Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
Пошуковий запит: (<.>A=Filenko A$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

      
Категорія:    
1.

Filenko A. M. 
Detection and characterization of protein oligomeric species by light scattering methods: myosin light chain kinase supramolecular structures / A. M. Filenko // Биополимеры и клетка. - 2000. - 16, № 5. - С. 369-379. - Бібліогр.: 26 назв. - англ.

Сучасні методи багатокутового світлорозсіювання в поєднанні зі швидкісною хроматографією білків і лазерною кореляційною спектроскопією дають досить детальну інформацію про розподіл білкових частинок у розчині, їх розмір і молекулярну масу. Дані, отримані під час дослідження кінази легких ланцюгів міозину гладеньких м'язів, свідчать про те, що цей білок існує в розчині як рівноважна суміш олігомерних, димерних і мономерних часток у кількісному співвідношенні 2, 53 та 45 вагових % відповідно. На виході з гель-фільтраційної колонки рівновага значно зсунута в бік олігомерних форм кінази і час переходу до рівноважного стану становить приблизно 10 хв. Димер кінази має стрижнеподібну структуру з середньоквадратичним радіусом (СКР) близько 22 нм. Для олігомеру СКР складає приблизно 80 нм. Його структуру можна зобразити у вигляді спірального кільця з 10 витків з 10 молекулами кінази на виток. Структуру олігомеру добре описують також стрижне- або спіралеподібні моделі з шістьма молекулами, розміщеними вздовж лінії або витягнутої спіралі. Приблизно 17 таких шестимолекулярних елементів утворюють паралельно асоційовані агрегати. Попередні дослідження показали, що низка інших білків також існує в розчині як рівноважна суміш мономерів і надмолекулярних структур з тривалим часом життя.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*669.42*738.82*72-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14252 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського