Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (14)Тематичний інтернет-навігатор (2)Наукова електронна бібліотека (133)Автореферати дисертацій (522)Книжкові видання та компакт-диски (660)Журнали та продовжувані видання (57)
Пошуковий запит: (<.>K=СВІТОВІ$<.>+<.>K=РЕЛІГІЇ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 4259
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Академічне релігієзнавство : Підруч. для студ. вищ. навч. закл. / ред.: А. М. Колодний. - К. : Світ Знань, 2000. - 862 c. - укp.

Розглянуто філософію, феноменологію, соціологію, психологію, історію та історіографію релігії. Значну увагу приділено есхатологічній перспективі світу, проблемі періодизації історії релігії та її типологізації, а також закономірностям релігійного процесу в Україні. Окремі розділи присвячено іудаїзму, буддизму, християнству та ісламу, особливостям і метатеологічним функціям філософської теології, дохристиянським віруванням українського народу, сучасним богословським концепціям поєднання релігії та політики тощо. Детально проаналізовано антропологічну та онтологічну пантеїзацію християнства, основні напрямки сучасного вільнодумства, а також міжконфесійні відносини у світі.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э2 я7 + Э29(4УКР) я7

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС34714 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Актуальні проблеми історії та культури України : Зб. наук. пр. Всеукр. наук.-практ. конф., присвяч. 55-м роковинам розгрому фашизму та 135-річчю з дня заснування Одес. держ. ун-ту: В 2 ч. Ч. 1 / ред.: Л. І. Семко; Одес. держ. ун-т ім. І.І.Мечникова. - Миколаїв : Тетра; О., 2000. - 300 c. - укp.

Наведено результати досліджень пам'яток археології Південної України, розглянуто лінгво-географічний аспект аналізу деяких назв знарядь праці українських гончарів, роль і місце обрядової культури у вихованні майбутнього громадянина. Значну увагу приділено основним тенденціям розвитку української культури, проблемам освіти та виховання, у т.ч. психологічним аспектам і шляхам відродження української мови, місцю та ролі релігії в духовному відродженні України, методичним вимогам до характеристики історичної особи тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)0-7 я43 + Т4(237УКР) я43 + Т52(23=УКР) я43 + Ш041.4 я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: В343381 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Болгари в Україні : Наук.-допом. бібліогр. покажч. (1917 - 1941) / ред.: М. І. Сенченко; уклад.: Н. А. Дехтярьова; Кн. палата України. - К., 2000. - 148 c. - (Етноси України). - укp.

Подано інформацію про закони, за якими жила болгарська громада в Україні, а також про законотворчість у давній Болгарії та її вплив на Устав Я.Мудрого й церковні суди. Розкрито спільність історичної долі українського та болгарського народів у етногенезі, релігії, мові, культурі. Визначено роль українців у Болгарії на прикладі творчості видатного громадського діяча, емігранта, професора історії Софійського університету - М.П.Драгоманова. Відображено звичаї, обряди, святкування весіль за народними традиціями тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР=9БОЛ) + Т52(23=УКР6А/Я)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС34525 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Головко М. В. 
Використання матеріалів з історії вітчизняної науки при вивченні фізики та астрономії / М. В. Головко; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. - К. : ТОВ "Міжнар. фін. агенція", 1998. - 93 c. - Бібліогр.: 92 назв. - укp.

У роботі на основі широкого кола джерел автор аналізує історичний процес розвитку фізико-астрономічної науки, показує місце вітчизняної науки в системі загальнолюдських знань, висвітлює роль видатних та маловідомих фізиків і астрономів України у розвитку природопізнавальної науки, як в масштабі однієї країни так і у світовій науці, доцільність та необхідність використання матеріалів з історії української науки при вивченні фізики та астрономії. Посібник містить короткі біографічні відомості про життя та наукову діяльність таких фізиків і астрономів: Ю.Дрогобича, З.Скари, Ф.Прокоповича, М.Пильчикова, І.Пулюя, Ю.Кондратюка, Г.Лангемака, І.Тамма, В.Челомея та ін. Питання історії розвитку фізики та астрономії в Україні викладено в хронологічній послідовності. Виокремлено такі періоди розвитку вітчизняної науки: давні часи, епоха Київської Русі, розвій наук в Києво-Могилянській академії, фізика та астрономія в Україні XIX - початку XX століття, створення Української Академії наук як новий етап розвитку вітчизняної науки, розвиток української науки в XX столітті.


Індекс рубрикатора НБУВ: В3р(4Укр)21-36 + В6р(4Укр)21-36

Шифр НБУВ: ВА587669 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Влада і церква в Україні (перша половина ХХ століття) : Зб. наук. пр. / ред.: В. О. Пащенко; Від-ня релігієзнавства Ін-у філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. - Полтава, 2000. - 136 c. - укp.

Проаналізовано роль релігії у системі загальнолюдських цінностей, значення християнства у розвитку національної культури та відносин влади і християнських конфесій в Україні протягом першої половини ХХ ст. Значну увагу приділено правовій культурі православного духовенства на початку ХХ ст., розвитку релігійної освіти у період національно-визвольних змагань, проблемам становлення українського молодіжного християнського руху за умов радянської антирелігійної політики, а також ідеологічному протистоянню церкви і держави під час утвердження тоталітарної ідеології.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э370.9(4УКР)-115 + Т3(4УКР)6-315 я4

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА603714 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Паласюк Г. Б. 
Вплив філософії стоїків на розуміння Григорієм Сковородою Бога і церкви / Г. Б. Паласюк; Терноп. держ. мед. акад. ім. І.Я.Горбачевського. - Т. : Укрмедкн., 1999. - 19 c. - Бібліогр.: 9 назв. - укp. - рус.

Прослідковується вплив ідей античної філософії на формування філософської концепції Г.Сковороди. Зроблена спроба проаналізувати трактування українським мислителем Бога, релігії та церкви в житті людини, яке не співпадає з ортодоксально-християнським розумінням, під впливом стоїчної філософії.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР)46

Рубрики:

Шифр НБУВ: Р85480 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Мінаков М. А. 
Вчення Канта про віру розуму / М. А. Мінаков. - К. : Центр практ. філос., 2001. - 139 c. - Бібліогр.: с. 121-132. - укp.

Висвітлено основні події та явища в історії взаємин релігії та філософії, відображених у вченні І.Канта про віру розуму. Досліджено основні етапи розвитку теології як першого компромісу між вірою та розумом у Європі, взаємовпливи теології та філософії, а також спроби позарелігійної інтерпретації людської спроможності вірити. Проаналізовано критичну філософію Канта та основні положення його вчення про віру. З'ясовано внесок вченого в осягнення цілісності людської свідомості, без ієрархічного поділу людських спроможностей на розумові, моральні та такі, що викорінені у вірі. Розглянуто філософсько-теологічні засади кантівських висновків щодо співвідношення віри та знання.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4НІМ)5-563.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА609605 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Залізняк Л.  
Від склавинів до української нації : Навч. посіб. з етнології українців для студ. та викл. гуманіт. ф-тів / Л. Залізняк; Ін-т українознавства Київ. нац. ун-ту ім.Т.Шевченка. - К. : Б-ка українця, 1997. - 256 c. - Бібліогр.: с. 229-234. - укp. - рус.

З сучасних наукових позицій аналізуються ключові моменти української історії, що визначили драматизм історичної долі українців та їхньої держави. До них належать своєрідність геополітичної позиції України на карті Євразії, проблеми походження українського народу та його східнослов'янських сусідів, історичної спадщини Київської Русі, устрою імперій взагалі та Російської зокрема. Особливу увагу приділено фатальним наслідкам перебування України у складі останньої, сучасним проблемам будівництва незалежної України, її майбутній долі та місцю у світовій історії.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)0-01 + Т51(4) + Т3(4УКР)0,02

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА585720 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Відкрите суспільство: Україна у світовій цивілізації : Матеріали засід. Дискус. клубу укр. наук. інтелігенції, 22 черв. 1999 р. / ред.: О. О. Покрещук; Укр. акад. зовніш. торгівлі. - К. : Вид-во УАЗТ, 1999. - 72 c. - укp.

Розглянуто питання національної безпеки, державотворення, відкритого суспільства та ринкової економіки.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР) я431 + У9(4УКР)0 я431 + Х2(4УКР) я431

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА598471 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Требін М.  
Війни століття, що наступає: якими вони можуть бути? / М. Требін // Людина і політика. - 2001. - № 2. - С. 62-75. - Бібліогр.: 32 назв. - укp.

Розглянуто можливий варіант воєн нового століття, що базується на наслідках військово-технічної революції (ВТР) та сучасних тенденціях збройної боротьби. Визначено особливості ВТР, основні тенденції сучасної збройної боротьби. Зроблено прогноз щодо ймовірного характеру, географії, сфер боротьби, зброї можливих воєнних конфліктів. Наголошено на необхідності зважати на світові тенденції щодо використання зброї, особливості сучасного етапу ВТР через відставання України у сфері озброєння, що є загрозою для національної безпеки країни.


Ключ. слова: війни, збройний конфлікт, ВТР, бойові дії
Індекс рубрикатора НБУВ: Ц1,8

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16653 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Горєвалов С. І. 
Військова журналістика України в національно-визвольних змаганнях / С. І. Горєвалов; Від-ня військ. підготов. Держ. ун-ту "Львів. політехніка". - Л., 1997. - 317 c. - укp.

Вперше у світовій історико-журналістській науці системно розглянуто основні етапи становлення і розвитку української військової журналістики як нового типу української преси у національно визвольних змаганнях українського народу за утворення самостійної держави в період розпаду російської та австро-угорської імперій. Значна увага приділяється аналізу тематики та змісту публікацій, основних форм та видів української військової журналістики, а також її ролі у формуванні та ідейному вихованні вояків українських військових формувань.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч612.3(4УКР)6 + Ц4,8(4УКР)1:611/612 + Ц4,8(4УКР)424.22

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА591504 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Вісник Львівського університету. Сер. географічна. Вип. 22 / ред.: Ф. Д. Заставний. - Л. : Простір М, 1998. - 152 с. - рус.

Наведено результати досліджень з географії України і тих суміжних територій, на яких проживає українська діаспора. Розглянуто географічні особливості міграційних процесів сільського населення Львівщини, Східної Галичини, проблеми становлення географії релігії в Україні, цільового використання та охорони природно-рекреаційного потенціалу Передкарпаття. Висвітлено територіальні особливості динаміки чисельності релігійних організацій у державі тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: П03я54(4УКР) + Д8,0(45УКР) + У049(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/геогр. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Вісник Львівської комерційної академії. Сер. Гуманіт. науки. Вип. 3 / ред.: С. Д. Гелей. - Л., 2000. - 257 с. - укp.

Розглянуто проблеми духовного прогресу людини в українській філософії з найдавніших часів до XVIII ст. Значну увагу приділено регіональній структурі влади та місцевого самоврядування, національній ідеї та формуванню громадянського суспільства. Охарактеризовано ідеологію націоналізму та шовінізму в українському, російському та польському слов'янофільстві. Детально проаналізовано діяльність Т.Бульби-Боровця, Д.Вітовського, М.Галущинського, В.Липинського та ін. Окремі розділи присвячено світоглядно-виховному потенціалу звичаїв, повір'їв, свят та обрядів українського народу, феномену релігії, системі бінарності як парадигмальній основі міфологічної свідомості, а також Конституції Пилипа Орлика.


Індекс рубрикатора НБУВ: С.я54(4Укр)3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69765/Гум. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Павлов С. В. 
Географія релігій : Навч. посіб. для студ. геогр. і філос. ф-тів вузів / С. В. Павлов, К. В. Мезенцев, О. О. Любіцева. - К. : АртЕК, 1999. - 504 c. - (Освіта ХХI ст.). - укp.

Обгрунтовується необхідність дослідження розвитку релігій з позицій суспільної географії, показані місце та зв'язки нової соціально-географічної дисципліни в системі суспільно-географічних наук. На основі аналізу релігійно-географічного процесу розглядається георелігійна ситуація на глобальному, регіональному та національному рівнях. Дається ретроспективний аналіз історичного ходу релігійного процесу розвитку та поширення світових, локальних, місцевих та нових релігій. Висвітлюються особливості поширення та територіальної організації кожної релігії (конфесії), виділяються ієрархічно впорядковані територіальні інституції. Досліджується конфесійна геоситуація в Україні.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э23 я73 + Т3(0)0-7 я73 + Д174.27я73-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА591185 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Глобальні та регіональні проблеми економічного розвитку : Зб. пр. вчених / ред.: В. Є. Новицький; Ін-т світ. економіки і міжнар. відносин НАН України. - К : Знання, 1998. - 47 c. - укp. - рус.

Досліджуються актуальні питання сучасних міжнародних економічних відносин, визначаються цілі та інструменти макроекономічного регулювання в Україні за умов її включення в світові та регіональні інтеграційні процеси. Вивчаються напрями та перспективи співробітництва країни з міжнародними економічними організаціями.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4Укр)8я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: Р86352 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Соколенко С. І. 
Глобалізація і економіка України / С. І. Соколенко. - К. : Логос, 1999. - 566 c. - укp.

Монографію присвячено аналізу динаміки глобалізації і концепцій розвитку світової економіки. Розглядаються актуальні процеси регіоналізації, проблеми вибору України та її участі в інтеграційних трансформаціях на рубежі XXI століття. Детально розглянуто шляхи розвитку глобальних, мультинаціональних та транснаціональних компаній, які визначають сучасні напрями функціонування галузей економіки та ринків. На основі багатого та різноманітного фактичного матеріалу прогнозуються перспективи економічного розвитку України у XXI столітті, її гармонійного та ефективного входження у нові світові ринки та процеси. Проаналізовано основні фактори, що визначають динаміку та географічний розподіл світових торгових потоків наступного століття на основі створення виробництва світового рівня, розвитку ринків інформаційних технологій, впровадження безвідходних технологій, використання відновлювальних джерел енергії. Розкрито особливості інтернаціоналізації світових фінансових ринків, динаміку й структуру їх розвитку, а також причини й тенденції поглиблення глобальної кризи 1997-1999 рр. на світовому ринку капіталів. Значну увагу приділено проблемам неподільності розвитку економіки та охорони довкілля, шляхам розвитку природоохоронного підприємництва, стратегії виходу із комплексної економічної та екологічної кризи з метою досягнення стійкого розвитку на основі балансу інтересів економіки та стану природи. Досить важливе місце відведено розвиткові світових інтеграційних процесів, які відбуваються в Європі, на американському континенті, у тихоокеанському регіоні, в Африці, на Близькому Сході і, відповідно, перспективній участі України в цих процесах.


Індекс рубрикатора НБУВ: У50 + У580 + У9(4УКР)0 + У9(4УКР)8

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА592698 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Матвієнко О. В. 
Готичні віхи у "Страшній помсті" М.В.Гоголя / О. В. Матвієнко // Наук. зап. Ніжин. держ. пед. ун-ту. Філол. науки. - 1998. - [Вип. 1]. - С. 57-63. - Бібліогр.: 6 назв. - укp.

Розглянуто відбиття традиції готичного роману в одній з найпопулярніших "жахливих історій" М.В.Гоголя - "Страшна помста". Готичну спадщину простежено на різних рівнях поетики: це й характери "вселенського злочинця" та його жертви; сюжет, в основу розвитку якого покладено таємницю, жах та напружене очікування, а також проблеми родової провини і прокляття, кари й покути, релігії та безвір'я, інцесту, місця окремої долі в загальному плані Провидіння. Поєднання рис готичної літератури і романтизму надає своєрідного забарвлення неповторному авторському стилеві.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4РОС)5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж68857/філол. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Антоненко Л. О. 
Державне регулювання економіки: методологічні та організаційно-правові аспекти : Лекція / Л. О. Антоненко, Н. І. Шиян; Харк. держ. аграр. ун-т ім. В.В.Докучаєва. - Х., 1999. - 38 c. - Бібліогр.: 21 назв. - укp. - рус.

Висвітлюються методологічні основи державного регулювання на макрорівні, розглядається досвід застосування їх в світовій практиці. Розкриваються особливості перехідного періоду в агропромисловому комплексі України. Велика увага приділяється поняттям: "економічна система", "ринкова економіка", "перехідний період", взаємозв'язок їх з державним управлінням і його місце в них.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4Укр)21,0 + Х819(4Укр)120.0

Рубрики:

Шифр НБУВ: Р86431 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Новицький В. Є. 
Динаміка зовнішніх боргових зобов'язань України / В. Є. Новицький, О. В. Плотніков. - К. : Політ. думка, 2000. - 330 c. - Бібліогр.: 263 назв. - укp.

Досліджено проблеми надходження та використання в Україні зовнішніх запозичень. Проаналізовано питання формування та обслуговування зовнішньої заборгованості України у контексті здійснення макроекономічних реформ. Зазначено важливість мобілізації внутрішніх кредитно-фінансових джерел, створення сприятливого інвестиційного клімату в країні, а також розглянуто можливості покращання умов та наслідків міжнародного співробітництва у галузі кредитування. Акцентовано увагу на проблемі використання зовнішніх джерел фінансування в економічних відносинах сучасного світу та ключових аспектах сучасного світогосподарського розвитку, зокрема, світовій фінансовій кризі як чинника зміни розподілу потоків фінансових ресурсів.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)261.61 + У9(4УКР)826

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА595836 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Квачов А. П. 
До питання про психологічні джерела релігії / А. П. Квачов, Ю. О. Рябенко // Пед. пробл. техн. і гуманіт. освіти. - Миколаїв, 2000. - Вип. 1. - С. 88-91. - укp.

Розглянуто питання про природу і роль психологічного коріння релігійної свідомості, визначено їх місце у системі інших чинників. Зокрема, визначено недоцільним момент абсолютизації соціальних причин та ігнорування псхологічної природи людини. Підкреслено великі досягнення у з'ясуванні причин виникнення релігії, які здійснили гуманітарні науки XX ст. - психологія, антропологія, психоаналіз, танатологія, що робить можливим висновок: релігія існуватиме завжди внаслідок наявності вічного спонукального її мотиву - іманентної психологічної потреби людей у вірі.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю957.2 + Э210.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70531 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського