Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
Пошуковий запит: (<.>U=Д344.04$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 6
Представлено документи з 1 до 6

      
Категорія:    
1.

Юровский Ю. Г. 
Геохимические аспекты загрязнения прибрежно-морской зоны / Ю. Г. Юровский // Екологія довкілля та безпека життєдіяльн. - 2006. - № 2. - С. 23-27. - Библиогр.: 7 назв. - рус.

Аномальные концентрации химических элементов в донных и пляжевых отложениях прибрежной зоны могут иметь природное происхождение. Рассмтрены наиболее опасные из них - тяжелые металлы и радиоактивные минералы, обсуждены миграционная способность элементов в системе вода - донные отложения, влияние веществ загрязнителей на бентоносные организмы и человека. Приведены результаты собственных наблюдений на побережье Черного и Азовского морей.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д344.04 + Е0*827.51

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23889 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Бурдиян Н. В. 
Распространение сульфатредуцирующих бактерий в прибрежных наносах с различным уровнем антропогенной нагрузки / Н. В. Бурдиян // Екол. безпека прибереж. та шельф. зон та комплекс. використ. ресурсів шельфу : зб. наук. пр. - 2012. - Вип. 26, т. 1. - С. 95-98. - Библиогр.: 4 назв. - рус.

Определена численность сульфатредуцирующих бактерий в прибрежных наносах акватории Севастополя (Черное море) с различным содержанием хлороформэкстрагируемого вещества и нефтяных углеводородов в период с июля 2005 и по декабрь 2006 гг. Сравнение полученных данных показало, что наибольшая численность и сравнительно стабильное содержание исследуемой группы бактерий отмечено в прибрежных наносах наиболее загрязненной станции, расположенной вблизи действующего причала и автостоянки и испытывающей антропогенную нагрузку, как со стороны моря, так и со стороны суши.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д344.04

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж71487 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Yaremchuk Ya. V. 
The peculiarities of high-magnesium clay minerals occurrence in Phanerozoic evaporite formations = Еволюція високомагнезіальних глинистих мінералів у евапоритових формаціях фанерозою / Ya. V. Yaremchuk, S. V. Vovnyuk, S. P. Hryniv // Geodynamics. - 2020. - № 1. - С. 52-61. - Бібліогр.: 60 назв. - англ.

Мета дослідження - прослідкувати особливості розподілу високомагнезіальних глинистих мінералів (ВМГМ) морських евапоритових відкладів фанерозою та дослідити залежність поширення магнезіальних глинистих мінералів на тлі інших циклічних процесів в історії Землі, насамперед зміни хімічного складу океанічної води впродовж історії фанерозою Землі. Методика полягає в узагальненні літературних даних про асоціації глинистих мінералів морських евапоритових формацій Світу впродовж фанерозою. За даними 74 літературних джерел (в тому числі і наших попередніх досліджень), що охоплюють 37 морських евапоритових формацій Світу, прослідковано часовий розподіл аутигенних ВМГМ морських евапоритових відкладів. Для виділення вікових проміжків поширення ВМГМ використано сепіоліт, палигорскіт, коренсит, тальк, серпентин і тальк-монтморилоніт. Із усіх досліджених формацій ці мінерали виявлено у 24, які поширені в часі нерівномірно. Так, 18 із них - це евапоритові відклади верхнього протерозою, верхнього карбону, пермі, тріасу, верхнього палеогену та неогену, що утворилися з океанічної води сульфатного хімічного типу. І лише 6 формацій представлені евапоритами кембрію, силуру, девону, нижнього карбону та юри, утворені з океанічної води хлоркальцієвого типу. Основним фактором для утворення в евапоритових басейнах ВМГМ є підвищений вміст магнію, що є характерним для океанічної води сульфатного типу, а другим вагомим фактором появи ВМГМ у евапоритових відкладах є наявність пірокластичного матеріалу: для коренситу - лужного кислого, для сепіоліту та палигорскіту - лужного основного складу. Поширення ВМГМ у морських евапоритових відкладах фанерозою узгоджується з віковими змінами хімічного складу океанічної води. Магнезіальні мінерали приурочені до етапів її сульфатного типу, для якого характерний підвищений вміст магнію. Синхронний із седиментацією вулканізм, який поставляв у солеродний басейн пірокластичний матеріал, на тлі сульфатного типу океанічної води є другим необхідним фактором утворення ВМГМ. Ці геодинамічні процеси, що протікали в гідросфері та літосфері спричиняли еволюційні зміни в поширенні ВМГМ морських евапоритових формацій. Вікові варіації поширення ВМГМ морських евапоритів Світу, що узгоджуються із змінами складу океанічної води та закономірностями еволюції осадового породоутворення в цілому, можуть бути додатковим показником вікового розподілу і прогнозу комплексу корисних копалин, зокрема, калійно-магнієвих солей, мінеральних вод певного хімічного складу, вуглеводнів та ін.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д334 + Д344.04

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16489 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Олійник В. О. 
Структурні, наноструктурні та біоколоїдні перетворення в морських залізоалюмосилікатних осадах та їхні катастрофічні прояви / В. О. Олійник, А. В. Панько, І. Г. Ковзун, В. А. Прокопенко, О. А. Циганович, О. М. Нікіпелова, І. О. Агеєнко // Наносистеми, наноматеріали, нанотехнології : зб. наук. пр. - 2020. - 18, вип. 3. - С. 577-597. - Бібліогр.: 27 назв. - укp.

Досліджено вплив наноструктурно-біоколоїдних процесів у морських осадах на реологічні властивості концентрованих залізоалюмосилікатних дисперсій. Показано, що зміна їх реологічних властивостей суттєво впливає на катастрофічні явища в морських турбідітно-пелагічних осадах. З урахуванням законів фізико-хімічної геомеханіки (ФХГМ) розкрито причини та механізми трансформації дисперсій і осадів в умовах катастрофічних явищ. Встановлено, що такі явища починаються за досягнення механічної напруги, яка відповідає початку переходу від пружньої до пластичної деформації дисперсій і осадів. Під дією різних чинників дружня деформація спочатку переходить до ламінарних ультрааномальної, а потім до гіпераномальної пластичної течії і далі до турбулентної течії через дилататну, реопексну та тиксотропну стадії в умовах зсуву величезних мас осадів і грунтів з утворенням катастрофічних турбідітних потоків. Вперше показано, що такі явища контролюються не стільки контактними наноструктурними взаємодіями у дисперсіях, викликаними колоїдними, нанохімічними та геомеханічними процесами, скільки біоколоїдними, зумовленими спочатку бактеріальними, а потім хімічними реакціями. В останніх процесах важливу роль відіграють залізоредукувальні й автотрофні бактерії, які продукують тисячі амфіфільних ПАР пентидного ряду. Такі ПАР пришвидшують диспергацію мінералів осадів до нанорівня, згідно із законами ФХГМ, за рахунок пришвидшення нанодеструкції залізоалюмосилікатів за механізмом автогідратаційного диспергування.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д344.04

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж72631 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Панько А. В. 
Вплив наноструктурованих залізоалюмосилікатів на катастрофічні процеси на морських схилах і штучних дамбах / А. В. Панько, І. Г. Ковзун, В. А. Прокопенко, О. М. Нікіпелова, О. А. Циганович, В. О. Олійник, К. Е. Панова // Наносистеми, наноматеріали, нанотехнології : зб. наук. пр. - 2020. - 18, вип. 3. - С. 599-618. - Бібліогр.: 37 назв. - укp.

З використанням сучасних фізико-хімічних методів досліджено колоїдні, нанохімічні та наноструктурні трансформації суспензій залізоалюмосилікатних композицій у модельних геомеханохімічних біоколоїдних процесах. Розглянуто механізми катастрофічних процесів та їх вплив на високодисперсні наноструктуровані глибинні морські пелітові осади у суміші з грубодисперсними карбонатно-залізоалюмосилікатними піщаними породами (турбідітами). Розглянуто модельні умови переміщення морських турбідітно-пелітових композицій у складі мулів прибережних шельфових зон із глибиною до 200 м та на підводних континентальних схилах на глибинах у 200 - 2000 м, а також їх поведінку на глибинах у 2 - 8 км і взаємодію в глибоководних (8 - 10 км) міжконтинентальних впадинах і проваллях з магматичними напіврозтопленими залізоалюмосилікатними матеріалами. Вперше розглянуто й обгрунтовано механізми складних процесів формування, переміщення, течії, а також коагуляційно-конденсаційного наноструктурування й ущільнення залізоалюмосилікатних композицій зі збереженням розвиненого нано- та мікропористого стану згідно із закономірностями фізико-хімічної геомеханіки та колоїдної нанонауки. Розглянуто роль вітрових і теплових впливів і спровокованих ними надводних турбулентних і підводних ламінарних (термофільних) хвиль для течії залізоалюмосилікатних осадів за катастрофічних явищ. Відмічено важливу роль і вплив на такі явища ефектів гіпераномалії й ультрааномалії в'язкости залізоалюмосилікатних дисперсій за їх переходу від пружнього до пластичного стану. Надано відповідні моделі вказаних явищ і супроводжувальних їх реологічних процесів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д344.04

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж72631 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Radkovets N. 
Dynamics of sedimentation within the Southwestern slope of the East European platform in the Silurian-Early Devonian = Динаміка седиментації в межах південно-західного схилу Східноєвропейської платформи у силурі-ранньому девоні / N. Radkovets, Yu. Koltun // Geodynamics. - 2022. - № 1. - С. 36-48. - Бібліогр.: 23 назв. - англ.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д344.04 + Д443.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16489 Пошук видання у каталогах НБУВ 


 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського