Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (1)Книжкові видання та компакт-диски (7)
Пошуковий запит: (<.>U=Э372.242.092(4УКР)$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 5
Представлено документи з 1 до 5

      
Категорія:    
1.

Таранец С. В. 
Старообрядчество Подолии / С. В. Таранец; ред.: Г. С. Ситько; НАН Украины. Ин-т укр. археографии и источниковедения им. М.С.Грушевского. - К., 2000. - 240 c. - Библиогр.: 56 назв. - рус.

Освещены вопросы истории и современности старообрядчества Подолии. Изучены места компактного проживания староверов, их социальная структура, официальная численность, хозяйственная деятельность, церковная жизнь, взаимоотношения с государством и господствующей Церковью, а также современное состояние старообрядческих общин региона. Данное исследование охватывает период с конца XVII до начала ХХ в. Разработана карта старообрядческих и единоверческих селений Подольской губернии.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.242.092(4УКР) + Т3(4УКР348)0-7

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС34973 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Волошин Ю. В. 
Розкольницькі слободи на території Північної Гетьманщини у ХVІІІ ст.: історико-демографічний аналіз : Автореф. дис... д-ра іст. наук / Ю. В. Волошин; Нац. ун-т "Києво-Могилян. акад.". - К., 2006. - 35 c. - укp.

Проведено комплексне історико-демографічне дослідження поселень російських старовірів, що існували на території Стародубського та Чернігівського полків Гетьманщини у XVIII ст. За допомогою сучасних демографічних методів проаналізовано соціальні процеси у даній етнорелігійній групі за умов існування у чужорідному етнічному середовищі. На підставі вивчення історико-статистичних джерел визначено статевий і віковий склад населення, його природний рух, досліджено розвиток інституту шлюбу та сім'ї, статево-рольову систему та становище жінки у старообрядницькій родині. Визначено антропонімічні особливості старовірів, показано вплив міграційний процесів на формування структури населення та розвиток соціальних процесів. З використанням методу порівняльного аналізу параметрів визначено відмінність історико-демографічних характеристик старообрядницького соціуму від аналогічних показників українського населення регіону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)46-2 + Э372.242.092(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА342635 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Клепалова Г. Ю. 
З історії старообрядництва в Донбасі / Г. Ю. Клепалова, І. Г. Луковенко // Історія України. Маловідомі імена, події, факти : зб. наук. ст. - 2001. - Вип. 18. - С. 286-289. - Бібліогр.: 1 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр55)0-315 + Э372.242.092(4Укр)

Рубрики:

Шифр НБУВ: В342281/Вип. 18 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
4.

Таранець С. 
Історико-археографічні й етнографічні експедиції Музею історії та культури старообрядства України в 1998 - 2017 рр.: завдання, методика, результати / С. Таранець // Укр. іст. журн.. - 2018. - № 4. - С. 231-236. - укp.

Музей історії та культури старообрядства України проводить регулярні історико-археографічні та етнографічні експедиції з 1998 р., хоча виїзди "в поле" було започатковано ще 1994 р. У результаті історико-археографічних, етнографічних експедицій Музею історії та культури старообрядства України впродовж 1998 - 2017 рр.: визначено час та якісні зміни, що відбулися у житті старообрядських громад у радянський період. Для старовірів цим часом виявилися 1950 - 1960-ті рр., коли пішло покоління людей, світогляд і цінності яких сформувалися ще у царській Росії; кожне наступне покоління старообрядців ставало носієм радянського способу життя. Для старовірів 1960-ті рр. стали тим рубежем, коли вони почали відмовлятися від власної системи цінностей і характерних традиційних норм поведінки у повсякденному житті та побуті, замінюючи їх новими і, як тоді здавалося, більш прогресивними формами соціальної поведінки. Проведено підрахунок кількості старообрядців, що мешкють в Україні, визначено їх чисельність на рівні 65 тис. осіб, що в понад утричі менше у порівнянні з дореволюційним періодом. Розкрито конфесійну структуру старообрядської спільноти, як по окремих регіонах, так і по країні у цілому; зафіксовано перехід старообрядців із більш радикальних до менш радикальних згод. Вивчено діяльність Київської та всієї України єпархії Російської православної старообрядської церкви, встановлено спадкоємність її єпископату. Виявлено знову сформовані духовні центри безпопівців, зокрема всеукраїнський центр старовірів поморської згоди у Житомирі, духовні центри поморців місцевого значення в м. Літин Вінницької обл. й м. Коростень Житомирської обл.; встановлено відсутність координаційного органу у зникаючої федосєєвської згоди. Записано понад 230 російських та українських народних пісень, частівок, балад, колядок, похоронних голосінь у російському середовищі 9 областей України й серед українців Південно-Східного Поділля; констатовано слабку збереженість фольклору у старообрядських селищах, що в безпопівців пов'язано також із заборонами на розваги. Зібрано близько 200 справжніх фотографій, які відображають життя старообрядського духівництва, купецтва, міщанства кінця XIX - XX ст., українського населення с. Куренівка Вінницької обл. Зроблено понад 4,2 тис. цифрових фотознімків і більше 800 фотографій на паперовій основі та пластику, які відобразили документи, храми, житло, одяг старовірів, видатних діячів старообрядського руху. Зафіксовано і придбано кілька сотень стародруків, рукописів, сотні одиниць знарядь праці, меблів, одягу росіян та українців. Зібрано й задокументовано багатий ексклюзивний матеріал про останні роки життєдіяльності Куренівських старообрядських монастирів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.242.092(4УКР)-36

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27630 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Релігія   
5.

Таранець С. 
Документальна спадщина Куренівського тримонастир'я: нові археографічні відкриття / С. Таранець // Укр. іст. журн. - 2021. - № 4. - С. 233-237. - укp.

В історії Білокриницької церковної ієрархії Куренівські старообрядські монастирі, що раніше розташовувалися в Ольгопольському повіті Подільської Губернії, відігравали неабияку роль. Надзвичайно довго Нікольський чоловічий монастир був не лише головним центром протиокружництва, збирав тисячі паломників з усієї Російської імперії, але й кузнею кадрів для старообрядців-попівців. У цій старообрядській обителі зародилася ідея неокружництва, сформована тривалими антисинодальними та антимонархічними настроями прихильників давнього благочестя. Зі стін Нікольського монастиря вийшов засновник давньоправославної церкви старообрядців, що не сприймали Окружного послання, перший неокружницький єпископ Антоній II, зведений на московську кафедру 24 липня 1864 р. митрополитом Кирилом Білокриницьким. У неокружницькі архієреї було висунуто цілу низку священноіноків монастиря, серед яких імена єпископів Симеона (Бельченка), Кирила I (Яблочникова), Мефодія (Соколова), Іова (Борисова), Філагрія (Казаєва), Сави (Суржикова), Петра (Глазова). Упродовж 1859 - 1933 рр. у чоловічому монастирі розташовувалася офіційна резиденція старообрядських єпископів балтських. У зв'язку з цим упродовж століть у чоловічому і двох жіночих монастирях склався багатий пласт стародавніх рукописів, стародруків, листів, різного роду грамот, постанов і розпоряджень. Однак у 1932 р. при закритті монастирів більшу частину документальних цінностей було знищено сільськими більшовицькими активістами.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.242.092(4УКР)-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27630 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського