Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
Пошуковий запит: (<.>A=Larin A$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

      
Категорія:    
1.

Larin A. A. 
The contribution of Kharkiv enterprises to the rocket and space industry development = Внесок харківських підприємств у розвиток ракетно-космічної галузі / A. A. Larin, M. V. Gutnyk, S. S. Tkachenko, S. O. Horielova // Косм. наука і технологія. - 2021. - 27, № 4. - С. 83-90. - Бібліогр.: 22 назв. - англ.

Розглянуто внесок українських підприємств у розвиток ракетно-космічної галузі. Найважливішою частиною космічної або бойової балістичної ракети є система управління (СУ), від якої залежить успіх її застосування. Харківські підприємства - завод "Комунар" і КБ "Електроприладобудування" (ОКБ-692, нині НВО "Хартрон") були найбільшими виробниками систем управління не лише в Україні, але і у всьому Радянському Союзі. На них не тільки серійно випускалися, але також і розроблялися ці системи. Становлення і розвиток харківських підприємств космічної галузі є найважливішою сторінкою історії розвитку не лише космонавтики, а й науки і техніки в цілому. Незважаючи на велику кількість робіт, присвячених розвитку ракетно-космічної техніки в Україні, історії розробки та виробництва систем управління вивчено недостатньо. Через секретність робіт у галузі ракетно-космічної техніки (РКТ), джерел для дослідження історії її створення вкрай мало. Тому найважливішою частиною роботи стали інтерв'ю з провідними фахівцями ОКБ-692 в галузі систем управління РКТ, а саме з А. М. Калногузом, Ю. А. Кузнєцовим, В. Я. Макаренко, В. Г. Сухоребровим і В. А. Ураловим. На основі цих інтерв'ю було створено спеціальний фонд у Центральному державному науково-технічному архіві України, де можна ознайомитися з цими матеріалами. На рахунку харківських підприємств розробка і серійний випуск систем управління багатьох бойових балістичних ракет, зокрема Р-7, Р-7А, Р-12, Р-16, а також найпотужнішої у світі ракети Р-36М2, що одержала в США назву "Сатана" (SS-18 "Satan"), ракет носіїв "Протон", "Зеніт", "Енергія" і "Циклон", орбітальних модулів "Квант", "Квант-2", "Кристал", "Природа", "Спектр", понад 150 супутників серії "Космос" та ін. об'єктів. У 1970-х рр. в ОКБ-692 було створено першу в СРСР бортову цифрову електронно-обчислювальну машину. На її основі було розроблено перевірочно-пусковий комплекс "Електронний пуск", призначений для передстартової перевірки систем керування балістичних ракет і ракет-носіїв.


Індекс рубрикатора НБУВ: О6,0

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14846 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського