Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (1)Книжкові видання та компакт-диски (2)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>A=Хазан Я$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 27
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Хазан Я. М. 
Джерела внутрішньоплитового магматизму континентів та механізми транспортування розплавів у верхній мантії та корі Землі : Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук : 04.00.22 / Я. М. Хазан; НАН України. Ін-т геофізики ім. С.І.Субботіна. - К., 2003. - 35 c. - укp.

Уперше показано, що прогрів верхньої мантії супроводжується утворенням шарів часткового плавлення з верхньою межею на глибині близько 250 км, які є гравітаційно стійкими, тому що густина розплавів у них не менша за густину твердої фази. Розроблено модель теплової нестійкості зони знижених сейсмічних швидкостей у центральній Європі як зони часткового плавлення з верхнею межею поблизу рівня інверсії густин (РІГ). Одержано оцінки характерних масштабів і часів нестійкості та показано, що вони узгоджуються з результатами спостережень. Установлено, що джерелами кімберлітового магматизму є шари часткового плавлення, що майже повністю знаходяться глибше за РІГ. Вперше запропоновано геодинамічну модель походження кімберлітів. Здобуто нові розв'язки для тріщини Дагдейла - Баренблатта розтягу та зсуву. Продемонстровано, що для неї існує макроскопічний параметр, який має розмірність довжини - так звану критичну довжину, що є природним масштабом. Розроблено модель підготовки землетрусів інтрузивного типу та з'ясовано умови, за яких тріщина гідро/магморозриву може спричинити утворення сейсмогенної кінцевої тріщини зсуву. Зазначено, що передбачення моделі, включаючи існування зростаючого поверхневого купола над магматичною камерою, специфічний вигляд механізму вогнища землетрусу та сильна залежність сейсмічної енергії від глибини гіпоцентру, спостерігаються у природі. Добуто нові точні розв'язки для напружень і зміщень у пружному напівпросторі, що викликаються накачкою круглої горизонтальної тріщини гідро/магморозриву.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д211.2 + Д342.531

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА324623 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Арясова О. В. 
Взаимодействие мантийной конвекции с литосферой и происхождение кимберлитов / О. В. Арясова, Я. М. Хазан // Геофиз. журн.. - 2013. - 35, № 5. - С. 150-171. - Библиогр.: 167 назв. - рус.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д211 + Д342.531

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14153 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
3.

Арясова О. В. 
"Правило Клиффорда" и геодинамика кимберлитового магматизма / О. В. Арясова, Я. М. Хазан // Геофиз. журн.. - 2013. - 35, № 6. - С. 101-113. - Библиогр.: 110 назв. - рус.

"Правило Кліффорда" узагальнює спостереження, що вказують на приуроченість алмазо-продуктивного кімберлітового магматизму до ділянок кори архейського і ранньопротерозойського віку. Хоча відомі алмазоносні і навіть високопродуктивні корінні родовища алмазів за межами архейських кратонів, "правило Кліффорда" виконується в більшості випадків. Проте при цьому з точки зору геодинаміки воно не є послідовним, оскільки кімберліти мають глибинне походження і корові структури не можуть впливати на формування протокімберлітових розплавів. Розширене "правило Кліффорда", що акцентує асоціацію корінних родовищ алмазів не з архейською корою, а з потужною деплетованою літосферою, є геодинамічно обгрунтованим і виконується практично без винятків. Крім того, таке розуміння "правила Кліффорда" робить самоочевидним пояснення асоціації кімберлітового магматизму з давніми структурами, оскільки типова для архейських кратонів літосфера не могла виникнути в постархейський час через зменшення потенційної температури конвектуючої мантії. Тому охолодження останньої фактично і є головною фізичною причиною, що зумовлює справедливість "правила Кліффорда".


Індекс рубрикатора НБУВ: Д342.531

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14153 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Хазан Я. М. 
Релей-тейлоровская модель тепловой неустойчивости вблизи уровня инверсии плотностей расплава и твердой фазы: численные оценки и сопоставление с наблюдениями / Я. М. Хазан // Геофиз. журн.. - 1999. - 21, № 6. - С. 40-50. - Библиогр.: 16 назв. - рус.

Проаналізовано дисперсійне рівняння для релей-тейлорівської моделі теплової нестійкості в частково розплавленому шарі, що знаходиться поблизу рівня інверсії густини розплаву та твердої фази. Показано, що характерні масштаби та часи нестійкості можуть бути досить легко узгоджені з розмірами астенолінз, які спостерігаються, їх віком та нижньою межею відстані між ними. Потрібні для цього значення в'язкості середовища не суперечать лабораторним даним про реологію гірських порід за температури, близької до температури солідуса. Зроблено висновок про те, що астенолінзи є продуктами теплової нестійкості частково розплавленої зони, яка спостерігається на глибинах 250 - 450 км у Центральній Європі як зона знижених швидкостей поперечних сейсмічних хвиль.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д211.2с + Д340.0

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14153 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Хазан Я. М. 
Сведение задачи о трещине в полупространстве со свободной поверхностью к одному интегральному уравнению / Я. М. Хазан // Геофиз. журн.. - 2000. - 22, № 1. - С. 77-80. - Библиогр.: 6 назв. - рус.

Доведено, що задача про напруження, які викликаються зусиллями на внутрішній поверхні щілини у напівпросторі, може бути зведена до розв'язання одного регулярного інтегрального рівняння.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д390.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14153 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Хазан Я. М. 
Тепловая неустойчивость вблизи уровня инверсии плотностей расплава и твердой фазы: модель, основывающаяся на релей-тейлоровском приближении / Я. М. Хазан // Геофиз. журн.. - 1999. - 21, № 3. - С. 91-99. - Библиогр.: 27 назв. - рус.

Розглянуто модель, в якій астенолінзи, що спостерігаються на глибинах 50 - 100 км в Центральній Європі, є продуктом теплової нестійкості частково розплавленого шару. Цей шар можна ототожнити із зоною знижених швидкостей поперечних сейсмічних хвиль (ЗЗШПХ), що спостерігається на глибинах 250 - 450 км і територіально корелює з астенолінзами. Модель зважає на те, що верхня границя ЗЗШПХ розташована поблизу рівня інверсії густини розплаву та твердої фази. Тому нестійкою є тільки порівняно тонка верхня частина ЗЗШПХ, внаслідок чого розміри частково розплавлених тіл, що утворюються та спливають на підкорові глибини, виявляються набагато меншими за товщину ЗЗШПХ. Обгрунтовано можливість наближеного розв'язання проблеми як задачі про релей-тейлоровську нестійкість із додатковими обмеженнями на інкременти зростання, що беруть до уваги теплову релаксацію.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д217.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14153 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Хазан Я. М. 
Трещины растяжения и сдвига в модели Дагдейла - Баренблатта / Я. М. Хазан, Ю. А. Фиалко // Геофиз. журн.. - 2001. - 23, № 5. - С. 13-30. - Библиогр.: 44 назв. - рус.

У моделі Дагдейла - Баренблатта отримано точні розв'язки для рівноважних двовимірних щілин розтягнення та зсуву в нескіченному пружному просторі.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д340.44

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14153 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Гутерман В. Г. 
Может ли трещина гидро-, магморазрыва породить трещину сдвига? / В. Г. Гутерман, Я. М. Хазан // Геофиз. журн.. - 2003. - 25, № 1. - С. 55-71. - Библиогр.: 26 назв. - рус.

Викладено результати числового і фізичного моделювання розповсюдження тріщин гідророзриву, які свідчать про те, що квазірівноважні тріщини гідророзриву розповсюджуються як тріщини розтягу. Проте якщо внутрішній зверхлітостатичний тиск перевищує рівноважне значення, так що перевищеними є як міцність порід щодо розтягу, так і міцність щодо зсуву, утворюється кінцева тріщина зсуву, що спричинює сейсмічну подію. Оскільки зростання довжини тріщини супроводжується зменшенням рівноважного тиску, ймовірність утворення кінцевої тріщини зсуву зростає в процесі розповсюдження тріщини у згоді з основним припущенням моделі підготовки землетрусів інтрузивного типу. Показано також, що структура зони непружної деформації (ЗНД) на кінчику тріщини змінюється з глибиною. У верхній корі ЗНД витягнута вздовж площини тріщини, а руйнування відбувається внаслідок розтягу у цій когезійній зоні. Починаючи з середньої кори на кінчику тріщини утворюється зона руйнування, витягнута перпендикулярно площині тріщини, а розкриття тріщини відбувається внаслідок зсуву по цій зоні.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д390.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14153 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Арясова О. В. 
Частичное плавление горных пород: связность включений расплава при плавлении по граням зерен кристаллической структуры / О. В. Арясова, Я. М. Хазан // Геофиз. журн.. - 2005. - 27, № 4. - С. 578-588. - Библиогр.: 37 назв. - рус.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д340.445

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14153 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
10.

Хазан Я. М. 
Источник кимберлитов - мантия обычного состава / Я. М. Хазан, Ю. А. Фиалко // Геофиз. журн.. - 2005. - 27, № 1 [cпец. вып.]. - С. 136-145. - Библиогр.: 41 назв. - рус.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д342.531

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14153 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
11.

Хазан Я. М. 
Пространственное фракционирование редкоземельных элементов в мантии кратонов: анализ наблюдений, модель и связь с кимберлитообразованием / Я. М. Хазан, О. В. Арясова // Геофиз. журн.. - 2007. - 29, № 6. - С. 45-63. - Библиогр.: 54 назв. - рус.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д342.531

Шифр НБУВ: Ж14153 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
12.

Гинтов О. Б. 
Важное событие в научной жизни геологов и геофизиков / О. Б. Гинтов, Я. М. Хазан // Геофиз. журн.. - 2008. - 30, № 6. - С. 161-164. - рус.

Надано стислий огляд конференції "Тектонофізика і актуальні питання наук про Землю", що відбулася у Москві (Росія) 13 - 17 жовтня 2008 р.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д20 + Д3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14153 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Гинтов О. Б. 
Несколько важных шагов в направлении комплексирования сейсмологии и тектонофизики / О. Б. Гинтов, Я. М. Хазан // Геофиз. журн.. - 2009. - 31, № 2. - С. 160-162. - Библиогр.: с. 162 - рус.

Прорецензовано цикл статей проф. С. І. Шермана та його колег щодо вивчення зв'язку сейсмічної небезпеки з розломною тектонікою на базі 40-річного (1960 - 2000) сейсмічного моніторингу території Центральної Азії та Байкальської рифтової зони. Це дало можливість установити нові закономірності, що розширюють наші знання у питаннях прогнозу землетрусів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д217.1 + Д390.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14153 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Хазан Я. М. 
Не тратьте времени на ознакомление с чужими ошибками / Я. М. Хазан // Геофиз. журн.. - 2009. - 31, № 6. - С. 164-166. - Библиогр.: с. 166 - рус.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д211 + Д68

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14153 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
15.

Арясова О. В. 
Пространственно-временные корреляции между траппами, карбонатитами и кимберлитами / О. В. Арясова, Я. М. Хазан // Геофиз. журн.. - 2012. - 34, № 4. - С. 70-77. - Библиогр.: с. 76-77 - рус.

Спираючись на найбільш повні сучасні бази даних платобазальтів, карбонатитів і кімберлітів, продемонстровано існування просторово-часових кореляцій між цими трьома типами внутрішньоплитового магматизму. Ці кореляції повсюдно проявляються в Євразії та Африці, але відсутні у Північній Америці. Ймовірною причиною таких кореляцій є взаємодія з літосферою "голови" гігантського мантійного плюму, яка майже одночасно викликає магматизм на території розміром порядка перших тисяч кілометрів, об'єм і склад якого залежать від тектонічної будови і теплового стану літосфери. Відмінність Євразії і Африки, з одного боку, і Північної Америки, з іншого, пов'язана, певно, з тим, що за останні 350 млн років Північна Америка, на відміну від Євразії та Африки, не розташовувалась над африканською або тихоокеанською областями генерації плюмів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д342.5 + Д347.54

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14153 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Арясова О. В. 
Крупномасштабное фракционирование редкоземельных элементов в мантии кратонов / О. В. Арясова, Я. М. Хазан // Доп. НАН України. - 2007. - № 8. - С. 110-115. - Библиогр.: 15 назв. - рус.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д451.7

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж22412/а Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
17.

Арясова О. В. 
Диффузионная уравновешенность мантийных пород / О. В. Арясова, Я. М. Хазан // Доп. НАН України. - 2009. - № 4. - С. 100-106. - Библиогр.: 14 назв. - рус.

Аналіз спостережуваних вмістів рідкісноземельних елементів у клінопіроксені та гранаті ксенолітів кімберлітів та оцінка часу дифузійної релаксації показали, що на глибинах, які перевищують 6 - 7 ГПа, мантійні породи є дифузійно врівноваженими. Наслідком цього є незалежність рідкісноелементного складу насичених розплавів, тобто розплавів, що знаходяться у рівновазі з материнськими породами, від модального складу останніх і масового вмісту розплаву. Більше того, в дифузійно врівноваженій породі всі вмісти у мантійних мінералах можуть бути виражені через один з них. Унаслідок цього вмісти рідкісних і розсіяних елементів у насиченому розплаві майже повністю визначаються єдиним істотним параметром. Це може бути головною причиною подібності рідкісноелементних спектрів у світових кімберлітових провінціях.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д451.7

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж22412/а Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Арясова О. В. 
Формирование редкоэлементного состава кимберлитов в процессе их перколяционной сегрегации / О. В. Арясова, Я. М. Хазан // Доп. НАН України. - 2009. - № 5. - С. 123-128. - Библиогр.: 15 назв. - рус.

Запропоновано модель виникнення кімберлітових магм, у якій приймається, що розплави, які виникають у зоні часткового плавлення, досичуються рідкісними та розсіяними елементами (РРЕ) у процесі фільтраційної сегрегації, ймовірно, з виходом на периферію області плавлення. Оскільки мантійні породи на глибинах, що перевищують 6 - 7 ГПа, є дифузійно врівноваженими, рідкісноелементний склад насиченого розплаву, тобто розплаву, який знаходиться в рівновазі з материнською породою, визначається вмістом РРЕ в одному з мінералів твердої матриці і не залежить від її модального складу та масового вмісту розплаву. В такій моделі схожість максимальних вмістів РРЕ у кімберлітових світових провінціях є наслідком повної насиченості розплавів, а розкид спостережуваних значень - варіаціями вмістів РРЕ у мантійних мінералах, а також існуванням реального або ефективного порога просочування.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д342.531

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж22412/а Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Арясова О. В. 
Взаимодействие просачивания и неупругой деформации пористости при сегрегации расплава в частично расплавленных системах / О. В. Арясова, Я. М. Хазан // Доп. НАН України. - 2010. - № 4. - С. 110-116. - Библиогр.: 5 назв. - рус.

Зазначено, що тиск у розплаві, що заповнює пористість у частково розплавленій системі, визначається конкуренцією просочування, яке наближає градієнт тиску в розплаві до гідростатичного, збільшуючи різницю тисків між розплавом і матрицею, та непружною деформацією пор, що призводить до зменшення цієї різниці тисків. Одержано загальне рівняння, що описує взаємодію просочування та непружної деформації і замикає систему визначаючих рівнянь динаміки двофазного середовища.


Індекс рубрикатора НБУВ: В253.341 + К303-13

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж22412/а Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Арясова О. В. 
Сегрегация расплава внутри ограниченных частично расплавленных зон с низкой степенью плавления: результаты численного моделирования / О. В. Арясова, Я. М. Хазан // Доп. НАН України. - 2010. - № 5. - С. 109-115. - Библиогр.: 10 назв. - рус.


Індекс рубрикатора НБУВ: К203.32

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж22412/а Пошук видання у каталогах НБУВ 


...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського