Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (14)Тематичний інтернет-навігатор (13)Наукова електронна бібліотека (246)Автореферати дисертацій (318)Книжкові видання та компакт-диски (837)Журнали та продовжувані видання (95)
Пошуковий запит: (<.>K=ЦЕРКОВН$<.>+<.>K=АРХЕОЛОГІЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 3022
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

1999 рік. Президент України Л.Д.Кучма. - Сторожинець, 1999. - 31 c. - укp. - рус.

Наведено біографічні дані про Президента України Л.Д.Кучму. Викладена передвиборча програма кандидата в Президенти України Л.Д.Кучми у 1994 р., в якої передбачались зміни в галузі державного будівництва, економічної політики, соціального та духовного життя, а також наведені результати виконання Президентом України Л.Д.Кучмою цієї програми, зокрема, у політичній, економічній, соціальній, правоохоронній, оборонній, екологічній, культурній, духовній, церковно-конфесійній сферах, сфері етнонаціональної політики. Розглянуто низку заходів щодо законодавчого та організаційного забезпечення ефективного функціонування механізму державної влади, позитивні кроки по створенню механізму ненасильницького розв'язання внутрішніх суспільних конфліктів, а також по зміцненню засад суспільної та політичної стабільності.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)64-8 Кучма + Х2(4УКР)64

Рубрики:

Шифр НБУВ: Р86245 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Подкупко Т. Л. 
А.Г.Лебединцев - історик, педагог, церковний і громадський діяч / Т. Л. Подкупко // Наук. вісн. Південноукр. держ. пед. ун-ту ім. К.Д.Ушинського. - О., 2000. - Вип. 12. - С. 91-95. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Досліджено діяльність Арсенія Гавриловича Лебединцева - церковного та суспільного діяча ХІХ ст., історика, археографа, викладача Одеської духовної семінарії та Рішельєвської гімназії.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.27-35-028 + Т1(4Укр)5-8

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69786 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Лотоцький О.  
Автокефалія. Т. 1. Засади Автокефалії / О. Лотоцький; Укр. Православ. Церква Київ. Патріархату. - Репр. вид. - К., 1999. - 206 c. - укp.

Розглядаються історичні передумови еволюції церковного устрою, догматичні основи соборності, її форми, джерела соборної конституції, виборче право церковної громади. Аналізуються засади автокефального устрою Східної церкви, зміст і умови автокефальності, конструкція соборного устрою, а також церковно-правні і державно-правні основи автокефалії. Наведено схему автокефального та єпархіального устрою православної церкви.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372-60

Рубрики:

Шифр НБУВ: В342590 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Відейко М. Ю. 
Археологія в Інтернеті : Довідник / М. Ю. Відейко; НАН України. Ін-т археол. - К., 2001. - 123 c. - укp.

Наведено практичні рекомендації щодо користування Інтернетом, які базуються на аналізі сучасного стану можливостей користувачів і провайдерів глобальної комп'ютерної мережі в Україні. Описано "віртуальну археологію" - реконструкцію старожитностей за допомогою комп'ютерного моделювання. Матеріал згруповано за тематично-географічним принципом, розглянуто інтернет-ресурси різних країн. Вміщено словник найбільш вживаних термінів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4 в2:З

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС34803 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Археологія України: Бібліографічний покажчик 1981 - 1990 / ред.: О. С. Онищенко; уклад.: І. Г. Шовкопляс; НАН України. Нац. б-ка України ім. В.І.Вернадського. - К., 1999. - 460 c. - укp.

Вміщено праці дослідників з археології України, суспільних і природничих наук, історії мистецтва, архітектури, етнографії, лінгвістики, що містять відомості про вивчення археологічних пам'яток, опубліковані на території колишнього Радянського Союзу в 1981 - 1990 рр. Покажчик складається з відповідних розділів історії первіснообщинного ладу, античності та середніх віків, палеоантропології, палеозоології, палеоботаніки, фізики, хімії, природознавства, техніки та деяких інших наук, матеріалів про діяльність наукових установ і товариств, музеїв, вузів України та Росії, які брали участь у дослідженні й охороні археологічних пам'яток, опрацюванні проблем археології,а також праць про вчених, які активно досліджували археологічні пам'ятки України та висвітлювали на основі результатів загальні та конкретні питання історії минулих епох південної частини Східної Європи.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(237УКР) я1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС33838 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Архів Коша Нової Запорозької Січі. 1734-1775 : Корпус док. Т. 1 / ред.: П. С. Сохань; упоряд.: Л. З. Гісцова; Центр. держ. іст. архів України. - К., 1998. - 695 c. - (Джерела з історії укр. козацтва). - укp.

Розглядається Архів Коша Запорозької Січі - унікального, історичного джерела, пам'ятки української писемності XVIII століття; в якому всебічно і комплексно відобразився останній сорокарічний період існування запорозького козацтва. Документи охоплюють життя Запорожжя в усіх його проявах: господарську, соціально-правову діяльність, культуру, побут, міжнародні зв'язки, а також адміністративні заходи Запорозького уряду. Частина документів пов'язана з переходом Війська під протекторат Росії у 1734 році. Дуже цінну інформацію містять атестати, видані Кошем, які висвітлюють біографічні відомості про запорожців, їхню службу в куренях і походах за період 1671-1771 рр. Окремо подано документи щодо організації церковної справи на Запорожжі, автономії запорозької церкви.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4-294.1,01 + Ч611.53 + Э372.24-344.8-021

Рубрики:

Шифр НБУВ: В342738 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Кошель О.  
Архієпископ, історик М.В.Сімашкевич / О. Кошель // Людина і політика. - 1999. - № 3. - С. 70-71. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

Досліджено життя одного з фундаторів наукового поділлєзнавства, відомого церковного і культурно-освітнього діяча ХІХ ст. архієпископа М.В. Сімашкевича.


Ключ. слова: М.В. Сімашкевич, Подільська духовна семінарія
Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4Укр)5-8 + Э372.27-35-028

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16653 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Жилюк С. І. 
Без апологетики. Витоки оновлення православної церкви в Україні / С. І. Жилюк. - Житомир : Полісся, 2000. - 164 c. - укp.

Обгрунтовано ідею реформування православної церкви в Україні. З наукових позицій розкрито актуальні для сучасного православ'я історичні, правові та еклезеологічні основи національно-церковної автокефалії, проблеми канонічності, мови богослужіння, Вселенського визнання. Проаналізовано вплив національних і соціальних протиріч на формування догматичних постанов у епоху Вселенських соборів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372-6 + Э372.24-3 + Э372.27-36-018.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА603546 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Благовісник праці : Наук. зб. на пошану акад. Миколи Мушинки / Міжнар. асоц. україністів. - Ужгород; Пряшів, 1998. - 437 с. - укp.

Вивчається внесок Миколи Мушинки у дослідження проблем етнічної історії українців та діяльність москвофілів-русинів на північній Лемківщині в XIX - на початку XX ст. Висвітлюються питання функціонування наукового центру музичного карпатознавства і початки культу книгозбереження на Закарпатті: від монастирських осередків до перших світських бібліотек. Велика увага приділяється етапам формування західноукраїнської модерної поезії та поглядам М.Грушевського про місце казкового епосу в етнокультурному процесі українського народу. Аналізується діяльність Кирило-Мефодіївського товариства в українському національно-визвольному русі. Містяться дані про церковно-офіційну писемність карпато-русинів (Листи єпископа М.М.Ольшавського) тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч21 я434

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж68838 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Болгари в Україні : Наук.-допом. бібліогр. покажч. (1917 - 1941) / ред.: М. І. Сенченко; уклад.: Н. А. Дехтярьова; Кн. палата України. - К., 2000. - 148 c. - (Етноси України). - укp.

Подано інформацію про закони, за якими жила болгарська громада в Україні, а також про законотворчість у давній Болгарії та її вплив на Устав Я.Мудрого й церковні суди. Розкрито спільність історичної долі українського та болгарського народів у етногенезі, релігії, мові, культурі. Визначено роль українців у Болгарії на прикладі творчості видатного громадського діяча, емігранта, професора історії Софійського університету - М.П.Драгоманова. Відображено звичаї, обряди, святкування весіль за народними традиціями тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР=9БОЛ) + Т52(23=УКР6А/Я)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС34525 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Корній Л. П. 
Болгарський наспів з рукописних нотолінійних Ірмолоїв України кінця ХVI - ХVІІ ст. / Л. П. Корній, Л. А. Дубровіна; ред.: Онищенко; НАН України. Нац. б-ка України ім. В.І.Вернадського. Ін-т рукопису. - К., 1998. - 321 c. - (З історії муз. спадщини України). - укp.

Опубліковано церковні монодичні (одноголосі) піснеспіви болгарського наспіву, зафіксовані в українських та білоруських нотолінійних Ірмолоях кінця XVI - XVII ст. з книгосховищ Києва та Львова. Ці Ірмолої розкривають маловідомі сторінки культурних взаємин українського і болгарського народів у їх історичному минулому. Наведено матеріали про болгарський наспів та кодикологічне дослідження, археографічний опис нотолінійних Ірмолоїв, з яких узято зразки болгарського наспіву.


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ313(4БОЛ)4-44 + Щ311.2 я179 н + Э372-503.11

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС33993 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Силантьев В. И. 
Большевики и Православная церковь на Украине в 20-е годы / В. И. Силантьев. - Х. : ХГПУ, 1998. - 232 c. - Библиогр.: с. 202-228 - рус.

На основі архівних документів та інших джерел розкривається характер державно-церковних відносин в Україні в 20-ті рр., висвітлюються основні напрями діяльності КП(б)У по витісненню православної ідеології, а також економічне, політичне і правове становище духовенства та звичайних віруючих в період, коли протистояння більшовицької партії і Православної церкви в республиці набуло особливого загострення і супроводжувалося багатьма трагічними подіями.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-55 + Э372.09(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА585718 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Качковський Л.  
Великий церковний розкол: догматичні причини і світські наслідки / Л. Качковський // Людина і політика. - 1999. - № 5. - С. 40-48. - Бібліогр.: 3 назв. - укp.

Розглянуто історію становлення християнської церкви, причини церковного розколу, догматичні відмінності між Східною і Західною Церквами. Викладено тезу про необхідність негайного вирішення церквою нагальної проблеми об'єднання всього Християнського Світу.


Ключ. слова: Християнська Церква, догматичні відмінності
Індекс рубрикатора НБУВ: Э37-341-017

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16653 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Виховання молодого покоління на принципах християнської моралі в процесі духовного відродження України / ред.: І. Д. Пасічник. - Острог, 2000. - 639 с. - (Наук. зап. Остроз. акад; Т. III). - укp. - рус.

Вміщено наукові статті з актуальних питань історії Біблії в Україні, релігієзнавства, християнської філософії, психології та педагогіки. Досліджено християнські мотиви у літературі, музиці та мистецтві. Значну увагу приділено ролі Острозької Біблії у церковному та культурно-національному житті українців і білорусів ранньомодерного періоду. Окремі розділи присвячено діяльності Івана Огієнка (митрополита Іларіона) - визначного вченого, державного, громадського та церковного діяча, а також феномену віри у контексті екзистенційної філософії Кіркегора та святоотцівської екзегетики. Висвітлено роль українського греко-католицького духовенства у міжвоєнний період та його участь в українському національно-визвольному русі у Східній Галичині. Детально проаналізовано християнську толерантність у контексті суспільно-політичних, релігійних, а також морально-психологічних проблем сьогодення.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э37я54(4Укр)3 + Э370.9я54(4Укр)3 + Ч311.350.4я43 + Т3(4Укр)0-7я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69992 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Горбаченко Т. Г. 
Вплив християнства на становлення писемної культури Русі-України: релігієзнавчо-філософський аспект / Т. Г. Горбаченко. - К. : Академія, 2001. - 272 c. - Бібліогр.: с. 229-270. - укp.

Розглянуто питання впливу християнства на становлення писемної культури Русі-України у XI - XVII ст. На засадах філософсько-релігієзнавчих позицій грунтовно проаналізовано мову та писемність як складові церковно-релігійного життя в цілому і, зокрема, православних християн: документальні пам'ятки християнської писемної культури - рукописні та друковані книги, способи їх збереження та використання.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э370.9(4УКР)-117.3 + Ч611.5 + Ч611.63(4УКР)4 + Ш108*03 + Ч734(4УКР)759.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА605674 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Кашуба М. В. 
Георгій Кониський - світогляд та віхи життя / М. В. Кашуба. - К. : Укр. Центр духовн. культури, 1999. - 228 c. - (Духовні скарби України). - Бібліогр.: 45 назв. - укp.

Робота знайомить з особистістю та творчим доробком церковного й громадського діяча, письменника, мислителя й філософа ХVIII ст. - Г.Кониського, який створив драму-мораліте в українській літературі, завершив процес переорієнтації філософії від схоластичного арістотелізму до дослідного природознавства, послідовно відстоював права православного населення в Речі Посполитій. У додатках вміщено уривки з його філософського курсу та окремих промов в українському перекладі.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР) + Э372-4-346.02 Кониський Г.

Рубрики:

Шифр НБУВ: АО260127 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Левченко Т. Л. 
Гомілетика Іоаникія Галятовського / Т. Л. Левченко // Вч. зап. Харк. гуманіт. ін-ту "Нар. укр. акад.". - 2000. - Т. 6. - С. 431-437. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Проаналізовано барокову гомілетику І. Галятовського - "Наука албо способ зложеня казаня" (1659 - 1660), укладену задля допомоги православному священникові-провінціалу в написанні проповідей за часів Руїни. Мета дослідження - виявити впливи давньогрецької (V - IV ст. до н.е.) риторичної спадщини на барокову теорію церковного красномовства, для якої характерною рисою була "нерефлексована взірцевість античності", що неодноразово підкреслювалося вченими у студіях більш загального плану. Проведено порівняльний аналіз вчень про структурування промови поданих, вірогідно, вже у перших риториках Тісія та Корака (V ст. до н.е.), досліджуваних Платоном, підсумованих Арістотелем та його послідовниками; розглянуто вчення про емоційний вплив і зацікавлення реципієнта, про "відповідність", "ясність", "переконливість", "доказовість" промови тощо. Зазначено, що на компонуванні барокових проповідей позначилися принципи укладання орацій судового, дорадчого й епідиктичного родів, які культивувалися Давньою Грецією та Римом, породжені потребами функціонування тогочасних соціумів.


Ключ. слова: риторика, гомілетика, проповіді, структура, якості промови
Індекс рубрикатора НБУВ: Ш73(0) + Э372.27-462.13 + Ш5(4Укр)3-4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69505 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Сапожников И. В. 
Греки под Одессой (Очерки истории поселка Александровка с древнейших времен до начала ХХ века) / И. В. Сапожников, Л. Г. Белоусова; Ин-т археологии НАН Украины. - О.; Ильичевск, 1999. - 262 c. - Библиогр.: с. 131-137 - рус.

Рассматриваются наиболее интересные моменты истории поселка Александровка, других окрестных сел и земель. Освещены аспекты древнейшего и средневекового прошлого края, рассмотрен период вхождения степного Причерноморья в состав Российской империи, исследуется дата основания Александровки. Значительное внимание уделено истории Одесского греческого дивизиона (1795-1797 гг.) и Одесского греческого пехотного батальона (1803-1819 гг.), а также хозяйству и церковной жизни жителей села в XIX - начале XX вв. Опубликован ряд документов по истории греков под Одессой.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ОДЕ)-22 Александровка + Т3(4УКР=9ГРЕ)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА590282 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Вегеш М. М. 
Громадсько-політична, церковна і культурно-освітня діяльність митрополита Андрея Шептицького / М. М. Вегеш, Ю. О. Остапець, О. В. Хоменко; Ужгород. держ. ун-т. Каф. політології. Каф. філос. - Ужгород, 1998. - 149 c. - Бібліогр.: 85 назв. - укp.

Простежується життєвий шлях митрополита А.Шептицького на фоні загальної характеристики епохи, в якій він творив. Висвітлюються головні віхи церковної діяльності Шептицького, звертається увага на його екуменічні погляди. Зроблений грунтовний аналіз основних теологічних праць ("Культ Христової любові", "Про милосердя", "До вірних", "Не убій" та інших), простежується еволюція його релігійних поглядів. Дана оцінка діяльності А.Шептицького в галузі освіти і культури, а також зроблена спроба об'єктивно і без упереджень проаналізувати політичну орієнтацію митрополита, з'ясувавши мотиви його відношення до різноманітних режимів (польського, німецького, радянського). Характеризується релігійна ситуація в Закарпатті в 20-30-х рр. ХХ ст. і позиція щодо неї А.Шептицького.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э377.109(4УКР)-36-028 Андрей (Шептицький)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА587694 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Бодрухин В. М. 
Державний устрій і церква в Київській Русі / В. М. Бодрухин // Вісн. Східноукр. держ. ун-ту. Іст. науки. - Луганськ, 2000. - № 2(24). - С. 4-8. - Бібліогр.: 19 назв. - укp.

У Київській Русі світська, тобто князівська влада, з самого початку була вищою за церкву. Особливості утворення та розвитку церковної організації не давали церкві можливості створення особистих, незалежних від князівської влади, володінь, як це відбувалось в європейських країнах. Церква зі зміцненням свого матеріального становища прагнула поширення влади й на суто світські справи. Реальне становище церкви в системі державних відносин завжди залежало від конкретного співвідношення економічної могутності та політичних сил.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр)414-55 + Х2(4Укр)414-52

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69301 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського