К.: Обрії. – 2005

Висвітлено проблеми законодавчого регулювання водоохоронних зон водних об'єктів України. Наведено методично-технологічну схему оцінювання оптимальних параметрів басейнової прогностичної системи. Представлено вимоги до моніторингу вод згідно основних положень Водної Рамкової Директиви Європейського Союзу. Проаналізовано вплив глобальних кліматичних змін на річковий стік за результатами сучасних досліджень, особливості водного режиму гирлових ділянок приток Дніпра. Розглянуто питання становлення і розвитку гідрологічних досліджень у басейні р.Дністер. Розкрито вплив нерівномірних пропусків Київської ГЕС на водний режим гирлової ділянки р.Десна. Визначено особливості термічного режиму Канівського водосховища, поширення процесів підтоплення, затоплення та заболочення на території Чернігівщини.


Освещены проблемы законодательного регулирования водоохранных зон водных объектов Украины. Приведена методическо-технологическая схема оценки оптимальных параметров бассейновой прогностической системы. Представлены требования к мониторингу вод в соответствии основным положениям Водной Рамковой Директивы Европейского Союза. Проанализированы влияние глобальных климатических изменений на речной сток по результатам современных исследований, особенности водного режима устьевых участков приток Днепра. Рассмотрены вопросы становления и развития гидрологических исследований в бассейне р.Днестр. Изучено влияние неравномерных пропусков Киевской ГЭС на водный режим устьевого участка р.Десна. Определены особенности термического режима Каневского водохранилища, распространения процессов подтопления, затопления и заболоченности на территории Черниговского региона.



НАДХОДЖЕННЯ:

Головний редактор:

Хільчевський В. К.

Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка, Укр. геогр. т-во.


. – К.: Обрії. – 2005

Висвітлено аспекти оцінки вмісту і динаміки нафтових вуглеводнів у поверхневих водах суходолу. Проаналізовано зміну властивостей південних чорноземів в процесі тривалого зрошення мінералізованою водою за умов глибокого залягання рівня грунтової води, а також умови формування гідрохімічного режиму р.Прут в різні гідрологічні сезони. Розкрито вплив геохімічного гістерезису в системі "розчинений кисень - залізо та марганець" на якість поверхневих вод басейну Дніпра. Розглянуто питання структурно-функціональної організації фітопланктону Каховського водосховища залежно від вмісту нафтопродуктів. Визначено біопродукційні особливості гідроекосистем різного ступеня токсичного забруднення.


Освещены аспекты оценки содержания и динамики нефтяных углеводородов в поверхностных водах суходола. Проанализированы изменение свойств южных черноземов в процессе продолжительного орошения минерализированной водой в условиях глубокого залегания уровня почвенной воды, а также условия формирования гидрохимического режима р.Прут в разные гидрологические сезоны. Изучено влияние геохимического гистерезиса в системе "растворимый кислород - железо и марганец" на качество поверхностных вод бассейна Днепра. Рассмотрены вопросы структурно-функциональной организации фитопланктона Каховского водохранилища в зависимости от содержания нефтепродуктов. Определены биопродукционные особенности гидроэкосистем разной степени токсического загрязнения.



НАДХОДЖЕННЯ:

Головний редактор:

Хільчевський В. К.

Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. Укр. геогр. т-во.


. – К.: Ніка-Центр. – 2001

Висвітлено історію гідрохімічних і гідроекологічних досліджень в Україні, а також перспективи їх розвитку. Розглянуто основні положення методології управління станом екосистем та якістю води задіяних ділянок річок. Наведено інтегральні показники стану екосистем і з'ясовано вплив на них гідрологічних факторів. Викладено основи системного гідроекологічного районування територій згідно з новітньою методологією стохастичної екогідрології. Проаналізовано стан вивчення екологічних проблем малих водотоків в аспекті раціонального використання та збереження водних ресурсів у цілому. Обгрунтовано критерії ефективності гідроекологічного моніторингу як системи стеження, оцінювання та прогнозування екологічного стану водних об'єктів і річкових басейнів. Запропоновано нову теоретичну базу для нормування характеристик максимального стоку дощових паводків і весняної повені на річках. Вміщено інформацію щодо антропогенного впливу на стік Дніпра, Південного Бугу та Сіверського Дінця. Розглянуто гідрометеорологічні причини виникнення паводку, його розвиток та параметри. Надано екологічну оцінку якості води річок басейну Дніпра за діючою в Україні методикою. Визначено тенденції у зміні якості поверхневих вод та напрямки удосконалення методичних підходів до оцінки екологічного стану басейнів річок. Досліджено вплив наслідків видобування піску на розвиток мікро- та мезобентосу Каховського водоймища.



НАДХОДЖЕННЯ:

Головний редактор:

Хільчевський В. К.

Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. Укр. геогр. т-во.


. – К.: "Ніка-Центр". – 2002

Наведено результати теоретичних і прикладних гідрологічних, гідрохімічних і гідроекологічних досліджень, зокрема, результати роботи Всеукраїнської наукової конференції "Гідрологія, гідрохімія і гідроекологія", яка відбулась у Києві 2001 р. Висвітлено сучасний стан моніторингу природних вод в національній Гідрометслужбі України, а також якості вод у системі Держводгоспу України. Оцінено трансформаційні процеси гідрологічного режиму Дністра та дані щодо ризику екстремальних паводків на річці, а також вплив паводкоутворювальних дощів на рівневий режим річок Закарпаття. Охарактеризовано ландшафтно-гідрологічні аспекти формування екологічної ситуації в Українських Карпатах. Наведено сучасну характеристику умов формування гідрохімічного режиму річок басейну Верхнього Дністра на Львівщині. Розкрито деякі особливості динаміки якості річкових вод басейну Дніпра. Розглянуто особливості вмісту та розподілу розчинних органічних речовин у річкових водах. Акцентовано увагу на гідроекологічних аспектах урболандшафтогенезу. Запропоновано структурно-геоморфологічні методи виявлення та дослідження морфологічних структур центрального типу земної поверхні.



НАДХОДЖЕННЯ:

Головний редактор:

Хільчевський В. К.

Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. Луц. держ. техн. ун-т.


. – К. – 2002

Проаналізовано міжнародний досвід застосування економічних важелів для здійснення екологічної політики в Україні. Висвітлено екологічні проблеми транскордонного моніторингу якості вод басейну річки Західний Буг, сучасні проблеми еколого-економічної оцінки природно-ресурсного потенціалу України. Описано теоретико-методологічні засади дослідження екологічної оптимізації функціонування водогосподарських комплексів міст прикордонних територій. Проведено оцінку водогосподарського балансу р.Тиси (в межах України), а також оцінку впливу господарської діяльності на річний і сезонний стік р.Десни та порівняльну оцінку якості річкових вод басейну Дніпра. Розглянуто природні умови і закономірності формування русел основних річок Прикарпаття, вплив ландшафтного стану Карпат на гідрологічний режим транскордонних річок та атомних електростанцій на якість поверхневих вод. Висвітлено гідрологічні аспекти туризму в Закарпатті.


Проанализирован международный опыт применения экономических рычагов для осуществления экологической политики в Украине. Освещены экологические проблемы транскордонного мониторинга качества вод бассейна р.Западный Буг, современные проблемы эколого-экономической оценки природно-ресурсного потенциала Украины. Описаны теоретико-методологические основы исследования экологической оптимизации функционирования водохозяйственных комплексов городов приграничных территорий. Проведены оценка водохозяйственного баланса р.Тиса (на территории Украины), оценка влияния хозяйственной деятельности на речной и сезонный стоки р.Десны, а также сравнительная оценка качества речных вод бассейна Днепра. Рассмотрены природные условия и закономерности формирования русел основных речек Прикарпатья, влияние ландшафтного состояния Карпат на гидрологический режим транскордонных речек, а также атомных электростанций на качество поверхностных вод. Изложены гидрологические аспекты туризма в Закарпатье.



НАДХОДЖЕННЯ:

Головний редактор:

Хільчевський В. К.

Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка, Укр. геогр. т-во.


. – К.: Обрії. – 2006

Висвітлено властивості відкритих динамічних систем у контексті еволюції руслових процесів на основі інваріантності, ергодичності та меандрування. Викладено методологію дослідження структурно-функціональних особливостей рівнинних водосховищ. Визначено залежність внутрішньорічного розподілу стоку завислих наносів від фази водності річок Карпат, вміст та динаміку специфічних забруднюючих речовин в поверхневих водах басейну Дніпра. Розглянуто питання десорбції сполук азоту, фосфору і заліза з донних відкладів за дії різних чинників, формування зоопланктону пелагіалі Канівського водосховища.


Освещены свойства открытых динамических систем в контексте эволюции русловых процессов на основе инвариантности, эргодичности и меандрирования. Изложена методология исследования структурно-функциональных особенностей равнинных водохранилищ. Определены зависимость внутриречного распределения стока зависших наносов от фазы водности рек Карпат, содержание и динамика специфических загрязняющих веществ в поверхностных водах бассейна Днепра. Рассмотрены вопросы десорбции соединений азота, фосфора и железа из донных отложений в условиях действия разных факторов, формирования зоопланктона пелагиали Каневского водохранилища.



НАДХОДЖЕННЯ:

Головний редактор:

Хільчевський В. К.

Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка, Укр. геогр. т-во.


. – К.: Обрії. – 2006

Викладено концептуально-методологічні підходи до формування та організації державної системи управління водними ресурсами в Україні. Висвітлено методичні засади гідроморфологічної оцінки річок Карпат. Проаналізовано заплавно-руслові процеси річок Волині за умов антропогенних змін, інтенсивність горизонтальних руслових деформацій на гірських річках Закарпаття, закономірності геоструменевого руслоформування. Визначено особливості орографічних та гідрометеорологічних умов формування дощових паводків у басейні Дністра та вплив їх стоку на руслові процеси, пріоритети та напрямки гідроекологічних досліджень річкових басейнів.


Изложены концептуально-методологические подходы к формированию и организации государственной системы управления водными ресурсами в Украине. Освещены методические основы гидроморфологической оценки рек Карпат. Проанализированы пойменно-русловые процессы рек Волыни в условиях антропогенных изменениях, интенсивность горизонтальных русловых деформаций на горных реках Закарпатья, закономерности георучейного руслоформирования. Определены особенности орографических и гидрометеорологических условий дождевых паводков в бассейне Днестра и влияние их стока на русловые процессы, приоритеты и направления гидроэкологических исследований речных бассейнов.



НАДХОДЖЕННЯ:

Головний редактор:

Хільчевський В. К.

Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка, Укр. геогр. т-во.


. – К.: Обрії. – 2007

Розглянуто питання параметризації моделей стійкості малих урболандшафтних басейнових геосистем, перетворення мінеральних форм азоту в підземних водах у відкритій гідрогеологічній системі. Проаналізовано еколого-гідроморфологічні наслідки часткового спрацювання (приспуску) Канівського та Кременчуцького водосховищ. Визначено рівні води в басейні р.Тиса для дослідження ймовірності затоплення прирічкових територій, зміну термічного режиму річок басейну Дніпра у процесі глобального потепління клімату. Зроблено оцінку вертикальних руслових деформацій річок басейну верхнього та середнього Дністра. Висвітлено особливості гідрохімічного режиму річки Рось, розвитку природного зоопланктону в заростях різного типу на мілководдях Київського водосховища.


Рассмотрены вопросы параметризации моделей стойкости малых урболандшафтных бассейновых геосистем, преобразования минеральных форм азота в подземных водах в открытой гидрогеологической системе. Проанализированы эколого-гидроморфологические последствия частичной изношенности (приспуска) Каневского и Кременчугского водохранилищ. Определены уровни воды в бассейне р.Тисса для исследования вероятности затопления приречных территорий, изменение термического режима рек бассейна Днепра в процессе глобального потепления климата. Сделана оценка вертикальных русловых деформаций рек бассейна верхнего и среднего Днестра. Освещены особенности гидрохимического режима р.Рось, развития природного зоопланктона в зарослях разного типа на мелководьях Киевского водохранилища.



НАДХОДЖЕННЯ:

Головний редактор:

Хільчевський В. К.

Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка, Укр. геогр. т-во.


. – Київ: Обрії. – 2007

Проаналізовано проблему забруднення поверхневих водних об'єктів нафтопродуктами. Висвітлено методологічні аспекти удосконалення керування водними ресурсами з урахуванням впливу господарської діяльності на водні ресурси, еколого-гідрологічні та водогосподарські аспекти проблеми освоєння мілководь Київського водосховища. Розглянуто питання впровадження басейнової системи керування водними ресурсами р.Західний Буг. Визначено закономірності в багаторічних коливаннях річкового стоку гірських річок Карпат, зміну температур води річок басейну Дніпра як результат змін клімату, антропогенні складові іонного стоку річки Південний Буг.


Проанализирована проблема загрязнения поверхностных водных объектов нефтепродуктами. Освещены методологические аспекты усовершенствования управления водными ресурсами с учётом влияния хозяйственной деятельности на водные ресурсы, эколого-гидрологические и водохозяйственные аспекты проблемы освоения мелководий Киевского водохранилища. Рассмотрены вопросы внедрения бассейновой системы управления водными ресурсами р.Западный Буг. Определены закономерности в многолетних колебаниях речного стока горных рек Карпат, изменение температур воды рек бассейна Днепра как результат изменений климата, антропогенные составные ионного стока р.Южный Буг.



НАДХОДЖЕННЯ:

Головний редактор:

Хільчевський В. К.

Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка, Укр. геогр. т-во.


. – К.: Обрії. – 2006

Наведено результати дослідження трансформації хімічного складу річкових вод. Розглянуто питання систематизації сучасних фізико-географічних процесів у береговій зоні великих водосховищ, зіставлення інтегральних оцінок якості води малих річок урбанізованих територій за різними методиками. Визначено залежність максимального стоку дощових паводків у басейні р.Дністер від орографічних та гідрометеорологічних умов. Висвітлено історичні аспекти та проаналізовано сучасний стан досліджень термічного і льодового режимів річок, зокрема зміни рівневого режиму р.Прут в межах Чернівців, викладено екологічну оцінку води у верхній течії Пруту за блоком сольового складу та індексом забрудненості води, а також результати екологічної оцінки сучасного стану води річок Волині з екологічними нормативами. Розкрито роль гідрохімічного режиму в формуванні різноманіття фітопланктону водойм Києва.


Приведены результаты исследования трансформации химического состава речных вод. Рассмотрены вопросы систематизации современных физико-географических процессов в береговой зоне крупных водохранилищ, сопоставления интегральных оценок качества воды малых рек урбанизированных территорий по разным методикам. Определена зависимость максимального стока дождевых паводков в бассейне р.Днестр от орографических и гидрометеорологических условий. Освещены исторические аспекты и проанализировано современное состояние исследований термического и ледового режимов рек, в частности изменения уровневого режима р.Прут в пределах Черновцов, изложены экологическая оценка воды в верхнем течении Прута по блоку солевого состава и индексу загрязненности воды, а также результаты экологической оценки современного состояния воды рек Волыни с экологическими нормативами. Раскрыта роль гидрохимического режима в формировании разнообразия фитопланктона водоемов Киева.



НАДХОДЖЕННЯ:

Головний редактор:

Хільчевський В. К.

Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка, Укр. геогр. т-во.


. – К.: Обрії. – 2008

Визначено складники ідентифікації берегових геосистем водосховищ. Описано математичну модель формування дощового стоку на гірському водозборі, наведено результати її використання в прогностичних системах. Розглянуто питання ідентифікації річкового басейну Тиси в межах України. Проведено гідроморфологічну оцінку руслових процесів гірських річок в басейні верхньої Тиси. Висвітлено основні положення еколого-гідроморфологічного напряму досліджень екосистем крупних рівнинних водосховищ. Проаналізовано проблему заростання і зменшення пропускної здатності русел річок Правобережної Прип'яті. Визначено вміст специфічних забруднювальних речовин у поверхневих водах р. Рось та їх динаміку в різні сезони, форми міграції молібдену у воді верхньої ділянки Канівського водосховища та озер Києва, кількісне різноманіття фітопланктону водойм Києва залежно від гідрохімічного режиму. Описано особливості розвитку мікро- і мезобентосу о. Вирлиця у весняний період.


Определены составляющие идентификации береговых геосистем водохранилищ. Описана математическая модель формирования дождевого стока на горном водосборе, приведены результаты её использования в прогностических системах. Рассмотрены вопросы идентификации речного бассейна Тиссы в границах Украины. Проведена гидроморфологическая оценка русловых процессов горных рек в бассейне верхней Тиссы. Освещены основные положения эколого-гидроморфологического направления исследований экосистем крупных равнинных водохранилищ. Проанализирована проблема заростания и уменьшения пропускной способности русел рек Правобережной Припяти. Определены содержание специфических загрязняющих веществ в поверхностных водах р. Рось и их динамика в разные сезоны, формы миграции молибдена в воде верхнего участка Каневского водохранилища и озер Киева, количественное разнообразие фитопланктона водоемов Киева в зависимости от гидрохимического режима. Описаны особенности развития микро- и мезобентоса о. Вирлица в весенний период.



НАДХОДЖЕННЯ:

Головний редактор:

Хільчевський В. К.

Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка, Укр. геогр. т-во.


. – К.: Обрії. – 2008

Розглянуто питання зіставлення інтегральних оцінок якості води за різними методами, прикладного застосування методики модельної оцінки стану малих урболандшафтних басейнових геосистем. Викладено методичні підходи до розробки комплексу природоохоронних заходів на зарегульованих малих річках басейну Дніпра. Обгрунтовано методичний підхід до визначення екологічно допустимих рівнів відбору води з річок. Проведено еколого-гідроморфологічну оцінку впливу річних і сезонних коливань рівня води Каховського водосховища на динаміку його берегової зони, оцінку гідроморфологічного стану річок басейну Ужа за даними моніторингових досліджень і комплексу руслових розрахунків. Проаналізовано особливості паводкового режиму річок басейнів Західного Бугу та Правобережної Прип'яті. Визначено залежність процесів обміну органічними речовинами між донними відкладами та водою від окремих абіотичних чинників. Описано процеси формування хімічного складу вод у зонах аерації та сатурації. Наведено результати радіоекологічних досліджень вищих водяних рослин лівобережної частини Київського водосховища.


Рассмотрены вопросы сопоставления интегральных оценок качества воды по разных методах, прикладного применения методики модельной оценки состояния малых урболандшафтных бассейновых геосистем. Изложены методические подходы к разработке комплекса природоохранных мероприятий на зарегулированных малых реках бассейна Днепра. Обоснован методический подход к определению экологически допустимых уровней отбора воды из рек. Проведены эколого-гидроморфологическая оценка влияния годовых и сезонных колебаний уровня воды Каховского водохранилища на динамику его береговой зоны, оценка гидроморфологического состояния рек бассейна Ужа по данным мониторинговых исследований и комплекса русловых расчетов. Проанализированы особенности паводкового режима рек бассейнов Западного Буга и Правобережной Припяти. Определена зависимость процессов обмена органическими веществами между донными отложениями и водой от некоторых абиотических факторов. Описаны процессы формирования химического состава вод в зонах аэрации и сатурации. Приведены результаты радиоэкологических исследований высших водяных растений левобережной части Киевского водохранилища.



НАДХОДЖЕННЯ:
Про фукціонально-генетичну та гідрохімічну класифікації ставків

Головний редактор:

Хільчевський В. К.

Хільчевский, В. К.

Про фукціонально-генетичну та гідрохімічну класифікації ставків


Розглянута за літературними джерелами загальна схема класифікацій ставків за функціонально-генетичними ознаками може застосовуватися для дослідження ставків України. Але її можна розвивати і доповнювати. Запропонована гідрохімічна класифікація ставків за мінералізацією вод (від ставків з дуже прісною водою - до ставків з сильносолоною водою), якою можна доповнити схему класифікацій за функціонально-генетичними ознаками, дає змогу охопити ставки не лише рибоводні та рекреаційного характеру, але й техногенні водойми, які необхідно ревіталізувати. В удосконаленому автором гідрохімічному районуванні ставків України зі схожими умовами формування хімічного складу ставкових вод виділено 13 районів (Північно-поліський, Поліський, Прикарпатський, Карпатський, Лісостеповий, Лівобережно-придніпровський, Північно-степовий, Донецько-приазовський Південно-степовий, Присиваський, Керченський, Передгірно-кримський, Гірсько-кримський), що сприятиме ефективності досліджень ставків та реалізації проектів їх практичного використання.



НАДХОДЖЕННЯ:
Виявлення "повзучої" неоднорідності в рядах метеорологічних величин (на прикладі даних спостережень ОГМС Київ)

Москаленко, С. О.

Виявлення "повзучої" неоднорідності в рядах метеорологічних величин (на прикладі даних спостережень ОГМС Київ)


Розглянуто рекомендації з оцінювання "повзучої" неоднорідності в рядах метеорологічних елементів. Під цим терміном розуміють порушення однорідності в діапазонах вимірюваних значень внаслідок змін метеорологічних умов під впливом великого міста. На прикладі даних спостережень ОГМС Київ, а також найближчих до неї станцій, що розташовані поза великим містом (Вишгород та Бориспіль), показано послідовність розрахунків для виявлення "повзучої" неоднорідності в рядах середньомісячних значень температури повітря, тиску водяної пари, швидкості вітру та сум опадів за січень і липень періоду 1981 - 2010 рр. Результати перевірки різниць середньомісячних значень метеорологічних елементів показали, що статистично значиму "повзучу" неоднорідність відмічено тільки в різницях швидкостей вітру в літній період. Причиною порушення однорідності в рядах середньомісячної швидкості вітру може бути забудова місцевості чи інший вид господарської діяльності, що змінює метеорологічні умови на території навколо метеорологічної станції, що уповільнює швидкість вітру.



НАДХОДЖЕННЯ:
Кліматологічна оцінка циркуляційних процесів у Північній півкулі та їх вплив на температурний режим

Заболоцька, Т. М.

Кліматологічна оцінка циркуляційних процесів у Північній півкулі та їх вплив на температурний режим


Глобальне потепління на земній кулі фіксують вже чотири десятиліття (з 1976 р. до теперішнього часу). Основними причинами його виникнення та тривалого існування називають спільний вплив антропогенного фактору, геофізичних та циркуляційних процесів. Представлено реферативний огляд досліджень різних індексів циркуляції та їх вплив на температурний режим в період глобального потепління. Для Атлантико-Європейського регіону характерні такі коливання циркуляції: NAO - Північно-Атлантичне, EA - Східно-Атлантичне, ЕA-WR - Східно-Атлантичне - Західно-Російське, SCAND - Скандинавське, Pol - Полярно-Євразійське. Зосереджена увага на складних взаємозв'язках різних індексів циркуляції. Показано, що причини мінливості циркуляційних процесів, особливо екстремальних викидів в останні десятиліття, поки що не визначені. Нещодавні дослідження (після 2012 р.) мінливості температури свідчать, що зміни температури стали незначущими, тобто глобальне потепління призупинилося. Вплив циркуляційних процесів на окремі регіони Північної півкулі різний, тому необхідно продовжувати дослідження, використовуючи тривалі гомогенізовані ряди вимірів температури.



НАДХОДЖЕННЯ:
Антропогенне навантаження на стік річки Великий Куяльник в умовах кліматичних змін

Лобода, Н. С.

Антропогенне навантаження на стік річки Великий Куяльник в умовах кліматичних змін


Об'єкт дослідження - річка Великий Куяльник. Метою роботи є оцінка водних ресурсів річки Великий Куяльник в умовах змін клімату у ХХI ст., визначення впливу різних чинників водогосподарської діяльності на формування стоку річки Великий Куяльник. Робота базується на використанні стохастичної моделі "клімат-стік", розробленої в ОДЕКУ, де на вході використовуються метеорологічні дані та відомості про масштаби водогосподарських перетворень, а на виході отримуються характеристики природного та побутового (перетвореного водогосподарською діяльністю) стоку. Найбільший вплив на стік річки Великий Куяльник здійснюють штучні водойми, кількість яких потребує скорочення. Отримані за моделлю "клімат-стік" результати розрахунків побутового стоку за кліматичними сценаріями RCP4.5 та RCP8.5 дозволяють зробити висновок, що у XXI сторіччі буде відбуватися зменшення стоку річок водозбору р. Великий Куяльник, що, в свою чергу, призведе до руйнування водних ресурсів річок (побутовий стік на період 2011 - 2050 рр. за сценарними даними зменшиться майже у два рази у порівняні із сучасним).



НАДХОДЖЕННЯ:
Максимальні модулі схилового припливу в період весняного водопілля на території Приазов'я

Гопченко, Є. Д.

Максимальні модулі схилового припливу в період весняного водопілля на території Приазов'я


На сучасному етапі розрахункові характеристики паводків і водопіль регламентуються в Україні нормативним документом СНіП 2.01.14-83. Але враховуючи давність прийняття цього документу (пройшло більше ніж 40 років) і актуальним є не лише уточнення розрахункових параметрів, а також і наявної теоретичної бази. З метою вирішення завдань розрахунку характеристик максимального стоку весняного водопілля на річках Приазов'я, перш за все, потрібно обгрунтувати науково-методичну основу цієї бази. Вихідні матеріали охоплюють період з початку спостережень і до 2010 ріку. Статистичний аналіз максимальних витрат води і шарів стоку рекомендується здійснювати з використанням методів найбільшої правдоподібності С. М. Крицького та М. Ф. Менкеля і кривої трипараметричного гамма-розподілу. Просторове узагальнення вихідних даних по максимальному стоку весняного водопілля в басейнах рівнинних річок виконується на підставі картування базових характеристик стоку. Отримані результати в подальшому можна використати для розрахунку максимального стоку весняного водопілля в басейні річок Приазов'я.



НАДХОДЖЕННЯ:
Полевые экспериментальные исследования выноса гумусовых веществ из торфянистых почв и оценка их роли в транспортировании растворенных форм железа

Осадчая, Н. Н.

Полевые экспериментальные исследования выноса гумусовых веществ из торфянистых почв и оценка их роли в транспортировании растворенных форм железа


Исследованы особенности эмиссии органических веществ с водой р. Припять. Выполнен натурный эксперимент, который позволяет изучить поступление гумусовых веществ и растворенного железа с водосборной площади в период снеготаяния. Исследования выполнены на малой стоковой площадке (2X1м), заполненной торфом на глубину 50 см. В процессе снеготаяния на площадке сформировался исключительно подповерхностный сток. Получены значения характеристик распределения двух основных фракций гумусовых веществ - гуминовых кислот и фульвокислот - между твердой фазой торфа и водным стоком. Показано, что процесс комплексообразования с фульвокислотами существенно расширяет пределы миграции железа в растворенной фазе. Используя метод термодинамического моделирования, было установлено лимитирующие факторы для миграции железа в растворенном состоянии. Предложен способ прогнозирования эмиссии гумусовых веществ и железа с водным стоком р. Припять.



НАДХОДЖЕННЯ:
...
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського