РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком виданнявидом документа
 Знайдено в інших БД:Журнали та продовжувані видання (1)Наукова періодика України (1)
Актуальные вопросы моделирования подтопления территорий и других опасных процессов, связанных с изменением режима грунтовых вод
Пошуковий запит: (<.>I=Ж23889<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 475
Представлено документи з 1 до 20
...

Кремез, В. С.

Актуальные вопросы моделирования подтопления территорий и других опасных процессов, связанных с изменением режима грунтовых вод: 6, 2003


Запропоновано методи моделювання підтоплення територій з урахуванням зміни властивостей грунтів у разі кольматації та суфозії, а також перезволоження схилових ділянок міст за складних природних і техногенних умов. Як приклади наведено результати моделювання фільтрації в районі водосховища-охолоджувача проектованої АЕС (Росія) і перезволоження зсувних схилових ділянок Києва в разі аварій на трубопроводах.



НАДХОДЖЕННЯ:
Аналитические возможности в практике эколого-геохимических исследований

Загородний, В. В.

Аналитические возможности в практике эколого-геохимических исследований: 4, 2003


Описано можливості рентгенофлуоресцентного аналізу (РФА) силікатної частини різних геологічних матеріалів у практиці еколого-геохімічних досліджень. Наведено метрологічні характеристики результатів РФА. Запропоновано шляхи подальшого методичного удосконалення.



НАДХОДЖЕННЯ:
Биоплато - эффективная малозатратная экотехнология очистки сточных вод

Стольберг, Ф. В.

Биоплато - эффективная малозатратная экотехнология очистки сточных вод: 3, 2003


Зазначено, що в наш час в усьому світі, а особливо в Європі та Північній Америці, все ширше застосовуються біоплато для очиски комунально-побутових, промислових та дощових стічних вод. Стисло висвітлено досвід застосування та використання біоплато, а також дані щодо ефективності очиски стічних вод.



НАДХОДЖЕННЯ:
Биосорбция урана (VI) в природной воде

Никовская, Г. Н.

Биосорбция урана (VI) в природной воде: 4, 2003


Вивчено сорбцію урану (VI) в формі іонів, гідроксо- та фульватних комплексів з природної (річкової) води мікробіоценозом активного мулу. Встановлено, що всі форми урану (VI) міцно та ефективно сорбуються цим мікробіоценозом. Максимальна сорбція становить 0,64 мМ/г для ураніл-іону (pH 4-5), 0,37 мМ/г для гідрокомплексів (pH 6-7) та 0,26 мМ/г для фульватного комплексу. Показано, що використання сорбційного потенціалу складних мікробіоценозів зможе відкрити нові перспективи в оздоровленні водних екосистем.



НАДХОДЖЕННЯ:
Биотестирование фторорганических отравляющих веществ в водных растворах при помощи <I>Spirostomum ambiguum<D>

Стельмашук, В.

Биотестирование фторорганических отравляющих веществ в водных растворах при помощи Spirostomum ambiguum: 5, 2003


За допомогою методів варіаційної статистики та математичного моделювання обгрунтовано доцільність застосування культури прісноводних найпростіших Spirostomum ambiguum для проведення біотестування фтороорганічних токсичних сполук (фторооцтової кислоти, фтороацетату натрію, фтороацетаміду, 2-фтороетанолу), які використовуються в терористичних актах для отруювання об'єктів довкілля. Детально описано методику виконання біотестування цих отрут у водних розчинах.



НАДХОДЖЕННЯ:
Борьба с подтоплением и экономия энергоресурсов

Швец, В. Я.

Борьба с подтоплением и экономия энергоресурсов: 6, 2003


Показано, що підтоплення та його згубні наслідки слід розглядати як екологічне лихо. Відзначено, що в разі вживання належних заходів підйом рівня підземних вод можна різко уповільнити та навіть зупинити. Рекомендовано різко знизити споживання питної води на душу населення шляхом установки лічильників на гарячу та холодну воду у кожній квартирі за рахунок держави, що, з одного боку, знизить втрати води у грунт, з іншого - забезпечить зберігання енергоресурсів. Описано заходи щодо стабілізації зсувного процесу на одному з житлових масивів міста. Наведено пропозиції для покращання законодавства та нормативних документів з будівництва.



НАДХОДЖЕННЯ:
В. И. Вернадский и В. В. Докучаев

Оноприенко, В. И.

В. И. Вернадский и В. В. Докучаев: 4, 2003


Відзначено, що видатний грунтознавець В.В.Докучаєв (1846 - 1903) - одна з ключових постатей у ході становлення В. І. Вернадського-вченого. Він вплинув не лише на вибір В. І. Вернадським життєвого шляху, а й на формування його наукового світогляду, методологію наукової творчості та обгрунтування основних концептуальних ідей.



НАДХОДЖЕННЯ:
В. И. Вернадский и Таврический университет

Багров, Н. В.

В. И. Вернадский и Таврический университет: 5, 2003


Здійснено спробу виявити джерело подвижницької діяльності В. І. Вернадського, розкрити причини значущості його наукової спадщини для суспільства в цілому і для Таврійського національного університету ім. В. І. Вернадського зокрема. Наведено коротку довідку про історію Таврійського університету.



НАДХОДЖЕННЯ:
В. И. Вернадский и экология

Соботович, Э. В.

В. И. Вернадский и экология: 1, 2003


Проаналізовано екологічну ситуацію в Україні та світі й аргументовано висновок про те, що В. І. Вернадський своїм вченням про біосферу та ноосферу заклав підвалини екологічного світогляду та світосприйняття.



НАДХОДЖЕННЯ:
В. И. Вернадский о методологии науки

Мочалов, И. И.

В. И. Вернадский о методологии науки: 2, 2003


Зазначено, що проблеми методології науки почали займати думки В. І. Вернадського з перших кроків самостійної наукової творчості, але особливо його інтерес до методологічних питань природознавства посилився в середині 1930-х рр. - періоду нових видатних науково-філософських узагальнень (проблеми радіогеології, стан простору живої речовини, теорія ноосфери) та свідомого обміркування методологічного аспекту емпіричного наукового матеріалу. Цей інтерес до методології науки не залишав ученого до кінця його життя. Зроблено спробу охарактеризувати підсумок методологічних пошуків В. І. Вернадського, які мають відбиток самостійності та оригінальності.



НАДХОДЖЕННЯ:
В. І. Вернадський і його внесок у заснування та розвиток Національної бібліотеки української держави

Онищенко, О. С.

В. І. Вернадський і його внесок у заснування та розвиток Національної бібліотеки української держави: 1, 2003


Розкрито історію створення в 1918 р. Національної бібліотеки Українскої держави (нині Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського) у контексті вирішення принципових питань розвитку української науки та освіти, передусім у взаємозв'язку з концепцією формування Української Академії наук, що була сформульована та втілена в життя В. І. Вернадським як її першим президентом і головою Тимчасового комітету зі створення Національної бібліотеки. Показано спадкоємність традицій та основні напрями розвитку бібліотеки.



НАДХОДЖЕННЯ:
В. І. Вернадський і ноосферна традиція в сучасній науці

Онопрієнко, В. І.

В. І. Вернадський і ноосферна традиція в сучасній науці: 1, 2003


Зазначено, що В. І. Вернадський зробив вагомий внесок у формування концепції ноосфери та у вивчення її як нової реальності, що складається в геологічному та історичному часі. Як мислитель, він передбачив основні завдання та рушійні сили ноосфери, усвідомив її сутність як загальнолюдської мети та ідеалу. Вчення В. І. Вернадського про ноосферу склало тривкий теоретичний фундамент для послідовників ноосферної традиції та отримало широкий розвиток в сучасній науці.



НАДХОДЖЕННЯ:
В. І. Вернадський і радіогеологія

Толстой, М. І.

В. І. Вернадський і радіогеологія: 5, 2003


Вміщено присвячений 140-річчю з дня народження академіка В. І. Вернадського стислий опис його наукового й організаційного вкладу протягом першої половини XX ст. у становлення та розвиток нової галузі геологічної науки - радіогеології. Її розвиток забезпечив не тільки створення сировинної бази атомної енергетики, а й появу нових фундаментальних напрямків сучасної геології - ядерного ізотопного аналізу, абсолютної геохронології геологічних утворень, ядерної геології.



НАДХОДЖЕННЯ:
Важкі метали в атмосферному аерозолі південного берега Криму

Насєдкін, Є. І.

Важкі метали в атмосферному аерозолі південного берега Криму: 5, 2003


Наведено результати моніторингових досліджень розподілу важких металів у складі атмосферного аерозолю, що проводились у різні роки (1994, 1995, 1998, 2001 рр.) на океанографічній платформі Експериментального відділення МГІ (сел. Кацівелі, Крим) співробітниками відділу сучасного морського седиментогенезу ІГН НАН України.



НАДХОДЖЕННЯ:
Вернадский о круговороте веществ и глобальное потепление

Лялько, В. И.

Вернадский о круговороте веществ и глобальное потепление: 1, 2003


Розглянуто розуміння Вернадським круговороту вуглецю в співвідношенні з сучасними особливостями вивчення процесів, що призводять до глобального потепління. Наголошено на важливій ролі аерокосмічного моніторингу екосистем для одержання інформації, необхідної для прогнозування зміни клімату та заходів оптимального природокористування.



НАДХОДЖЕННЯ:
Влияние астрономических факторов на ритмичность оползневого процесса

Козлова, Т. В.

Влияние астрономических факторов на ритмичность оползневого процесса: 5, 2003


Розглянуто вплив астрономічних факторів на розвиток ритмічності зсувного процесу. За допомогою методів спектрального аналізу виявлено, що одним з факторів, здатних формувати періодичну структуру рядів зсувної активності, є квазіперіодична зміна земної орбіти, яка теоретично може бути обчислена. Це дозволяє підвищити якість прогнозних моделей зсувних процесів.



НАДХОДЖЕННЯ:
Влияние закрытия шахт на активизацию процессов подтопления и усложнение эколого-геологического состояния территории

Яковлев, Е. А.

Влияние закрытия шахт на активизацию процессов подтопления и усложнение эколого-геологического состояния территории: 6, 2003


Розглянуто вплив закриття шахт на інтенсивність розвитку підтоплення як ініціюючого фактора зниження екологічної стійкості геологічного середовища та росту еколого-геологічного ризику вуглевидобувних районів Донбасу.



НАДХОДЖЕННЯ:
Внутригодовая изменчивость минерализации воды Куяльницкого месторождения минеральных вод верхнего сармата и факторы, ее обусловливающие

Коников, Е. Г.

Внутригодовая изменчивость минерализации воды Куяльницкого месторождения минеральных вод верхнего сармата и факторы, ее обусловливающие: 2, 2004


На прикладі експлуатаційної свердловини Куяльницького родовища верхньосарматських мінеральних вод вивчено особливості внутрішньорічної мінливості режиму статичного рівня та мінералізації води у багаторічному проміжку часу. За допомогою статистичної обробки даних режимних спостережень доведено, що мінералізація води верхньосарматського горизонту змінюється узгоджено з мінералізацією рапи в Куяльницькому лимані. Обидва ці параметри добре корелюють з атмосферними опадами. Ця узгодженість порушується в період збільшення швидкості обертання Землі за рахунок розширення структурно-тектонічних дрен, що сприяє зниженню мінералізації води в свердловині (рівень води в свердловині в цей час підвищується). У періоди зниження швидкості обертання, очевидно, відбувається гідродинамічна взаємодія водоносного горизонту з засоленими водоносними горизонтами в лимано-морських та алювіальних відкладах Куяльницького лиману через гідродинамічні вікна.



НАДХОДЖЕННЯ:
Вода как естественный фактор передачи инфекционных заболеваний

Амвросьева, Т. В.

Вода как естественный фактор передачи инфекционных заболеваний: 4, 2003


Незадовільний стан питної води за мікробіологічними показниками визнано сьогодні в Європі одним з головних факторів ризику підвищеної смертності та інвалідизації населення. За цих умов необхідним і важливим етапом здійснення ефективного контролю за інфекціями з водним шляхом передачі є кількісна та якісна оцінка мікробіологічного ризику інфікування людей через забруднену інфекційними патогенами воду з наступним складанням прогнозів можливої захворюваності і розробкою адекватних профілактичних заходів.



НАДХОДЖЕННЯ:
Водні ресурси і соціально-економічний розвиток у контексті ідей В. І. Вернадського

Хвесик, М. А.

Водні ресурси і соціально-економічний розвиток у контексті ідей В. І. Вернадського: 3, 2003


У контексті ідей В. І. Вернадського розглянуто водноресурсний потенціал як важливий фактор соціально-економічного розвитку. З урахуванням сталого еколого-безпечного водокористування запропоновано науково обгрунтовані стратегічні напрями забезпечення населення якісною питною водою, динамічного розвитку економіки держави, досягнення балансу екологічного та економічного інтересів суспільства.



НАДХОДЖЕННЯ:
...
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського