Бази даних

Юристам - Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Юристам - Електронний каталог НБУВ (125)Юристам - Наукова електронна бібліотека (11)Юристам - Реферативна інформація (410)Юристам - Електронні колекції (14)
Пошуковий запит: ((<.>U=Х$<.>)+(<.>RZN=Х$<.>))*((<.>U=Х$<.>)+(<.>RZN=Х$<.>))*(<.>K=ПОЗОВ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 34
Представлено документи з 1 до 20
...

1.
Брильов О.А. 
Арешт суден на забезпечення морських вимог (цивілістичні аспекти): Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.03 / О.А. Брильов ; Одес. нац. юрид. акад. — О., 2005. — 20 с. — укp.

Досліджено актуальні проблеми цивільного та практичного характеру стосовно арешту суден з метою забезпечення морських вимог. Наведено поняття морської вимоги, досліджено їх правові особливості та відмінності від інших суб'єктивних цивільних прав. Обгрунтовано класифікацію морських вимог. Надано розширену характеристику привілейованих морських вимог як особливого підвиду морських вимог, розкрито суть їх понять. Розглянуто систему способів забезпечення даних вимог та їх види. Проаналізовано ознаки, тотожні системі забезпечення зобов'язань, та ознаки, що відрізняються від цієї системи. Установлено, що способи забезпечення морських вимог обираються сторонами під контролем суду. Доведено, що достатній розмір і прийнятна форма їх забезпечення є оціночними критеріями. Сформульовано висновок, що забезпечення зазначених вимог відбувається у судовому порядку, який є особливим видом судового провадження в Україні і за своєю природою є позовом in rem. Наведено та здійснено аналіз судової практики з арешту суден в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х892.177.07 + Х912.56 + Х939 +
Шифр НБУВ: РА341276
Рубрики:

2.
Навроцька Ю.В. 
Заочний розгляд справи в цивільному процесі України: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.03 / Ю.В. Навроцька ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2008. — 16 с. — укp.

Розкрито сутність і досліджено особливості становлення та розвитку правового інституту заочного розгляду справи в цивільно-процесуальному законодавстві України. Визначено умови й особливості заочного розгляду справи та ухвалення заочного рішення. Встановлено порядок розгляду справи за відсутності відвідувача. Розглянуто різні способи перегляду та оскарження заочного рішення. Обгрунтовано можливість ухвалення заочного рішення окремо за зустрічним позовом і позовом третьої особи. Визначено підстави для перегляду та скасування заочного рішення судом, що його ухвалив. Зроблено висновок про недосконалість законодавчої регламентації даного процесуального інституту. Обгрунтовано пропозиції щодо внесення змін і доповнень до чинного ЦПК України щодо усунення суперечностей між окремими нормами, які стосуються заочного провадження, та його узгодження з іншими процесуальними інститутами, наведено пропозиції щодо удосконалення правозастосовної практики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х892.19(4УКР)112 + Х892.19(4УКР)180.1 +
Шифр НБУВ: РА357070
Рубрики:

Географічні рубрики:

3.
Таликін Є. А. 
Запобіжні заходи у господарському судочинстві: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.04 / Є. А. Таликін ; Ін-т екон.-прав. дослідж. НАН України. — Донецьк, 2010. — 18 с. — укp.

Конкретизовано функції й ознаки запобіжних заходів як засобу процесуальної превенції. Уточнено процесуальну форму провадження з застосування запобіжних заходів як автономного провадження, що має додатковий щодо позовного провадження характер. Досліджено порядок застосування запобіжних заходів, підстави й умови їх використання. Обгрунтовано особливості доказової діяльності в провадженні з застосування запобіжних заходів стосуються предмету, меж і засобів доказування. Розглянуто систему гарантій прав особи, до якої застосовуються запобіжні заходи. Конкретизовано умови трансформації запобіжних заходів у заходи з забезпечення позову. Обгрунтовано пропозиції щодо вдосконалення господарського процесуального законодавства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х892.19(4УКР)189.4 + Х892.19(4УКР)15
Шифр НБУВ: РА373254 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Рубрики:

Географічні рубрики:

4.
Навроцька В.В. 
Засада диспозитивності та її реалізація в кримінальному процесі України: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.09 / В.В. Навроцька ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 16 с. — укp.

Здійснено комплексне дослідження засад диспозитивності та її ролі у забезпеченні прав і законних інтересів приватних осіб, що беруть участь у кримінальному судочинстві. Запропоновано визначення поняття диспозитивності та з'ясовано її співвідношення з публічністю та змагальністю. Розглянуто елементи диспозитивності під час вирішення цивільного позову у кримінальному процесі. Проаналізовано її прояви за умов провадження у кримінальних справах приватного та приватно-публічного обвинувачення, а також у справах публічного обвинувачення. Констатовано, що чинні нормативно-правові акти не повною мірою дозволяють реалізувати права особи у кримінальному судочинстві, за окремих випадків суперечать засадам диспозитивності. Обгрунтовано пропозиції щодо внесення змін і доповнень до чинного Кримінально-правового кодексу України та інших нормативно-правових актів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х893.9(4УКР)-2 +
Шифр НБУВ: РА353758
Рубрики:

Географічні рубрики:

5.
Зозуля О.О. 
Міжнародний змішаний арбітраж: досвід та національна практика: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.11 / О.О. Зозуля ; Ін-т законодавства ВР України. — К., 2008. — 20 с. — укp.

На підставі аналізу національної та міжнародної арбітражної практики, українського та зарубіжного законодавства досліджено еволюцію правового регулювання інвестиційних спорів між державою й іноземними особами. Розглянуто механізм вирішення інвестиційних спорів, досліджено актуальні питання, що виникають під час їх вирішення з використанням арбітражних процедур. Проаналізовано положення українського законодавства, що стосуються вирішення інвестиційних спорів, проведено аналіз позовів іноземних інвесторів проти України у межах Міжнародного центру з врегулювання інвестиційних спорів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х917.121 + Х939.4 +
Шифр НБУВ: РА360132
Рубрики:

6.
Маковій В.П. 
Набувальна давність у цивільному праві: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.03 / В.П. Маковій ; Харк. нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2007. — 20 с. — укp.

Розкрито сутність, юридичну природу та основні етапи становлення набувальної давності як інституту цивільного права, розглянуто його ознаки та наведено рекомендації щодо практичного застосування. Визначено місце давнісного володіння в системі цивільних правовідносин, проаналізовано їх складові елементи. Досліджено специфічні особливості застосування інституту набувальної давності щодо земельної ділянки, встановлено особливості його регулювання у вітчизняному та зарубіжному законодавстві. Охарактеризовано цивільно-правові способи захисту давнісного володіння, розглянуто його співвідношення з позовною давністю. Висвітлено питання оформлення прав володільця після закінчення давнісного строку. Розглянуто особливості застосування набувальної давності щодо окремих видів майна. Виявлено недоліки вітчизняного законодавства щодо регулювання процесу застосування інституту набувальної давності. Наведено рекомендації щодо впровадження позитивного зарубіжного досвіду у даній сфері законодавчої діяльності. Проаналізовано колізії у законодавчому закріпленні набувальної давності. Розроблено пропозиції з удосконалення вітчизняного законодавства щодо застосування інституту набувальної давності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4УКР)110.41 +
Шифр НБУВ: РА353865
Рубрики:

Географічні рубрики:

7.
Шемчук В.В. 
Нагляд органів прокуратури як гарантія забезпечення прав і свобод громадян в сфері адміністративної юрисдикції: автореф. дис... канд. юрид. наук : 12.00.07 / В.В. Шемчук ; Харк. нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2009. — 19 с. — укp.

Досліджено питання нагляду органів прокуратури як гарантії забезпечення прав і свобод громадян у сфері адміністративної юрисдикції. Обгрунтовано положення, що як адміністративні повноваження доцільно розглядати провадження у справах про адміністративні правопорушення, провадження щодо застосування адміністративно-примусових заходів, дисциплінарне провадження та пов'язане з ним провадження з притягнення до матеріальної відповідальності, провадження за скаргами громадян, різновидом яких є адміністративно-позовне провадження, провадження з реалізації наглядових повноважень органами прокуратури, провадження щодо реалізації прокурором представницької функції під час розгляду адміністративно-правових спорів. Запропоновано положення, згідно з яким функцію нагляду за додержанням прав і свобод людини та громадянина можна визначити як вихідну функцію прокуратури. Встановлено, що арсенал процесуальних можливостей прокурора у провадженні у справах про адміністративні правопорушення потребує певного уточнення. Увагу приділено прокурорському нагляду у сфері адміністративної відповідальності, прокурорському нагляду за законністю розгляду та вирішення звернень громадян, забезпеченню прокурором прав і свобод громадян у разі притягнення їх до дисциплінарної відповідальності. Сформульовано напрямки вдосконалення організації наглядової діяльності органів прокуратури у сфері адміністративної юрисдикції, а також конкретні пропозиції щодо внесення змін і доповнень до нормативно-правових актів з досліджених питань.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4Укр)072 + Х891.9(4Укр)623 +
Шифр НБУВ: РА365355
Рубрики:

Географічні рубрики:

8.
Островська 
Непрямі (похідні) позови: міжнародний досвід та законодавство України: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.03 / Людмила Анатоліївна Островська ; Одеська національна юридична академія. — О., 2008. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х892.13 + Х892.19(4/8)13 + Х830.12 + Х839(4/8)901.414
Шифр НБУВ: РА366240
Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

9.
Єремеєв Д.В. 
Організаційно-правові засади діяльності підрозділів юридичної служби органів внутрішніх справ України: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / Д.В. Єремеєв ; Харк. нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2007. — 20 с. — укp.

Визначено організаційно-правові засади діяльності підрозділів юридичної служби органів внутрішніх справ (ОВС) України. З'ясовано місце даної служби у системі ОВС, функції її підрозділів, особливості оганізаційної побудови цієї служби. Запропоновано заходи щодо її вдосконалення. Охарактеризовано основні напрямки діяльності підрозділів юридичної служби ОВС, зокрема, нормотвірну, претензійно-позовну та договірну роботу щодо систематизації нормативно-правових актів, методичного керівництва правовою роботою в ОВС та пропаганди законодавства, а також особливості їх кадрового забезпечення та взаємодії з іншими підрозділами ОВС і державними органами. Сформульовано рекомендації щодо вдосконалення організаційно-правових засад діяльності підрозділів юридичної служби ОВС.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)112.101.2 + Х819(4УКР)112.101.2
Шифр НБУВ: РА350042
Рубрики:

Географічні рубрики:

10.
Рябченко Я. С. 
Оскарження нормативно-правових актів в адміністративному судочинстві: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.07 / Я. С. Рябченко ; Юрид. акад. України ім. Ярослава Мудрого. — Х., 2011. — 19 с. — укp.

Запропоновано розглядати процедуру оскарження нормативно-правового акта у двох аспектах: як звернення фізичної чи юридичної особи до суду з позовом про визнання незаконним нормативно-правового акта, що ініціює пряме втручання суду властивими йому методами в діяльність суб'єкта владних повноважень, який прийняв даний акт, як сукупність послідовних дій, які врегульовані процесуальними нормами, реалізуються у ході адміністративного судочинства та спрямовані на вирішення поставленого фізичною чи юридичною особою питання щодо законності нормативно-правового акта. Доведено положення щодо доцільності задоволення умотивованих вимог, що висуваються третіми особами, незалежно від того, чи будуть задоволені вимоги позивача у справі з оскарження нормативно-правового акта. Обгрунтовано доцільність виокремлення серед учасників провадження з оскарження нормативно-правових актів заінтересованих осіб, визначено їх правовий статус.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)072.3
Шифр НБУВ: РА379729 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Рубрики:

Географічні рубрики:

11.
Левендаренко О.О. 
Особливості процесу доказування у справах про злочини неповнолітніх: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.09 / О.О. Левендаренко ; Нац. акад. внутр. справ України. — К., 2003. — 20 с. — укp.

У межах теоретичного аспекту шляхом співвідношення із загальним предметом процесуального доказування визначено юридичну природу обставин, які складають особливості предмета доказування у справах про злочини неповнолітніх. Для подолання проблем практики розглянуто окремі способи встановлення точного віку неповнолітнього, його характеристики, умови життя та виховання тощо. Особливу увагу звернено на проведення судово-психологічної експертизи у справах даної категорії. В аспекті кримінально-процесуального доказування проаналізовано особливості застосування запобіжних заходів щодо неповнолітніх, а також деякі аспекти цивільного позову у справах даної категорії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х881.9(4УКР)011.2 + Х893.9(4УКР)809 +
Шифр НБУВ: РА325145
Рубрики:

Географічні рубрики:

12.
Кузьменко С.Г. 
Особливості судового розгляду та вирішення справ за позовами про звільнення майна з-під арешту: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.03 / С.Г. Кузьменко ; Нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2001. — 19 с. — укp.

Проаналізовано проблеми співвідношення та застосування загальних і спеціальних правових норм, висвітлено вплив матеріальних правовідносин на особливості розгляду та вирішення цивільних справ. Досліджено питання, пов'язані з визначенням підвідомчості суду справ за позовами про звільнення майна з-під арешту, розглянуто особливості участі сторін і третіх осіб, доказування та доказів, порушення, підготовки, судового розгляду та винесення рішень за вказаною категорією справ. Розроблено науково обгрунтовані пропозиції щодо вдосконалення інституту судового розгляду справ за позовами про звільнення майна з-під арешту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х892.19(4УКР)18
Шифр НБУВ: РА315441 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Рубрики:

Географічні рубрики:

13.
Снідевич О. С. 
Позов у цивільних справах, що виникають із земельних правовідносин: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.03 / О. С. Снідевич ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2011. — 18 с. — укp.

Досліджено питання позову в цивільних справах, які виникають із земельних правовідносин. Встановлено поняття, елементи, класифікацію позовів, правові питання пред'явлення позову, його зміни, забезпечення позову у цивільних справах, які виникають із земельних правовідносин. Наведено пропозиції щодо вирішення проблемних питань судової практики, вдосконалення чинного законодавства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х892.19(4УКР)18 + Х819(4УКР)072.89
Шифр НБУВ: РА381972 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Рубрики:

Географічні рубрики:

14.
Шовкова О.В. 
Позовна давність як різновид цивільно-правових строків: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.03 / О.В. Шовкова ; Нац. юрид. акад. ім. Я.Мудрого. — Х., 2008. — 20 с. — укp.

Комплексно досліджено позовну давність як строк захисту суб'єктивних цивільних прав. Розкрито зміст понять строків і термінів, визначено місце позовної давності в системі строків, обгрунтовано наукові підходи щодо тлумачення її сутності, а також порядку обчислення, припинення, переривання та відновлення. Досліджено вплив позовної давності на захист прав особи та права інших осіб. Значну увагу приділено універсифікації строків взагалі та позовної давності зокрема у праві України, встановленню цивілістичного порядку визначення початку перебігу позавної давності, її припинення та переривання на захист прав осіб у сімейних, житлових, екологічних, цивільно-процесувальних, господарських, податкових та інших правовідносинах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х830.63 + Х839(4УКР)063 +
Шифр НБУВ: РА357831
Рубрики:

Географічні рубрики:
  

15.
Штефан 
Позовне провадження у справах з авторських і суміжних правовідносин у цивільному судочинстві України: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.03 / Олена Олександрівна Штефан ; Інститут держави і права ім. В.М.Корецького НАН України. — К., 2000. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4УКР)33 + Х892.19(4УКР)172
Шифр НБУВ: РА311125
Рубрики:

Географічні рубрики:

16.
Кобилянський К. М. 
Право фізичної особи на судовий захист в адміністративному суді: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.07 / К. М. Кобилянський ; Одес. нац. юрид. акад. — О., 2010. — 19 с. — укp.

Визначено структуру права фізичної особи на судовий захист в адміністративному суді, яка визначається як система: право на звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом; право на участь у судовому розгляді; право на задоволення позову, право на виконання судового рішення; право на незалежний та неупереджений суд. Зазначено, що за своїм змістом право на звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом означає право на адміністративний процес незалежно від його результату, право на діяльність суду щодо розгляду та вирішення спору про право або охоронюваний законом інтерес. Розглянуто передумови й умови права на звернення до адміністративного суду. Визначено, що передумови - це ті обставини процесуального характеру, від яких залежить або з якими пов'язане виникнення самого права на адміністративний позов.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)072 + Х891.9(4УКР)152
Шифр НБУВ: РА374398 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Рубрики:

Географічні рубрики:

17.
Гордін О.Я. 
Правове регулювання бюджетного відшкодування в Україні: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.07 / О.Я. Гордін ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2010. — 16 с. — укp.

Розкрито правову природу бюджетного відшкодування податків і зборів, розкрито специфіку реалізації платниками податків права на одержання зайво або помилково сплачених сум податків і зборів. Визначено сутність та особливості правового регулювання інституту бюджетного відшкодування, проаналізовано його взаємодію з іншими інститутами податкового права та підгалузями фінансового права. Розроблено класифікацію форм бюджетного відшкодування, визначено їх позитивні та негативні ознаки. Розглянуто особливі форми та методи реалізації фінансового та податкового контролю під час проведення бюджетного відшкодування податку на додану вартість. Проаналізовано ситуації, за яких можуть виникати конфлікти інтересів між платниками податків і податковими органами, вирішення яких може здійснюватися шляхом адміністративного або судового узгодження. Визначено відмінності даних процедур (адміністративне узгодження здійснюється шляхом оскарження актів податкових органів і вирішення спорів між платниками податків і представниками податкових органів у межах самої системи податкових органів, судове оскарження проводиться шляхом подачі адміністративного позову у спеціалізованому суді).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х829(4УКР)221.1 + Х829(4УКР)1
Шифр НБУВ: РА369930 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Рубрики:
  

Географічні рубрики:

18.
Ващук Б.Л. 
Предмет доказування в цивільному позові у кримінальному процесі: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.09 / Б.Л. Ващук ; Акад. адвокатури України. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Здійснено комплексний аналіз предмета доказування щодо цивільного позову у кримінальному процесі. Обгрунтовано необхідність виділення предмета доказування як теоретичної конструкції, а також закріплення його структури в окремій нормі карно-процесуального кодексу (КПК). На підставі доктринальних напрацювань, а також норм чинного кримінально-процесуального законодавства цивілістичної сфери сформульовано структуру (зміст) предмета доказування щодо цивільного позову. Детально проаналізовано його елементи, способи відшкодування шкоди. Розглянуто кримінально-процесуальне законодавство у частині здійснення провадження щодо цивільного позову, з'ясовано його недоліки та запропоновано внесення відповідних змін до чинного та нового проекту КПК.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х893.9(4УКР)17 +
Шифр НБУВ: РА349112
Рубрики:

Географічні рубрики:

19.
Зубатенко О.М. 
Припинення суб'єктів господарювання: автореф. дис... канд юрид. наук: 12.00.04 / О.М. Зубатенко ; НАН України. Ін-т екон.-прав. дослідж. — Донецьк, 2008. — 18 с. — укp.

Досліджено правові питання припинення суб'єків господарювання. Запропоновано доповнити закон статтею стосовно заборони примусової ліквідації суб'єктів господарювання, що мають стратегічне загальнодержавне або місцеве значення. Узагальнено особливості ліквідації та реорганізації таких суб'єктів. Класифіковано особливості їх ліквідації та реорганізації за різними критеріями. Запропоновано вдосконалити підстави ліквідації суб'єкта господарювання. Обгрунтовано, що його примусова реорганізація повинна проводитися на підставі рішення суду за позовами уповноважених державних органів виконачої влади, а не на підставі прямих рішень цих органів. Запропоновано ввести процедуру нагляду за діяльністю боржника, яка передуватиме процедурі розпорядження майном боржника, а також спрощену процедуру окремих категорій боржників. Запропоновано запровадити систему обов'язкового страхування відповідальності членів ліквідаційної комісії, арбітражних керуючих у випадках завдання шкоди боржникам, кредиторам та іншим особам у процесі реорганізації чи ліквідації. Обгрунтовано інші пропозиції щодо законодавства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4УКР)901.414.4 + Х893(4УКР)920.9 +
Шифр НБУВ: РА358275
Рубрики:

Географічні рубрики:

20.
Болховітінова А.Б. 
Припинення шлюбу за законодавством України: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.03 / А.Б. Болховітінова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 18 с. — укp.

Досліджено припинення шлюбу в судовому й адміністративному порядках внаслідок смерті одного з подружжя й оголошення його померлим. Сфомульовано доктринальне визначення поняття "припинення шлюбу". Вдосконалено правові підходи до визначення змісту поняття "розірвання шлюбу", встановлено співвідношення зазначених понять. Обгрунтовано необхідність уніфікації підстав судового розірвання шлюбу, введення заборони на пред'явлення позову про розірвання шлюбу особою, яка вчинила протиправну поведінку, визнання недійсним шлюбу, ускладненого особою, оголошеною померлою. На підставі аналізу науково-теоретичних проблем правового регулювання припинення шлюбу сформульовано конкретні рекомендації щодо вдосконалення законодавства України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4УКР)735.3 +
Шифр НБУВ: РА363800
Рубрики:

Географічні рубрики:
...
 
Національна юридична бібліотека
(НЮБ)

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського