РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком виданнявидом документа
 Знайдено в інших БД:Журнали та продовжувані видання (1)Наукова періодика України (1)
Пошуковий запит: (<.>I=Ж69917<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 390
Представлено документи з 1 до 20
...

АМН України. Наук. центр радіац. медицини.


. – К. – 1998

Висвітлюються результати сучасних досліджень, спрямованих на вирішення актуальних проблем радіаційної медицини: вивчення стану здоров'я осіб, які зазнали впливу чинників аварії на ЧАЕС; оцінка радіаційно-гігієнічної ситуації, що створилася на радіоактивно забруднених територіях України; проведення профілактичних заходів, спрямованих на охорону здоров'я постраждалого населення тощо.



НАДХОДЖЕННЯ:

Головний редактор:

Романенко А. Ю.

Акад. мед. наук України. Наук. центр радіац. медицини.


. – К. – 2003

Проаналізовано вплив іонізуючої радіації у низьких дозах на системи біогенних амінів головного мозку щурів, іонізуючого опромінення на інтенсивність процесів перекисного окиснення ліпідів у сироватці крові та тканинних гомогенатах слизової оболонки шлунка щурів. Викладено нові статистичні підходи до встановлення радіаційно-гігієнічних регламентів на АЕС України. Наведено оцінку радіомодифікованого впливу поліплатилену за умов зовнішнього іонізуючого опромінення. Висвітлено наслідки опромінення щитоподібної залози у мешканців територій, забруднених радіонуклідами. Описано динаміку чисельності населення на територіях України, забруднених радіоактивними викидами внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також особливості субпопуляційного складу лімфоцитів учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у віддалені терміни.


Проанализированы влияние ионизирующей радиации в низких дозах на системы биогенных аминов головного мозга крыс, ионизирующего облучения на интенсивность процессов перекисного окисления липидов в сыворотке крови и тканевых гомогенатах слизистой оболочки желудка крыс. Изложены новые статистические подходы к установлению радиационно-гигиенических регламентов на АЭС Украины. Приведена оценка радиомодифицирующего влияния полиплатиллена в условиях внешнего ионизирующего облучения. Освещены последствия облучения щитовидной железы у жителей территорий, загрязненных радионуклидами. Описаны динамика численности населения на территориях Украины, загрязненных радиоактивными выбросами вследствие Чернобыльской катастрофы, а также особенности субпопуляционного состава лимфоцитов участников ликвидации последствий аварии на ЧАЭС в отдаленные сроки.



НАДХОДЖЕННЯ:

Головний редактор:

Бебешко В. Г.

Акад. мед. наук України. Наук. центр радіац. медицини.


. – К. – 2005

Проаналізовано клінічні та імунологічні особливості мієлодиспластичного синдрому у осіб, які постраждали в результаті аварії на Чорнобильській АЕС (ЧАЕС). Висвітлено генетичні та клінічні аспекти здоров'я сімей учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та дітей з радіаційно забрудненої території. Визначено залежність захворювань на рак шкіри від ультрафіолетової радіації, комбінований вплив поліплатилену і фракціонованого опромінення в різних схемах їх застосування на вміст ТБК-активних продуктів та активність каталази в сироватці крові щурів. Наведено результати дослідження окиснювальної модифікації білків печінки щурів за комбінованої дії рентгенівського та лазерного випромінення. Викладено морфофункціональну характеристику сперматогенезу щурів під час довгострокового внутрішнього та зовнішнього опромінювання у малих дозах.


Проанализированы клинические и иммунологические особенности миелодиспластического синдрома у лиц, пострадавших в результате аварии на Чернобыльской АЭС (ЧАЭС). Освещены генетические и клинические аспекты здоровья семей участников ликвидации последствий аварии на ЧАЭС и детей с радиационно загрязненной территории. Определены зависимость заболеваний на рак кожи от ультрафиолетовой радиации, комбинированное влияние полиплатилена и фракционированного облучения в разных схемах их применения на содержание ТБК-активных продуктов и активность каталазы в сыворотке крови крыс. Приведены результаты исследования окислительной модификации белков печени крыс в условиях комбинированного действия рентгеновского и лазерного излучения. Изложена морфофункциональная характеристика сперматогенеза крыс при долгосрочном внутреннем и внешнем облучении в малых дозах.



НАДХОДЖЕННЯ:
Застосування біофізичних вимірювань для організації індивідуального дозиметричного контролю внутрішнього опромінення при видобутку і переробці уранової руди

Головний редактор:

Бебешко В. Г.

Бончук, Ю. В.

Застосування біофізичних вимірювань для організації індивідуального дозиметричного контролю внутрішнього опромінення при видобутку і переробці уранової руди


Розглянуто застосування біофізичних вимірювань вмісту <$E nothing sup 238 roman U> у пробах сечі для індивідуального дозиметричного контролю внутрішнього опромінення працівників урановидобувної та уранопереробної промисловості. Для різних сполук урану і періодичності збору біопроб розраховані похідні рівні дослідження, що грунтуються на вимогах ОСПУ щодо необхідності детектування річних доз внутрішнього опромінення 1 мЗв.



НАДХОДЖЕННЯ:
Вивчення особливостей формування доз внутрішнього опромінення населення радіоактивно забруднених територій у віддалений період аварії на ЧАЕС, обумовлених надходженням <$E bold {nothing sup 137 roman Cs}>, <$E bold {nothing sup 90 roman Sr}> (на прикладі Рівненської області)

Василенко, В. В.

Вивчення особливостей формування доз внутрішнього опромінення населення радіоактивно забруднених територій у віддалений період аварії на ЧАЕС, обумовлених надходженням <$E bold {nothing sup 137 roman Cs}>, <$E bold {nothing sup 90 roman Sr}> (на прикладі Рівненської області)


За результатами комплексного радіаційного моніторингу рівнів внутрішнього опромінення населення Рокитнівського району Рівненської області у 2011 р. виявлено високі рівні інкорпорації <$E nothing sup 137 roman Cs> в організмі жителів обстежених населених пунктів (НП), як у дорослих, так і у детей. Середнє значення вмісту інкорпорованого <$E nothing sup 137 roman Cs> в організмі дорослих жителів с. Вежиця - 15 кБк у травні і 20 кБк - у вересні, а в с. Старе Село - 13 кБк, як у травні, так і у вересні. Встановлено, що основна частина дози внутрішнього опромінення жителів обстежених НП Рівненської області формується за рахунок споживання місцевих продуктів домашнього господарства - в першу чергу, молока, рівні забруднення якого радіоцезієм у 2 - 9 разів перевищують допустимі рівні, передбачені гігієнічним нормативом 6.6.1.1-130-2006, і продуктів лісового походження - ягід і грибів, забруднення яких радіоцезієм у десятки разів перевищує допустимі рівні, і їх споживання, навіть у невеликій кількості, зумовлює високі рівні внутрішнього опромінення.



НАДХОДЖЕННЯ:
Ризики розвитку гострих форм цереброваскулярних хвороб в учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Результати аналітичного епідеміологічного дослідження

Войчулене, Ю. С.

Ризики розвитку гострих форм цереброваскулярних хвороб в учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Результати аналітичного епідеміологічного дослідження


Проведено довгострокові когортні епідеміологічні дослідження хвороб органів кровообігу в учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1986 - 1987 рр. (УЛНА) за даними Державного реєстру України осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Встановлено значний ріст гострих цереброваскулярних хвороб (ГЦХ) (інсультів, інфарктів та ін. (430.0 - 436.9 за МКХ-9; І60.0 - І66.0 за МКХ-10), які призводять до ранньої інвалідності та смертності, у віддаленому післяаварійному періоді (1998 - 2009 рр.). Виявлено вікові особливості розвитку зазначеної патології - рівні захворюваності в осіб віком 40 років і старше на момент опромінення значно вищі у порівнянні з віковою групою до 40 років, але темпи приросту в динаміці спостереження вище у молодших. Встановлено достовірні відносні ризики розвитку ГЦХ в УЛНА 1986 - 1987 рр. віком до 40 років на момент опромінення з дозою зовнішнього опромінення всього тіла 0,25 - 0,7 Гр в період 1998 - 2002 рр. (RR = 1,38 (1,01; 1,89), ERR (Гр<^>-1) = 0,8), в діапазоні доз 0,05 - 0,7 Гр в період 2003 - 2007 рр. (RR = 1,67 (1,28; 2,17), ERR (Гр<^>-1) = 8,9); в осіб віком 40 років на момент опромінення і старше з дозою зовнішнього опромінення всього тіла 0,1 - 0,199 Гр - через 17 - 22 роки після аварії на ЧАЕС (RR = 2,18 (1,46; 3,25), ERR (Гр<^>-1) = 7,8).



НАДХОДЖЕННЯ:
Експериментальна перевірка методики визначення ефективної дози та вимірювання доз органів людини в умовах АЕС

Волоський, В. М.

Експериментальна перевірка методики визначення ефективної дози та вимірювання доз органів людини в умовах АЕС


Проведено експериментальні фантомні дослідження на двох робочих місцях АЕС в момент планового ремонту енергоблоку. Продемонстровано практичне застосування методики оцінки індивідуальної ефективної дози за умов неоднорідного зовнішнього гамма-опромінення з відомим ступенем анізотропії поля гамма-випромінення. Використання одного конверсійного коефіцієнта переходу від показань ТЛ дозиметра до ефективної дози можливе за умов опромінення з помірним (<$E <<~5>) ступенем анізотропії, для випадків сильної анізотропії (<$E >>~5>) рекомендовано застосування кількох дозиметрів. Впровадження цієї методики надасть можливість уникнути недооцінки дози опромінення людини у сильно анізотропних полях опромінення, які характерні для окремих робочих місць на АЕС, а також зменшить консервативність оцінки ефективної дози.



НАДХОДЖЕННЯ:
Радіоактивно забруднені території України: індекс життєвості сільського населення

Гунько, Н. В.

Радіоактивно забруднені території України: індекс життєвості сільського населення


Для оцінки відтворення населення сільських радіоактивно забруднених районів України проведено розрахунки індексу життєвості за 1986 - 2009 рр. Встановлено, що середнє значення індексу життєвості за період дослідження було нижчим у порівнянні з загальнонаціональними показниками. Виявлено, що існують значні територіальні відмінності у зміні інтегрального індексу життєвості в часі, які не мають статистичної залежності від рівнів радіоактивного забруднення територій. Серед радіоактивно забруднених районів індекс життєвості має позитивне значення тільки в окремих північних районах Українського Полісся, а саме: Волинській (Камінь-Каширський, Любешівський) і Рівненської (Березнівський, Володимирецький, Рокитнівський, Сарненський) областей. В сукупності, одержані дані, не дають можливості однозначно оцінити чи має Чорнобильська катастрофа негативний чи позитивний вплив на відтворення опроміненої популяції людей і потребують більш детальних досліджень з урахуванням всіх складових елементів медико-демографічного аналізу (чисельності, вікового і статевого складу населення, народжуваності, смертності, міграції).



НАДХОДЖЕННЯ:
Стан здоров'я населення Іванківського району Київської області, постраждалого від наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції (аналітичний огляд медико-статистичних даних)

Кадун, О. М.

Стан здоров'я населення Іванківського району Київської області, постраждалого від наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції (аналітичний огляд медико-статистичних даних)


Досліджено захворюваність, первинну інвалідність працездатного населення і дітей, причини інвалідності, смертність, народжуваність та інші показники здоров'я у жителів Іванківського району, Київської області, постраждалих від наслідків Чорнобильської катастрофи. Встановлено значне зростання загальної захворюваності, обумовлене переважно хворобами системи кровообігу, які разом з онкологічними захворюваннями є головною причиною інвалідності працездатного населення у післяаварійний період. Інвалідність дитячого населення у 30 % випадків зумовлена вродженими вадами розвитку. Смертність людей працездатного віку зросла у 10 разів у порівнянні з доаварійним періодом. Провідною причиною смерті стали переважно хвороби системи кровообігу і онкологічні захворювання, тоді як у доаварійний період найчастіше причиною смерті людей працездатного віку були травми і нещасні випадки. Внаслідок незадовільного стану здоров'я населення Іванківського району спостерігається надзвичайно глибока демографічна криза: вимирання населення району відбувається втричі швидше, ніж в середньому по Київській області. Таким чином, наслідки Чорнобильської катастрофи і наступні неадекватні реагування на змінені умови проживання, харчування та необхідність медичного обслуговування людей у цьому районі справляють значний негативний вплив на здоров'я мешканців забруднених радіонуклідами територій.



НАДХОДЖЕННЯ:
Хвороби системи кровообігу в дорослих осіб, евакуйованих у дитячому і підлітковому віці із зони відчуження ЧАЕС: період спостереження 1993 - 2010 роки

Прикащикова, К. Є.

Хвороби системи кровообігу в дорослих осіб, евакуйованих у дитячому і підлітковому віці із зони відчуження ЧАЕС: період спостереження 1993 - 2010 роки


Епідеміологічний аналіз серцево-судинної захворюваності (ССЗ) у дорослих осіб (18 - 42 роки), евакуйованих в дитячому і підлітковому віці (3878 осіб) із 30-кілометрової зони відчуження ЧАЕС, проведено за 1993 - 2010 рр. Вивчено результати клініко-епідеміологічного обстеження реєстрових пацієнтів поліклініки радіаційного реєстру ДУ "ННЦРМ НАМН України". У евакуйованих в дитячому віці рівень ССЗ склав <$E 208,5~symbol С~7,5> на 103 люд./років, у підлітковому віці - <$E 198,9~symbol С~12,7>. Достовірних відмінностей рівнів не встановлено. Однак у дитячій віковій категорії виявлено достовірно вищий рівень групи хвороб серця (ХС) (хвороб ендокарду, порушень провідності), ніж у евакуйованих у підлітковому віці. У евакуйованих обох вікових категорій зареєстровано найвищий рівень показника у групі ХС (хвороб ендокарда, порушень провідності і серцевого ритму, кардіоміопатій). Потім за рангом - гіпертонічна хвороба (есенціальна гіпертонія), група хронічних ревматичних (ХР) ХС (хвороби мітрального і аортального клапанів), група хвороб артерій, артеріол і капілярів (атеросклероз та інші хвороби периферичних судин). В структурі ССЗ у евакуйованих обох вікових категорій лідирують ХС (76 %), гіпертонічна хвороба (15 %), ХР ХС (8 %). Інші хвороби системи кровообігу складають 1 %. У осіб, евакуйованих в дитячому віці, спостерігається перевищення в два рази частки ХР ХС, в 1,2 раза - ХС, але в 1,4 раза меншою є частка гіпертонічної хвороби у порівнянні зі старшою віковою категорією.



НАДХОДЖЕННЯ:
Порівняльна оцінка особливостей самозбережуючої поведінки населення зон обов'язкового та гарантованого добровільного відселення радіоактивно забруднених територій

Прилипко, В. А.

Порівняльна оцінка особливостей самозбережуючої поведінки населення зон обов'язкового та гарантованого добровільного відселення радіоактивно забруднених територій


Викладено аналіз даних профілактичної активності та самозбережуючої поведінки населення різних зон радіоактивно забруднених територій. В динаміці післяаварійного періоду сформувалися спільноти, які різняться між собою за ставленням до радіаційної ситуації, особливостями самозбережуючої поведінки, соціальною активністю. В зоні обов'язкового відселення сформувалася спільнота, для членів якої характерна впевненість у правильності свого вибору місця проживання і збереженні життєво важливих для них факторів існування. Сформована впевненість може бути обумовлена наслідком неповноти екологічних та медичних знань, в першу чергу, гігієнічних. Населення зони гарантованого добровільного відселення загалом тільки декларує цінність здоров'я за низької профілактичної активності, спрямованої на збереження здоров'я.



НАДХОДЖЕННЯ:
Визначення оптимального місця розташування персональних дозиметрів при оцінці ефективної дози медичного персоналу в умовах використання захисного одягу

Чумак, В. В.

Визначення оптимального місця розташування персональних дозиметрів при оцінці ефективної дози медичного персоналу в умовах використання захисного одягу


Розглянуто проблему визначення оптимальних місць розташування дозиметрів для оцінки ефективної дози інтервенційних радіологів за допомогою методу подвійної дозиметрії. Проведено математичне моделювання формування доз на органи та показань дозиметрів за допомогою методу Монте-Карло. З міркувань мінімальної варіації показань дозиметрів залежно від кутів та енергій опромінення було встановлено, що дозиметр під фартухом слід носити посередині грудей, а місце розташування дозиметра над фартухом принципового значення не має.



НАДХОДЖЕННЯ:
Вплив показників T-клітинної ланки імунітету на вентиляційну функцію легенів у учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, хворих на хронічні обструктивні захворювання легенів, у віддаленому післяаварійному періоді

Базика, К. Д.

Вплив показників T-клітинної ланки імунітету на вентиляційну функцію легенів у учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, хворих на хронічні обструктивні захворювання легенів, у віддаленому післяаварійному періоді


У віддаленому післяаварійному періоді проведено комплексне пульмонологічне та імунологічне обстеження 122 хворих на хронічні обструктивні захворювання легенів (ХОЗЛ), які зазнали комбінованого (зовнішнього і внутрішнього) опромінення під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Вивчено зв'язок змін T-клітинного імунітету з вентиляційними порушеннями в учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (УЛНА), хворих на ХОЗЛ, у віддаленому періоді після опромінення. Першу групу обстежених становили УЛНА з ХОЗЛ (48 пацієнтів), в тому числі реконвалесценти гострої променевої хвороби у 1986 р. Дози опромінення становили від 500 до 1430 мЗв. Другу - УЛНА, хворі на ХОЗЛ, з дозою опромінення меншою 500 мЗв (36 пацієнтів). Групу порівняння становили хворі на ХОЗЛ, які не зазнали впливу іонізуючого випромінювання (38 пацієнтів). Проведені дослідження підтверджують зв'язок між станом T-клітинного імунітету та вентиляційною функцією легень у хворих на ХОЗЛ, які зазнали опромінення під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Показники CD4+, CD3+ клітин та співвідношення CD4+/СD8+ вищі за кращих показників вентиляційної функції легенів. Встановлено вплив дозозалежних змін клітинного імунітету, зокрема вмісту цитотоксичних T-лімфоцитів, на ступінь вираженості обструктивних вентиляційних порушень у разі доз опромінення в діапазоні доз до 500 мЗв. При дозах, вищих за 500 мЗв, у хворих на ХОЗЛ зі значними вентиляційними порушеннями у віддаленому періоді після опромінення має місце виразна депресія імунної системи.



НАДХОДЖЕННЯ:
Вплив кортизолу та гормонів щитоподібної залози на стан кісткових структур у дітей з гострими лімфобластними лейкеміями

Бебешко, В. Г.

Вплив кортизолу та гормонів щитоподібної залози на стан кісткових структур у дітей з гострими лімфобластними лейкеміями


У 30,4 % хворих на гостру лімфобластну лейкемію (ГЛЛ) спостерігались зміни рівнів кортизолу та гормонів щитоподібної залози, що сполучалось з більш короткою тривалістю їх життя. Вміст остеокальцину в сироватці крові хворих був в 1,7 разу нижчий у порівнянні зі здоровими дітьми. В ініціальний період ГЛЛ у дітей виявлявся дефіцит кальцію та підвищення лужної фосфатази в сироватці крові. Встановлено дисбаланс амінокислот, які входять до складу колагену кісток, підвищення екскреції фосфатів Ca та зниження щільності кісток. Результати дослідження можуть лягти в основу модифікації програмної терапії ГЛЛ у дітей.



НАДХОДЖЕННЯ:
Результати цитогенетичного обстеження групи персоналу, який виконує роботи з будівництва нового безпечного конфайнмента в зоні ЧАЕС

Бездробна, Л. К.

Результати цитогенетичного обстеження групи персоналу, який виконує роботи з будівництва нового безпечного конфайнмента в зоні ЧАЕС


Оцінено цитогенетичний ефект можливого внутрішнього надходження радіонуклідів і зовнішнього опромінення під час виконання робіт по будівництву Нового конфайнмента в зоні ЧАЕС. Застосовуючи метод класичного аналізу хромосом, обстежено 25 осіб з персоналу підрядних організацій і 22 клінічно здорових донора (група порівняння). У підрядного персоналу не виявлено вірогідного збільшення частоти маркерів недавнього опромінення (дицентричних хромосом + центричних кілець із супровідними фрагментами) у порівнянні з частотою у контрольній групі. Це узгоджується з наданими дозами їх опромінення - зовнішнього (переважно до 20 мЗв, максимум 28,7 мЗв) і внутрішнього (здебільшого до 1 мЗв, максимум 1,6 мЗв). У осіб підрядного персоналу виявлено клітини з фрагментованою хромосомою і складними міжхромосомними обмінами, що, з великою долею ймовірності, вказує на можливе внутрішнє опромінення за рахунок інкорпорації в організм <$E gamma>-випромінюючих радіонуклідів трансуранового ряду.



НАДХОДЖЕННЯ:
Субпопуляции регуляторных Т-клеток и апоптоз лимфоцитов периферической крови у лиц, облученных внутриутробно в результате аварии на ЧАЭС, страдающих в отдаленном периоде вегетососудистой дистонией

Беляева, Н. В.

Субпопуляции регуляторных Т-клеток и апоптоз лимфоцитов периферической крови у лиц, облученных внутриутробно в результате аварии на ЧАЭС, страдающих в отдаленном периоде вегетососудистой дистонией


Установлена патогенетическая значимость изменений в феномене апоптоза лимфоцитов периферической крови (ПК) и статусе субпопуляций регуляторных Т-клеток у лиц, облученных внутриутробно вследствие аварии на ЧАЭС, страдающих в отдаленном периоде вегетососудистой дистонией (ВСД). Обследовано две группы пациентов с ВСД - внутриутробно облученные с дозовыми нагрузками на головной мозг от 0,022 до 24,3 мЗв (основная) и необлученные (группа сравнения); всего 48 лиц, родившихся в период с 26 апреля 1986 г. по 26 февраля 1987 г. Всем пациентам проведено иммунофенотипирование и исследование апоптоза лимфоцитов ПК по экспрессии CD95 и в тесте с анексином V методом проточной цитометрии. Совокупность выявленных нарушений в структуре субпопуляции CD4+ Т-хелперов и апоптозе лимфоидных клеток позволяет заподозрить наличие иммуновоспалительного процесса в центральной нервной системы, считать снижение количества природных регуляторных Т-клеток и изменений Fas-зависимого апоптоза лимфоцитов патогенетически значимыми для ВСД и рассматривать "дефицит негативной иммунорегуляции" с повышенным риском развития аутоиммунных расстройств в числе других механизмов, формирующих патогенез ВСД у лиц, подвергшихся радиационному воздействию внутриутробно.



НАДХОДЖЕННЯ:
Клінічні особливості та ризики розвитку цукрового діабету 2 типу в осіб, які перенесли гостру променеву хворобу (25 років після аварії на ЧАЕС)

Білий, Д. О.

Клінічні особливості та ризики розвитку цукрового діабету 2 типу в осіб, які перенесли гостру променеву хворобу (25 років після аварії на ЧАЕС)


Визначено загальні риси клінічного перебігу цукрового діабету (ЦД) 2 типу і факторів ризику розвитку захворювання у 91 реконвалесцента гострої променевої хвороби (ГПХ) різного ступеня тяжкості (поглинуті дози 1,0 - 4,5 Гр) і 128 учасників ліквідації наслідків аварії (УЛНА) на ЧАЕС, поглинуті дози яких (0,1 - 1,4 Гр) не викликали проявів кістково-мозкового синдрому (тобто, променевої хвороби). З 1986 р. ці особи регулярно проходили стаціонарне обстеження в клініці ДУ "ННЦРМ НАМН України" за однаковими схемою та обсягом. Відмічено, що відносне число хворих на ЦД було більшим у реконвалесцентів ГПХ у порівнянні з УЛНА. Виявлено зв'язок розвитку ЦД з такими факторами, як вік пацієнта, гіперхолестеринемія і гіперінсулінемія, незалежно від дози опромінення. В динаміці 25-річного спостереження за реконвалесцентами ГПХ і УЛНА ризик захворіти на ЦД визначено (у порядку збільшення ризику) вік, індекс маси тіла пацієнта і концентрацію загального холестерину. Клінічний перебіг ЦД в обох групах класифікували як легкої та середньої тяжкості. Ускладнення у вигляді діабетичної ретинопатії і полінейропатії нижніх кінцівок зустрічались у 10,7 % хворих на ЦД.



НАДХОДЖЕННЯ:
Перебіг хронічної лімфоцитарної лейкемії залежно від генотипів rs966221 гена PDE4D

Дягіль, І. С.

Перебіг хронічної лімфоцитарної лейкемії залежно від генотипів rs966221 гена PDE4D


Клінічні особливості перебігу хронічного лімфолейкозу (ХЛЛ) вивчено у 126 хворих з урахуванням поліморфізму rs966221 гена PDE4D і мутаційного статусу генів варіабельних дільниць важких ланцюгів імуноглобулінів (IGHV). Показано, що у носіїв генотипу ТТ знижена ефективність терапії другої лінії (p = 0,03), наявна тенденція до більш частого розвитку аутоімунної анемії (p = 0,09), особливо у разі немутованого статусу IGHV (p = 0,012) і цитопеній після проведення хіміотерапевтичного лікування (p = 0,073). Однак, відмінностей у перебігу ХЛЛ у носіїв генотипу СС, частота якого відрізняється залежно від радіаційного анамнезу хворих, не виявлено.



НАДХОДЖЕННЯ:
Особливості експресії генів-регуляторів апоптозу та клітинного циклу лімфоцитів периферичної крові при порушеннях когнітивних функцій у учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС

Ільєнко, І. М.

Особливості експресії генів-регуляторів апоптозу та клітинного циклу лімфоцитів периферичної крові при порушеннях когнітивних функцій у учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС


Визначено особливості і характер змін експресії генів регуляторів апоптозу і клітинного циклу у лімфоцитах периферичної крові учасників ліквідації наслідків аварії (УЛНА) на ЧАЕС, з цереброваскулярною патологією залежно від ступеня когнітивних порушень. Проведено дослідження відносного рівня експресії генів TP53, TP53I3, FASLG, BAX, CCND1 за допомогою полімеразної ланцюгової реакції в реальному часі з використанням TagMan технологій. Обстежено 120 осіб з цереброваскулярною патологією і різним ступенем вираженості когнітивних порушень, в тому числі в учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1986 - 1987 рр. Встановлено загальні особливості для груп осіб з когнітивними розладами різного ступеня тяжкості: зростання рівня експресії проапоптотичних генів TP53 і TP53I3 у лімфоцитах периферичної крові осіб з легким когнітивним дефіцитом. Залежностей експресії генів TP53 і TP53I3 від дози не встановлено. Зафіксовано зниження середніх показників RQ гена BAX в групах УЛНА на ЧАЕС 1986 - 1987 рр. з легким когнітивним дефіцитом і у хворих з судинною деменцією. Встановлено негативну кореляційну залежність між рівнем експресії гена BAX і дозою опромінення в групі УЛНА на ЧАЕС 1986 - 1987 рр. з легким когнітивним дефіцитом; дозозалежна гіперекспресія гена циклін D1-CCND1 в лімфоцитах периферичної крові осіб з когнітивними розладами. Найвищий показник RQ гена CCND1 встановлено у групі хворих на деменцію у віддаленому періоді після опромінення.



НАДХОДЖЕННЯ:
Частота незлоякісної ендокринної патології у постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС (порівняльний аналіз клінічних даних із загальною популяцією)

Камінський, О. В.

Частота незлоякісної ендокринної патології у постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС (порівняльний аналіз клінічних даних із загальною популяцією)


Обстежено 606 осіб різних категорій постраждалих на ЧАЕС (УЛНА та евакуйовані) і 589 осіб із загальної популяції. Одержані результати свідчать про те, що в УЛНА йодного періоду 1986 р. спостерігалося збільшення частоти патології ендокринної системи (дифузного нетоксичного зобу, вузлового зобу, передожиріння та ожиріння) цукрового діабету 2 типу, в порівнянні із загальною популяцією. У них існує залежність між дозами зовнішнього опромінення та рівнями тиреотропного гормону, антитілами до тиреоглобуліну і показниками, що характеризують інсулінорезистентність. В УЛНА і евакуйованих осіб у порівнянні з патологічними станами щитоподібної залози, поширеними в загальній популяції, переважають гіпертрофічні, гіперпластичні та аутоімунні незлоякісні процеси, що визначають в них розвиток дифузного нетоксичного зобу, вузлового зобу, хронічного аутоімунного тиреоїдиту.



НАДХОДЖЕННЯ:
...
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського