Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Автореферати дисертацій (3)Книжкові видання та компакт-диски (2)
Пошуковий запит: (<.>K=КРИПТОНІМИ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 14
Представлено документи з 1 до 14

      
Категорія:    
1.

Репертуар української книги. 1798-1916 : Матеріали до бібліогр. Т. 3. 1887-1894 / ред.: Я. Р. Дашкевич; упоряд.: Л. І. Ільницька, О. І. Хміль; НАН України. Львів. наук. б-ка ім. В.Стефаника. - Л., 1999. - 427 c. - укp.

Представлено архівну картотеку української книги 1887-1894 рр. Збережено прийняту у картотеці хронологію подання видань; зведено, по можливості, до єдиного опису численні описи-дублети одного і того ж видання; вказані при описах джерела зазначені у картотеці скорочено; збережено вжитий правопис; розв'язано, де це було можливо, переважно на основі "Словника українських псевдонімів та криптонімів (XVI-XX ст.)", псевдоніми та криптоніми. У складних або суперечливих випадках стосовно авторства видання або опису його подано примітки до окремих позицій.


Індекс рубрикатора НБУВ: Я12(4УКР)2

Рубрики:

Шифр НБУВ: В340721 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Капелюшний В. П. 
Замасковані імена: псевдоніми і криптоніми та проблема атрибуції авторства в історіографії українських національно-визвольних змагань 1917 - 1921 рр. / В. П. Капелюшний. - К. : Нора-Прінт, 2001. - 104 c. - укp.

Висвітлено проблему встановлення авторства та персоніфікації історіографії українських національно-визвольних змагань 1917 - 1921 рр. для з'ясування багатьох явищ політичного життя, визначення вкладу того чи іншого автора в розробку даної проблеми. Наведено таблицю псевдонімів і криптонімів дослідників даного питання. Вміщено стислий перелік псівдономів авторів публікацій про українські національно-визвольні змагання даного періоду.

Освещена проблема установления авторства и персонификации историографии украинских национально-освободительных движений 1917 - 1921 гг. для согласования множества явлений политической жизни, определения вклада того или иного автора в разработку данной проблемы. Приведена таблица псевдонимов и криптонимов исследователей данного вопроса. Помещен короткий указатель псевдонимов авторов публикаций про украинские национально-освободительное движение данного периода.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4УКР)61-8 + Ф513(4УКР)61г + Я223(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА624279 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Колесник В.  
Відомі поляки в історії Вінниччини : біогр. слов. / В. Колесник; Вінниц. обл. краєзн. музей, Вінниц. обл. унів. наук. б-ка ім. К.А.Тімірязєва, Краєзн. т-во "Поділля". - Вінниця : Розв., 2007. - 1008 c. - укp.

Уперше в Україні розкрито зміст понад 500-т біографічних статей про поляків і полонізованих представників інших національностей, відомих своєю участю у політичному, громадському та культурному житті Польщі чи за її межами та пов'язаних з Вінниччиною у різні періоди історії, зокрема, А.Абрамовича, К.Т.Бабикіна, Т.Бєжинського, В.Кесарійського, В.І.Вернадського, В.Гюго, С.Жевуського, М.Коско, С.І.Муравйова-Апостола, Ю.В.Орловського, О.Хмельницького, Е.Ярошинського та інших. Подано прізвища (українською та польською мовами, в усіх варіантах, які зустрічаються у джерелах), ім'я або імена, одержані під час хрещення, дати народження та смерті, визначення характеру діяльності, за наявності - всі відомі псевдоніми та криптоніми. Наведено відомості про походження та родину (батьків, братів, сестер), виховання й освіту, опис діяльності, важливих змін місця перебування, майнових і родинних відносин. Назви творів і праць іноземною мовою відомих поляків подано мовою оригіналу та у перекладі на українську мову. Вміщено іменний покажчик видатних постатей.

Впервые в Украине раскрыто содержание более 500-т статей о поляках и полонизированных представителях других национальностей, известных своим участием в политической, общественной и культурной жизни Польши или за ее пределами и связанных с Винницким регионом в разные периоды истории, в частности, А.Абрамовиче, К.Т.Бабикине, Т.Бежинском, В.Кесарийском, В.И.Вернадском, В.Гюго, С.Жевуском, М.Коско, Г.Кропивницком, С.І.Муравьеве-Апостоле, Ю.В.Орловском, О.Хмельницком, Е.Ярошинськом и других. Каждая статья содержит фамилию (на украинском и польском языках, во всех вариантах, которые встречаются в источниках), имя или имена, полученные при крещении, даты рождения и смерти, определение характера деятельности, при наличии - все известные псевдонимы и криптонимы. Приведены сведения об их происхождении и семье (родителях, братьях, сестрах), воспитании и образовании, деятельности, важных изменениях места пребывания, имущественных и родственных отношениях. Названия на иностранном языке произведений и трудов известных поляков даны на языке оригинала и в переводе на украинский язык. Предложен именной указатель выдающихся личностей.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ВІН)0-8 я2 + Т3(4УКР=9ПОЛ)0-8 я2

Рубрики:

Шифр НБУВ: СО27798 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Ковальчук В. М. 
Джерела з історії мережі ОУН(б) і Запілля УПА на північно-західних українських землях у другій половині 1942 - на початку 1945 рр. : Автореф. дис... канд. іст. наук : 07.00.06 / В. М. Ковальчук; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. - К., 2005. - 19 c. - укp.

Досліджено комплекс письмових джерел з історії мережі ОУН(б), що діяла у другій половині 1942 - на початку 1945 рр. на північно-західних українських землях. З'ясовано особливості утворення первісної джерельної бази, а також специфіку початкового архівування документів. Встановлено закономірності подальшого фондоутворення, а також інформаційні можливості актуалізованого корпусу джерел. Виявлено більше 900-т повстанських і радянських документів, з яких близько 700-т не були введені до наукового обігу. Запропоновано класифікацію повстанських (за видами, територіальним і адміністративним походженням, хронологічною репрезентативністю, функціональними групами) і радянських (за походженням) документів. Розшифровано псевдоніми організаційного активу та криптоніми адміністративних одиниць. Визначено інформаційний потенціал періодики та мемуарів, а також етапи еволюції мережі ОУН(б) і Запілля УПА у даному регіоні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф513(4УКР)62,01 + Ф513(4УКР3)

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА335705 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Собков Ю. В. 
Типологія криптонімів англійської та української мов : автореф. дис... канд. філол. наук : 10.02.17 / Ю. В. Собков; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. - Л., 2008. - 20 c. - укp.

Проведено типологічне дослідження криптонімів англійських та українських письменників, літераторів і публіцистів. Відзначено, що криптоніми та псевдоніми функціонують у більшості антропосистем і становлять значний сектор ономастичного простору в англійській та українській мовах. Проаналізовано структуру, особливості походження (імена, зокрема по-батькові, прізвища, псевдоніми), мотиви творення даних криптонімів. Визначено спільні та відмінні риси криптонімії досліджуваних мов.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-316.2 + Ш143.21-316.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА359203 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Курилишин К. М. 
Україномовна легальна періодика часів нацистської окупації (1939 - 1944) : автореф. дис... канд. іст. наук / К. М. Курилишин; НАН України. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича. Ін-т народознав. - Л., 2008. - 18 c. - укp.

Вперше у вітчизняній історіографії досліджено україномовну легальну періодику як чинник суспільно-культурного життя часів нацистської окупації українських земель. Проаналізовано вплив ОУН на формування редакційної політики української легальної преси на початковому етапі війни. Виявлено посилення цензурних обмежень з боку окупаційної адміністрації. У науковий обіг уведено 365 назв легальних періодичних видань даного історичного періоду. Розглянуто структуру, зміст, функціональну специфіку та проблемно-тематичні аспекти часописів, особливості формування інформаційно-публіцистичної політики редакційних колективів, типи видань за змістовим наповненням. Охарактеризовано вплив періодики на тогочасне суспільно-політичне життя українського населення. Встановлено імена редакторів, видавців, авторів, розкрито їх псевдоніми та криптоніми.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч612.3(4УКР) + Т3(4УКР)622.8-7

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА356163 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Каневська І. О. 
Громадсько-політична та наукова діяльність О. Бочковського в еміграції (1905 - 1939 рр.) : автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / І. О. Каневська; НАН України, Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. - К., 2009. - 19 c. - укp.

Вперше комплексно досліджено життєвий шлях, громадсько-політичну, науково-дослідну та педагогічну діяльність О. Бочковського (1885 - 1939 рр.) - одного з провідних європейських фахівців з теорії нації та національних відносин, громадсько-політичного діяча, дипломата, журналіста, публіциста та науковця. Проананалізовано широке коло джерел і документів вітчизняних і закордонних архівів, спогади, періодичні видання, листування, публікації, а також творчу спадщину ученого. Розкрито суттєву роль О. Бочковського у становленні української державності та поширенні української ідеї. Розглянуто процес формування та розвитку світоглядних позицій науковця, висвітлено його внесок у розвиток наукового та громадсько-політичного життя української громади в еміграції (зокрема, в європейських країнах і на американському континенті) та становлення чесько-українських відносин. Проаналізовано основні напрями наукової, педагогічної, публіцистичної, громадсько-політичної та дипломатичної діяльності О. Бочковського, висвітлено його викладацьку роботу в українських ВНЗ і наукових установах Чехо-Словаччини. На підставі евристичної роботи в архівних фондах і бібліотечних зібраннях виявлено понад триста невідомих творів О. Бочковського, розшифровано його криптоніми та встановлено авторство кількох неопублікованих праць, створено цілісну наукову біографію ученого. Відтворено маловідомі аспекти громадсько-політичної діяльності О. Бочковського у країнах Європи й Америки, висвітлено його участь і роль у житті української еміграційної спільноти у 1920 - 1930-х рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(9=УКР)61-8 Бочковський + Ф1(4УКР)608 Бочковський

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА367350 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Бобришева І. 
Художнє оформлення українських нотних видань 20-х років ХХ століття за матеріалами бази даних вокальної музики / І. Бобришева // Наук. пр. Нац. б-ки України ім. В.І. Вернадського. - 2011. - Вип. 31. - С. 193-202. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Наведено загальну характеристику створеної бази даних, її пошукових можливостей та введених новацій: візуального представлення художнього оформлення українських нотних видань вокальних творів, що надає більш повне уявлення про художній процес зазначеної доби, зокрема про український авангард 1920-х рр., розширює відомості, подані у нотних виданнях (дозволяє атрибутувати художнє оформлення деяких видань, розшифрувати криптоніми і псевдоніми художників-оформлювачів, розширити уявлення про сфери їх творчої діяльності). Новація надає змогу ідентифікувати видання з однаковою назвою твору, виявляти видання, відсутні в єдиному в Україні ретроспективному бібліографічному довіднику "Музична література УРСР: 1917 -1965", а також дозволяє задовольнити естетичні запити та розширити коло користувачів електронним каталогом.


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ314.3(4УКР)61 я179 Н + Щ157.73(4УКР)61

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70113 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Герасимчук Н. Г. 
Трансформація фейлетону на шпальтах київської преси другої половини XIX - початку XX ст.: призначення, жанрова сутність, стилістика : автореф. дис. ... канд. наук із соц. комунікацій : 27.00.04 / Н. Г. Герасимчук; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. - К., 2013. - 20 c. - укp.

Досліджено витоки фейлетону, його призначення (місце, відділ, рубрикація, жанрові особливості) на газетній шпальті в XIX - на початку XX ст. Простежено еволюцію газетного фейлетону в російсько- та українськомовній київській пресі 1863 - 1914 pp. Визначено тематичну проблематику, що була в центрі уваги газетних фейлетоністів досліджуваного періоду. Вивчено особливості творення жанрових різновидів фейлетону, використання документально-художніх і стилістичних засобів для творення сатиричних образів. Визначено псевдоніми та криптоніми малознаних в історії української журналістики фейлетоністів, які активно друкувалися на сторінках київської преси кінця XIX - початку XX ст.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч612.163.7 + Ч612.3(4УКР)5

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА400507 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Ковпак В. А. 
Політична публіцистика в періодичних та серіальних виданнях української еміграції в Канаді (до 1945 року): національно-патріотичні аспекти : автореф. дис. ... канд. наук із соц. комунікацій : 27.00.04 / В. А. Ковпак; Класич. приват. ун-т. - Запоріжжя, 2012. - 20 c. - укp.

Досліджено в українському історичному журналістикознавстві пресові національно-патріотичні дискусії, що відбувалися на сторінках еміграційної українсько-канадської преси на початку XX ст. (до 1945 р.) як явище в контексті боротьби за незалежність України. Запропоновано схему концептуального аналізу політичної публіцистики з урахуванням параметрів виокремлення концептів, засобів їх актуалізації, зокрема багаторівневий маркерний "трафарет" для виокремлення концептів в публіцистичному тексті у контексті національно-патріотичного дискурсу. Визначено специфічні риси формування та розвитку преси української еміграції в Канаді в першій половині XX ст. у контексті основних напрямів політичної думки. З'ясовано особливості концепції державності та ментальних рис у публіцистиці преси різних ідеологічних течій щодо форми майбутньої держави, внутрішньої та зовнішньої політики, національного питання тощо. Розшифровано псевдоніми та криптоніми, зібрано бібліографічні відомості про авторів публіцистичних матеріалів українсько-канадської преси в першій половині XX ст. (до 1945 р.).


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч612.3(7КАН=411.4)6

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА391836 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Ковпак В. А. 
Інформаційно-комунікаційна діяльність післявоєнної української еміграції: смислова матриця ідеї нації : автореф. дис. ... д-ра наук із соц. комунікацій : 27.00.01 / В. А. Ковпак; Класич. приват. ун-т. - Запоріжжя, 2017. - 40 c. - укp.

Комплексно досліджено в українському історичному соціальнокомунікаційному дискурсі націоідентифікаційні практики, що обговорювалися в контексті інформаційно-комунікаційної діяльності післявоєнної української еміграції (1945 - 1991), а за умов еміграційної самоорганізації сприяли комунікативній консолідації української діаспори та материкової України з перспективою створення єдиного інформаційно-комунікаційного поля. Встановлено смисловий зміст концепту ідеї нації (смислову матрицю ідеї нації) еміграційного наративу післявоєнної української діаспори в контексті суспільно-політичних трансформацій та доведено, що єдиний інтерпретаційний простір смислів ідеї нації є чинником комплементарності (комунікаційної ефективності) інформаційно-комунікаційної діяльності та етнокультурної компетенції української еміграції. З’ясовано смислоформувальні складники ідеї нації (ідеологія, соціальна міфологія (картина світу нації), державне управління, самоорганізація, засоби масової комунікації), їх взаємозв’язки та сценарії формування смислового простору в результаті нечіткого когнітивного моделювання. Аргументовано залежність конструювання соцієтального капіталу, аксіогенези, (від)творення державотворчого смислового простору української нації після 1945 р. за умови самоорганізації від культурно-цивілізаційної парадигми - постмодернізму, характерної для країн Західної Європи та Америки II половини XX ст., що характеризувалася наданням платформи для трансформації соцієтальної ідентичності та відродження феномену громадянського суспільства серед післявоєнної української еміграції в антагоністичній дихотомії до радянської постіндустріальної парадигми суспільства того ж періоду. Уточнено псевдоніми та криптоніми учасників медіасфери (редактори, автори часописів, ідеологи еміграційного наративу) - "продуцентів смислів" - післявоєнної української діаспори. Запропоновано схему діаспорної та радянської комплементарності окресленого періоду та формалізовану структуру системної моделі інформаційно-комунікаційної діяльності післявоєнної української еміграції в кореляції з радянською.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч612.3(4УКР)6

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА427856 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Українська поезія кінця ХІХ - середини ХХ ст. Бібліографія. Антологія. Т. 9. Тк - Черк / Національна академія наук України, Інститут літератури імені Т. Г. Шевченка / [уклад.]: Юрій П'ядик ; [упоряд.-ред. : П'ядик-Халявка І. Г., Дашкіна Н. Г., Халявка С. П.]. - Київ, 2021. - 664 c. - Бібліогр.: с. 21-64 - укp.

Представлено бібліографія творчості й літератури про поетів, які друкували ввірші українською мовою в кінці ХІХ - середина ХХ ст. Наведено зразки їх творчості. Дев'ятий том містить відомості про авторів, прізвища, криптоніми та псевдоніми яких починаються з літер Тк-Черк.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)53-335 я1 + Ш5(4УКР)6-335 я1 + Ш6(4УКР)5-5 я43 + Ш6(4УКР)6-5 я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: В352677/9 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Словник художників України : біобібліогр. довід. Кн. 2. Г - З / ред.: Г. Скрипник, Р. Забашта, А. Загородній, Т. Кара-Васильєва, О. Найден, С. Павлюк, О. Онищенко, С. Пирожков; упоряд.: О. Ламонова; Національна академія наук України, Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М. Т. Рильського. - Одеса, 2022. - 285 c. - Бібліогр. в кінці ст. - укp.

Представлено науково-видавничий проект енциклопедичного характеру Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського ,в якому викладено відомості щодо майстрів образотворчого мистецтва України від найдавніших часів до початку XXI ст., майстрів, які були народжені в Україні та працювали на її землях, а також тих, котрі походили з України, але працювали за її межами. Залучено до Словника імена іноземних мистців, які брали безпосередню участь у художньому процесі на українських теренах, залишили певний слід у вітчизняному мистецтві чи зверталися у своїй творчості до української тематики. Друга книга Словника, що обіймає понад тисячу статей, містить біобібліографічну інформацію про мистців, прізвища / імена / псевдо / криптоніми яких починаються на літери Г-3.


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ143(477)-8 я1

Рубрики:

Шифр НБУВ: В359262/2 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Словник художників України : біобібліогр. довід. Кн. 1. А - В / ред.: Р. Забашта, Г. А. Скрипник, І. Дзюба, А. Загородній, Т. Кара-Васильєва, О. Онищенко, С. Пирожков, В. Скляренко, В. Тимофієнко, В. Фоменко. - Київ, 2019. - 239 c. - укp.

Зазначено, що науково-видавничий проєкт ІМФЕ НАН України "Словник художників України" є працею енциклопедичного характеру у кількох книгах. Він покликаний донести читачам відомості про майстрів образотворчого мистецтва України від найдавніших часів до ХХ ст. включно; майстрів, які були народжені в Україні та працювали на ії землях, а також тих, котрі походили з України, але працювали за ії межами. Воднораз до Словника залучено імена іноземних мистців, які брали безпосередню участь у художньому процесі на українських теренах, залишили певний слід у вітчизняному мистецтві чи зверталися у своїй творчості до української тематики. Зауважено, що перша книга Словника, що обіймає понад тисячу статей, містить бібліографічну інформацію про мистців, прізвища (імена, псевдо) криптоніми яких починаються на літери А - В.


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ143(477)-8 я1

Рубрики:

Шифр НБУВ: В359262/1 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського