Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
Пошуковий запит: (<.>TJ=КІБЕРНЕТИКА ТА СИСТЕМ. АНАЛІЗ - 2021 - Т. 57 - № 6<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 18
Представлено документи з 1 до 18

      
Категорія:    
1.

Кривий С. Л. 
Алгоритм розв'язання лінійних рівнянь в асоціативних кільцях з одиницею / С. Л. Кривий // Кібернетика та систем. аналіз. - 2021. - 57, № 6. - С. 3-12. - Бібліогр.: 5 назв. - укp.

Запропоновано алгоритми розв'язання лінійних рівнянь і систем таких рівнянь в асоціативних некомутативних кільцях з одиницею за умови, що всі коефіцієнти в рівняннях є дільниками одиниці. Наведено основні поняття теорії кілець і приклади роботи запропонованих алгоритмів. Складність роботи алгоритмів залежить від властивостей елементів кільця, над яким розглядаються рівняння та системи рівнянь.


Індекс рубрикатора НБУВ: В152.22 + В152.50

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29144 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Русин Б. П. 
Оцінювання інформативності навчальної вибірки для класифікації зображень методами глибокого навчання / Б. П. Русин, О. А. Луцик, Р. Я. Косаревич // Кібернетика та систем. аналіз. - 2021. - 57, № 6. - С. 13-24. - Бібліогр.: 24 назв. - укp.

Запропоновано новий підхід до оцінювання інформативності навчальної вибірки під час розпізнавання зображень, отриманих засобами дистанційного зондування. Показано, що якість навчальної вибірки можна відобразити набором характеристик, кожна з яких описує певні властивості даних. Встановлено залежність між характеристиками навчальної вибірки та точністю роботи класифікатора, тренованого на основі цієї вибірки. Розроблений підхід застосовано до різних тестових навчальних вибірок і наведено результати їхнього оцінювання. Показано, що оцінювання навчальної вибірки з використанням нового підходу здійснюється значно швидше, ніж процес навчання нейронної мережі. Це надає змогу застосовувати запропонований підхід до попереднього оцінювання навчальної вибірки в задачах розпізнавання зображень методами глибокого навчання.


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.632.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29144 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Стоян Ю. Г. 
Розріджене збалансоване компонування еліпсоїдів / Ю. Г. Стоян, Т. Є. Романова, О. В. Панкратов, П. І. Стецюк, С. В. Максимов // Кібернетика та систем. аналіз. - 2021. - 57, № 6. - С. 25-35. - Бібліогр.: 23 назв. - укp.

Розглянуто задачу генерування сфероїдних порожнин у тривимірній області, що має складну геометрію з урахуванням обмежень на "розрідженість" розміщення порожнин та умови рівноваги. Задачу зведено до оптимізаційної задачі компонування еліпсоїдів обертання в опуклому контейнері (циліндрі або кубоїді) з урахуванням зон заборони, обмежень на допустимі відстані між еліпсоїдами та умов балансу з метою максимізації мінімальної відстані між кожною парою еліпсоїдів та еліпсоїдом і межею контейнера. Визначено псевдонормалізовані квазі-phi-функції для аналітичного опису обмежень розміщення. Побудовано математичну модель у вигляді задачі нелінійного програмування. Запропоновано метод розв'язання зі стратегією мультистарту, алгоритми пошуку допустимих і локально-оптимальних розв'язків. Наведено результати обчислювальних експериментів.


Індекс рубрикатора НБУВ: В173.113

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29144 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Власенко Л. А. 
Про одну дескрипторну гру переслідування / Л. А. Власенко, А. Г. Руткас, В. В. Семенець, А. О. Чикрій // Кібернетика та систем. аналіз. - 2021. - 57, № 6. - С. 36-45. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.

Досліджено диференціальну гру переслідування у дескрипторній системі. Еволюцію системи описано лінійним диференціально-алгебричним рівнянням. Розв'язки рівняння надано за допомогою формули варіації сталих через початкові дані та блок керування. Використано техніку багатозначних відображень та їхніх селекторів, а також обмеження на функціонали, що визначаються поведінками переслідувача та втікача. Наведено приклади, що ілюструють диференціальну гру у радіотехнічних системах. Вивчено конфліктно-керовані перехідні процеси у чотириполюсних фільтрах.


Індекс рубрикатора НБУВ: В173.135

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29144 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Горбань Н. В. 
Наближений оптимальний регулятор для слабко нелінійного еволюційного рівняння параболічного типу / Н. В. Горбань, О. А. Капустян, О. В. Капустян // Кібернетика та систем. аналіз. - 2021. - 57, № 6. - С. 46-52. - Бібліогр.: 19 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: В161.85

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29144 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
6.

Романченко І. С. 
Підхід до оцінювання стійкості ранжування альтернатив, отриманого методом аналізу ієрархій / І. С. Романченко, М. М. Потьомкін, М. В. Ніколаєнко, Д. І. Гразіон // Кібернетика та систем. аналіз. - 2021. - 57, № 6. - С. 53-60. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Наведено загальний опис методу аналізу ієрархій і виконано аналіз проблеми оцінювання стійкості ранжування альтернатив, отриманого цим методом. Показано, що оцінювання стійкості є важливою складовою висновків про можливість практичного використання результатів ранжування. Запропоновано підхід до оцінювання стійкості, який базується на інтерактивній процедурі і надає змогу значно скоротити обсяги розрахунків. Завдяки застосуванню цього підходу можна підвищити обгрунтованість рекомендацій, розроблюваних на базі методу аналізу ієрархій за наявності достатньо об'єктивного висновку про стійкість пріоритетів розглядуваних альтернатив.


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.53

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29144 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Івохін Є. В. 
Моделювання процесів розповсюдження інформації на основі дифузійних рівнянь з нечітким обліком часу / Є. В. Івохін, О. Ф. Волошин, М. Ф. Махно // Кібернетика та систем. аналіз. - 2021. - 57, № 6. - С. 61-71. - Бібліогр.: 17 назв. - укp.

Розглянуто підхід до формулювання та знаходження розв'язків скалярних рівнянь дифузії з урахуванням нечіткого сприйняття плину часу у процесах поширення фізичних речовин та інформаційних потоків. Опис нетрадиційного способу обліку плинності часу базується на використанні нечітких структурованих числових множин, в основу чого покладено принцип формування нечіткого оригіналу з подальшою реплікацією його на числовій осі. Формалізація нечіткого оригіналу полягає у визначенні двох параметрично заданих на відрізку [0, 1] функцій, що визначають темп суб'єктивного сприйняття одиниці часу. Запропоновано та проведено аналіз рівняння дифузії, що описує поширення інформації в соціальному середовищі. Отримано розв'язок, який визначає стан процесу розповсюдження з урахуванням "швидкого" та "повільного" плину часу. Запропонована методика надає змогу формалізувати завдання нечіткого опису та обліку суб'єктивного сприйняття відліку часу, розв'язуючи різні завдання динаміки.


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29144 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Стоян В. А. 
Математичне моделювання квадратично нелінійних просторово розподілених систем. II. Випадок неперервно визначених початково-крайових зовнішньодинамічних збурень / В. А. Стоян // Кібернетика та систем. аналіз. - 2021. - 57, № 6. - С. 72-83. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Виконано дослідження двох класів нелінійних просторово розподілених динамічних систем, неперервно спостережуваних за гранично-початковими та просторово розподіленими зовнішньодинамічними збуреннями. Для кожної з них побудовано аналітичні залежності функції стану, яка за середньоквадратичним критерієм (СКК) узгоджується з наявною інформацією про зовнішньодинамічні умови їхнього функціонування. Розв'язок початково-крайових задач для розглядуваних систем визначається через множини векторів, які за СКК моделюють заданий початково-крайовий стан разом із просторово розподіленими зовнішньодинамічними збуреннями. Наведено умови точності та однозначності отриманих математичних результатів. Розглянуто випадки необмежених просторових областей та усталеної динаміки систем.


Індекс рубрикатора НБУВ: З813.18

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29144 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Александрович І. М. 
Інтегральний оператор Рімана для стаціонарних та нестаціонарних процесів / І. М. Александрович, С. І. Ляшко, М. В.-С. Сидоров, Н. І. Ляшко, О. С. Бондар // Кібернетика та систем. аналіз. - 2021. - 57, № 6. - С. 84-93. - Бібліогр.: 20 назв. - укp.

Побудовано інтегральні оператори, основою яких є функція Рімана, що переводять довільні аналітичні функції в регулярні розв'язки рівнянь еліптичного, параболічного та гіперболічного типів другого порядку. Одержано узагальнення операторного методу Рімана щодо біовісесиметричного рівняння Гельмгольця. Розроблено метод знаходження в аналітичному вигляді розв'язків зазначених вище рівнянь. У ряді випадків побудовано формули обернення інтегральних представлень розв'язків. Сформульовано умови розв'язання задачі Коші для вісесиметричного рівняння Гельмгольця.


Індекс рубрикатора НБУВ: В161.7

Шифр НБУВ: Ж29144 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Бомба А. Я. 
Ідентифікація структури грунтових масивів числовими методами квазіконформних відображень / А. Я. Бомба, М. В. Бойчура // Кібернетика та систем. аналіз. - 2021. - 57, № 6. - С. 94-105. - Бібліогр.: 19 назв. - укp.

Методику ідентифікації параметрів структури невеликих за розміром об'єктів, в якій взято до уваги наявність на межі області (для кожної із відповідних інжекцій) лише еквіпотенціальних ліній (із заданими на них значеннями сили струму або функції плинності) та ліній плинності (з відомими розподілами потенціалу на них), адаптовано на випадки реконструкції зображень великих грунтових масивів. Суттєвою перевагою розробленого алгоритму над відомими є уникнення "традиційної" процедури штучного "урізання" нескінченної області, за рахунок звуження локалізації сингулярності в окіл певної точки. Проведено числові експерименти та порівняння їхніх результатів із відомими розв'язками.


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.632 + П03с1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29144 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Калюх Ю. І. 
Побудова адаптивних алгоритмів розв'язання багатохвильових задач / Ю. І. Калюх, О. Г. Лебідь // Кібернетика та систем. аналіз. - 2021. - 57, № 6. - С. 106-117. - Бібліогр.: 18 назв. - укp.

Удосконалено числовий метод обчислення багатохвильових моделей (БХМ) для підвищення швидкодії та монотонізації (зменшення осциляцій числових розрахунків) розв'язання багатохвильових задач динаміки протяжних систем, таких як космічні зв'язки довжиною у десятки кілометрів, трубопроводи в повітрі та рідині, підводні буксирувані системи, ерліфти для видобутку мінералів з дна Світового океану протяжністю в 5 - 10 км тощо. Він базується на декомпозиції числового алгоритму за типами хвиль і швидкостями їхнього поширення. Показано, що в обчисленнях за рахунок різного ступеня квантування поздовжніх і поперечних хвиль можна домогтися подальшого збільшення швидкості обчислень у порівнянні з алгоритмом хвильової факторизації та з розв'язанням вихідної системи рівнянь. До того ж числово отримано, що діапазон стійкого обчислення не скорочується. У підсумку збільшення швидкості обчислень програми становить не менше 50 - 200 % залежно від потрібної точності та варіантів декомпозиції БХМ. Ця модифікація методу хвильової факторизації (МХФ) актуальна для розв'язання задач керування розподіленими системами, оперативного аналізу перехідних режимів руху тощо, де швидкодія обчислень є критично необхідною. Проведено порівняльне оцінювання точності МХФ, методу декомпозиції за типами хвиль і швидкостями їхнього поширення та вихідного алгоритму на прикладі числового розв'язання задачі про 3Б-еволюцію протяжної системи, якщо судно-буксирувальник рухається на циркуляції. Порівняльний аналіз розрахункових даних показав монотонізацію профілю числового розв'язання на базі факторизованих алгоритмів, їхню меншу чутливість до похибок у вихідних даних. Побудовано факторизовану за напрямками розповсюдження збурень і типами хвиль скінченнорізницеву схему зі змінними дисперсійно-дифузійними властивостями.


Індекс рубрикатора НБУВ: В312в641

Шифр НБУВ: Ж29144 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Mammadov J. 
Algorithmic support for the management of the computer-aided design of flexible manufacture system and its equipment = Алгоритмічне забезпечення для керування автоматизованим проектуванням гнучких виробничих систем та їхнього обладнання / J. Mammadov, I. Aliyev, G. Huseynova, G. Orujova // Кібернетика та систем. аналіз. - 2021. - 57, № 6. - С. 118-127. - Бібліогр.: 16 назв. - англ.

Запропоновано структуру системи керування автоматизованим проектуванням для розроблення комплексної системи автоматизованого проектування гнучкої виробничої системи, що забезпечує високу продуктивність, гнучкість, універсальність і точність виконання проектних процедур у межах єдиного системного інтерфейсу. Розроблено алгоритмічне забезпечення керування автоматизованим процесом проектування гнучкої виробничої системи для реалізації процесу комплексного автоматизованого проектування. Запропоновано алгоритм для експериментального дослідження проектних процедур зі створення складних графічних даних мехатронних частин промислового робота та формування бази розрахункових даних і графічних елементів.


Індекс рубрикатора НБУВ: З965-018.3 + Ж606.41

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29144 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Семенов В. В. 
Адаптивний двоетапний брегманівський метод для варіаційних нерівностей / В. В. Семенов, С. В. Денисов, А. В. Кравець // Кібернетика та систем. аналіз. - 2021. - 57, № 6. - С. 128-137. - Бібліогр.: 29 назв. - укp.

Розглянуто двоетапний брегманівський метод Попова з новим адаптивним правилом вибору величини кроку, що не потребує знання Ліпшицевих констант та обчислення значень оператора в додаткових точках. Для варіаційних нерівностей з псевдомонотонними та Ліпшицевими операторами, що діють у скінченновимірному лінійному нормованому просторі, доведено теорему збіжності методу.


Індекс рубрикатора НБУВ: В161.63 + В192.164

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29144 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Єфименко Т. І. 
Модель таргетування інфляції в макроекономіці / Т. І. Єфименко, Б. Б. Дунаєв, О. О. Любіч // Кібернетика та систем. аналіз. - 2021. - 57, № 6. - С. 138-148. - Бібліогр.: 23 назв. - укp.

Показано, що емпіричне таргетування зниженням інфляції до граничного рівня, що викликає грошову дефляцію та перехід у депресію, збільшує зростання реального ВВП, а підвищенням інфляції від граничного рівня зменшує зростання реального ВВП. Інфляцію визначено за теорією відтворення економіки країни математичною функцією кількості грошей в обігу, валютної готівки, процентної ставки, вартості використовуваного у виробництві капіталу, коефіцієнта матеріаломісткості виробництва та рівня безробіття. Розроблено модель регулювання економіки таргетуванням інфляції, яка надає змогу Центральному банку визначати цільові показники розглядуваного періоду за статистичними показниками попереднього періоду та номограмою функції інфляції від її аргументів. Проведено моделювання зростання економіки України з цільової інфляцією 4 відсотки протягом 2021 - 2023 рр. після спаду в 2020 р., викликаного пандемією COVID-19.


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.4 + У010.295.75

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29144 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Купчин А. В. 
Модель технологічного форсайту на основі нечіткої логіки / А. В. Купчин, В. С. Комаров, І. В. Борохвостов, О. М. Купріненко, В. В. Сотник, М. О. Білокур, В. В. Олексіюк // Кібернетика та систем. аналіз. - 2021. - 57, № 6. - С. 149-161. - Бібліогр.: 26 назв. - укp.

Розроблено модель технологічного прогнозування, в якій межі критичності технологій не визначаються експертом, а розраховуються на основі запропонованих еквідистантних точок. Показано вплив застосування різних функцій належності на оцінку критичності. Проведено порівняння з сучасною методикою технологічного форсайту.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ж606

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29144 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Хіміч О. М. 
Адаптивні комп'ютерні технології розв'язування задач обчислювальної та прикладної математики / О. М. Хіміч, Т. В. Чистякова, В. А. Сидорук, П. С. Єршов // Кібернетика та систем. аналіз. - 2021. - 57, № 6. - С. 162-171. - Бібліогр.: 22 назв. - укp.

Запропоновано технологію автоматизації процесу розв'язування задач з інноваційними можливостями на класі задач - системи лінійних алгебричних рівнянь. Ефективність застосування комп'ютерних технологій розглянуто щодо можливості реалізації трьох основних парадигм математичного моделювання: комп'ютерної математики, високопродуктивних обчислень та інтелектуального інтерфейсу. Реалізація цих чинників у порівнянні з традиційними технологіями надає змогу істотно перерозподілити роботи щодо постановки та розв'язування задач між користувачем і комп'ютером, скоротити терміни розроблення застосунків для розв'язування науково-технічних задач і підвищити достовірність комп'ютерних розв'язків.


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.21 + В192.161

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29144 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Гарячевська І. В. 
Система комп'ютерного моделювання нелінійних процесів, які описуються рівнянням Бюргерса - Кортевега - де Фріза / І. В. Гарячевська, Д. О. Протектор // Кібернетика та систем. аналіз. - 2021. - 57, № 6. - С. 172-182. - Бібліогр.: 23 назв. - укp.

Розглянуто систему комп'ютерного моделювання (СКМ) нелінійних процесів, які описуються рівнянням Бюргерса - Кортевега - де Фріза (РБКФ). Реалізовано числовий розв'язок диференціального РБКФ за безсітковою схемою з використанням радіальних базисних функцій (РБФ). Як РБФ у СКМ використано Гаусову, мультиквадратичну, обернену квадратичну, обернену мультиквадратичну функції, а також функцію Ву з компактним носієм. Показано, що розв'язок нелінійного одновимірного нестаціонарного РБКФ у СКМ візуалізується у вигляді тривимірної поверхні. Продемонстровано ефективність числового розв'язку в СКМ на прикладітестової задачі, для якої отримано числові розв'язки, а також обчислено середню відносну, середню абсолютну та максимальну похибки.


Індекс рубрикатора НБУВ: В192.165

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29144 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Процько І. О. 
Блочно-циклічна структуризація базису перетворення класу Фур'є на основі циклічної підстановки / І. О. Процько, М. В. Міщук // Кібернетика та систем. аналіз. - 2021. - 57, № 6. - С. 183-192. - Бібліогр.: 21 назв. - укp.

Розглянуто використання підстановки як примітивного елемента для формування циклічної базисної матриці перетворення класу Фур'є (ПКФ). Застосовано циклічну підстановку для блочно-циклічної структуризації гармонічного базису, що надає змогу синтезувати алгоритми швидких дискретних ПКФ довільних обсягів на основі циклічних згорток. Показано, що внаслідок зміни порядку циклів та їхніх перших елементів у циклічних підстановках зменшується кількість обчислень циклічних згорток у швидких алгоритмах дискретних ПКФ.


Індекс рубрикатора НБУВ: З811.34

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29144 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського