РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
у знайденому
 Знайдено в інших БД:Журнали та продовжувані видання (1)Наукова періодика України (1)
Пошуковий запит: (<.>I=Ж72631<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1484
Представлено документи з 1 до 20
...

Наук. рада комплекс. Прогр. фундам. дослідж. НАН України.


. – К.: Вид. дім "Академперіодика". – 2004

Рассмотрены вопросы нанофизики и наноэлектроники, описаны электронная и атомная структуры кластерных и наноструктурных материалов, аморфных сплавов, апатитообразных биосистем, коллоидных наноразмерных систем, наноструктурных пленок и покрытий, освещены их физико-химические свойства. Приведены результаты исследований в области физико-химических поверхностных явлений, супрамолекулярной химии, синтеза наночастиц, наноструктур и многофункциональных наноструктурных материалов. Проанализированы особенности диагностики наносистем.



НАДХОДЖЕННЯ:

Головний редактор:

Шпак А. П.

НАН України. Наук. рада комплекс. Прогр. фундам. дослідж.


. – К.: Вид. дім "Академперіодика". – 2003

Проанализировано влияние условий синтеза на процесс формирования, фазовый состав и деградацию нанокристаллических частиц диоксида циркония, стабилизированного оксидом иттрия. Рассмотрены вопросы активированного спекания наноразмерных порошков твердого раствора углерода в карбиде кремния, получения углеродных наноструктур путем пиролиза бензола на терморасширенном графите с электроосажденным никелем. Описаны ударно-волновой синтез наноструктурных стверхтвердых фаз углерода и нитрида бора, новые углеродные наноструктуры, полученные электрохимическим методом, геометрическое строение субчастиц, электрохимический синтез углеродных нанотрубок в расплавах хлоридов щелочных материалов. Освещены структурные механизмы диспергирования зеренной структуры и формирования нанодисперсных состояний в керамических материалах. Приведены результаты масс-спектрометрического исследования поверхности нанографитных материалов.



НАДХОДЖЕННЯ:

Головний редактор:

Шпак А. П.

НАН України. Наук. рада комплекс. Прогр. фундам. дослідж.


. – К.: Вид. дім "Академперіодика". – 2003

Освещены проблемы туннельной и атомно-силовой микроскопии с алмазным зондом. Описаны особенности полевой электронной эмиссии из пьезоактивного кванторазмерного оксида цинка. Изучены влияние атмосферного давления на фотолюминесцентные свойства дисперсного SiO2, кластеризации октаэдрических катионов слоистых Fe-ионсодержащих силикатов на их термическую и радиационную устойчивость. Приведены результаты локализации, электронного и координационного состояний ионов Fe (VI) в системе Fe/MgO. Рассмотрены вопросы адсорбционного модифицирования кремнеземов <$Ebeta>-циклодекстрином.



НАДХОДЖЕННЯ:

Головний редактор:

Шпак А. П.

Ін-т металофізики ім. Г.В.Курдюмова НАН України.


. – К. – 2005

Рассмотрены вопросы атомно-силовой микроскопии тонкостенных углеродных нанотрубок, проанализированы их механические свойства. Приведены результаты рентгеноспектрального исследования валентной полосы онионов. Изучены магнитные и магниторезонансные свойства наночастиц никеля в нанопористом углероде, электрофизические свойства пористого кремния, модифицированного нанокристаллами золота. Представлены спектроскопические, структурные и диагностические методы исследования кластеров инертных газов с помощью сверхзвуковых струй.



НАДХОДЖЕННЯ:

Головний редактор:

Шпак А. П.

Ін-т металофізики ім. Г.В.Курдюмова НАН України.


. – К. – 2008

Проанализированы влияние водных растворов электролитов на механические свойства гидрофильных материалов, слабой неоднородности объёмного заряда в поровом пространстве наносуспензий на электроакустический эффект. Описаны гидрогелевые нанореакторы для получения высокодисперсных химических соединений и формирования гидроксиапатита. Освещены коллоидно-химические аспекты биоагрегации почвенных коллоидов, разработки и применения битумных эмульсий, кинетика роста монокристаллов золота в водном растворе золотохлористоводородной кислоты и полисахаридов. Определены пространственное строение и энергетические соотношения изомерных наночастиц гидрида лития. Рассмотрены вопросы повышения дисперсности ильницкого бейделлита путем химического модифицирования, формирования наночастиц благородных металлов в пористых кремнеземах и биологических матрицах. Приведены результаты исследований наноструктурных образований в процессах обогащения железооксидно-карбонатно-силикатных металлургических шламов. Раскрыта роль катионов железа дисперсионной среды при образовании железо-кислородных структур в системах на основе железа и углерода.



НАДХОДЖЕННЯ:
Влияние структурных и функциональных характеристик вторичного носителя Al<V>2<D>O<V>3<D> на физико-химические свойства палладийсодержащих катализаторов окисления CO и CH<V>4<D>

Головний редактор:

Шпак А. П.

Соловьев, С. А.

Влияние структурных и функциональных характеристик вторичного носителя Al2O3 на физико-химические свойства палладийсодержащих катализаторов окисления CO и CH4. 2: Вип. 1, 2004


Установлено, що внаслідок розвинення поверхні керамічних блочних матриць щільникової структури шляхом нанесення вторинного носія у вигляді дрібнодисперсного Al2O3 збільшується активність паладійвмісних каталізаторів у реакції окиснення CO. Активність таких каталізаторів реакції CH4 + NO визначається не лише структурними характеристиками, але і його кислотно-лужними властивостями.



НАДХОДЖЕННЯ:
Гранульовані магнітні матеріали.

Золотухін, І. В.

Гранульовані магнітні матеріали. 2: Вип. 1, 2004


Розглянуто будову та магнітні властивості гранульованих багатошарових магнітних структур, нанокомпозитів на основі аморфних сплавів у діелектричній матриці, гранульованих середовищ феромагнітний метал - немагнітний метал. Висвітлено особливості магнітних властивостей гранульованих матеріалів, електро- та магнітоопору манганітів лантану. Наведено приклади застосування матеріалів з гігантським магнітоопором.



НАДХОДЖЕННЯ:
Деформация и разрушение нанокристаллов ОЦК-металлов

Котречко, С. А.

Деформация и разрушение нанокристаллов ОЦК-металлов. 2: Вип. 1, 2004


Узагальнено літературні дані, а також наведено результати оригінальних досліджень з проблем моделювання міцності та руйнування нанокристалів ОЦК-металів. Показано, що характерною особливістю процесу деформації нанокристалів ОЦК-металів є ефект втрати стабільності нанокристала, що виявляється в різкому падінні рівня напружень у нанокристалі. У даному випадку ступінь падіння розтягальних напружень може досягати 70 %. Втрата стабільності відбувається у результаті перебудови кристалічної структури, що є механізмом необоротної (пластичної) деформації цього класу матеріалів. Показано, що рушійною силою цих перебудов є дотичні напруження. Установлено принципові відмінності між втратою стабільності на атомному (рівень елементарної комірки) та нанорівні. На прикладі моделювання за допомогою методу молекулярної динаміки гідростатичного розтягу нанокристалів молібдену та заліза проаналізовано закономірності утворення тріщин у нанокристалах. Показано, що утворенню атомногострих тріщин передує зсувна нестабільність нанокристала, а самі тріщини розкриваються в площинах зсуву {110}. Розглянуто роль флуктуацій у процесі втрати стабільності нанокристалів. Підкреслено, що розробка моделей зсувної нестійкості й тріщиноутворення в нанокристалах є актуальною проблемою створення фізичних основ міцності та пластичності цього нового класу матеріалів.



НАДХОДЖЕННЯ:
Дифракционная методика исследования релаксационных напряжений в аморфных сплавах

Шпак, А. П.

Дифракционная методика исследования релаксационных напряжений в аморфных сплавах. 2: Вип. 1, 2004


Розроблено методику, що дозволяє визначити рівень релаксаційних напружень в аморфних сплавах на основі дифракційних даних. За допомогою зазначеної методики досліджено внутрішні механічні напруження, які усуваються за низькотемпературного відпалу аморфного Pd52Ni32P16. Одержано просторову картину розподілу напружень у свіжовиготовленому сплаві, яка характеризується нанорозмірними неоднорідностями. Встановлено, що величина релаксаційної енергії для аморфного Pd52Ni32P16 складає 1,49 кДж/моль.



НАДХОДЖЕННЯ:
Екситонні ефекти в фотолюмінесценції кремнієвих наноструктур (огляд)

Крюченко, Ю. В.

Екситонні ефекти в фотолюмінесценції кремнієвих наноструктур (огляд). 2: Вип. 1, 2004


В огляді розглянуто питання, пов'язані з теорією випромінювання світла в кремнієвих нанокристалах (НК), а саме - з механізмом випромінювальних екситонних переходів. Проаналізовано випадок, коли під дією лазерного збудження в нанокристалах генеруються електронно-діркові пари, які потім зв'язуються в екситони. Продемонстровано важливу роль ефекту "діелектричного підсилення" в кремнієвих НК, що знаходяться в оболонці з діоксиду кремнію. Показано, що поряд з енергією екситонних переходів залежним від розміру НК є і характеристичний час випромінювальної екситонної рекомбінації, причому ця залежність має немонотонний характер. Одержано співвідношення між нерівноважними концентраціями екситонів та електронно-діркових пар у кремнієвих НК. Розглянуто механізм оже-рекомбінації екситонів у кремнієвих НК з участю поверхневих центрів, що дає змогу пояснити лінійну залежність інтенсивності фотолюмінесценції (ФЛ) в кремнієвих наноструктурах (НС) від інтенсивності збудження. Показано, що особливості, які спостерігаються в експериментально одержаних спектрах ФЛ пористого кремнію та кремнієвих структур з квантовими точками, можна пояснити, враховуючи такі ефекти: ефект квантового обмеження, що призводить до квантування енергетичного спектра НК; ефект, пов'язаний з непрямозонністю вихідного кремнієвого матеріалу, який призводить до виникнення осциляцій на залежності випромінювального часу життя екситонів від розміру НК; квантовий мезоскопічний ефект, який призводить до сильного розширення області оптичних переходів в енергетичному спектрі кремнієвих НК найменших розмірів (~ 1 - 2 нм).



НАДХОДЖЕННЯ:
Изучение состояния металлического стекла в сплавах (Ti - Zr) - (Ni - Cu) и (Ti - Hf) - (Ni - Cu) с памятью формы

Коломыцев, В. И.

Изучение состояния металлического стекла в сплавах (Ti - Zr) - (Ni - Cu) и (Ti - Hf) - (Ni - Cu) с памятью формы. 2: Вип. 1, 2004


Розроблено серію сплавів систем (Ti - Zr) - (Ni - Cu) i (Ti - Hf) - (Ni - Cu) зі складом, що варіюється біля ефективної інтерметалічної сполуки АВ і уможливлює їх одержання в аморфному стані. Побудовано ТВП-діаграми, що є основою режимів термічної обробки для формування аморфного, нанокристалічного (<$E <<~ 40> нм), мікрокристалічного (<$E >>~40> нм) або змішаного станів.



НАДХОДЖЕННЯ:
Каталитические свойства нанофазных сложных оксидных цирконийсодержащих систем в процессе СКВ оксидов азота легкими углеводородами

Миронюк, Т. В.

Каталитические свойства нанофазных сложных оксидных цирконийсодержащих систем в процессе СКВ оксидов азота легкими углеводородами. 2: Вип. 1, 2004


На прикладі складних оксидних цирконійвмісних каталізаторів для процесу селективного відновлення оксидів азоту легкими вуглеводнями (NOx - CnHm/O2) показано роль розмірного фактора: найактивніші зразки на основі нанофазного ZrO2 (розмір кристалітів 9 - 12 нм) тетрагональної модифікації, одержаного за допомогою золь-гель методу. Кореляція активності систем Rh - MexOy/ZrO2 (Me = Co, Cr, Ce) з редокс- і кислотними властивостями їх поверхні свідчить про просторово-розділені функції активних центрів складного каталізатора.



НАДХОДЖЕННЯ:
Кинетика окислительно-восстановительных реакций железа в структурах кальций-натриевых амфиболов, подвергнутых воздействию радиационных и тепловых полей

Иваницкий, В. П.

Кинетика окислительно-восстановительных реакций железа в структурах кальций-натриевых амфиболов, подвергнутых воздействию радиационных и тепловых полей. 2: Вип. 1, 2004


За допомогою методу ЯГР-спектроскопії вивчено процеси радіаційного окиснення заліза та його термічного відновлення в структурах кальцієвих і натрієвих амфіболів. Виведено кінетичне рівняння залежності відносної кількості окисненого заліза від часу (дози) опромінення з урахуванням конкуруючих під дією гамма-поля реакцій окиснення та відновлення. Розраховано константи швидкостей відповідних реакцій, кількість іонів <$E roman Fe sup 3+>, утворених під час поглинання 1 Дж енергії опромінення, а також енергії, необхідні для утворення одного іона <$E roman Fe sup 3+> у структурах досліджених амфіболів. Надано кристалоструктурне обгрунтування більш високої радіаційної сприйнятливості тараміту у порівнянні з магнезіальною, чермактовою й едентовою роговими обманками та рибекітом. Розроблено аналітичний апарат, що описує кінетику відновлення радіаційно окисненого заліза, виходячи з припущення про різні енергії активації процесів відновлення для іонів <$E roman Fe sup 3+> поверхневих і глибинних шарів кристала.



НАДХОДЖЕННЯ:
Моделирование послойного анализа многослойных структур при ионном распылении

Васильев, М. А.

Моделирование послойного анализа многослойных структур при ионном распылении. 2: Вип. 1, 2004


Розроблено алгоритм оберненої згортки для моделювання пошарового аналізу під час іонного розпилення багатошарових тонкоплівкових структур. У цьому випадку використано метод умовного градієнта з урахуванням апріорної інформації про характер монотонності концентраційного профілю. Встановлено, що математичне моделювання дає змогу істотно зменшити спотворення істинної форми концентраційного профілю.



НАДХОДЖЕННЯ:
Нанокомпозити на базі імідвмісних полімерів та кремнійорганічної нанофази

Привалко, В. П.

Нанокомпозити на базі імідвмісних полімерів та кремнійорганічної нанофази. 2: Вип. 1, 2004


Нанокомпозити на базі поліімідів (ПІ) та кремнійорганічної нанофази (КОН), яку одержано за допомогою методу золь-гель технології, охарактеризовано з використанням методів широко- і малокутового рентгенівського випромінювання, термогравіметрії, динамічного механічного аналізу, а також вимірюваннями діелектричної проникності. Встановлено пухку внутрішню структуру КОН, середньоквадратичні флуктуації електронної густини та динамічні модулі пружності якої були близькими до таких для вихідного ПІ. Ця особливість внутрішньої структури КОН у поєднанні з пухкою упаковкою фрагментів ланцюгів ПІ, сусідніх до КОН, є головними факторами, які обумовили значне неадитивне зниження діелектричної проникності нанокомпозитів. Характер залежності діелектричної проникності від складу дозволяє висловити припущення про зміну морфології нанокомпозитів за відносно малих вмістів КОН (імовірно, перколяційний перехід типу ізольовані кластери - нескінченний кластер).



НАДХОДЖЕННЯ:
Наноразмерные комплексы на поверхности монокристалла Si и их влияние на электронные свойства

Нищенко, М. М.

Наноразмерные комплексы на поверхности монокристалла Si и их влияние на электронные свойства. 2: Вип. 1, 2004


Вивчено вплив термообробки в контрольованому розрідженому газовому середовищі (~ <$E 10 sup -6> Па) на формування на поверхні монокристала Si (100) нанорозмірних структур, що складаються з комплексів "атом металу - вакансія - адсорбована молекула на основі OH-групи" з використанням методів контактної різниці потенціалів, спектроскопії повного струму, мас-спектрометрії вторинних іонів. Виявлено вплив електронів низької енергії (<$E ~<<~100> еВ) на роботу виходу Si (l00) після довготривалої термообробки за температури 870 - 950 K. Показано, що в процесі адсорбції та формування OH-груп на модифікованій поверхні Si (100) робота виходу збільшується від <$E phi sub 0> = 4,6 до 5,8 еВ, в цьому разі ефект впливу електронів на роботу виходу збільшується від 0 до ~ 2 еВ. Установлено нелінійну залежність <$E DELTA phi> від енергії електронів, що впливають на наноструктуровану поверхню з максимумом <$E DELTA phi> за умови E ~ 80 еВ.



НАДХОДЖЕННЯ:
Образование ультрадисперсных структур при электрохимическом растворении золотосодержащих сплавов

Перцов, Н. В.

Образование ультрадисперсных структур при электрохимическом растворении золотосодержащих сплавов. 2: Вип. 1, 2004


Проведено вимір залежності розмірів дисперсних часток золота, що виділяються під час електролізу золотовмісного сплаву AuAg, від густини струму. Густина струму J змінювалася в інтервалі 1 - 1 000 <$E roman {А "/" м} sup 2>. У цьому випадку розміри часток d змінювалися від 3,1 до 0,2 мкм. Експериментально знайдена залежність розміру частинок d від J досить добре описується такою степеневою функцією: <$E d~symbol Ы~c(J "/" J sub 0 ) sup b>, де <$E c~=~3,16~symbol С~0,03> мкм, a <$E J sub 0 ~=~1,0~ roman {А "/" м } sup 2> - нормувальне значення густини струму. Показник степеня виявився близьким до <$E -0,5:~b~=~ -0,42~symbol С~0,02>. Одержані результати вдається пояснити в межах уявлень про самоорганізацію з максимальною швидкістю виробництва ентропії, що призводить до максимально можливої швидкості виділення частинок Au у результаті вихідної дифузії цих атомів по поверхні вихідного сплаву, збідненого (внаслідок процесу електролізу) атомами Ag.



НАДХОДЖЕННЯ:
Парамагнитные центры кислорода в фосфатных соединениях кальция с изоморфными ионами щелочных металлов и лантана

Шпак, А. П.

Парамагнитные центры кислорода в фосфатных соединениях кальция с изоморфными ионами щелочных металлов и лантана. 2: Вип. 1, 2004


За допомогою методу електронного парамагнітного резонансу на частоті 9,3 ГГц в інтервалі температур 77 - 500 K проведено дослідження типів <$E roman O sup ->-центрів, які з'являються під час рентгенівського та <$E gamma>-опромінення в синтетичних фосфатах кальцію з ізоморфними домішками іонів Li, К і La. Встановлено, що в гексагональному Ca-апатиті присутній <$E roman O sup - >-центр (<$E roman {OH sup - ~-~O sup -~-~OH sup - }>), який проявляється в спектрах електронного парамагнітного резонансу за температури 77 K у вигляді дублету з <$E g sub symbol <94> ~=~2,0707> і <$E DELTA B sub symbol <94> ~=~0,74~symbol С~0,05> мТл, інтенсивність якого відповідає кількості кристалічної фази. В ізоморфнозаміщених сполуках виявлено ряд нових <$E roman O sup ->-центрів, у найближчому оточенні яких знаходяться іони лужних металів і La: <$E roman {V sub OH ~-~O sup - ~-~OH sup - ~(Me sub II sup + 2Ca sub II sup 2+ )}>, <$E roman {O sup 2- ~-~O sup - ~-~OH sup - ~(2Ca sub II sup 2+ La sub II sup 3+ )}>, <$E roman {O sup 2- ~-~O sup - ~-~O sup 2- ~(2Ca sub II La sub II )}>. Встановлено, що локалізація неспареного електрона на іоні <$E roman Li sup +> (4,76 %) менша, ніж на іоні <$E roman K sup +> (6,02 %), відповідно до іонних радіусів цих атомів, що пояснюється більшим перекриванням <$E 2 p sigma>-орбіталі іона кисню і 3s-орбіталі іона <$E roman K sup +> у структурі гексагонального Ca-ГАП.



НАДХОДЖЕННЯ:
Рентгенофотоэлектронные спектры и структуры селенохлорида родия Rh<V>2<D>Cl<V>5<D>Se<V>8<D> и продуктов его термического разложения

Пехньо, В. И.

Рентгенофотоэлектронные спектры и структуры селенохлорида родия Rh2Cl5Se8 и продуктов его термического разложения. 2: Вип. 1, 2004


За допомогою методів рентгенівської фотоелектронної спектроскопії, коливальної спектроскопії, рентгенофазового, термічного, елементного хімічного аналізу вивчено будову селенохлориду родію Rh2Cl5Se8 та продуктів його термічного розкладу. Для цих сполук запропоновано кубаноподібні структури, які сформовані [<$E roman Rh sub 4 ( mu sub 3 roman Se ) sub 4 >] або [<$E roman Rh sub 4 ( mu sub 3 roman Se ) sub 3 ( mu sub 3 roman Cl )>].



НАДХОДЖЕННЯ:
Структура и механические свойства Al - Cu - Fe покрытий с наноразмерной квазикристаллической структурой

Устинов, А. И.

Структура и механические свойства Al - Cu - Fe покрытий с наноразмерной квазикристаллической структурой. 2: Вип. 1, 2004


Покриття системи Al - Cu - Fe з квазікристалічною структурою одержано високошвидкісним (~ 100 нм/с) електронно-променевим осадженням за температур підкладки від 470 K до 1 070 K. Під час зниження температури підкладки розмір зерен квазікристалічної фази монотонно зменшується і досягає значень, менших за 100 нм за температур нижче 770 K. Обговорено особливості зміни структури та механічних властивостей квазікристалічних покриттів під час зниження температури осадження.



НАДХОДЖЕННЯ:
...
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського