Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>TJ=Народна творчість та етнологія<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 26
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Іваницький А. 
Замітки про традиційне фольклорне виконавство / А. Іваницький // Нар. творчість та етнологія. - 2013. - № 1. - С. 7-15. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Розглянуто особливості виконання народних мелодій, що відрізняється вільним ставленням до інтонування ІІІ щабля від тоніки. Зазначено, що цю терцію співають широко і вузько, соліст може використовувати малу терцію, однак у момент вступу хору терція може переходити у велику, а так звана "нейтральна терція" в народному традиційному співі не вживається.


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ313(4УКР)0

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27482 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Садыг И. 
Культ солнца в тюркском и шумерском фольклоре / И. Садыг // Нар. творчість та етнологія. - 2013. - № 1. - С. 16-26. - Библиогр.: 66 назв. - рус.

Исследован культ солнца на основе шумерских и тюркских эпических произведений, представлены интересные параллели. Выявлены очень похожие мотивы в шумерском и тюркском фольклоре, вытекающие из одного этнопоэтического, этномифического и этногенетического источника.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(0)31-694 + Ш3(0)963-694

Шифр НБУВ: Ж27482 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Леньо Т. 
Бойківсько-закарпатський барвінковий обряд середини ХХ століття (за матеріалами експедицій) / Т. Леньо // Нар. творчість та етнологія. - 2013. - № 1. - С. 27-32. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Охарактеризовано особливості бойківсько-закарпатського барвінкового обряду на Воловецькій Бойківщині, де він репрезентований в особливо яскравій формі. Зазначено, що побутування великого циклу весільних пісень-ладканок свідчить про давність його походження.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(4УКР)-633

Шифр НБУВ: Ж27482 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Мойсюк О. 
Домінантні мотиви в народному ткацтві Житомирського Полісся / О. Мойсюк // Нар. творчість та етнологія. - 2013. - № 1. - С. 33-41. - Бібліогр.: 28 назв. - укp.

Розглянуто домінантні орнаментальні мотиви Житомирського Полісся, їх народні термінологічні назви, а також охарактеризовано їх композиційні конфігурації в окремих інтер'єрних виробах та одязі. У контексті народного ткацтва проаналізовано складний етап трансформації слов'янського світогляду, що спонукав до процесу збереження та модифікації народними ткачами язичницької знакової системи шляхом ототожнення її з християнською символікою.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т594.172.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27482 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Кузик В. 
"Щедрик" (аналіз-stretta) / В. Кузик // Нар. творчість та етнологія. - 2013. - № 1. - С. 42-45. - Бібліогр.: 3 назв. - укp.

Визначено п'ять векторів аналізу "Щедрика" М. Леонтовича - історичний, музичний, вербальний, нумерологічний, графічний.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(4УКР)-631 + Щ313(4УКР)5-8

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27482 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Іваннікова Л. 
Невідомі етнографічні матеріали про українців Курщини (з архівної спадщини Григорія Залюбовського) / Л. Іваннікова // Нар. творчість та етнологія. - 2013. - № 1. - С. 46-55. - Бібліогр.: 20 назв. - укp.

Наведено відомості про українців Курської губернії. Представлено етнографічний опис українських сіл Старооскольського повіту, зроблений на початку 1860-х рр., в якому висвітлено їх традиційні ремесла, соціально-економічні проблеми та міжетнічні взаємини, а також особливості одягу та мови їх мешканців.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-671 + Т3(4РОС9=УКР)51-2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27482 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Коваль-Фучило І. 
З рукописів Національної бібліотеки у Варшаві / І. Коваль-Фучило // Нар. творчість та етнологія. - 2013. - № 1. - С. 56-62. - Бібліогр.: 6 назв. - укp.

Наведено та проаналізовано невідому розвідку польського історика С. Гізи, присвячену особливостям львівської говірки й опису дорадянського Львова.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-671

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27482 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Мушкетик Л. 
Фольклористична діяльність Івана Сенька / Л. Мушкетик // Нар. творчість та етнологія. - 2013. - № 1. - С. 67-68. - укp.

Охарактеризовано аспекти фольклористичної діяльності І. Сенька - відомого українського фольклориста-славіста, літературознавця, краєзнавця, педагога.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш2 г(4УКР)6 д

Шифр НБУВ: Ж27482 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Курочкін О. 
Етнічна мозаїка сучасної святкової культури України / О. Курочкін // Нар. творчість та етнологія. - 2013. - № 2. - С. 7-14. - укp.

Висвітлено сучасний стан святковості в Україні, який вирізняється ідеологічною еклектичністю, наявністю звичаїв і традицій різнорідного змісту й походження. Визначено певну типологію свят залежно від того, як вони репрезентують фольклорно-етнографічні компоненти культури. Зазначено, що за нинішніх умов агресивної глобалізації та загроз нівеляції етнічно марковані святкові традиції виконують не лише художньо-естетичну й розважальну функції, але є і важливим інструментом збереження національної пам'яті та самосвідомості.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т595.241

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27482 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Борисенко В. 
Трансформація весільного обряду протягом століття (на прикладі с. Івча Літинського району на Вінниччині) / В. Борисенко // Нар. творчість та етнологія. - 2013. - № 2. - С. 15-26. - укp.

Розглянуто особливості традиційного побутування весільного обряду на прикладі с. Івча, записані у 1922 р. студентом Вінницького інституту народної освіти К. Брезкуном.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(45=УКР3А/Я)-519.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27482 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Бондаренко Г. 
До питання збереження локального типу традиційної культури в поліетнічному середовищі (на прикладі українських сіл Вільнюського району Литви) / Г. Бондаренко // Нар. творчість та етнологія. - 2013. - № 2. - С. 27-33. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Розглянуто локальний тип традиційної культури українців Волині, які переселилися до Литви в першій половині ХІХ ст. Зазначено, що жителі українських сіл Гейсішки, Айрани, Європа, проживаючи в близькому сусідстві з поляками, литовцями, російськими старообрядцями, запозичили ряд явищ із культури та побуту цих народів, зберігаючи водночас власну українську ідентичність та регіональний (поліський) тип традиційної культури. Проаналізовано сучасний стан української етнокультури в цих селах, міжкультурні впливи та запозичення.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(451=ЛИТ6А/Я)-5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27482 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Боса Л. 
Особливості етнокультурних взаємин населення Південної Наддніпрянщини (за умов модернізаційних перетворень у ХІХ - ХХ століттях) / Л. Боса // Нар. творчість та етнологія. - 2013. - № 2. - С. 34-42. - укp.

На основі писемних та усних наративних джерел проаналізовано особливості етнокультурних взаємин і трансформацій у Південній Наддніпрянщині за умов модернізаційних процесів. Наведено результати порівняння матеріалів модернізаційних практик з досліджень зарубіжних авторів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(45=УКР3А/Я)-5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27482 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Боряк О. 
Етнокультурні взаємодії в умовах українсько-білоруського пограниччя (на матеріалах поховально-поминальної обрядовості Чернігівського Полісся) / О. Боряк // Нар. творчість та етнологія. - 2013. - № 2. - С. 43-53. - укp.

На прикладі обрядових дій поховально-поминального циклу, характерних для Західного й Центрального Полісся загалом і Чернігівського Полісся зокрема виявлено риси етнічної гомогенізації та нівелювання проміжних зон, а також ознаки локальної специфіки відповідних обрядів у зоні білорусько-українського пограниччя.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т597.814

Шифр НБУВ: Ж27482 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Щербак І. 
Міжконфесійні практики в етнічно змішаних поселеннях Закарпаття / І. Щербак // Нар. творчість та етнологія. - 2013. - № 2. - С. 54-60. - укp.

Розглянуто релігійний аспект шлюбно-сімейних взаємин між представниками різних конфесій на Закарпатті. Висвітлено церковну та внутрішньосімейну практику укладання конфесійно змішаних шлюбів і хрещення дітей, народжених у таких шлюбах.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т595.193 + Т52(45=УКР74ЗА)-76/-79

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27482 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Поріцька О. 
Культурні взаємовпливи в традиційному родинному побуті поліетнічного середовища Закарпаття / О. Поріцька // Нар. творчість та етнологія. - 2013. - № 2. - С. 61-68. - укp.

Розглянуто особливості побуту сучасної закарпатської сім'ї, традиційні риси родинного побуту, характерні загалом для української родини. Висвітлено нові реалії, що формуються під впливом нових соціально-економічних чинників і культурних взаємовпливів українців та представників національних меншин, які історично проживають з ними поряд.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(45=УКР74ЗА)-519.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27482 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Васянович О. 
Українсько-єврейські етнокультурні паралелі (за матеріалами народного метеокалендаря) / О. Васянович // Нар. творчість та етнологія. - 2013. - № 2. - С. 69-77. - укp.

На основі польового матеріалу розглянуто метеорологічні уявлення українців щодо "єврейських кучок" та деяких їх проявів у традиційних українських віруваннях про несприятливі погодні явища в окремі періоди року.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т597.133

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27482 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Буйських Ю. 
Міфологічні уявлення українців Півдня: іноетнічні впливи / Ю. Буйських // Нар. творчість та етнологія. - 2013. - № 2. - С. 78-84. - укp.

Висвітлено особливості сучасного побутування міфологічної традиції українців деяких місцевостей історико-етнографічного району Півдня України (переважно Північного Причорномор'я) у полікультурному середовищі регіону. Розглянуто уявлення про міфологічні персонажі: вихор, відьма, "ходячий" мрець, домовик.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(45=УКР3А/Я)-7

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27482 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Конвай В. 
Етнокультурна специфіка транснаціональних шлюбів (на матеріалах України та Італії) / В. Конвай // Нар. творчість та етнологія. - 2013. - № 2. - С. 85-93. - Бібліогр.: 26 назв. - укp.

Охарактеризовано етнокультурну специфіку, взаємовпливи та взаємодію, взаємозапозичення, паралелі передшлюбного та шлюбного циклів українсько-італійських весіль.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т595.192

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27482 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Гудченко З. 
Традиційна сільська забудова в Україні (трансформації та іноетнічні впливи) / З. Гудченко // Нар. творчість та етнологія. - 2013. - № 2. - С. 94-99. - укp.

Висвітлено трансформаційні процеси, які відбулися в традиційному українському житловому будівництві впродовж другої половини ХХ ст. внаслідок змін у системі сільського господарювання під впливом історичних, економічних, політичних та глобалізаційних факторів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(45=УКР)-423

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27482 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Таран О. 
Трансформація архаїчних елементів передпоховального циклу українців та росіян Північної Миколаївщини / О. Таран // Нар. творчість та етнологія. - 2013. - № 2. - С. 100-104. - Бібліогр.: 24 назв. - укp.

Висвітлено стан побутування архаїчних елементів передпоховального циклу поховально-поминальної обрядовості українців та росіян Північної Миколаївщини, розкрито його взаємозв'язок із традиційною культурою повсякдення.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(45=УКР3А/Я)-781.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27482 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського