Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (6)Наукова електронна бібліотека (15)Автореферати дисертацій (7)Книжкові видання та компакт-диски (117)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>K=ОТАМАН$<.>+<.>K=СОКОЛОВСЬКІ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 110
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Болохівщина: земля і люди : Матеріали Всеукр. наук. конф. "Велика Волинь" т. 20, 23 - 24 черв. / ред.: П. С. Смоленюк; Центр Поділлязнав. Ін-ту історії НАН України. - Хмельницький, 2000. - 336 c. - укp.

Широко відображено матеріали з історії та культури Болохівщини, висвітлено соціально-економічні та духовні проблеми регіону. Детально проаналізовано економічні та соціально-політичні причини антивеликокнязівського руху Болохівських громад, історію та культуру літописного Дорогобужа тощо. Наведено розповіді про визначних уродженців даного краю: про походження і роль Острозького роду в історії, про Шашкевичів - українську родину з Волині, князів Сангушків - підприємців з Болохівщини, Устима Кармелюка, Якова Гальчевського - отамана Болохівського краю, Василя Петренюка.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР346) я431 + Т3(4УКР-4ХМЕ) я431

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА604504 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Бачинський А. Д. 
Задунайська Січ : До 1000-ліття літописання та кн. справи в Україні / А. Д. Бачинський, О. А. Бачинська, Ф. К. Вовк, П. П. Короленко, О. І. Лазаревський; Одес. держ. наук. б-ка ім. М.Горького. - О., 1998. - 390 c. - (Невичерпні джерела пам'яті. Сер. зб. наук. ст., матеріалів та републ.; Т.2). - Бібліогр.: с. 368-375. - укp.

Репринтно перевидані статті та інші рідкісні матеріали, які присвячені висвітленню політичної, економічної та соціальної історії Задунайської Січі. Аналізується побут, родинний стан та культура задунайських запорожців, розглядаються їх відносини з навколишнім населенням та побут після руйнації Задунайської Січі у 1828 р. Представлені роботи сучасних науковців, а також подано перелік відомих кошових, курінних отаманів та старшин Задунайської Січі.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)462-294

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС33030 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Федоренко Д. Т. 
Кошовий лицарів чубатих. Іван Дмитрович Сірко в українській етнопедагогіці, фольклорі та етнології : Нетрадиц. навч.-вихов. посіб. для пед. навч. закл., нац. шк. України та сімей. читання / Д. Т. Федоренко. - Кривий Ріг : ПП "Вид. дім", 2000. - 144 c. - укp.

Проаналізовано роль образу кошового отамана Івана Сірка в українській етнопедагогіці. Висвітлено його виховне значення у відродженні національної самосвідомості підростаючого покоління та дорослого населення України. Наведено деякі заспіви на зразок козацьких дум, завдання для самостійного засвоєння теми.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)46-8 Сірко І.Д.

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА606888 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Вертил'як М.  
Намогильні хрести запорозьких козаків. Т. 1 / М. Вертил'як, Ф. Волков, І. Каманін, І. Карелін, П. Килимов; ред.: І. В. Сапожников; Одес. держ. наук. б-ка ім. М.Горького. - О., 1998. - 219 c. - (Невичерпні джерела пам'яті. Сер. зб. наук. ст., матеріалів та републ.). - Библиогр.: с. 199-203 - у.

Представлено репринтно перевидані статті про кам'яні хрести запорозьких козаків, опубліковані у 1844-1926 роках. Вони належать як видатним історикам та етнографам - А.Скальковському, Д.Яворницькому, К.Широцькому, Ф.Волкову, Д.Щербаківському, так і мало відомим краєзнавцям та аматорам старожитностей ХІХ ст. - М.Вертил'яку, П.Килимову, І.Кареліну, В.Краснову, І.Каманіну та ін. Описані надгробні хрести в Україні; козацькі кам'яні хрести Південного Побужжя; буковинські і галицькі церкви, надгробні і придорожні хрести, фігури і каплиці; могила отамана Івана Сірка та події навколо неї та ін. Ці роботи супроводжуються пояснювальними статтями сучасних науковців - Д.Телегіна, І.Сапожникова, а також іменним та географічним покажчиками.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4-294.1 + Т3(4УКР)46-7

Рубрики:

Шифр НБУВ: В342444 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Боплан Г.  
Опис України / Г. Боплан; Пер. з фр.: В. Косик. - Л. : Мета, 1998. - 179 c. - укp.

Описані життя та звичаї мешканців України у XVII ст., її фауна та флора. Розглядаються козацькі ремесла та медицина, їх морські походи та вибори кошового отамана. Висвітлюється життя кримських татар, руської шляхти, звичаї та бенкети польської шляхти. Повідомляється про повинності селян супроти панів, про великодні та весільні звичаї та ін.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)44,01 + Д890(45УКР)0

Рубрики:

Шифр НБУВ: АО259821 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Янчук О. Б. 
Останній гайдамака Одещини / О. Б. Янчук; Б-ка ім. Івана та Юрія Лип (Філ. №8 ЦБС для дітей м. Одеси). - О., 2001. - 56 c. - Бібліогр.: 60 назв. - укp.

Висвітлено життєвий шлях та боротьбу отамана С.Ф.Заболотного - визначної постаті українського національно-визвольного руху 1917 - 1923 рр., ватажка Балтсько-Ольгопільського повстанського загону, полковника, "Комдива-4" - керівника П'ятого району (Балтський та Ольгопільський повіти, частково Брацлавщина й Гайсинщина) Південної повстанської групи, організатора та командира Наддніпрянської бригади четвертої повстанської дивізії Армії Української Народної Республіки.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ОДЕ)612-43

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА608042 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Повстанський рух отамана Тараса Бульби-Боровця : Дослідж., спогади, док. / ред.: П. Велесик; упоряд.: Й. М. Пацула, Є. І. Шморгун. - Рівне : Азалія, 1998. - 184 c. - (Реабіліт. історією). - укp.

Містяться дослідження науковців про військово-дипломатичну діяльність отамана Тараса Бульби-Боровця, характеризуються його стосунки з німецькою окупаційною владою. Публікуються спогади очевидців, матеріали, зібрані письменником С.Пінчуком та істориком І.Марчуком. Приводяться документи Рівненського обласного державного архіву. Вміщено також одну із друкованих праць отамана - "Збройна боротьба України (1917-1950)".


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф513(4УКР)62-52 + Т3(4УКР)6-8 Бульба-Боровець

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА587425 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Горак В.  
Повстанці отамана Григор'єва (серпень 1918 - серпень 1919 рр.) : Іст. дослідж. / В. Горак. - Фастів : Поліфаст, 1998. - 224 c. - Бібліогр.: с. 217-223. - укp.

Дослідження присвячене маловивченому у вітчизняній історіографії суспільному явищу - григор'євському повстанському рухові, який зіграв помітну роль в історії громадянської війни на Україні. На великому фактичному матеріалі автор розкриває причини виникнення та існування цього руху, його соціальну базу, його цілі, фактори, що викликали неодноразові політичні переорієнтації григор'євських повстанців, їх неоднозначну роль у подіях 1918-1919 рр.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)612

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА589973 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Литвин С. Х. 
Симон Петлюра у 1917 - 1926 роках : Історіографія та джерела / С. Х. Литвин; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. - К. : Аквілон-Прес, 2000. - 462 c. - укp.

На підставі залучення значного масиву історичної літератури, мемуаристики, періодичних видань та раніше невідомих архівних матеріалів проаналізовано розвиток, сучасний стан і напрямки висвітлення життя і державно-політичної діяльності Голови Директорії і Головного Отамана Військ Української Народної Республіки Симона Петлюри 1917 - 1926 рр. на тлі національно-визвольної боротьби українського народу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-8 Петлюра

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА599416 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Апанович О. М. 
Чортомлицька Запорозька Січ : До 345 річниці заснування / О. М. Апанович. - К. : Укр. козацтво, 1998. - 80 c. - укp.

Вперше в історіографії синтезовано подається історія Чортомлицької Січі, яка проіснувала найдовше з восьми Запорозьких Січей (1652-1709). Підкреслюється, що ці роки збігаються з одним з найтрагічніших періодів української історії, коли в країні запанувала руїна державного і господарського життя, політичного безладдя внаслідок старшинської боротьби за гетьманську булаву і безперервних польсько-турецько-московсько-татарських воєн за українські землі на території України. Розповідається про внутрішню та зовнішню політику Чортомлицької Січі, соціальну структуру, господарство. Висвітлюється життя й діяльність двох найвидатніших за всю історію Запорожжя кошових отаманів - Івана Сірка й Костя Гордієнка.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4-294.1 + Т3(4УКР)46

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА587320 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

М.Григор'єв - уособлення слави чи трагедії отаманщини // Наук. зап. Ін-ту політ. і етнонац. дослідж. Сер. "Політол. і етнологія". - 2004. - Вип. 26. - С. 51-60. - Бібліогр.: С. 60. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)612-8 + Т3(4УКР)612-4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69635 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
12.

Дзьобак В. В. 
Організація українських націоналістів і Українська повстанська армія : Іст. нариси / В. В. Дзьобак, І. І. Ільюшин, Г. В. Касьянов, А. В. Кентій, С. В. Кульчицький; ред.: С. В. Кульчицький; НАН України. Ін-т історії України. - К. : Наук. думка, 2005. - 495 c. - укp.

Розглянуто тактику та стратегію українських націоналістів на початковому етапі Другої світової війни. Визначено причини виникнення антифашистських настроїв серед керівництва ОУН(Б), висвітлено підпільну діяльність організації в 1941 - 1942 рр. Досліджено історію утворення перших військових підрозділів, проаналізовано особливості формування територіальних структур і штабів повстанської армії. Наведено біографічні відомості про Т.Д.Бульбу-Боровця - отамана та організатора "Поліської січі", висвітлено його політичні та громадські погляди. Розглянуто боротьбу ОУН та УПА проти німецької окупації та більшовицького режиму в 1943 - першій половині 1944 рр. та проаналізовано бойові дії українських повстанських формувань на антипольському фронті. Висвітлено проблеми радянізації західноукраїнського регіону в 1944 р. та основні етапи розвитку самостійницького руху. Досліджено протистояння ОУН, УПА та радянської системи в 1945 р. та антикомуністичний опір повстанських організацій у 1946 - 1956 рр. Розкрито ідеологічні засади українського націоналістичного руху.

Рассмотрены тактика и стратегия украинских националистов на начальном этапе второй мировой войны. Определены причины возникновения антифашистских настроений среди руководства ОУН(Б), освещена подпольная деятельность организации в 1941 - 1942 гг. Исследована история создания первых военных подразделений, проанализированы особенности формирования территориальных структур и штабов повстанческой армии. Приведены биографические сведения о Т.Д.Бульбе-Боровце - атамане и организаторе "Полесской сечи", освещены его политические и общественные взгляды. Рассмотрена борьба ОУН и УПА против немецкой оккупации и большевицкого режима в 1943 - первой половине 1944 гг., проанализированы боевые действия украинских повстанческих формирований на антипольском фронте. Освещены проблемы советизации западноукраинского региона в 1944 г. и основные этапы развития освободительного движения. Исследовано противостояние ОУН, УПА и советской системы в 1945 г. и антикоммунистическое сопротивление повстанческих организаций в 1946 - 1956 гг. Раскрыты идеологические основы украинского националистического движения.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф513(4УКР)6'1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС41123 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Гуржій О. І. 
Воєнне мистецтво гетьмана Петра Сагайдачного / О. І. Гуржій, В. В. Корнієнко; НАН України. Ін-т історії України, Нац. акад. оборони України, Укр. ін-т воєн. історії. - К., 2002. - 83 c. - (Б-ка воєн. історика). - Бібліогр.: с. 75-80. - укp.

Висвітлено воєнну діяльність гетьмана реєстрового козацтва П.Сагайдачного в першій чверті XVII ст., під керівництвом якого було здійснено ряд вдалих походів на Отоманську Порту та Кримське ханство. Проаналізовано роль козацького ватажка в поході військ польського королевича Владислава на Москву 1618 р., участь загонів запорожців у битві під Хотином 1621 р.

Освещена военная деятельность гетьмана реестрового казачества П.Сагайдачного в первой четверти XVII в., под руководством которого было осуществлено ряд успешных походов на Отаманскую Порту и Крымское ханство. Проанализирована роль казаческого атамана в походе войск польского королевича Владислава на Москву 1618 г., участие отрядов запорожцев в битве под Хотином 1621 г.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)46-8СагайдачнийП. + Т3(4УКР)4-294.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА624704 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Литвин С.  
Суд історії: Симон Петлюра і петлюріана / С. Литвин; ред.: Ю. Шаповал; НАН України, Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського, Нац. акад. оборони України. - К. : Вид-во ім. О.Теліги, 2001. - 639 c. - Бібліогр.: с. 562-637. - укp.

На підставі залучення значного масиву історичної літератури, мемуаристики, періодичних видань і раніше невідомих архівних джерел проаналізовано розвиток, сучасний стан та напрямки висвітлення життєдіяльності С.Петлюри - Голови Директорії та Головного Отамана Військ Української Народної Республіки на тлі національно-визвольної боротьби українського народу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-8Петлюра

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС35413 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Працьовитий В. С. 
Українська історична драма / В. С. Працьовитий; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. - Л. : Ліга-Прес, 2002. - 174 c. - Бібліогр.: 42 назв. - укp.

Досліджено проблему утвердження християнства у трагікомедії "Владимир" Ф.Прокоповича. Розглянуто суперечності княжої доби у драмах І.Франка "Три князі на один престол" та "Славой і Хрудош", а також романтику княжих часів у драматичній поемі-казці "Сон князя Святослава". Висвітлено історичні постаті у поемі І.Кочерги "Ярослав Мудрий". Викладено особливості відтворення національно-визвольних змагань у драмі С.Черкасенка "Северин Наливайко". Виявлено мотив зради у трагедії "Сава Чалий" М.Костомарова. Проаналізовано образ Богдана Хмельницького у драмі "Милость Божія". Проведено художню інтерпретацію історичних постатей у драмі О.Корнійчука "Богдан Хмельницький". Розглянуто образи кошового отамана Івана Сірко у поемі С.Черкасенка "Про що тирса шелестіла" та Івана Мазепи в однойменній драмі Г.Лижницького.

Исследована проблема утверждения христианства в трагекомедии "Владимир" Ф.Прокоповича. Рассмотрены противоречия княжеского периода в драмах И.Франко "Три князі на один престол" и "Славой і Хрудош", а также романтику княжеских времен в драматической поэме-сказке "Сон князя Святослава". Освещены образы-характеры в поэме И.Кочерги "Ярослав Мудрый". Изложено отображение национально-освободительных движений в драме С.Черкасенко "Северин Наливайко". Определен мотив предательства в трагедии "Сава Чалий" М.Костомарова. Проанализирован образ Богдана Хмельницького в драме "Милость Божія". Предложена художественная интерпретация исторических фигур в драме О.Корнейчука "Богдан Хмельницький". Рассмотрены образы кошевого атамана Ивана Сирко в поэме С.Черкасенко "Про що тирса шелестіла" и Ивана Мазепы в одноименной драме Г.Лижницкого.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)-336

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА624626 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Вісник національного університету "Львівська політехніка". N 451. Держава та армія / ред.: Л. Є. Дещинський. - Л., 2002. - 119 с. - укp.

Розглянуто проблеми передісторії та проголошення незалежності України, а також її репрезентації на міжнародній арені. Досліджено перші спроби налагодження регулярних повітряних перевезень в Україні в 1917 - 1920 рр. Визначено причини виникнення явища отаманії. На підставі архівних матеріалів, періодичних видань і мемуарів проаналізовано особливості національно-визвольного руху у Східній Галичині (1918 - 1921 рр.). Висвітлено бойовий шлях Бесарабської та Подільської груп Армії УНР у Другому зимовому поході в листопаді 1921 р. Проаналізовано вплив Ризького договору на радянсько-польські відносини міжвоєнного періоду, а також події, пов'язані з четвертим розподілом у Польщі (1939 р.).

Рассмотрены проблемы предистории и провозглашения независимости Украины, а также ее репрезентации на международной арене. Исследованы первые попытки налаживания регулярных воздушных перевозок на Украине в 1917 - 1920 гг. Определены причины возникновения явления отамании. На основе архивных материалов, периодических изданий и мемуаров проанализированы особенности национально-освободительного движения в Восточной Галиции (1918 - 1921 гг.). Освещен боевой путь Бессарабской и Подольской групп Армии УНР во Втором зимнем походе в ноябре 1921 г. Проанализированы влияние Рижского договора на советско-польские отношения межвоенного периода, а также события, связанные с четвертым разделом в Польше (1939 г.).


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр)64-54я54 + Ц4,8(4Укр)я54(4Укр-Лво)3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29409/А Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Бережинський В. Г. 
Нариси воєнної історії України початку ХХ сторіччя / В. Г. Бережинський. - К. : НДЦГПЗВУ: УІВІ, 2003. - 201 c. - Бібліогр.: с. 194-199. - укp.

Висвітлено історію створення і бойового розвитку військово-спортивних організацій в Західній Україні, Українських Січових Стрільців. Охарактеризовано події Першої світової війни на Україні, українізацію Російської армії, військове будівництво в Україні в 1917-1921 рр. Розглянуто останні роки життя отамана Нестора Махна.

Освещена история создания и боевого развития военно-спортивных организаций в Западной Украине, Украинских Сечевых Стрельцов. Охарактеризованы события первой мировой войны на Украине, украинизация Русской армии, военное строительство в Украине в 1917 - 1921 гг. Рассмотрены последние годы жизни атамана Нестора Махно.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ц4,8(4УКР)1:611/612

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА639920 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Коцур В. П. 
Від Сули до Білого моря: шлях через три століття (До 200-річчя від дня смерті останнього отамана Запорізької Січі П.І.Калнишевського) / В. П. Коцур, А. П. Коцур; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. - К.; Переяслав-Хмельниц. : Кн.- ХХІ, 2004. - 359 c. - укp.

Висвітлено славетні та трагічні сторінки життя П.І.Калнишевського - останнього кошового Запорозької Січі, його місце і роль в історії України.

Освещены славные и трагические страницы жизни Петра Ивановича Калнышевского - последнего кошевого Запорожской Сечи, его место и роль в истории Украины.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)462-8 Калнишевський

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА648495 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Грибовський В. В. 
Кошовий отаман Петро Калнишевський : Моногр. / В. В. Грибовський; Нікоп. регіон. від-ня НДІ козацтва при Ін-ті історії України НАН України. - Д. : Пороги, 2004. - 128 c. - Библиогр.: с. 122-130 - укp.

Охарактеризовано постать П.Калнишевського - останнього кошового отамана Запорозької Січі. Висвітлено його політико-адміністративну та господарську діяльність, а також соловецький період життя отамана. Викладено події російсько-турецької війни 1768 - 1774 рр. і ліквідації Запорозької Січі.

Охарактеризована личность П.Калнишевского - последнего кошевого атамана Запорожской Сечи. Освещены его политико-административная и хозяйственная деятельность, а также соловецкий период жизни атамана. Изложены события русско-турецкой войны 1768 - 1774 гг. и ликвидации Запорожской Сечи.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)462-8 Калнишевський

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА648174 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Білий Д.  
Кубанські козаки : [Продовж.] / Д. Білий // Нар. творчість та етнографія. - 2004. - № 1-2. - С. 42-55. - Бібліогр.: с. 55. - укp.

Наведено відомості про чорноморських кошових отаманів З.Чепігу, Ф.Бурсака, О.Безкровного, Г.Рашпиля, Я.Кухаренка, які з часів переселення запорожців на Кубань змогли реорганізувати січовий устрій, відстояти незалежність свого війська, зберегти звичаї Січі. Розглянуто традиції кубанської культури, сторінки життя та діяльності її визначних представників: істориків І.Попка, П.Короленка, Ф.Щербини, письменника В.Мови. Висвітлено особливості пісенної творчості кубанців.

Представлены сведения о черноморских кошевых атаманах З.Чепиге, Ф.Бурсаке, А.Безкровном, Г.Рашпиле, Я.Кухаренко, которые со времен переселения запорожцев на Кубань смогли реорганизовать сечевой строй, отстоять независимость своего войска, сберечь обычаи Сечи. Рассмотрены традиции кубанской культуры, страницы жизни и деятельности ее выдающихся представителей: историков И.Попко, П.Короленко, Ф.Щербины, писателя В.Мовы. Освещены особенности песенного творчества кубанцев.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)464-294

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27482 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського