Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Книжкові видання та компакт-диски (121)
Пошуковий запит: (<.>U=П032.342.91$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 63
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Малиновська І. М. 
Перебіг мікробіологічних процесів у сірому лісовому грунті, забрудненому важкими металами / І. М. Малиновська, Ю. І. Літвін // Вісн. Харк. нац. аграр. ун-ту. Сер. Біологія. - 2013. - Вип. 1. - С. 95-102. - Бібліогр.: 100 назв. - укp.

Досліджено перебіг мікробіологічних процесів у сірому лісовому грунті, забрудненому зростаючими дозами важких металів протягом доби. Встановлено, що підвищення рівня забруднення полютантами призводить до зміни чисельності і фізіолого-біохімічної активності мікроорганізмів досліджених еколого-трофічних і функціональних груп. Індикаторними групами на забруднення важкими металами виявилися азотобактер, пігментоутворюючі мікроміцети і денітрифікатори, чисельність яких у грунті без рослин зменшується прямо пропорційно збільшенню дози забруднення: за 5 ГДК - на 1,85 %, за 10 ГДК - у 2,4 разу, за 100 ГДК - у 55,7 разу. В результаті забруднення змінюється спрямованість мінералізаційних процесів: в грунті без рослин мінералізація сполук азоту інтенсифікується у 2,54 - 3,35 разу, у кореневій зоні - у 1,70 - 5,96 разу; істотно прискорюється процес освоєння органічної речовини грунту. За відсутності рослин короткотермінове забруднення грунту важкими металами не впливає на активність мінералізації гумусу, а у кореневій зоні рослин призводить до уповільнення розкладання гумусових сполук на 17,2 - 35,8 %.


Індекс рубрикатора НБУВ: П034.14-25 + П032.342.91

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69512/Б. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Митропольський І. Є. 
Перспективні оптичні методи щодо визначення вмісту важких металів у грунтах і поверхневих водах / І. Є. Митропольський, В. В. Кузьма, В. Г. Дробнич, С. С. Поп // Укр. фіз. журн.. - 2014. - 59, № 2. - С. 107-115. - Бібліогр.: 18 назв. - укp.

Надано теоретичну і апаратурну реалізацію методів іон-фотонної спектроскопії та допплерівської томографії для здійснення аналізу складових навколишнього середовища на вміст важких металів (Cd, Cu, Pb, Zn). Визначено основні кількісні характеристики методів, які вказують на їх високу концентраційну чутливість до важких металів. Адаптований до задач екологічного моніторингу метод допплерівської томографії з лазерним збудженням відкриває можливість безеталонного елементного аналізу мікродомішок.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д222.12 + П032.342.91 в

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж26988 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Флоря Л. В. 
Оцінка рівня забруднення грунтів важкими металами та їх вплив на урожайність сільськогосподарських культур у Північно-Західному Причорномор'ї / Л. В. Флоря // Вісн. Одес. держ. екол. ун-ту. - 2012. - Вип. 13. - С. 131-141. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Запропоновано результати агроекологічної оцінки грунтів Одеської області по районах за 2000 - 2007 рр. та рівня забруднення важкими металами, а також їх вплив на урожайність сільськогосподарських культур (озима пшениця, ярий ячмінь та кукурудза). Наведено гранично допустимі концентрації важких металів в грунтах і допустимий вміст за показником шкідливості.


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.342.91 + П147

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж25471 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Алєксєєва Т. М. 
Стан грунтового покриву як індикатор екологічної небезпеки / Т. М. Алєксєєва, Т. Ф. Козловська, Л. А. Бездєнєжних // Екол. безпека. - 2011. - № 1. - С. 73-77. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

Проведенные исследования выявили накопление тяжелых металлов в грунтах центральной части г. Кременчуг. Наибольшая степень накопления наблюдалась для меди (Кс = 33,4), свинца (Кс = 5,2) и цинка (Кс = 60,8), что подтвердило возможность использования методов индикации для оценки уровней экологической опасности техногенно нагруженных компонентов окружающей природной среды.


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.342.91 + Б1 в052

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100076 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Єгорова Т. М. 
Фоновий уміст важких металів як екологічна характеристика грунтів Лісостепу / Т. М. Єгорова // Агроекол. журн.. - 2014. - № 1. - С. 28-35. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Висвітлено актуальність фонових величин вмісту важких металів у грунтах для виконання агроекологічних завдань. Наведено результати статистичного аналізу розподілу Ba, Pb, Cr, Mn, Ni, Mo, V, Cu, Zn, Sr, Co у грунтах зональних ландшафтів Лісостепу України. Викладено визначальні чинники природної міграції хімічних елементів у ландшафтах орних земель з грунтами опідзоленими і чорноземами типовими. Показано відповідність між особливостями природних грунтоутворювальних процесів та фоновим вмістом важких металів у грунтах геохімічних ландшафтів кислого кальцієвого і кальцієвого класів міграції. Запропоновано застосовувати фоновий вміст важких металів у грунтах зональних ландшафтів України у регіональній системі агроекологічного нормування та вибору територій для вирощування органічної сільськогосподарської продукції.


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.342.91

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23660 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Самохвалова В. Л. 
Біологічні методи ремедіації грунтів, забруднених важкими металами / В. Л. Самохвалова // Біол. студії. - 2014. - 8, № 1. - С. 217-236. - Бібліогр.: 103 назв. - укp.

На основі аналізу й узагальнення результатів ретроспективних інформаційно-аналітичних досліджень надано огляд наявної наукової інформації щодо біологічних методів ремедіації грунтів, забруднених важкими металами, як складової розробленої системи методів екологічної реабілітації грунтів. Відокремлено та проаналізовано переваги й обмеження використання класу біологічних методів ремедіації грунтів, групи методів біодеградації забруднення та біонакопичення як найбільш поширених і динамічно розвинутих напрямів детоксикації та деконтамінації хімічно забруднених грунтів. Біологічні методи ремедіації забезпечують екологічно безпечне поліпшення стану грунтів без кардинального втручання у природні процеси. Запропоновано концептуальну модель використання біологічних методів на забруднених грунтах, що включає оптимізацію грунтового середовища та поліпшення властивостей грунтової системи, біодетоксикацію та біодеконтамінацію через розширення популяцій грунтових мікроорганізмів, використання рослин фітомеліорантів за одночасного впливу на біологічну та косну складові грунту. Визначено перспективи подальшого розвитку методів біоремедіації грунтів за впливу фактора забруднення важкими металами.


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.342.91 + П038.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100193 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Сачко Р. Г. 
Вміст важких металів у біологічній системі: довкілля - корми - тварина - продукція тварин в агроекологічних умовах Лісостепу України / Р. Г. Сачко, Я. В. Лесик, А. З. Пилипець, О. С. Грабовська, Г. Г. Денис, Ю. В. Мартин // Наук.-техн. бюл. Ін-ту біології тварин та Держ. н.-д. контрол. ін-ту ветпрепаратів та корм. добавок. - 2013. - Вип. 14, № 1/2. - С. 315-318. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Наведено результати досліджень вмісту важких металів у ланцюгу: грунт - вода - корми - тварина - продукція тварин. Встановлено, що з досліджуваних металів (Sr, Сd, Pb та Sn) у зразках грунту вміст свинцю був найвищим. Вміст стронцію у соломі та сінажі перевищував гранично допустимі концентрації (ГДК - 0,40 мг/кг корму). Рівень інших важких металів у зразках кормів, заготовлених у господарстві і які входили до раціону корів, не перевищував (ГДК). Вміст стануму у молоці та крові корів, що утримувались у господарстві СГПП "Лище", яке знаходиться в біогеохімічній провінції Лісостепу, був найвищий, але не перевищував максимально допустимого рівня цього елемента в досліджуваному біологічному матеріалі. У відібраних зразках шерсті корів, з господарства СГПП "Лище" Волинської області, вміст стронцію та свинцю перевищував (ГДК). Найвищий вміст стануму в шерсті свідчить про накопичення цього елемента в організмі корів впродовж тривалого часу.


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.342.91 + П857.21

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж72108 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Стахів І. Р. 
Композиційна модель розподілів складових природно-техногенного середовища (на прикладі Київської агломерації) : автореф. дис. ... канд. геол. наук : 04.00.05 / І. Р. Стахів; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. - К., 2013. - 20 c. - укp.

Оцінено стан забруднення грунтів і атмосферного повітря Київської агломерації на основі композиційної моделі. Здійснено порівняльний аналіз класичних моделей розподілів із запропонованою композиційною моделлю розподілів (нормальний та композиційно логнормальний розподіл). Встановлено, що композиційна модель краще описує розподіли і дозволяє виконувати стійкі оцінювання сумарних площ перевищення критичних границь вмісту важких металів у грунтах та шкідливих домішок в атмосферному повітрі. Уперше розроблено метод доповнення додаткових точок до кондиційної мережі спостережень на основі реальної бази спостережень (16 точок). Побудовано моделі просторового розподілу за методом доповнення додаткових точок, які дозволяють більш точно відтворити динаміку в місті. Доведено ефективність застосування трипараметричної логарифмічної моделі для прогнозу стану захворюваності у Києві з достатньо високою точністю, шляхом порівняння прогнозованих значень з реальними даними.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д232.1 + Р121 + П032.342.91

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА404339 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Самохвалова В. Л. 
Спосіб екологічної ремедіації грунту, техногенно забрудненого переважно кадмієм, свинцем, цинком та хромом / В. Л. Самохвалова, А. І. Фатєєв, С. Г. Зуза, В. О. Зуза, В. М. Горякіна // Агрохімія і грунтознавство : міжвід. темат. наук. зб. - 2014. - Вип. 81. - С. 51-59. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Обгрунтовано спосіб ремедіації грунту, техногенно поліелементно забрудненого переважно Cd, Pb, Cr, Zn, у якому за рахунок використання сульфату заліза з додатковим внесенням біогумусу як активатора самоочищення грунту та грунтополіпшувача пролонгованої дії, відповідно до рівня забруднення грунту забезпечується відновлення його природних властивостей і створення резерву поживних речовин у грунті, що сприяє відновленню продуктивності рослин і забезпеченню екологічної реабілітації забрудненої системи грунт - рослина. Технічним результатом розробленого способу є прискорення мікробіологічних процесів, фізико-хімічної адсорбції важких металів різних класів небезпеки у грунті шляхом комплементарного внесення структурополіпшувачів органічного та неорганічного типу, чим забезпечується ефективна ремедіація техногенно забруднених грунтів, розширюється спектр важких металів, нездатних до міграції у суміжні з грунтом середовища й оптимізація та відновлення гумусового стану грунту.


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.342.91 + П038.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29253 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Єгорова Т. М. 
Фоновий вміст важких металів та його екологічна інформативність у грунтах ландшафтів зони Українського Полісся / Т. М. Єгорова // Агрохімія і грунтознавство : міжвід. темат. наук. зб. - 2014. - Вип. 81. - С. 65-72. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

Розглянуто різні підходи до визначення фонового вмісту хімічних елементів. Викладено актуальність фонових значень вмісту важких металів у грунтах для вирішення агроекологічних завдань. Надано результати статистичного аналізу розподілу вмісту Ba, Pb, Cr, Mn, Ni, Mo, V, Cu, Zn, Sr, Co у грунтах зональних ландшафтів Українського Полісся. Викладено визначальні фактори природного розсіювання та концентрації хімічних елементів у дерново-підзолистих і дерново-підзолистих глейових грунтах. Із застосуванням кларків і коефіцієнтів концентрації показано відповідність між особливостями природних процесів міграції та визначеними фоновими значеннями важких металів у грунтах геохімічних ландшафтів кислого та кислого глейового класів. Запропоновано застосовувати фоновий вміст важких металів у грунтах зональних ландшафтів України у регіональній системі агроекологічного нормування та вибору територій для вирощування сільськогосподарської продукції.


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.342.91 + П038

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29253 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Коваль В. В. 
Динаміка забруднення вод сільськогосподарського призначення важкими металами / В. В. Коваль, С. О. Кучерявий, В. О. Наталочка, В. М. Нечитайло, О. Г. Фесенко // Вісн. Полтав. держ. аграр. акад.. - 2014. - № 2. - С. 58-62. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Наведено результати досліджень вмісту солей важких металів у природних водоймах Полтавської області. Підкреслено, що одним із забруднювачів вододжерел є хімізація сільського господарства. Дослідження проводились у 2008 - 2012 рр. на базі Полтавського обласного державного проектно-технологічного центру охорони родючості грунтів і якості продукції. Результати їх показали, що перевищень ГДК не спостерігається, отже, є передумови для ведення в регіоні екологічного землеробства. Однак необхідною передумовою цього є наявність об'єктивної інформації щодо агроекологічного стану грунтових і водних ресурсів, а також впровадження екологічно безпечних технологій вирощування сільськогосподарських культур.


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.342.91

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69944 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Лысенко Л. Л. 
Электроосмотическая интенсификация массопереноса при очистке почвы от тяжелых металлов / Л. Л. Лысенко // Укр. хим. журн.. - 2015. - 81, № 1/2. - С. 111-116. - Библиогр.: 16 назв. - рус.

Проведено экспериментальное исследование закономерностей электроосмотического переноса порового раствора при электроочистке дерново-подзолистой почвы. Изучено влияние конструкционных особенностей системы, включающей электрохимически активную пористую диафрагму, на скорость и стабильность электроосмотического потока. Показано, что при использовании модификации, обеспечивающей интенсивную электроосмотическую промывку десорбирующим раствором почвы, загрязненной никелем, степень очистки и выход никеля по току увеличиваются почти в 2 раза по сравнению с обработкой в стандартных условиях.


Індекс рубрикатора НБУВ: Г574.5 + П032.342.91

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж21854 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Самохвалова В. Л. 
Фіторемедіація техногенно забруднених грунтів / В. Л. Самохвалова, А. І. Фатєєв, С. Г. Зуза, Я. А. Погромська, В. О. Зуза, Є. В. Панасенко, П. Ю. Горпинченко // Агроекол. журн.. - 2015. - № 1. - С. 92-100. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.

За результатами грунтово-геохімічних досліджень зон впливу джерел техногенних емісій забруднення ВАТ "Укрцинк", ВАТ "Авдіївський коксохімічний завод" Донецької обл. розроблено методичний підхід до вдосконалення фіторемедіації забруднених важкими металами (ВМ) грунтів. Обгрунтовано спосіб фіторемедіації техногенно забруднених ВМ грунтів для ефективного їх використання, що передбачає розширення спектра застосування фіторемедіантів домінуючих травіянистих дикоростучих видів рослин конкуруючих родин Asteraceae, Fabaceae та Роасеае з їх чергуванням у просторі і часі для вилучення ВМ різних класів небезпечності з грунтів, підвищення ефективності їх біологічної ремедіації з різних шарів грунту із збільшенням глибини очищення безпосередньо у районі забруднення ВМ (in situ) на тлі мінімізації необхідних витрат. Технічним результатом розробленого способу є розширення спектра використання рослин-ремедіантів стійких до забруднення конкурентних родин із різним біологічним потенціалом щодо фітоекстрагування і фітоакумулювання ВМ, чим забезпечується здешевлення очищення грунту, оптимізація його використання внаслідок скорочення терміну біологічної ремедіації та відновлення якості забруднених грунтів з одночасним уникненням зайвого технологічного навантаження на нього.


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.342.91 + П038.11

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23660 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Шевцова О. О. 
Дослідження можливості вирощування рослин на відвалах вугільних шахт Донбасу та оцінка накопичення на них важких металів / О. О. Шевцова, Н. Л. Хименко // Зб. наук. пр. Харків. ун-ту Повітр. сил. - 2015. - Вип. 3. - С. 119-121. - Бібліогр.: 5 назв. - укp.

Розглянуто стан вивченості проблеми забруднення грунту важкими металами в районі діяльності вугледобувних підприємств на основі аналізу науково-дослідницьких робіт та патентної документації. Наведено результати експериментальних досліджень вмісту важких металів у породних відвалах Донецько-Макіївського вугільного району. Вивчено вплив забруднення грунту важкими металами на деякі фізіологічні та біохімічні процеси в сільськогосподарських рослинах.


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.342.91 + П127

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70455 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Кармазиненко С. П. 
Важкі метали у компонентах навколишнього середовища м. Маріуполь (еколого-геохімічні аспекти) : [монографія] / С. П. Кармазиненко, І. В. Кураєва, А. І. Самчук, Ю. І. Войтюк, В. Й. Манічев; НАН України, Ін-т географії, Ін-т геохімії, мінералогії і рудоутворення ім. М.П. Семененка, Ін-т геохімії навколиш. середовища. - Київ : Інтерсервіс, 2014. - 168, [32] c. - Бібліогр.: с. 140-160 - укp.

Увагу приділено еколого-геохімічним дослідженням окремих компонентів навколишнього природного середовища (грунтів, рослинності, донних відкладів) Маріуполя щодо їх забрудненості важкими металами. Визначено поняття "навколишнє середовище міста" та його основні компоненти, розглянуто історію досліджень, поняття, властивості й екотоксикологічний вплив важких металів на окремі компоненти довкілля. Проаналізовано основні джерела забруднення навколишнього середовища міста та його екологічні проблеми. Охарактеризовано особливості мікроморфологічного, мінералогічного, спектрального, атомно-абсорбційного аналізу, методик визначення форм знаходження важких металів, оцінки аерогенного забруднення та біогеохімічних досліджень. Розроблено загальний алгоритм еколого-геохімічних досліджень грунтів і відкладів з використанням результатів мікроморфологічного, мінералогічного, спектрального й атомно-абсорбційного аналізу. Наведено результати еколого-геохімічних досліджень грунтів, рослинності та донних відкладів. Мікроморфологічний і мінералогічний аналіз використано для з'ясування й уточнення генезису грунтів. Запропоновано заходи щодо зменшення вмісту важких металів у грунтах та інших компонентах навколишнього середовища.


Індекс рубрикатора НБУВ: Б1(4УКР-4ДОН-2МАР) в052,021 + П032.342.91

Рубрики:

Шифр НБУВ: СО33333 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Сіліч І. О. 
Буферні властивості грунтів як показник забруднення важкими металами едафотопів Криворізької урбоекосистеми / І. О. Сіліч // Агроекол. журн.. - 2015. - № 3. - С. 65-68. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Здійснено оцінювання екологічного стану едафотопів щодо буферності грунтового покриву. Встановлено, що для грунтів Криворізької урбоекосистеми характерна лужна реакція та вміст гумусу в межах 2 %. Розраховано сумарний показник забрудненості грунтів важкими металами (Zc), що відображає інтегральний ефект впливу всієї групи досліджуваних елементів на екологічний стан едафотопу, та за його результатами встановлено помірно небезпечну категорію забрудненості важкими металами - для грунтів Саксаганського p-ну і допустиму категорію - для всіх інших досліджуваних територій міста. Одержані дані свідчать про наявність в едафотопах Криворізької урбоекосистеми обмежувальних чинників надлишкового залучення хімічних елементів в біологічні цикли.


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.43 + П032.342.91

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23660 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Захарова М. А. 
Особливості міграції та акумуляції важких металів у зрошуваних агроландшафтах Інгулецької зрошувальної системи / М. А. Захарова // Агрохімія і грунтознавство : міжвід. темат. наук. зб. - 2015. - Вип. 84. - С. 105-111. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Наведено результати тривалих досліджень вмісту важких металів (ВМ) у зрошуваних агроландшафтах Інгулецької зрошувальної системи (ІЗС). Встановлено, що для зрошення застосовують воду, яка у різні періоди істотно відрізняється за вмістом ВМ і яку відносять до різних класів якості - від I класу (придатна для зрошення) до III класу (непридатна для зрошення). Вміст у дренажній воді ІЗС переважної більшості досліджуваних елементів є нижчим, ніж у зрошувальній воді, що свідчить про можливу їх акумуляцію у грунто-підгрунті та підвищений винос урожаєм сільськогосподарських культур (СГК). Відзначено, що тривале зрошення суттєво не вплинуло на вміст ВМ (валовий, кислоторозчинних і рухомих форм) у грунтах ІЗС - він є близьким до фонових значень і суттєво не змінюється під впливом зрошення. Виявлено, що низька якість зрошувальних вод істотно впливає на концентрацію ВМ у зерні СГК, що погіршує його якість. Вміст ВМ в овочевих і кормових культурах меншою мірою залежить від якості зрошувальних вод, що надає змогу одержмувати врожаї належної якості. Здобуті шляхом багаторічних досліджень дані свідчать про необхідність постійного контролю вмісту ВМ в усіх компонентах системи зрошувальна вода - зрошуваний грунт - рослини.


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.342.91 + П032.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29253 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Голубченко В. Ф. 
Вміст важких металів у грунтах Одеської області / В. Ф. Голубченко, Е. В. Куліджанов, О. А. Лаптєва // Агроекол. журн.. - 2015. - № 4. - С. 58-62. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

Висвітлено питання використання методів визначення і оцінювання вмісту в грунтах мікроелементів і важких металів за їх вилучення екстрагентами 1н HCl і ацетатно-амонійним буферним розчином з pH 4,8 під час агрохімічної паспортизації земель сільськогосподарського призначення в Одеській області. Оцінка вмісту мікроелементів з використанням ацетатно-амонійного буфера засвідчила, що 41,6 % грунтів за вмістом міді і 11,5 % за вмістом кобальту відповідно характеризуються як дуже низько і низько забезпечені, а за вилучення 1н HCL ці показники були на рівні високозабезпечених. Рівень забруднення грунтів кадмієм підвищився у порівнянні з раніше визначеним у чорноземах звичайних, чорноземах південних, дернових і намитих грунтах. Встановлено, що зміни значень вмісту в грунтах мікроелементів і важких металів обумовлені інтерпретаціями методів визначення і оцінювання, а не фактичним станом грунтів.


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.342.91

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23660 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Коріновська О. М. 
Функціонально-екологічні особливості мікроміцетів у техногенних едафотопах Криворіжжя : автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.16 / О. М. Коріновська; Чернів. нац. ун-т ім. Ю. Федьковича. - Чернівці, 2015. - 22 c. - укp.

Досліджено нагромадження різних за рухомістю форм важких металів та їх вплив на структурну організацію угруповань мікроскопічних грибів в техноземах, що призводить до формування угруповань мікроміцетів, які відрізняються від мікоценозів природних грунтів. На підставі визначення частоти трапляння видів в угрупованнях, індексів видового різноманіття, домінування та коефіцієнта подібності Серенсена доведено, що в техноземах збіднюється видове різноманіття мікроміцетів за рахунок зменшення кількості домінантних видів. Встановлено різну чутливість мікроміцетів до сполук важких металів, яка виявляється, зокрема, в змінах морфологічних і культуральних ознак, що можна використовувати для біоіндикації грунтів. Використання органо-мінеральних добрив на основі осадів міських стічних, в порівнянні з амофосом, знижує частоту трапляння \i Fusarium oxysporum, \i0 який є збудником кореневої гнилі у рослин.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е40*85:П03 + П032.342.91

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА419559 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Савосько В. Н. 
Тяжелые металлы в почвах Кривбасса : [монография] / В. Н. Савосько. - Кривой Рог : Дионат, 2016. - 287 c. - Бібліогр.: с. 240-283 - рус.

Изложены современные взгляды на проблему чрезмерного содержания тяжелых металлов в почвах промышленных регионов. На примере Криворожского горно-металлургического региона рассмотрены основные аспекты накопления тяжелых металлов в почвах: источники и пути их природного поступления, особенности антропогенных потоков этих элементов, закономерности распределения техногенных металлов в почвах. Внимание уделено оздоровлению загрязненных тяжелыми металлами почв Кривбасса с использованием современных технологий: деметаллизации, локализации, деконцентрирования, инактивации и экстракции.


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.342.91

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА804810 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського