Наукова періодика України Біологічні студії


Бичкова С. 
Активність АТФ-аз постмітохондріальної фракції клітин лімфоми NK/Ly за дії бафіломіцину та НААДФ / С. Бичкова, В. Гренюх // Біологічні студії. - 2015. - Т. 9, № 2. - С. 31-38. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bist_2015_9_2_5
Системам активного транспорту йонів приділяють важливу увагу в пошуку засобів протипухлинної терапії. Зокрема, інтенсивно вивчався блокатор H<^>+-помпи - бафіломіцин. H<^>+-АТФ-аза створює трансмембранний протонний градієнт на структурах ендолізосомальної системи клітин, закислюючи їх вміст. Такі кислотні депо є одночасно Са<^>2+-вмісними органоїдами. Нікотинацидаденіндинуклеотидфосфат (НААДФ) - внутрішньоклітинний посередник, що вивільнює Ca<^>2+ з кислотного депо клітин різних типів. Проте в пухлинних клітинах НААДФ-чутливе депо не досліджене, а також мало вивчена його взаємодія з окремими АТФ-азами плазматичної мембрани (ПМ) і ендоплазматичного ретикулуму (ЕПР). Мета роботи - вивчити вплив бафіломіцину та НААДФ на активність Na<^>+, K<^>+-АТФ-ази, базальної Mg<^>2+-АТФ-ази й Са<^>2+-АТФ-аз ПМ і ЕПР пухлинних клітин. Досліди проведені на без'ядерній і постмітохондріальній фракції клітин лімфоми NK/Ly мишей. З'ясовано, що бафіломіцин не впливав на активність АТФ-аз постмітохондріальної фракції клітин клітин лімфоми. Встановлено, що НААДФ викликав зростання активності Na<^>+<^>, K<^>+-помпи на (<$E54,18~symbol С~7,84>) % (n = 6, p << 0,05) щодо контролю, а також підвищував активність Са<^>2+-помпи ПМ у 3 рази (p << 0,05). Активність Са<^>2+-помпи ЕПР і базальної Mg<^>2+-АТФ-ази не змінилася за дії НААДФ. Після преінкубації постмітохондріальної фракції клітин лімфоми з бафіломіцином НААДФ-індуковане зростання активності Na<^>+, K<^>+-помпи було менш виражене, однак ще більше підвищувалась активність Са<^>2+-помпи ПМ. Висловлюється припущення, що H<^>+-помпа у клітинах лімфоми мишей розміщена поверхнево, а тому її функція не пов'язана з іншими АТФ-азами. Взаємозв'язок між H<^>+-АТФ-азою та помпами ПМ (Ca<^>2+- і Na<^>+, K<^>+-АТФ-ази) виявлено тільки за активування НААДФ-чутливого депо. Отже, кислотне депо клітин лімфоми NK/Ly, яке містить H<^>+-помпу і НААДФ-чутливі Ca<^>2+-канали, має тісні зв'язки з ПМ.
  Повний текст PDF - 1.088 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Бичкова С.
  • Гренюх В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Бичкова С. Активність АТФ-аз постмітохондріальної фракції клітин лімфоми NK/Ly за дії бафіломіцину та НААДФ / С. Бичкова, В. Гренюх // Біологічні студії. - 2015. - Т. 9, № 2. - С. 31-38. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bist_2015_9_2_5.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Бичкова Соломія Володимирівна (1978–) (біологічні науки)
  • Гренюх Володимир Петрович (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського