Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
Пошуковий запит: (<.>TJ=ЛІКАР. СПРАВА - 2021 - № 1/2<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 11
Представлено документи з 1 до 11

      
Категорія:    
1.

Дубровський Є. І. 
Динаміка та особливості гуморальної відповіді на COVID-19 / Є. І. Дубровський, Б. В. Донськой // Лікар. справа. - 2021. - № 1/2. - С. 3-8. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Продовжено дослідження з визначення рівня специфічних антитіл у пацієнтів, які перехворіли на COVID-19, у віддалені терміни. Для цього етапу дослідження було обстежено групу пацієнтів, які перехворіли на COVID-19 8 міс тому (240 днів). У групу увійшли 42 особи. Всі пацієнти на початку захворювання мали позитивний результат на COVID-19 методом ПЛР. Частина хворих перебувала на лікуванні в КМКЛ N 4 в інфекційному відділенні, інші лікувались амбулаторно. Всіх хворих умовно можна розділити на дві вікові групи: від 18 до 39 років (13 осіб) та від 40 до 65 років (28 осіб). Серед обстежених хворих у 29 осіб перебіг хвороби був безсимптомний або легкий. Середньотяжкий перебіг відзначався в 11 пацієнтів, тяжкий - в 1 пацієнта. Контроль рівня антитіл було проведено на 60-, 90-, 150- та 240-й день від початку захворювання. Всім пацієнтам було проведено дослідження на специфічні антитіла на COVID-19 методом імуноферментного аналізу, виконаному на обладнанні: імуноферментний аналізатор Tecan (Австрія); PW 40 Microplate Washer (Франція). Набір ELISA для серології COVID-19 тест-системами на IgG SARS-CоV-2 VitroTest (Україна). Згідно з першим етапом дослідження було зафіксовано, що імунна гуморальна відповідь на COVID-19 сформувалась у 82 % обстежених у 54 із 66 осіб. У наступному етапі взяли участь 42 особи із 54, що мали позитивні рівні антитіл. Аналізуючи групу тих, у кого виробились антитіла, на 240-й день від початку захворювання, отримали такі результати: рівень IgG залишався вище порогового рівня у 80 % (n = 35). Цікаво зауважити, що у 56 % (n = 23) рівень антитіл тримався на дуже високому рівні без тенденції до зниження. У 20 % (n = 8) обстежуваних рівень антитіл помітно знижувався протягом усього періоду дослідження та став нижче від порогового до 240-го дня. Висновок: аналізуючи отримані дані протягом 8 міс (240 днів), можна зробити певні висновки. Максимальний рівень антитіл зафіксовано на 40-й день від початку захворювання. Показано, що серед хворих, які мали позитивний рівень специфічних антитіл до SARS-CoV-2 вище порогового, ні в кого (100 %) IgG не зникли в проміжку між 40-м та 150-м днями. Проте тенденція до зниження простежувалась у 20 % обстежуваних. Саме у цієї когорти і зникли антитіла до 240-го дня. У більшості пацієнтів (80 %), які перехворіли на SARS-CoV-2, рівень IgG залишався достатньо високим що найменше 240 днів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р514.31-25 covid-19

Рубрики:

Шифр НБУВ: Жс20661 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Bogdan T. V. 
The case report of myocarditis caused by COVID-19 = Клінічний випадок міокардиту, спричиненого COVID-19 / T. V. Bogdan, V. O. Onishchenko, O. V. Savchenko, O. V. Slobodianyk // Лікар. справа. - 2021. - № 1/2. - С. 9-13. - Бібліогр.: 6 назв. - англ.

Відомо, що міокардит виникає у 5 - 25 % випадків COVID-19 та асоційован з підвищенням летальності. Можливими механізмами розвитку міокардиту вважають комбінацію прямого вірусного пошкодження міокарда та імунної відповіді людини на уражений вірусом міокард. Поряд з міокардитом, що виникає в активний період хвороби - фульмінантний міокардит, виявляють міокардит, що виникає в віддаленій термін. Представлено випадок міокардиту, який розвинувся через 5 тиж після активної ковідної інфекції у хворої І., 47 років, Україна, Київ. Турбували серцебиття, задишка, лихоманка, загальне нездужання. За даними магнітно-резонансної томографії (МРТ) серця - ознаки вогнищевого міокардиту; за даними лабораторних обстежень - підвищення рівня гострофазових показників; за даними холтерівського моніторування електрокардіограми (ХМЕКГ) - передсердно-шлуночкова блокада II ступеню (Мобітц II). Хвора отримувала лікування: еплеренон, бісопрололу фуморат, ривароксабан, триметазідінь. Впродовж 4 міс стан поступово покращився. Виявлена позитивна динаміка за даними ХМ ЕКГ та МРТ серця. Таким чином, у пацієнтки діагностовано довгострокові наслідки короновірусної інфекції - вогнищевий міокардит. Висновки: короновірусна інфекція спричиняє ураження серцево-судинної системи з розвитком міокардиту. Міокардит можє виникати як в гострий період хвороби, так і віддаленому періоді, на що треба звертати увагу науковцям та клініцистам, починаючи з першого контакта з пацієнтом, та проводити довгострокове спостереження за хворими у віддаленому періоді, які перенесли COVID-19.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р514.31 covid-19 + Р410.130.11

Рубрики:

Шифр НБУВ: Жс20661 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Казмирчук В. Е. 
Вирусный пневмонит: давно известная болезнь / В. Е. Казмирчук // Лікар. справа. - 2021. - № 1/2. - С. 14-18. - Библиогр.: 8 назв. - рус.

Раскрыты основные отличия пневмонита от пневмонии. Описаны особенности мукозального иммунитета легких, главенствующая роль сурфактанта в защите и размножении патогенов в легких, этиология и патогенез вирусного пневмонита, а также особенности диагностики, основные клинические симптомы, принципы и отличие лечения пневмонита (пульмонита) от пневмонии.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р514.31 covid-19 + Р412.301.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Жс20661 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Казимирко В. К. 
Гомеостаз холестерина в организме, механизмы его нарушения, роль $E bold {7 alpha}-гидроксилазы / В. К. Казимирко, Т. С. Силантьева, А. Г. Дубкова, Л. Н. Иваницкая, В. В. Кутовой // Лікар. справа. - 2021. - № 1/2. - С. 19-31. - Библиогр.: 25 назв. - рус.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р252.654

Рубрики:

Шифр НБУВ: Жс20661 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
5.

Дроговоз С. М. 
Потенциальные риски в современной антибиотикотерапии / С. М. Дроговоз, Е. А. Калько, Е. Ю. Тозюк, М. Б. Гайнюк, А. В. Таран // Лікар. справа. - 2021. - № 1/2. - С. 32-39. - Библиогр.: 28 назв. - рус.

Среди большого арсенала современных антибиотиков имеется более 200 препаратов с международным непатентованным наименованием (INN), которые относятся к 30 фармакологическим группам. Большинство антибиотиков имеют широкий спектр противомикробного действия и значительно меньше из них обладает узким спектром. Для рациональной фармакотерапии антибиотиками важным является не только знание их избирательного действия (противомикробного спектра), но и степень их безвредности. Последнее зависить не только от дозы, но и от химического строения любого ксенобиотика. антибиотикотерапии. Цель данной информации - помочь врачу, провизору и больному с ito (быстро) "ориентироваться" в условиях безопасности антибиотиков для реализации одного из основных принципов фармакотерапии "Не навреди !". Представленный в статьи анализ побочного действия антибиотиков свидетельствует о том, что для того, чтобы эффективно использовать лечебный потенциал этой большой и важной группы лекарственных средств необходимо знать и "обратную сторону" алгоритма pharmakon (лекарство - яд) - их побочное действие, от которого зависит безопасность и эффективность современной современной антибиотикотерапии.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.811.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Жс20661 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Hasanova A. 
Genetic screening = Генетичний скринінг / A. Hasanova, L. Guliyeva // Лікар. справа. - 2021. - № 1/2. - С. 40-44. - Бібліогр.: 5 назв. - англ.

Концепція скринінгу в охороні здоров'я, тобто активного виявлення хвороби або передхворобливого стану у осіб, що вважаються або вважають себе здоровими, впродовж XX ст. швидко поширилася і нині широко прийнята у більшості розвинених країн. При правильному використанні скринінг може бути дієвим інструментом в профілактиці захворювань. Проте необхідно дотримуватися сталих принципів і критеріїв і перешкоджати впровадженню практики проведення скринінгу, яка не відповідає цим вимогам. Генетичний скринінг - справа складна, оскільки скринінг часто є непрямим, оскільки одну людину перевіряють, щоб зробити припущення про те, що може статися з кимось з його родичів, зазвичай з його дітьми, ще не народженими або навіть не зачатими. Крім того, дія такого скринінгу може бути спрямована не лише на полегшення захворювання, але і на усунення плоду, у якого висока вірогідність захворювання, або на відвертання браку, в якому існує взаємна схильність до народження дітей з патологією. Ці міркування призводять до дуже значних відмінностей, оскільки відносні цінності, що надаються браку, народженню дітей в шлюбі і примусу до аборту сильно розрізняються між людьми і між суспільствами. Генетичний скринінг можна класифікувати за часом і по цілях.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р41,3-43

Рубрики:

Шифр НБУВ: Жс20661 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Minaieva A. O. 
Pharmacological correction of experimental gastric ulcer by a new herbal agent = Фармакологічна корекція експериментальної виразки шлунка новим рослинним засобом / A. O. Minaieva, O. I. Zalubovska, T. I. Тiupka, M. I. Lytvynenko, Yu. N. Avidzba // Лікар. справа. - 2021. - № 1/2. - С. 45-50. - Бібліогр.: 9 назв. - англ.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р413.204.6-52

Рубрики:

Шифр НБУВ: Жс20661 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
8.

Євтушенко М. С. 
Дослідження стану неспецифічного захисту при експериментальному пародонтиті у щурів та його корекція / М. С. Євтушенко, О. Ю. Кошова, С. І. Крижна // Лікар. справа. - 2021. - № 1/2. - С. 51-56. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Проведено один з етапів патофізіологічного дослідження неспецифічного імунітету на моделі хронічного експериментального пародонтиту протягом 90 діб за показниками фагоцитарного індексу, фагоцитарного числа, НСТ-тесту слизової оболонки ротової порожнини у щурів та фармакологічної корекції бактеріальним лізатом. Відтворення пародонтиту достовірно призводило до високого ступеня порушення системи імунологічних показників місцевої імунної відповіді, але до кінця 90-денного спостереження потужність природних компенсаторних механізмів набула стану декомпенсації на місцевому рівні в гомогенаті тканини ясен тварин та незавершеності запалення в слизовій оболонці за показниками зниженого фагоцитарного індексу в 1,3 раза, фагоцитарного числа в 1,5 раза, НСТ-тесту - у 1,4 раза нижче, ніж у групі інтактного контролю (= 1). Встановлено, що препарати з бактеріальних лізатів Респіброн та Імудон чинили потужний коригувальний вплив на показники неспецифічного імунітету на моделі хронічного експериментального пародонтиту. Інгібіторний їх вплив на перебіг запалення обумовлений запобіганням структурної дестабілізації клітинних мембран пародонта та відновлення активності фагоцитозу. Застосування Респіброну протягом 30 діб сприяло нормалізації визначених параметрів, терапевтичний ефект Респіброну можна оцінити як вираженіший і більш потужний порівняно з Імудоном за станом неспецифічного захисту. Отримані результати дають змогу продовжити дослідження перебігу експериментальних пародонтитів за умов фармакологічної корекції бактеріальним лізатом Респіброн.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р661.210.122-29

Рубрики:

Шифр НБУВ: Жс20661 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Іващенко С. М. 
Вплив режиму рухової активності студентів закладів вищої освіти на рівень їх ментального здоров'я / С. М. Іващенко // Лікар. справа. - 2021. - № 1/2. - С. 57-61. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Наведено результати дослідження, спрямованого на вивчення впливу режиму рухової активності осіб молодого віку, які навчаються в закладах вищої освіти, на стан їх ментального здоров'я. Враховуючи те, що за визначенням Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) значення терміну "Здоров'я людини" трактується як стан її повного фізичного, душевного та соціального благополуччя, ментальне здоров'я людини слід розуміти як невід'ємну частину здоров'я, яка визначається наступними показниками: відсутністю патологічних змін в організмі; спроможністю повноцінно виконувати фізіологічні функції; стабільністю процесів взаємодії з фізичним і соціальним середовищем. За умов ментального здоров'я людина спроможна до адекватного реагування на стресові ситуації, продуктивної діяльності, та виконання певних соціальних функцій. Крім того, вона здатна до контролю власного емоційного стану, розвитку стосунків з іншими особами та засвоєння нових знань і практичних навичок. Навчання в закладах вищої освіти становить собою складний і відповідальний процес, пов'язаний з інтенсивним впливом на центральну нервову систему людини, тому контроль показників ментального здоров'я в ході навчального процесу в закладах вищої освіти є важливою умовою збереження ресурсу професійного здоров'я як викладачів, так і студентів. Більшу частину навчальної інформації студенти сприймають за допомогою зорового та слухового аналізаторів, тому динамічний контроль функціонального стану цих аналізаторів в процесі навчання у закладах вищої освіти є вкрай важливим. Перш за все, потрібно дослідити вихідний стан зорового і слухового аналізаторів перед початком процесу навчання. Для цього слід застосовувати спеціальні методики медичних досліджень і відповідне обладнання. Тих студентів, які мають певні відхилення у стані зорового або слухового аналізаторів (короткозорість, далекозорість, астигматизм, зниження слуху), слід взяти на особливий облік та періодично контролювати зміни у стані їх аналізаторів в ході навчального процесу. Для цих студентів необхідно встановити індивідуальний регламент зорових та слухових навантажень та постійно слідкувати за його суворим дотриманням. Крім того, для всіх студентів слід розробити індивідуальні алгоритми щоденної фізичної активності, тому що саме цей аспект функціональної активності людини відіграє важливу роль у підтримці оптимального стану її ментального здоров'я. Проведене дослідження показало, що розробка та впровадження у повсякденну діяльність закладів вищої освіти методик збереження ментального здоров'я студентів та стимуляції когнітивних функцій їх центральної нервової системи сприяють підвищенню якості підготовки спеціалістів та забезпечують їх спроможність до ефективної трудової діяльності за обраним фахом.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР)028.6

Рубрики:

Шифр НБУВ: Жс20661 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Зброжек С. І. 
Оцінювання стану організації обігу та доступності лікарських засобів для різних контингентів пацієнтів на рівні фельдшерсько-акушерських пунктів / С. І. Зброжек // Лікар. справа. - 2021. - № 1/2. - С. 62-69. - Бібліогр.: 20 назв. - укp.

В умовах пандемії коронавірусної інфекції актуальність підвищення рівня доступності лікарських засобів для різних категорій пацієнтів у первинній ланці медичної допомоги набуває вирішального значення. Мета роботи - опрацювання стану організації обігу та доступності лікарських засобів різних клініко-фармакологічних груп для пацієнтів на рівні фельдшерсько-акушерських пунктів. Для оцінювання організації обігу та доступності лікарських засобів різних клініко-фармакологічних, номенклатурно-правових і класифікаційно-правових груп використано умовний показник - умовна доступність ліків, який розраховано за допомогою контентного аналізу. Для проведення контент-аналізу вивчено організацію регіональної первинної мережі медичної допомоги, складено перелік фельдшерсько-акушерських пунктів за кількісним показником шляхом групування з використанням формули Стерджеса з подальшою побудовою дискретних рядів варіацій і полігону розподілення. Зазначено, що фельдшерсько-акушерські пункти виконують завдання соціальної спрямованості для підвищення рівня організації обігу та доступності лікарських засобів для всіх контингентів населення на принципах медичного і фармацевтичного права, як основи державної політики стосовно мінімізації ризиків в організації фармацевтичної справи. За особисто розробленими методиками і з використанням контентного аналізу проведено структуризацію первинної ланки медичної допомоги із мережею фельдшерсько-акушерських пунктів (ФАПів) на регіональному рівні та встановлено для переважної більшості районів низький, вище низького і середній рівні умовної доступності ліків для пацієнтів. Висновк: організація обігу та доступність лікарських засобів для різних контингентів населення у досліджуваній регіональній первинній мережі медичної допомоги перебуває на рівні: незадовільна (для 3 районів); низька (для 5 районів); вище низької (для 12 районів); середня (для 5 районів); вище середньої (для 1 району); задовільна (для 1 району). На підставі отриманих результатів можна зробити висновок про недостатню кількість ФАПів у регіональній первинній ланці медичної допомоги, що є перешкодою для своєчасного забезпечення населення якісними, ефективними та доступними лікарськими засобами.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР)26 + Р11(4УКР)43

Рубрики:

Шифр НБУВ: Жс20661 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Hayduchok I. G. 
Pharmacoeconomic approaches for pharmacotherapy of rheumatoid arthritis = Фармакоекономічній підхід до фармакотерапії ревматоїдного артриту / I. G. Hayduchok, V. O. Shapovalova, K. E. Ishcheikin, V. V. Chopyak, V. V. Shapovalov, V. V. Shapovalov (Jr.) // Лікар. справа. - 2021. - № 1/2. - С. 70-79. - Бібліогр.: 29 назв. - англ.

З поширенням пандемії коронавірусу зростає роль фармакотерапії ревматоїдного артриту (РА) серед пацієнтів з подвійними порушеннями здоров'я і у пацієнтів з системними захворюваннями. Ця стаття присвячена фармакоекономіки фармакотерапії РА на основі ABC/VEN аналізу. Для нормативного, документального та фармакоекономічного аналізу використовувалися міжнародні та національні медико-технологічні документи по стандартизації медичної допомоги РА, а також наукові джерела. ABC-аналіз проводився як інструмент для вивчення вартості покупки ліків. VEN-аналіз проводився для класифікації ліків за категоріями V, і N по принципам доказової медицини, судової фармації, доказової фармації. На першому етапі дослідження проводився клініко-фармакологічний аналіз, на наступних етапах - маркетинговий та фармакоекономічний аналіз. На основі ABC/VEN аналізу була розроблена матриця консолідованого ABC/VEN аналізу. Найбільша частка (66,7 %) припадає на класифікаційний код АТСL "Протипухлинні препарати та імуномодулятори". За результатами маркетингового аналізу, таблетки займають 50 % призначень лікарів; 75 % досліджуваних препаратів мають безстроковий термін дії реєстраційних посвідчень. Рейтинг країн походження виробників досліджуваних препаратів: Німеччина - 37,6 %. У категорію А увійшли міжнародні непатентовані назви п'яти препаратів (мікофеноловая кислота, азатіопрін, циклофосфамід, метотрексат, циклоспорин), вартість однієї дози становить 5241,1 грн, що становить 78,12 % від загальної вартості лікування пацієнта з РА. Виявлено, що шість МНН препаратів (метотрексат, сульфасалазин, гидроксихлорохин, азатіопрін, циклоспорин, циклофосфамід) відносяться до категорії V (Vital). Висновки: впровадження інформації про фармакоекономіки фармакотерапії РА в діяльності закладів охорони здоров'я забезпечить правильну організацію порядку обігу лікарських засобів на етапах виписки, призначення, зберігання, обліку, контролю якості, транспортування, випуску, знищення, ліцензування відповідно до чинного медичним і фармацевтичним законодавством.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р418.120.161-52

Рубрики:

Шифр НБУВ: Жс20661 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського