Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (2)Книжкові видання та компакт-диски (10)
Пошуковий запит: (<.>A=Чала Т$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 20
Представлено документи з 1 до 20

      
Категорія:    
1.

Чала Т. А. 
Патогенетичне обгрунтування нового підходу до лікування та профілактики загострень хронічного періодонтиту : автореф. дис... канд. мед. наук : 14.03.04 / Т. А. Чала; Луган. держ. мед. ун-т. - Луганськ, 2008. - 16 c. - укp.

Розроблено патогенетично обгрунтований спосіб лікування та профілактики загострень хронічного періодонтиту з використанням композиції для тимчасового пломбування кореневих каналів, яка містить вітамін E, метронідазол, барію сульфат і ультрадисперсний гіроксиапатит, легований сріблом. Доведено етіологіну роль 21-го виду суворо анаеробних бактерій у розвитку хронічного періодонтиту, вивчено їх антилізоцимну, антикомплементарну й антиімуноглобулінову активність. Досліджено імунний і метаболічний статус пацієнтів з хронічним періодонтитом. Запропоновано триетапний спосіб лікування таких хворих з використанням композиції для тимчасового пломбування кореневих каналів зубів, що має значний антибактеріальний ефект, імунокоригувальну й антиоксидантну дію та у 2 - 5 разів зменшує частоту розвитку загострень захворювання протягом 24-х міс.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р661.210.12-5

Шифр НБУВ: РА359659 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Чала Т. Г. 
UN Comtrade Database як інформаційне джерело наукових досліджень з міжнародної торгівлі товарами країн Європейського Союзу / Т. Г. Чала, Г. С. Корепанов, Д. І. Черненко // Бізнес Інформ. - 2016. - № 11. - С. 48-53. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

Мета роботи - обгрунтування доцільності використання UN Comtrade Database як інформаційного джерела наукових досліджень з міжнародної торгівлі товарами та послугами на прикладі вивчення динаміки обсягів експорту й імпорту товарів у Європейському Союзі (ЄС). Викладено результати статистичного оцінювання міжнародних товарних потоків країн ЄС із використанням щорічної та помісячної інформації бази даних UN Comtrade Database. Наведено обсяги експорту та імпорту основними міжнародними торгівельними партнерами ЄС, розраховано частки країн і партнерів у торгівельних потоках в 2014 р. Представлено основні товари, які було експортовано з 28 країн ЄС в 2014 р., розраховано частки топ-10 товарів, експортованих з ЄС та імпортованих до ЄС у загальному обсязі відповідних потоків міжнародної торгівлі.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4)843 ф

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14572 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Корепанов О. С. 
Короткострокове прогнозування пропозиції робочої сили на ринку праці України / О. С. Корепанов, Ю. І. Прус, Т. Г. Чала // Бізнес Інформ. - 2017. - № 4. - С. 216-222. - Бібліогр.: 22 назв. - укp.

Мета дослідження - розробка короткострокового прогнозу пропозиції робочої сили на ринку праці України. Розглянуто основні методи прогнозування розвитку соціально-економічних процесів, переваги та недоліки їх використання. Розкрито суть концепції недовикористання робочої сили, яка, відповідно до оновлених міжнародних стандартів у галузі статистики праці, замінила концепцію економічної активності. У результаті дослідження обгрунтовано доцільність застосування методу Singular Spectrum Analysis (SSA) для аналізу та прогнозу часових рядів соціально-економічних показників, розроблено алгоритм застосування цього методу. На базі офіційних статистичних щомісячних даних щодо кількості зареєстрованих безробітних за період із січня 2007 р. по березень 2017 р., застосувавши програмний пакет Caterpillar SSА, розроблено прогноз зазначеного показника з початку 2016 р. до кінця 2018 р. Перспективою подальших досліджень у даному напрямку є розробка прогнозу попиту на робочу силу з метою вдосконалення державної політики щодо збалансування попиту та пропозиції робочої сили на ринку праці.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)240.523.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14572 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Чала Т. Г. 
Система показників моніторингу досягнення цілей сталого розвитку аграрного сектора / Т. Г. Чала, Г. С. Корепанов, Д. І. Черненко // Бізнес Інформ. - 2017. - № 6. - С. 130-138. - Бібліогр.: 18 назв. - укp.

Викладено результати статистичного оцінювання системи показників моніторингу досягнення цілей сталого розвитку (ЦСР) аграрного сектора. Визначено, що для досягнення сталого розвитку необхідно узгодити 3 основні складові: економічне зростання, соціальну інтеграцію та охорону навколишнього середовища. Детально розглянуто завдання та показники ЦСР 2 "Подолання голоду, досягнення продовольчої безпеки, поліпшення харчування і сприяння сталому розвитку сільського господарства". Визначено, що індикатором, який яскраво ілюструє стан і перспективу розвитку аграрного сектора, є показник 2.a.1 "Індекс орієнтованості на сільське господарство, який визначається за структурою державних витрат". Розглянуто методику розрахунку Agriculture Orientation Index (AOI). Проаналізовано динаміку AOI для України та у світовому масштабі за 2004 - 2013 рр. Наведено значення індексу AOI для України, країн-сусідів та країн-членів ЄС у 2013 р. Визначено, що Україна як серед країн ЄС, так і серед країн-сусідів має невисокий AOI, що говорить про низьку орієнтацію на сільське господарство.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)320 в611.215 + У532.0 в611.215

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14572 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Корепанов О. С. 
Інформаційне забезпечення розвитку концепції "розумного" здоров'я (Smart Health) / О. С. Корепанов, Ю. О. Лазебник, Д. І. Черненко, Т. Г. Чала, Г. С. Корепанов // Бізнес Інформ. - 2018. - № 2. - С. 266-272. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Викладено результати статистичного вивчення інформаційного забезпечення розвитку концепції "розумного" здоров'я (Smart Health). Прослідковано еволюцію поняття "s-Health". Розглянуто концепцію "smart" здоров'я ("s-Health"), яка постає як природна еволюція концепції "електронного" здоров'я "e-Health" та "мобільного" здоров'я "m-Health". Визначено, що з точки зору "розумного" міста s-Health можна розглядати у два способи: пасивно та активно. Представлено орієнтовний перелік, що ілюструє потенціал s-Health, до якого входять такі елементи: Збір даних, презентація та аналіз. Профілактика та управління критичними ситуаціями. Ефективність та екологічна оцінка. Залучення пацієнтів та сім'ї до управління їх здоров'ям. Поліпшення політичних рішень. Епідемічний контроль. Економія витрат. Визначено, що використання концепції "s-Health" в контексті "smart cities" важливо на всіх рівнях: для суспільства в цілому і покращення якості медичних послуг сприяє формуванню більш здорового суспільства, зменшенню захворюваності та смертності. Для уряду прийняття моделі "s-Health" може сприяти значному зменшенню витрат на охорону здоров'я. Для дослідження, тобто для наукової сфери діяльності, і використання моделі "s-Health" передбачає отримання великої кількості даних, які можна використовувати для розробки та прийняття управлінських рішень на різних рівнях.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР) с51

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14572 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Захожай В. Б. 
Методологічні основи статистичного забезпечення управління сталим міським розвитком / В. Б. Захожай, Ю. О. Лазебник, Т. Г. Чала // Бізнес Інформ. - 2018. - № 6. - С. 208-214. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

Мета роботи - розроблення статистичного забезпечення створення та функціонування нової сучасної моделі міського розвитку, яка об'єднує всі аспекти сталого розвитку, сприяє рівності, добробуту та спільному процвітанню всіх мешканців міст. Розглянуто актуальні питання щодо тенденцій урбанізації населення світу, зростання загальної чисельності населення, а також розподілу сільського та міського населення за регіонами світу і в Україні. Викладено теоретичні засади "Концепції сталого розвитку", яка була прийнята на Конференції ООН з навколишнього середовища і розвитку в 1992 р., та "Цілей сталого розвитку", затверджених Генеральною Асамблеєю ООН у вересні 2015 р. Також розглянуто проблеми та основні елементи сталого розвитку міст. Визначено сутність і мета управління сталим міським розвитком. Розроблено концептуальну блок-схему статистичного забезпечення управління сталим міським розвитком, що характеризує структуру та послідовність операцій, спрямованих на обірунтування управлінських рішень. Наведено опис основних напрямів статистичного аналізу, які є базою побудови узагальнюючих характеристик економічного зростання, соціальної інтеграції та стану навколишнього середовища.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)441.0-96-21

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14572 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Лазебник Ю. О. 
Аналіз регіональної диференціації та тенденцій розвитку сфери охорони здоров'я в Україні / Ю. О. Лазебник, Т. Г. Чала, А. О. Буракова // Бізнес Інформ. - 2019. - № 10. - С. 158-164. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Мета роботи - розроблення методів і прийомів для статистичного забезпечення аналізу регіональної диференціації, тенденцій розвитку та прогнозування основних показників сфери охорони здоров'я в Україні та його впливу на смертність населення. Виділено та проаналізовано основні фактори охорони здоров'я, що впливають на смертність населення в Україні. На основі застосування методів кореляційного аналізу визначено найбільш впливові фактори, до яких віднесено кількість лікарняних закладів, кількість лікарів усіх спеціальностей, кількість захворювань, захворювання населення на розлади психіки, новоутворення. Для збільшення ефективності модернізації сфери охорони здоров'я в Україні запропоновано згрупувати регіони країни за станом цієї сфери та коригувати управлінські рішення для кожної із виділених груп відповідно до її особливостей. Групування регіонів України за станом сфери охорони здоров'я проведено із застосуванням методів кластерного аналізу. Здійснено аналіз особливостей диференціації регіонів за чинниками, що впливають на смертність населення України з точки зору сфери охорони здоров'я. На основі застосування методів сингулярного спектрального аналізу досліджено тенденції розвитку, сезонність та побудовано прогноз смертності населення України на 2020 р. Доведена адекватність моделей, побудованих на основі розрахунку помилки прогнозу МАРЕ. Запропоновано використання побудованих моделей для наукового обгрунтування перспективних рівнів смертності населення за виділеними групами регіонів України; при плануванні заходів і стратегій розвитку сфери охорони здоровія на місцевому рівні, виходячи з особливостей того чи іншого регіону; при розробленні управлінських рішень у сфері соціально-демографічної політики країни.


Індекс рубрикатора НБУВ: С73(4УКР)64 + У9(4УКР)495 + Р11(4УКР)2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14572 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Черненко Д. І. 
Формування системи метаданих для забезпечення управління взаємодією зі стейкхолдерами / Д. І. Черненко, Г. С. Корепанов, Н. О. Парфенцева, Т. Г. Чала // Бізнес Інформ. - 2019. - № 10. - С. 238-244. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Вивчено міжнародний досвід та обгрунтовано доцільність стандартизації підходів до взаємодії зі стейкхолдерами. Визначено, що запровадження в Україні сучасної концептуальної моделі управління взаємодії зі стейкхолдерами вимагає уніфікації підходів до впровадження теорії стейкхолдерів у національну практику управління та приводить до необхідності розроблення та поширення системи метаданих, і в першу чергу, стандартів. Визначено, що серія AA1000 AccountAbility - це стандарти та рамки, засновані на принципах, які використовуються глобальним бізнесом, приватними підприємствами, урядами та громадянськими товариствами. Метою AA1000AP (2018) є надання організаціям практичного набору міжнародних загальноприйнятих керівних принципів, за допомогою яких вони можуть оцінювати, керувати, вдосконалювати та повідомляти про свою підзвітність та сталість. Наведено принципи AccountAbility: Інклюзивність, Відповідальність, Суттєвість та Вплив. Представлено короткий опис основних діючих стандартів серії AA1000 Series. Вказано принципи, які лежать в основі практики застосування підходу до залучення стейкхолдерів. Визначено, що процес залучення стейкхолдерів, згідно з AA1000SES, включає чотири етапи: планування; підготовка; впровадження, діяльність, перегляд; удосконалення. Використання метаданих, зокрема стандарту, є надійним підгрунтям для набуття конкурентних переваг тих організацій, які спільно зі стейкхолдерами здатні ефективно створювати додану вартість, покращувати загальну ефективність функціонування підприємств і сприяти сталому розвитку територіальних громад.


Індекс рубрикатора НБУВ: У582.121 + У9(4УКР)210.11

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14572 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Чала Т. Г. 
Основні бар'єри при впровадженні в Україні електронної медичної картки пацієнта / Т. Г. Чала, О. В. Туманова // Бізнес Інформ. - 2019. - № 11. - С. 122-127. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Досліджено основні бар'єри при впровадженні електронної медичної картки пацієнта в Україні та готовності населення до її використання. Для досягнення поставленої мети проаналізовано результати телефонного опитування пацієнтів приватного медичного центру в м. Харків. Визначено, що особиста медична електронна картка - це електронний, загальнодоступний протягом усього життя ресурс інформації про здоров'я, що підтримується особами. Персональні медичні електронні записи, які використовуються або розробляються сьогодні у світі, підтримують безліч різних функцій. Для проведення дослідження на основі збору первинних даних за допомогою анкетування пацієнтів центру було створено випадковий список пацієнтів, який включав в себе як громадян України, так і зарубіжних громадян, що наразі постійно або короткостроково перебувають у нашій країні. Основну увагу в ході дослідження приділено причинам відсутності реєстрації та виявлення переваг порталу пацієнтів для користувачів у досліджуваному центрі. Наведено інформацію щодо характеристики учасників опитування - пацієнтів медичного центру. На основі аналізу отриманих відповідей виділено основні причини, які завадили клієнтам медичного центру зареєструватися на електронному порталі. За результатами проведеного дослідження виявлено та проаналізовано головні бар'єри в сприйнятті електронної картки пацієнта та описано результати телефонного опитування пацієнтів щодо реєстрації на електронному порталі.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)495.0-183

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14572 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Чала Т. Г. 
Статистичне вивчення технологічних трендів у логістиці: патентний аналіз / Т. Г. Чала, Н. А. Гринчак // Проблеми економіки. - 2019. - № 4. - С. 231-238. - Бібліогр.: 18 назв. - укp.

Мета роботи - розроблення методики розбудови рядів розподілу патентів за обраними характеристиками, аналіз динаміки структури та структурних зрушень у логістичних процесах як інформаційної бази статистичного дослідження технологічних трендів у логістиці. Визначено, що дослідження технологічних трендів стає досить актуальним для успішної технологічної стратегії в логістиці, враховуючи стратегічне значення виявлення можливостей та загроз технологічного розвитку для досягнення стійкої конкурентоспроможності на ринку логістичних послуг. Враховуючи швидкі темпи розвитку технологій, як у сфері логістики, так і в суміжних сферах, оператори логістичних послуг потребують методологічної підтримки та відповідних патентних даних, щоб полегшити дослідження технологічних трендів для підвищення своєї конкурентоспроможності. Визначено, що технологія експертних оцінок, кваліфікаційний та фірмовий аналіз при дослідженні технологічних трендів у логістиці в умовах сьогодення є неефективними. Натомість статистичне вивчення технологічних трендів, що основані на патентному аналізі, є недооціненим у логістиці. Обгрунтовано необхідність статистичного вивчення технологічних трендів у логістиці з використанням 4-етапної методики проведення патентного аналізу. Сутність запропонованої методики передбачає використання латентного розподілу Діріхле (LDA), що дозволяє визначити пов'язані з логістикою технологічні теми, які стоять за патентами. Крім того, інформація про технологічні теми та їх тенденції, отримана в результаті запропонованої методики патентного аналізу, допоможе краще розуміти технологічний ландшафт у логістиці.


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.323 + У9(4УКР)0-55

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100602 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Чала Т. Г. 
Інформаційне забезпечення статистичного вивчення соціальних медіа / Т. Г. Чала, О. О. Туманов // Проблеми економіки. - 2019. - № 4. - С. 239-249. - Бібліогр.: 24 назв. - укp.

Надано огляд основних інформаційних джерел та оцінено достовірність, актуальність та своєчасність статистичної інформації задля забезпечення обгрунтованого дослідження розвитку соціальних медіа. Для досягнення поставленої мети проаналізовано різноманітні популярні веб-сайти, які містять статистичні дані за темою "соціальні медіа". Розглянуто інформаційні джерела соціальних медіа у сучасному світі, порушено питання актуальності та достовірності статистичних даних. Обгрунтовано необхідність децентралізації інформаційного середовища задля проведення статистичних досліджень у швидкопрогресуючому суспільстві. Визначено, що на інформаційний ринок вплинули основні тенденції, спричинені розвитком технологій, комодитизація даних і доступність послуг передачі даних, а також зміни в способах отримання інформації. Зазначено, що розвиток "великих даних" різко підвищив можливість отримання надійних емпіричних даних з нетрадиційних джерел інформації. У поєднанні з потужними алгоритмами це призводить до того, що для аналізу доступні великі обсяги структурованої та неструктурованої інформації з низькою вартістю її отримання. Статистична інформація та дані в цифровому форматі, зібрані в реальному часі з різних джерел, є запорукою подальшого розвитку методології статистичних досліджень. Джерела інформації оцінювалися за критеріями надійності, ясності для користувачів, легкості у використанні, зіставності та повноти інформації. Виділено 3 основні групи інформаційних джерел, послідовне використання яких забезпечує достовірність інформації та підвищує якість проведення статистичного аналізу соціальних медіа.


Індекс рубрикатора НБУВ: С62:У9(4УКР)386

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100602 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Корепанов Г. С. 
Теоретико-методичні передумови та розробка концептуальної моделі управління взаємодіями стейкхолдерів / Г. С. Корепанов, Д. І. Черненко, Т. Г. Чала // Проблеми економіки. - 2020. - № 1. - С. 144-151. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Обгрунтовано теоретико-методичні передумови і розроблено концептуальну модель управління взаємодіями стейкхолдерів. Визначено, що використання в Україні сучасної концептуальної моделі управління взаємодіями стейкхолдерів вимагає уніфікації підходів до впровадження теорії стейкхолдерів у національну практику управління. Визначено, що понад 60 % науковців використовують термін "стейкхолдер" без посилання на будь-яку версію теорії стейкхолдерів. Наведено основні групи стейкхолдерів, якими, насамперед, є: клієнти; співробітники; місцеві громади; постачальники та дистриб'ютори; акціонери. Супутніми стейкхолдерами вважаються: ЗМІ; громадськість взагалі; ділові партнери; майбутні покоління; минулі покоління (засновники організацій); вчені; конкуренти; неурядові організації чи активісти; представники стейкхолдерів, такі як профспілки або профспілки постачальників чи дистриб'юторів; фінансисти, крім акціонерів (власників депозитів, облігацій, кредитори); конкуренти; уряд, політики. На основі схематизації інформаційно-аналітичного та методичного забезпечення розроблено концептуальну модель управління взаємодіями стейкхолдерів, яка охоплює урахування моделей взаємодії стейкхолдерів з інформаційним ресурсом, ролі громади, природи взаємовідносин із стейкхолдерами, методології систематичного визначення груп стейкхолдерів, системи міжнародних метаданих і принципів AccountAbility. Використання концептуальної моделі управління взаємодіями стейкхолдерів є надійним підгрунтям для набуття конкурентних переваг тих організацій, які спільно зі стейкхолдерами здатні ефективно створювати додану вартість, покращувати загальну ефективність функціонування підприємств і сприяти сталому розвитку територіальних громад.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)21

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100602 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Чала Т. Г. 
Моніторинг системи мотивації персоналу мережі продуктових магазинів / Т. Г. Чала, Д. І. Черненко, Г. С. Корепанов, П. Ноуджейм // Бізнес Інформ. - 2020. - № 5. - С. 477-484. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Вивчено теоретичні засади і практичні аспекти організації системи мотивації персоналу в мережі продуктових магазинів "АТБ-маркет". Визначено, що для вдосконалення системи мотивації персоналу "АТБ-маркет" необхідно поєднувати теоретичні положення змістовних і процесійних теорій мотивації. В основі змістовних теорій мотивації лежать потреби людини, тобто відчуття нестачі того, без чого людині важко жити, або через що вона відчуває певний дискомфорт. Процесійні теорії мотивації аналізують те, як людина розподіляє зусилля для здійснення різних завдань і як вибирає конкретний вид поведінки. Обрано два науково-дослідних методи: інтерв'ю та анкетування, які мали забезпечити найбільш ефективною інформацією в ході дослідження. Цілями організації інтервію та проведення анкетування визначено необхідність розуміння мотивації працівників у торгівлі продовольчими товарами; визначення стратегічних ідей для мотивації працівників; розуміння, які системи винагороди мають бути переважними. Визначено, що висока мотивація та всебічний професійний розвиток персоналу мережі продуктових магазинів "АТБ-маркет" є величезним активом. Основні чинники, які приваблюють і підтримують співробітника в організації, включають в себе: регулярне підвищення зарплати; наявність комісії; визнання керівництва; контакт з досвідченими менеджерами; хороша комунікабельність серед персоналу; високі перспективи просування по службових сходинках. Аналіз проведених інтерв'ю й анкетування дозволив зробити висновки, що потрібно задовольняти базові потреби більш низького рівня, перш ніж переходити до задоволення потреб зростання більш високого рівня.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)421.21-64

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14572 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Чала Т. Г. 
Адаптація міжнародних підходів до формування системи статистичних показників аналізу використання водних ресурсів на рівні міста / Т. Г. Чала, О. І. Славута, Г. С. Корепанов, Д. І. Черненко // Проблеми економіки. - 2021. - № 1. - С. 192-200. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.

Мета роботи - обгрунтування теоретико-методичних засад формування уніфікованої системи статистичних показників і проведенні статистичного аналізу використання водних ресурсів на рівні міста. Визначено переваги стандартизованих показників у сфері санітарії та водопостачання на рівні міста та надано їх характеристику відповідно до ISO 37120:2014 "Сталі міста та громади - показники міських послуг та якості життя". Систематизовано основні та допоміжні показники міських послуг і якості життя за темою "Вода й санітарно-гігієнічні умови" та "Стічні води" в частині формул їх розрахунку, особливостей застосування та джерел даних. Встановлено, що на території України, за даними Фільтру водних ризиків (Water Risk Filter), містяться регіони з чотирма рівнями водного ризику: низький, помірно середній, середній, підвищений рівень водного ризику. Відповідно до них обрано міста з Глобального реєстру міст Всесвітньої ради з питань міських даних (World Council on City Data - WCCD): Амстердам (Amsterdam, Netherlands), Барселона (Barcelona, Spain), Дубай (Dubai, United Arab Emirates), Гвадалахара (Guadalajara, Mexico) і здійснено аналіз показників у сфері санітарії та водопостачання. Встановлено, що наведені міста характеризуються високим рівнем забезпеченості населення послугами водопостачання та водовідведення, а також достатньо високим рівнем доступу до якісних санітарно-гігієнічних умов. Гіршою є ситуація із якісними показниками водокористування. Так, третинна очистка усіх міських стічних вод здійснюється тільки в м. Дубай. У м. Гвадалахара 21 % міських стічних вод взагалі не проходить очистку. Встановлено, що в цілому за основними показниками стану якості послуг водопостачання і санітарії явним лідером є м. Дубай, а містом-аутсайдером з найнижчими рівнями більшості досліджуваних показників є м. Гвадалахара. Встановлено доцільність розширення національної системи показників шляхом включення в неї такого показника, як "Середньорічна тривалість відключень водопостачання в розрахунку на 1 домогосподарство".


Індекс рубрикатора НБУВ: С62:У9(4УКР)441.352.22

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100602 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Чала Т. Г. 
Статистичне моделювання розвитку енергетичного ринку в регіонах України / Т. Г. Чала, Ю. В. Прядко, О. І. Славута // Бізнес Інформ. - 2021. - № 1. - С. 151-157. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Мета роботи - моделювання енергетичного ринку України на мезорівні, виявлення його особливостей і проблем розвитку, формування системи показників моніторингу розвитку виробництва електроенергії на регіональному рівні. Встановлено, що Україна виробляє електроенергію переважно з невідновлюваних джерел енергії, а саме: викопного та мінерального палива, застосовуючи АЕС і ТЕС, що складає 54 % від загального виробництва електроенергії. Вітрові, сонячні джерела електроенергії, біопаливо та ГЕС складають меншу частину виробництва - 7 %. Зазначено, що Україна щорічно споживає близько 92 млн т нафтового еквіваленту (тне) енергії, має високий рівень енергоємності економіки, отже, для досягнення середньосвітового рівня необхідно скоротити споживання енергії на 50 млн тне. Рівень втрат виробленої та імпортованої енергії при її перетворенні та транспортуванні до кінцевого споживача становить 44 %. Потенціал скорочення витрат енергії при споживанні в таких секторах, як житловий, бюджетний і постачання енергії, становить близько 19 млн тне. Для оцінювання стану енергетичного сектора в України у 2019 р. на мезорівні було проведено групування регіонів України із використанням кластерного аналізу. Регіони, які увійшли в 1 кластер, а саме: Дніпропетровська, Донецька та Запорізька області, мають найкращі перспективи для швидкого інноваційного розвитку енергоринку. Регіони, які ввійшли до 3 кластера, мають найнижчі серед інших кластерів значення показників розвитку енергетичного сектора та потребують особливої уваги до розроблення нових, економічно ефективних енергетичних технологій. Обгрунтовано систему показників для аналізу розвитку енергетичного ринку на мезорівні. Запропоновані показники адаптовано до показників моніторингу досягнення цілей сталого розвитку, а саме: цілі сталого розвитку 7 "Забезпечення доступу до недорогих, надійних, стійких і сучасних джерел енергії для всіх".


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)421.524.6

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14572 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Корепанов О. С. 
Формування системи індикаторів стану та розвитку "розумних" міст в Україні / О. С. Корепанов, Т. Г. Чала, Г. С. Корепанов, Д. І. Черненко, М. Ю. Маслов // Проблеми економіки. - 2021. - № 4. - С. 181-190. - Бібліогр.: 17 назв. - укp.

Мета роботи - вивчення міжнародного досвіду й обгрунтування доцільності використання й побудови індексу умов життя та розвитку міст в Україні. Визначено, що на міжнародному рівні розраховується низка індексів, які дозволяють отримати інтегральну оцінку міст світу, а саме: The Global Cities Index, розроблений Kearney; Cities in Motion Index, розроблений IECE; Global Financial Centers Index, розроблений Z/Yen; Global Power City Index, розроблений MMF; Global Liveability Ranking, запропонований the Economist. Проведено порівняння позицій 10 кращих міст світу у 2019 році за п'ятьма описаними індексами. Визначено, що за наведеними рангами такі міста, як Лондон, Нью-Йорк, Париж, Токіо та Гонконг, часто потрапляють у ТОП-10 найбільш процвітаючих міст або міст з найвищою якістю життя у світі. Визначено, що для детального опрацювання та використання методики задля розрахунку відповідних індексів для міст України доцільно обрати Cities in Motion Index, тому що, на відміну від інших індексів, саме він має широке географічне охоплення, аналізує найбільшу кількість міст, включаючи Київ, а також враховує максимальну кількість показників. Він оцінює такі соціально-економічні аспекти міського розвитку, як людський капітал, економіка, екологія, соціальна згуртованість, управління, мобільність і транспорт, міське планування, міжнародне охоплення та технології. За кожним аспектом розраховується відповідний субіндекс. Із використанням методологічних положень розрахунку CIMI були розраховані значення субіндексів для міста Харків, а також було отримано інтегральне значення індексу, що дозволило визначити його позицію у світовому рейтингу.


Індекс рубрикатора НБУВ: У049(4УКР)22

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100602 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Комлєва М. А. 
Аналіз стану ринку сільськогосподарських угідь у світі та в Україні / М. А. Комлєва, Т. Г. Чала // Бізнес Інформ. - 2021. - № 12. - С. 154-161. - Бібліогр.: 23 назв. - укp.

Мета роботи - вивчення міжнародного досвіду використання індексів, що стосуються аграрних ринків; визначення глобальних тенденцій вартості сільськогосподарських угідь в різних країнах світу; аналіз стану ринку сільськогосподарських угідь в Україні з моменту його відкриття. Визначено, що на міжнародному рівні розраховується низка індексів, які дозволяють отримати оцінку стану та тенденцій розвитку аграрних ринків. Серед них можна виділити Глобальний індекс сільського господарства Indxx (The Indxx Global Agriculture Index - IGAI); індекс продовольчих цін ФАО (FAO Food Price Index - FFPI); Глобальний індекс сільськогосподарських угідь (Global Farmland Index), запропонований Savills. Визначено, що Global Farmland Index Savills розраховується за даними середньої вартості сільськогосподарських угідь/ріллі в доларах США за гектар на 15 ключових ринках сільськогосподарських угідь - Аргентини, Австралії, Бразилії, Великої Британії, Данії, Ірландії, Канади, Німеччини, Нової Зеландії, Польщі, Румунії, США, Угорщини, Уругваю та Франції. Базою для порівняння є значення 2002 р. (2002 = 100). Аналіз ринку землі сільськогосподарського призначення в 15 країнах показав, що найвищими ціни на землю є в Німеччині, Новій Зеландії, Ірландії, Великій Британії та Данії - понад 20 тис. дол. США за гектар. Найнижчі ціни на землю спостерігаються в країнах Південної Америки, а також в Угорщині та Румунії. При аналізі стану ринку сільськогосподарських угідь з моменту його відкриття 1 липня 2021 р. в Україні зазначено постійне зростання кількості земельних операцій, збільшення обсягів площі проданої землі та зниження середньозваженої вартості землі.


Індекс рубрикатора НБУВ: У532.0-112

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14572 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Соціологія   
18.

Одарюк В. М. 
Статистичне дослідження релігійних поглядів молоді в Україні та світі / В. М. Одарюк, Т. Г. Чала, Н. О. Парфенцева // Бізнес Інформ. - 2021. - № 12. - С. 161-170. - Бібліогр.: 17 назв. - укp.

Мета роботи - визначення сучасних тенденцій зміни релігійних поглядів молоді за обраними країнами світу, а також в аналізі поглядів серед студентської молоді України на основі проведеного анкетування. Визначено, що у світових масштабах відбуваються значні зміни у структурі віруючих і в розподілі населення країн за віруваннями. Велика кількість як дорослих, так і представників молоді відмовляється від релігійності. Така тенденція спостерігається в Америці та багатьох країнах Європи. Особливо серед молоді стає популярним бути атеїстом. Зниження рівня релігійності також означає зниження частоти відвідування релігійних закладів і молитви. З іншого боку, залишаються країни з дуже високим рівнем віруючих. Це, передусім, такі релігійні центри, як Італія та Ізраїль. Прогнозується, що коефіцієнт фертильності жінок різних релігій і віковий розподіл релігійних груп зазнають кардинальних змін. Збільшення рівня народжуваності серед мусульман призведе до того, що кількість мусульман у світі уже через 30 років наблизиться до кількості християн. При цьому кількість прихильників інших релігій почне скорочуватись, а їх середній вік стрімко зростатиме. Аналіз, проведений у ході дослідження поглядів студентської молоді України, показав, що більшість з них є віруючими та православними. При цьому стають популярними релігії та культи, які були популяризовані фільмами та серіалами. Визначено, що більшість батьків студентів також є віруючими та православними. При цьому кількість віруючих батьків більша за кількість віруючих студентів. Визначено, що більшість студентів обирають релігію обох батьків, що вказує на суттєвий вплив батьків на релігійні погляди студентів. Встановлено, що віруючі студенти мають менше шкідливих звичок, а також вони набагато частіше беруть участь у благодійних проєктах і заходах.


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*686.2*423.122:С61 в6

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14572 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Статистика   
19.

Корепанов О. С. 
Статистичне моделювання факторів формування якості зайнятості в Україні / О. С. Корепанов, Ю. О. Лазебник, Л. Є. Момотюк, Н. О. Парфенцева, Т. Г. Чала, Г. С. Корепанов, Д. І. Черненко // Бізнес Інформ. - 2022. - № 1. - С. 172-178. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Основну увагу приділено розробленню методологічних засад статистичного моделювання факторів формування якості зайнятості. Обгрунтовано необхідність розроблення нової стратегії у формуванні якості зайнятості для забезпечення ефективного соціально-економічного розвитку України. Визначено необхідні для цього кроки й управлінські рішення. Окреслено проблеми оцінювання якості зайнятості в Україні, основним етапом якого є моделювання факторів формування якості зайнятості з використанням сучасних статистичних методів. З метою визначення узагальнених факторів формування якості зайнятості побудовано модель головних компонент, яка дозволила трансформувати 18-вимірний ознаковий простір у п'ятивимірний простір узагальнених факторів, які пояснюють 87,6 % варіації обраних ознак, що свідчить про високий рівень факторизації. Виділено та ранжовано за ступенем значущості п'ять основних факторів: рівень інформатизації суспільства (внесок - 41,7 %), умови праці та навколишнє середовище (26,3 %), неформальна зайнятість (8,2 %), виробничий травматизм зі смертельними наслідками (6,3 %) та рівень зайнятості (5,1 %). Розрахунки проведені з використанням прикладного пакета "Statistica", зокрема модуля "Factor analysis". Використання розробленої моделі дає можливість запобігти суб'єктивізму при визначенні основних факторів формування якості зайнятості. Проведене дослідження дозволило обгрунтувати теоретико-методологічні засади статистичного моделювання факторів формування якості зайнятості на основі методу головних компонент. Виділені фактори можуть бути прийняті за основу при формуванні ключових напрямків удосконалення сфери зайнятості в Україні.


Індекс рубрикатора НБУВ: С62:У9(4УКР)240.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14572 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Корепанов О. С. 
Статистичний аналіз та прогнозування складових національного валютного ринку в умовах вторгнення рф в Україну / О. С. Корепанов, Ю. О. Лазебник, Т. Г. Чала, В. В. Корнієнко // Бізнес Інформ. - 2023. - № 1. - С. 31-39. - Бібліогр.: 19 назв. - укp.

Основну увагу приділено визначенню впливу наслідків вторгнення рф в Україну на макроекономічну стабільність і курс національної валюти. Обгрунтовано актуальність обраної теми. Окреслено проблеми оцінювання негативних наслідків російського вторгнення в Україну, серед яких: порушення загальної макроекономічної стабільності, значні коливання на валютних ринках та дестабілізація національної валюти. У ході дослідження розглянуто теоретико-методологічні засади вивчення валютних ринків та проведено аналіз глобальних тенденцій розвитку світового валютного ринку. Проаналізовано структуру світових валютних резервів за оцінкою валютного складу офіційного валютного резерву (COFER) МВФ. Здійснено аналіз динаміки середніх спредів купівлі-продажу резервних валют відносно долара США для традиційних і нетрадиційних резервних валют. За результатом вивчення світових тенденцій виділено основні фактори, які впливають на коливання обмінного курсу валют. Окреслено основні проблеми щодо функціонування національного валютного ринку, пов'язані з воєнними діями в Україні, зокрема проаналізовано наявні інфляційні процеси. Розглянуто динаміку валютних інтервенцій НБУ за 2021 - 2022 рр. Розкрито особливості (переваги) застосування та наведено результати використання методу сингулярного спектрального аналізу (SSA) для прогнозування коливань долара США та євро на національному ринку валют. Практична реалізація даного методу здійснена з використанням програмного продукту CaterpillarSSA. Оцінку точності прогнозу виконано із застосуванням методу MAPE. Отримані помилки прогнозу (менше 6 %) дозволяють стверджувати, що побудовані моделі є адекватними та можуть бути використані для подальших досліджень і рекомендацій. Отже, можна дійти висновку, що для України найважливішими факторами, що впливають на валютний курс, є сезонність та успішна торгова політика уряду, яка, своєю чергою, значною мірою залежить від цін на ресурси. Проведене дослідження дозволило висвітлити особливості й основні аспекти функціонування валютного ринку України в період триваючої військової агресії.



Шифр НБУВ: Ж14572 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського