Бази даних


Електронні виставки

Т. Г. Шевченко. Електронна колекція - результати пошуку


    

Авторський колектив

Архів новин

Біографія


Навігатор


Інститут літератури імені Т. Г. Шевченка

Національний музей Тараса Шевченка

Шевченківський національний заповідник

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюдатою
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
Загальна кількість знайдених документів : 15
1.

1949

Національний музей Тараса Шевченка. – Київ, 1949.

  Національний музей Тараса Шевченка  

  Віртуальний тур  

  Фотоматеріали

Анотація:

У Національному музеї Тараса Шевченка, провідному закладові України та світу із шевченкознавства, зберігається переважна більшість малярської спадщини Т. Г. Шевченка, що входить в золотий фонд української культури.

Колекція Національного музею Тараса Шевченка формувалась протягом 150 років та зараз налічує понад 34 тисячі експонатів (постійна експозиція музею складається із близько 2 тис. експонатів і охоплює 16 залів). Найціннішою її частиною є близько 800 оригінальних картин, портретів, малюнків, офортів Шевченка, меморіальні речі – предмети побуту та малярське приладдя, рідкісні фотографії митця та його друзів, прижиттєві видання поета з його автографами.

Зберігається в музеї і цілий ряд цікавих документів, котрі відносяться до епохи, в якій жив і працював Шевченко, а також документи, безпосередньо пов’язані з його життям та творчістю: більше 8 тис. сторінок архівних справ, серед яких документи, пов’язані із навчанням Шевченка в Академії мистецтв у Санкт-Петербурзі, роботою в складі Київської археологічної комісії при Київському університеті Св. Володимира, діяльністю в складі Кирило-Мефодіївського братства, із його арештом та засланням, автографи письменників, справи про спорудження пам’ятників Шевченкові та багато ін.

Книжковий фонд музею «Унікальна книга» містить більше 10 тисяч книг. Серед них – найрізноманітніша література, пов’язана із Шевченком, його добою та творами, а також наукові дослідження про митця та його роботи, матеріали конференцій, присвячених йому.

У експозиційних залах також представлені твори видатних художників, скульпторів, письменників і композиторів, в яких відображені епоха Шевченка, його життя та діяльність: художні твори К. Брюллова, І. Рєпіна, В. Тропініна, І. Крамського, В. Штернберга, І. Соколова, М. Башилова, К. Трутовського, Л. Жемчужникова, І. Сошенка, М. Микешина, С. Васильківського, О. Сластьона, Ф. Красицького, І. Їжакевича, В. Касіяна, М. Дерегуса та ін.; твори скульпторів Ф. Каменського, П. Клода, В. Беклемішева, Ф. Балавенського, І. Кавалерідзе, М. Лисенко, І. Макогона та ін.

2.

Бюст Т. Г. Шевченка у Музеї історії Київського національного університету.

  Музей історії Київського національного університету імені Тараса Шевченка  

  Фотоматеріали

Анотація:

Музей історії Київського національного університету імені Тараса Шевченка створений 1966 р. Експозиція Музею розташована у приміщенні колишньої католицької церкви, що існувала в університеті у XIX ст. Експозиційна площа Музею становить 340 кв. м. Фонди Музею налічують понад 15 тис. одиниць зберігання, які були зібрані силами кількох поколінь працівників Музею та Університету.

Персоналії:

Киевский национальный университет имени Тараса Шевченко

3.

Хата на Пріорці .

  Інтернет  

Анотація:

Хата на Пріорці — відділення Музею Тараса Шевченка. Перебуваючи востаннє у Києві в серпні 1859 року перед своїм від'їздом до Петербурга, Тарас Шевченко прожив у цій хаті два тижні.

4.

1939

Пам'ятник Тарасу Григоровичу Шевченку у Києві / архітектор Євген Левінсон, скульптор Матвій Манізер. – Київ, 1939.

  Вікіпедія  

  Пам'ятник Тарасу Григоровичу Шевченку у Києві

Анотація:

Пам'ятник видатному українському поету і художнику Тарасу Шевченку у Києві, що знаходиться у парку Шевченка, навпроти Червоного корпусу Київського університету. Встановлений у 1939 році з нагоди 125-річчя з дня народження поета. Є одним із символів сучасного Києва.

Монумент було відкрито 6 березня 1939 року у парку навпроти Київського університету, на місці колишнього пам'ятника Миколі І. Відкриття було приурочене до 125-річчя з дня народження Кобзаря. З цієї ж нагоди університету та парку було присвоєне ім'я великого українця.

Бронзову постать поета висотою 6,45 метрів було відлито за моделлю скульптора Матвія Манізера на Ленінградському заводі художнього литва та встановлено на п'єдестал з червоного граніту заввишки 7,3 метри, спорудженого за проектом архітектора Євгена Левінсона.

На п'єдесталі міститься напис: «Т. Г. Шевченко. 1814—1861», а під ним викарбувано слова поета із "Заповіту": "І мене в сім'ї великій, в сім'ї вольній, новій, не забудьте пом'янути незлим тихим словом".

5.

Пам'ятники Тарасу Шевченку у Києві.

  Пам'ятники Тарасу Шевченку у Києві

Анотація:

У Києві декілька пам'ятників, погрудь, скульптур, пам'ятних знаків Тарасу Шевченку

1 - 3. Пам'ятник Тарасу Григоровичу Шевченку у Києві, Шевченківський парк.

4. Пам'ятник Тарасу Шевченку посередині Андріївського узвозу, при повороті на вернісажну алею. Автор — відомий український скульптор І. П. Кавалерідзе.

5. Погруддя на подвір'ї Літературно-меморіального будинку-музею Тараса Шевченка, встановлене у 1946 році.

6. Погруддя на території Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури (вулиця Смирнова-Ласточкіна, 20). Автор — скульптор Михайло Лисенко. Є точною копією паризького пам'ятника Кобзареві (у сквері Т. Шевченка на бульварі Сен-Жермен).

7. Пам'ятник на території Міжрегіональної академії управління персоналом на Червонозоряному.

8. Пам'ятний знак на честь перебування Т. Г. Шевченка в Хаті на Пріорці в Березовому гаю (на вулиці Вишгородській).

9. Погруддя письменника на території гімназії № 109 на Печерську (вулиця Панаса Мирного), встановлене коштом батьків учнів та викладачів гімназії у 1964 році з нагоди 150-річчя з дня народження Кобзаря.

10-11. Погруддя поета на станції метро «Тараса Шевченка».

12. Бюст на фасаді Національної опери ім. Т. Г. Шевченка.

13. Погруддя поета на станції метро Університет.

6.

1919

Бульвар Києва названий в честь поета Т. Г. Шевченка. – Київ, 1919.

  Інтернет  

Анотація:

Бульвар Тараса Шевченка — вулиця в Шевченківському районі Києва. Пролягає від Бессарабської площі до площі Перемоги. Бульвар Шевченка як міська вулиця виник у 30-х роках XIX століття (не пізніше 1834 року).

7.

1961

Меморіальна дошка Тарасу Шевченку у Києві по вулиці Володимирська / скульптор О. О. Ковальов, архітектор В. Г. Гнєздилов. – Київ, 1961.

  Інтернет  

Анотація:

На фасаді Червоного корпусу встановлена пам'ятна дошка українському поету і художнику Тарасу Шевченку, ім'я якого носить Київський університет. Скульптор О. О. Ковальов, архітектор В. Г. Гнєздилов. Меморіальна дошка виконана з бронзи, на ній — барельєфний портрет поета.

8.

Меморіальна дошка Тарасу Шевченку у Києві по провулку Тараса Шевченка.

  Інтернет  

  Фотоматеріали

Анотація:

В провулку під № 8-а розташований Літературно-меморіальний будинок-музей Тараса Шевченка. Тут Тарас Шевченко проживав з весни 1846 року до свого арешту — 5 квітня 1847 року.

9.

Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України.

  Інтернет  

Анотація:

Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України — провідна науково-дослідна установа в Україні, діяльність якої спрямована на всебічне вивчення української та світової літератури, на розробку теоретичних та методологічних проблем, збереження й вивчення рукописної спадщини українських письменників.

10.

Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

  Інтернет  

  Інтернет  

  Фотоматеріали

Анотація:

Київський національний університет імені Тараса Шевченка - класичний університет дослідницького типу, провідний вищий навчальний заклад України. Його історія бере свій початок від 8 листопада 1833 р. У 1845-1846 роках в університеті протягом декількох місяців працював Тарас Шевченко в якості штатного художника археологічних досліджень Київської Археографічної комісії при Київському університеті. В березні 1939 року указом Президії Верховної Ради СРСР університету було присвоєно ім'я Т. Г. Шевченка.

11.

Меморіальна дошка розміщена на церкві Різдва Христового у м. Києві.

  Інтернет  

  Фотоматеріали

Анотація:

Церква Різдва Христового (Шевченківська), споруджена арх. Андрієм Меленським (стиль ампір) у 1810-1814р., відновлена у 2003р. Саме в цій церкві стояла труна з тілом поета Тараса Шевченка від 6 до 8 травня 1861 року, по дорозі до останнього місця спочинку Шевченка біля міста Канева.

12.

Пам'ятник Тарасу Шевченку на кіностудії ім. Довженка у м. Києві.

  Фотоматеріали

Анотація:

Пам'ятник на території Київської кіностудії ім. Довженка.

13.

Пам'ятник Тарасу Григоровичу Шевченку на території гімназії № 109 у місті Києві.

  Інтернет  

Анотація:

Середня школа імені Тараса Шевченка почала своє існування 1 вересня 1935 року. Тільки 12 червня 1991 року школа офіційно набула статусу гімназії. Зараз гімназія імені Т. Г. Шевченка є однією з найкращих учбових закладів столиці України. В гімназії навчаються 922 учні та викладають 67 вчителів. В гімназії вивчаються французька, англійська та німецька мови.

Персоналії:

Гімназія №109 імені Т. Г. Шевченка

14.

1980

Станція метро "Тараса Шевченка". – Київ, 1980.

  Станція метро "Тараса Шевченка"  

  Станція метро "Тараса Шевченка"

Анотація:

19-a станція Київського метрополітену. Розташована на Куренівсько-Червоноармійській лінії між станціями «Оболонь» та «Контрактова площа». Відкрита 19 грудня 1980 року. Названа на честь Тараса Шевченка.

15.

Національна опера України імені Тараса Шевченка.

  Національна опера України  

  Національна опера України імені Тараса Шевченка

Анотація:

Історія Національної опери України була започаткована у 1867 році, коли у Києві, одному із значних адміністративних центрів тогочасної Російської імперії, після довгих клопотань перед урядом відкрили постійно діючу оперну трупу. З приходом радянської влади у 1919 році театр було націоналізовано і названо «Державним оперним театром ім. К. Лібкнехта», з 1926 — Київська державна академічна українська опера. 5 березня 1939 року з нагоди 125-річчя від дня народження Тараса Шевченка Київському академічному театру опери і балету присвоїли ім'я великого українського поета.

 

Пам'ятні місця

Київ

Шевченкіана у фондах НБУВ

Інститут рукопису

Відділ стародруків та рідкісних видань

Відділ зарубіжної україніки

Відділ бібліотечних зібрань та історичних колекцій

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського


Використання матеріалів дозволяється лише за умови прямого посилання до порталу НБУВ
Електронна колекція «Т. Г. Шевченко» : www.nbuv.gov.ua/shevchenko/