Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (2)Книжкові видання та компакт-диски (10)
Пошуковий запит: (<.>U=Ю3(4УКР)4/5$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 5
Представлено документи з 1 до 5

      
Категорія:    
1.

Кирик Д.  
Петро Лодій: життя, діяльність і вчення : Моногр. / Д. Кирик, А. Сініцина; НАН України. Львів. наук. б-ка ім. В.Стефаника. - Івано-Франківськ : Місто НВ, 2006. - 124 c. - укp.

На підставі архівних джерел зі книгосховищ Львова, Києва, Кракова, Санкт-Петербурга, давньої періодики, епістолярної спадщини визначних філософів висвітлено основні етапи життя та педагогічно-освітянську діяльність визначного та досі мало вивченого українського філософа П.Д.Лодія (1764 - 1829). Проаналізовано праці вченого з філософії, логіки й юриспруденції.

На основе архивных источников из книгохранилищ Львова, Киева, Кракова и Санкт-Петербурга, периодических изданий и эпистолярного наследия выдающихся философов данного периода освещены основные этапы жизни и педагогико-образовательная деятельность выдающего и до настоящего времени мало изученного украинского философа П.Д.Лодия (1764 - 1829). Проанализированы труды ученого по философии, логике и юриспруденции.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР)4/5

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА674596 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Гучко Г. І. 
Кирило-Мефодіївська традиція в українській духовній культурі (ІХ - перша половина ХІХ ст.) : Автореф. дис... канд. філософ. наук : 09.00.05 / Г. І. Гучко; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. - Л., 2005. - 18 c. - укp.

Висвітлено специфіку становлення та утвердження української культурно-філософської ідентичності на основі Кирило-Мефодіївської традиції в українській духовній культурі протягом IX - першої половини XIX ст. Досліджено особливості її прояву в епоху княжої Русі у процесі утвердження християнської релігії та морально-етичного характеру світосприйняття та філософування, відображеного у перекладних і писемних пам'ятках. Зазначено, що у період першого культурно-національного відродження (XVI - XVII ст.) Кирило-Мефодіївська традиція сприяла формуванню етнічно-національної самосвідомості на основі збереження мови та власної культури, про що свідчить діяльність Острозького осередку, Івана Вишенського, поява перших граматик і словників слов'янської мови. Досліджено прояви основної духовної культурної традиції України в XVIII - XIX ст. у процесі утвердження національної ідеї у діяльності "Руської трійці", Кирило-Мефодіївського товариства, творчості І.Котляревського, Т.Шевченка, Г.Квітки-Основ'яненка, М.Костомарова та П.Куліша.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР)4/5 + Ф055.256(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА335499 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Лисоколенко Т. В. 
Ірраціональний досвід в українській філософській думці XVI - XIX ст. : автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.05 / Т. В. Лисоколенко; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О.Гончара. - Д., 2010. - 19 c. - укp.

Проаналізовано твори представників вітчизняної філософії та розглянуто динаміку та специфіку розуміння раціонально незбагненних явищ. Доведено, що актуалізація тем про значущість духовної сутності людини та пошуки шляхів наближення до Бога в загальному контексті творів І. Вишенського, П. Могили, К. Саковича сприяла поширенню граней осмислення ірраціональної проблематики в українській філософії. Виявлено, що у вченні про "внутрішню людину" Г. Сковороди та у "філософії серця" П. Юркевича ідея осягнення таємничого займає вагоме місце. Зазначено, що ірраціональний досвід як окрема ланка в українській історико-філософській спадщині передбачає особливе ставлення до світу та відкриває нові аспекти історико-філософських пошуків вітчизняних діячів XVI - XIX ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР)4/5

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА375317 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Гарат І. В. 
Ідеї ісихазму в творчості острозьких традиціоналістів кінця XVI - початку XVII ст. : автореф. дис. ... канд. філос. наук : 09.00.11 / І. В. Гарат; Національний університет "Острозька академія". - Острог, 2018. - 20 c. - укp.

Показано, що ісихазм як релігійно-філософська течія, будучи продовженням християнського неоплатонізму, остаточно оформився у Візантійській імперії у XIV ст. Ця течія систематизувала й трансформувала неоплатоністські погляди Отців Церкви - Василія Великого, Григорія Ниського, Діонісія Ареопагіта, а також Симеона Нового Богослова. Зазначено, що ідеологія ісихазму набула поширення на українських землях у кінці XIV - на початку XV ст. у результаті "другого південнослов'янського впливу". Помітну роль у продовженні та розвитку ісихастської традиції в Україні відіграли Острозький та Дерманський релігійно-культурні центри, які діяли наприкінці XVI - на початку XVII ст. Проаналізовано погляди авторів - адептів ісихазму, діяльність яких була пов'язана з цими релігійно-культурними центрами: Василя Суразького, Івана Вишенського і Віталія Дубенського. Розглянуто діяльність "практикуючих ісихастів" - Ісакія Борисковича, Іова Княгиницького та Іова Желіза (Почаївського). Показано, що хоча Острозький релігійно-культурний центр почав згортати свою діяльність після смерті князя Василя-Костянтина Острозького в 1609 р., а близько 1636 р. взагалі був ліквідований, його традиції, в т. ч. й традиції ісихазму, було продовжено. Представниками цього напрямку в ХVІІ - ХVІІІ ст. можна вважати Ісайю Копинського, Афанасія Филиповича, Паїсія Величковського. Зауважено, що цю лінію також представляв Григорій Сковорода, який під впливом Просвітництва трансформував ісихастські уявлення.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР)4/5-678 + Э372.27-100

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА434963 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Луханіна Т. П. 
Філософсько-світоглядний зміст українсько-болгарських взаємовпливів (ІХ-ХІХ ст.) : Дис... д-ра філос. наук: 09.00.05 / Т. П. Луханіна; Київський університет імені Тараса Шевченка. - К., 1995. - 377 c. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР)4/5 + Ю3(4БОЛ)4/5

Рубрики:

Шифр НБУВ: ДС49472 Пошук видання у каталогах НБУВ 


 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського