РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком виданнявидом документа
 Знайдено в інших БД:Журнали та продовжувані видання (1)Наукова періодика України (1)
Пошуковий запит: (<.>I=Ж68562<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 11
Представлено документи з 1 до 11

НАН України. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича.


. – Л. – 2000

Розглянуто національну свідомість та етноніми українців у ХІХ ст., засади політичної незалежності України у програмі Української національно-демократичної партії, передумови виникнення польських просвітніх товариств у Галичині у 60-ті рр. ХІХ ст. Проаналізовано політику Другої Речі Посполитої щодо Української Православної Церкви на Волині, консолідаційні спроби українських політичних сил у другій половині 1920 рр., програму ОУН щодо реалізації української національної ідеї (40 рр. ХХ ст.). Охарактеризовано видавничу діяльність ОУН міжвоєнного періоду, цензуру та ідеологічний контроль в Україні у 1946 - 1960 рр., творче життя на заході України у 1939 - 1941 рр., насильницьку колективізацію у західноукраїнському селі у 40-х рр. тощо.



НАДХОДЖЕННЯ:
ПРО SIGMA PHI OMEGA NHMA

Головний редактор:

Ісаєвич Я.

НАН України. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича.


ПРО SIGMA PHI OMEGA NHMA: Іст. та філол. розвідки, присвяч. 60-річчю академіка Я.Ісаєвича. – Л., 1998


Розглядаються основні проблеми раннього етапу лінгвістичної україністики в Галичині в 1772 - 1849 рр., головні етапи історії Волині у XIV - XV ст., еміграційне та діаспорне франкознавство, зокрема, критика, літературознавство, публіцистика. Показані методологічні пошуки в польській історіографії 50 - 60-х рр. ХХ ст., деякі аспекти українсько-польських літературних взаємин, а також динаміка етнічного самоусвідомлення українців. Висвітлюються еміграційний рух на Північній Буковині на початку ХХ ст., регіоналізми, мікронаціоналізми і проблеми прикордонної ідентичності Білорусії, Польщі та України. Підкреслюється роль "Слова о полку Ігоревім" в культурному житті в західних землях України та ін.



НАДХОДЖЕННЯ:

Головний редактор:

Якимович Б.

Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича НАН України.


. – Л. – 2004

Розглянуто проблеми української історії, теорії та історії літератури, мови і культури, зокрема культури доби бароко, поезію раннього українського бароко, поетику символізму М.Хвильового, семіотику незвичайного в українській літературі та культурі - середньовічні мотиви у творчості Б.-І.Антонича. Висвітлено ідеї празької лінгвістичної школи в сучасному контексті теорії літературної мови, джерела Головного архіву давніх актів Варшави до історії наукової діяльності українських емігрантів у Польщі (1919 - 1939 рр.). Проаналізовано творчість визначного українського ученого і письменника, доктора філологічних наук, професора, члена-кореспондента НАН України М.Ільницького.


Рассмотрены проблемы украинской истории, теории и истории литературы, языка и культуры, в частности культуры эпохи барокко, поэзия раннего украинского барокко, поэтика символизма Н.Хвылевого, семиотика необычного в украинской литературе и культуре - средневековые мотивы в творчестве Б.-И.Антонича. Освещены идеи пражской лингвистической школы в современном контексте теории литературной речи, источники Главного архива древних актов Варшавы к истории научной деятельности украинских эмигрантов в Польше (1919 - 1939 гг.). Проанализировано творчество известного украинского учёного и писателя, доктора филологических наук, профессора, члена-корреспондента НАН Украины Н.Ильницкого.



НАДХОДЖЕННЯ:

Головний редактор:

Ісаєвич Я.

НАН України. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича.


. – Л. – 2001

Висвітлено діяльність Ф.Стеблія - українського історика періоду національного відродження. Розглянуто особливості розвитку української духовної культури в ХІХ ст. Запропоновано матеріали до історії української церковної музики доби Маркіяна Шашкевича. Проаналізовано політичну ситуацію та питання українського національного відродження в Галичині у середині ХІХ ст. - початку ХХ ст.



НАДХОДЖЕННЯ:
Зах.-Укр. Нар. республіка: історія і традиції

Головний редактор:

Ісаєвич Я.

НАН України. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича.


Зах.-Укр. Нар. республіка: історія і традиції. – Л. – 2000


Висвітлено етапи та головні напрями дослідження Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР) в українській історіографії. Розглянуто концептуальні аспекти сучасної польської історіографії ЗУНР. Проаналізовано внесок наддніпрянських воєнних істориків у історіографію національно-визвольних змагань Галичини (1914 - 1920 рр.). Досліджено документи Державного архіву Львівської області з історії ЗУНР. Описано події на західноукраїнських землях у контексті революції 1918 р. в Австро-Угорщині. Розкрито участь греко-католицького духовенства в державному будівництві ЗУНР.



НАДХОДЖЕННЯ:
Іван Крип'якевич у родинній традиції, науці, суспільстві

Головний редактор:

Ісаєвич Я.

НАН України. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича.


Іван Крип'якевич у родинній традиції, науці, суспільстві. – Л., 2001


Проаналізовано основні етапи життєвого шляху, наукової та громадської діяльності визначного українського історика, академіка І.Крип'якевича (1886 - 1967 рр.) в контексті родинних традицій на тлі історичних реалій в Україні у ХІХ - ХХ ст. Наведено бібліографію друкованих праць вченого, його маловідомі та неопубліковані твори, документи про його співпрацю з Союзом визволення України у роки Першої світової війни, протоколи засідань Комісії старої історії України Наукового товариства ім. Шевченка, листування з істориками М.Грушевським, С.Томашівським, І.Кревецьким, О.Оглоблиним, Ф.Шевченком, книгознавцем Ю.Меженком, літературознавцем М.Ткаченком, редакцією Української загальної енциклопедії, Інститутом історії АН УРСР. Висвітлено різні аспекти наукової діяльності вченого.


Проанализированы основные этапы жизненного пути, научной и общественной деятельности известного украинского историка, академика И.Крипьякевича (1886 -1967 гг.) в контексте семейных традиций на фоне исторических реалий в Украине в ХІХ - ХХ вв. Приведены библиография печатных работ ученого, его малоизвестные и неопубликованные произведения, документы о его сотрудничестве с Союзом Освобождения Украины в годы Первой мировой войны, протоколы заседаний Комиссии старой истории Украины Научного Товарищества им.Шевченко, переписка с историками М.Грушевским, С.Томашивским, И.Кревецким, О.Оглоблиным, Ф.Шевченко, книговедом Ю.Меженко, литературоведом М.Ткаченко, редакцией Украинской Общей Энциклопедии, Институтом истории АН УССР. Освещены различные аспекты научной деятельности историка.



НАДХОДЖЕННЯ:
Волинь і Холмщина 1938 - 1947 рр.: польсько-українське протистояння та його відлуння. Дослідження, документи, спогади

Головний редактор:

Ісаєвич Я.

НАН України. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича.


Волинь і Холмщина 1938 - 1947 рр.: польсько-українське протистояння та його відлуння. Дослідження, документи, спогади. – Л., 2003


Висвітлено польсько-українське протистояння напередодні Другої світової війни, під час нацистської окупації та в перші післявоєнні роки. Проаналізовано події у Холмському регіоні - від часу акції нищення православних церков у 1938 р. до масової депортації українського автохтонного населення в 1945 - 1947 рр. і на Волині в 1943 - 1944 рр. Значну увагу приділено подіям у Галичині, зокрема в Надсянні та Лемківщині. Розглянуто польське питання у післявоєнній стратегії Української Повстанської Армії.


Освещено польско-украинское противостояние накануне Второй мировой войны, во время нацистской оккупации и в первые послевоенные годы. Проанализированы события в Холмском регионе - от времени акции уничтожения православных церквей в 1938 г. до массовой депортации украинского автохтонного населения в 1945 - 1947 гг. и на Волыни в 1943 - 1944 гг. Значительное внимание уделено событиям в Галиции, в частности в Надсянье и Лемковщине. Рассмотрен польский вопрос в послевоенной стратегии Украинской Повстанческой Армии.



НАДХОДЖЕННЯ:
Україна у Другій світовій війні: українсько-польські взаємини

Головний редактор:

Ісаєвич Я.

Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича НАН України.


Україна у Другій світовій війні: українсько-польські взаємини: Зб. ст. – Л., 2005


Проаналізовано польсько-українські взаємовідносини напередодні, під час Другої світової війни, а також у перші післявоєнні роки. Висвітлено роль Української Повстанської Армії та Армії Крайової на польсько-українському етнічному кордоні. Розглянуто проблему колабораціонізму за умов нацистського окупаційного режиму в "Німецькій генеральній губернії "Польща". Розкрито витоки та наслідки українсько-польського протистояння в період Другої світової війни, а також ставлення польського емігрантського уряду до проблеми східного кордону Польщі у 1939 - 1945 рр.


Проанализированы польско-украинские взаимоотношения накануне, в период Второй мировой войны, а также в первые послевоенные годы. Освещена роль Украинской Повстанческой Армии и Армии Краевой на польско-украинской этнической границе. Рассмотрена проблема коллаборационизма в условиях нацистского оккупационного режима в "Немецкой генеральной губернии "Польша". Раскрыты истоки и последствия украинско-польского противостояния в период Второй мировой войны, а также отношение польского эмигрантского правительства к проблеме восточной границы Польши в 1939 - 1945 гг.



НАДХОДЖЕННЯ:

Головний редактор:

Сливка Ю.

НАН України. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича.


. – Л. – 2008

Проаналізовано українсько-польські взаємини в історичному контексті державотворення, турецько-українські взаємовідносини в першій половині ХХ ст. Висвітлено вплив українських січових стрільців на політику та культуру Західного Полісся під час Першої світової війни. Розкрито історіографічні аспекти вивчення радянофільського руху Західної України 1920 - 1930 рр. Розглянуто питання відродження і функціонування радянської карально-репресивної системи у даному регіоні в 1944 - 1953 рр. Описано особливості суспільно-політичного розвитку західноукраїнського регіону в період перебудови.


Проанализированы украинско-польские взаимоотношения в историческом контексте образования государства, турецко-украинские взаимоотношения в первой половине ХХ ст. Освещено влияние украинских сечевых стрельцов на политику и культуру Западного Полесья в период Первой мировой войны. Раскрыты историографические аспекты изучения советскофильского движения Западной Украины 1920 - 1930 гг. Рассмотрены вопросы возрождения и функционирования советской карательно-репрессивной системы в данном регионе в 1944 - 1953 гг. Описаны особенности общественно-политического развития западноукраинского региона в период перестройки.



НАДХОДЖЕННЯ:
Confraternitas

Головний редактор:

Аркуша О.

Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича НАН України.


Confraternitas: ювіл. зб. на пошану Я.Ісаєвича. – Львів, 2006 - 2007


Висвітлено наукову діяльність видатного українського історика, культуролога, енциклопедиста, академіка Я.Д.Ісаєвича, наведено бібліографію наукових праць вченого за 1997 - 2006 рр. Розглянуто проблему хронології Галицько-Волинського літопису, питання історії генеалогічної свідомості перемишльського руського можновладства у XV - XVI ст. Проаналізовано вплив суспільно-політичних перетворень у Гетьманщині середини XVII ст. на статус селянства та формування його соціальних ідеалів. Розкрито проблематику українського народного мистецтва у ХVІII ст. Описано особливості релігійно-філософського світогляду П.Куліша, національні мотиви в прозовій творчості М.Грушевського.


Освещена научная деятельность выдающегося украинского историка, культуролога, энциклопедиста, академика Я.Д.Исаевича, приведена библиография научных трудов учёного за 1997 - 2006 гг. Рассмотрены проблема хронологии Галицко-Волынской летописи, вопросы истории генеалогического сознания перемышльских русских правителей в XV - XVI ст. Проанализировано влияние общественно-политических преобразований в Гетманщине середины XVII ст. на статус крестьянства и формирование его социальных идеалов. Раскрыта проблематика украинского народного искусства в XVIII ст. Описаны особенности религиозно-философского мировоззрения П.Кулиша, национальные мотивы в прозовом творчестве М.Грушевского.



НАДХОДЖЕННЯ:
Українсько-польсько-білоруське сусідство ХХ століття

Головний редактор:

Крикун М.

Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича НАН України.


Українсько-польсько-білоруське сусідство ХХ століття: матеріали Міжнар. наук. конф., 19 - 20 верес. 2008 р., Дрогобич. – Л., 2008


Проаналізовано роль Львова в українсько-білоруських культурних взаємовідносинах початку ХХ ст. Висвітлено внесок відомого громадського діяча, журналіста, вченого В. Охримовича (1870 - 1931 рр.) у розвиток української націонал-демократії в Галичині у даний період. Визначено вплив революції 1917 р. на консолідацію української, польської та білоруської громад Таврійської губернії за матеріалами газети "Южные ведомости". Вивчено національну політику ІІ Речі Посполитої та еміграційні процеси у Західній Україні в 1920 - 1930 рр., українсько-польське протистояння у міжвоєнний період, етнополітичний аспект українсько-польських взаємовідносин в органах місцевого самоврядування Галичини в 1919 - 1939 рр. Висвітлено розвиток українського визвольного руху на Берестейщині в період Другої світової війни як вияв національного відродження, зовнішньополітичну діяльність ОУН(б) у 1942 - 1947 рр. Розкрито засади "добровільності" переселенської політики СРСР та Польщі щодо українців 1944 - 1945 рр.


Проанализирована роль Львова в украинско-белорусских культурных взаимоотношениях начала ХХ ст. Освещен вклад выдающегося общественного деятеля, журналиста, учёного В. Охримовича (1870 - 1931 гг.) в развитие украинской национал-демократии в Галиции в данный период. Определено влияние революции 1917 г. на консолидацию украинского, польского и белорусского обществ Таврийской губернии по материалам газеты "Южные ведомости". Изучены национальная политика ІІ Речи Посполитой и эмиграционные процессы в Западной Украине в 1920 - 1930 гг., украинско-польское противостояние в межвоенный период, этнополитический аспект украинско-польских взаимоотношений в органах местного самоуправления Галиции в 1919 - 1939 гг. Освещено развитие украинского освободительного движения в Берестейском регионе в период Второй мировой войны как проявление национального возрождения, внешнеполитическая деятельность ОУН(б) в 1942 - 1947 гг. Раскрыты основы "добровольности" переселенческой политики СССР и Польши относительно украинцев 1944 - 1945 гг.



НАДХОДЖЕННЯ:

Головний редактор:

Ісаєвич Я.
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського