Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
Пошуковий запит: (<.>A=Karabiniuk M$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

      
Категорія:    
1.

Karabiniuk M. 
Geological conditions of development and landscape differentiation of modern geological and geomorphological processes in the highlands of the Chornohora massif (Ukrainian Carpathians) = Геологічні умови розвитку та ландшафтна диференціація сучасних геолого-геоморфологічних процесів у високогір'ї Чорногірського масиву (Українські Карпати) / M. Karabiniuk, I. Kalynych, V. Leta, M. Mykyta, V. Melnychuk // Geodynamics. - 2022. - № 1. - С. 64-79. - Бібліогр.: 29 назв. - англ.

Мета дослідження - проаналізувати фактори розвитку, особливості поширення та ландшафтну диференціацію геолого-геоморфологічних процесів у субальпійському й альпійському високогір'ї Чорногори, а також визначити вплив геологічної будови та морфометричних особливостей на інтенсивність їхнього розвитку. Методичною основою дослідження є комбінація методів польових досліджень і геоінформаційного аналізу засобами ГІС, що надало змогу визначити у високогір'ї Чорногори основні осередки розвитку обвалів, осипів, зсувів і лінійної ерозії. На основі ландшафтного підходу проаналізовано просторову диференціацію геолого-геоморфологічних процесів у розрізі висотних місцевостей і ландшафтних стрій і проведено їх комплексний аналіз, а за допомогою геоінформаційної та статистичної обробки даних про розміщення та чисельність осередків розраховано інтенсивність прояву негативних процесів. Основним результатом дослідження є укладена карта поширення негативних геолого-геоморфологічних процесів (обвалів, осипів, зсувів, лінійної ерозії) у ландшафтних комплексах субальпійського й альпійського високогір'я Чорногори, а також карта на ключову ділянку в околицях г. Смотрич, яка відображає ландшафтну диференціацію цих процесів на рівні ландшафтних стрій та урочищ. У результаті дослідження проаналізовано структуру та специфіку розвитку геолого-геоморфологічних процесів у геокомплексах різного походження та з різними морфологічними та морфометричними параметрами. Вплив геологічної будови на розвиток процесів проявляється у домінуванні масивних пісковиків і пісковикового флішу, які сприяли розвитку великих і крутосхилих форм рельєфу із притаманними їм інтенсивними обвально-осипними процесами та лінійною ерозією. Аналіз інтенсивності прояву цих процесів свідчить про найбільший їх розвиток у геокомплексах давньольодовиково-екзараційного походження - карах, цирках, трогових долинах, нівальних нішах тощо. Розвиток, характер та інтенсивність прояву негативних геолого-геоморфологічних процесів у ландшафтних комплексах нівально-ерозійного та денудаційного походження суттєво відрізняються. Особливістю диференціації процесів тут є чітка залежність їх від складу та особливостей залягання пластів корінних порід, морфометрії рельєфу тощо. Важливим результатом дослідження є укладена згадана вище карта на ділянку високогір'я в околицях г. Смотрич, яка відображає приурочення раніше малодосліджених зсувних процесів до вузьких смуг поширення аргілітів та аргілітового флішу. Визначено взаємозв'язок різноманіття та поширення негативних геолого-геомофрологічних процесів із генезисом ландшафтних комплеків високогір'я Чорногори, їхньою структурою, структурно-літологічними та морфометричними особливостями. Проаналізовано та описано ландшафтну диференцію та інтенсивність прояву обвалів, осипів, зсувів та лінійної ерозії у високогір'ї досліджуваного масиву.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д823.19(47СЕР-6ЧОР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16489 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського